Maj 16, 2024, 08:28:31 posle podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.144 poruka u 18.753 tema - 20.949 članova - Poslednji član: Grizzly96
X3MShop banner

Autor Tema: Brusnice  (Pročitano 11647 puta)

Van mreže Tanja U.

  • Lepotica
  • Heavyweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.696
Brusnice
« poslato: April 03, 2008, 01:41:47 posle podne »
Na zalost, jako malo konkretnih informacija o brusnicama sam pronasla na netu, ok ima ih puno (na razlicitim web site-ovima, ali sve je to manje vise jadno i sturo, 2-3 pasusa maksimalno, i bez konkretnih objasnjenja kako brusnice djeluju na zdravlje, itd).

Interesuje me da li je koristenje npr caja od brusnice (bez secera, sa zasladjivacem) ok tokom priprema za takmicenje kad se radi na definiciji?

Ovo je deo teksta koji sam pronasla na netu:

Ljekovitost brusnica
Plod brusnice iznimno je bogat vitaminima i mineralima (vitamin C, vitamin A, kalij...) te obojenim tvarima koje nazivamo fitokemikalije.
Upravo su brojni bioflavonoidi, čiju se ljekovitost potvrdili laboratorijski testovi, brusnicu lansirali među "top namirnice" iznimno cijenjene u prehrani osoba izloženih stresu. Kao snažan antioksidans pridonosi prevenciji brojnih kardiovaskularnih bolesti i nekoliko vrsta karcinoma.
Brusnice sadrže hipuričnu kiselinu koja je prirodni antibiotik, dok antocijani i proantocijanidi potiču obnovu stanica korisnih za vid.
Kao sastojak umaka, osim što olakšavaju probavljivost jela, brusnice čuvaju i probavni sustav od brojnih bakterija i gljivica. Brojna su istraživanja pokazala da sastojci iz brusnica uništavaju i Helicobacter pylori, za koji se pretpostavlja da je u najvećem postotku uzročnik čira na želucu.
Kao namirnica preporuča se u prehrani dijabetičara, dok sok i čaj od brusnica posebno predlažemo djeci i starijim osobama.

Van mreže ATJ LUCKO™

  • Heavyweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.267
  • Markedj4ny BIG Team
Odg: Brusnice
« Odgovor #1 poslato: April 03, 2008, 02:11:03 posle podne »
Steta sto  nema nesto vise o brusnici. Ja sam brusnicu koristio kao zamjenu za suhe grozdice ima jednu malu manu, malo je skuplja od suhih grozdica... :twisted:

Van mreže H2SO4

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 5.778
  • sve je to na psihickoj bazi ®
Odg: Brusnice
« Odgovor #2 poslato: April 03, 2008, 02:27:51 posle podne »
sto je to?
jede li se to?
matere mi matere,
kupicu ti dimije

Van mreže Nico

  • Light Heavyweight Member
  • ****
  • Poruke: 788
Odg: Brusnice
« Odgovor #3 poslato: April 03, 2008, 02:30:32 posle podne »
brusnice iliti cranberries, ja mislim da na srpskom ima jos neki drugi naziv

Van mreže ATJ LUCKO™

  • Heavyweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.267
  • Markedj4ny BIG Team
Odg: Brusnice
« Odgovor #4 poslato: April 03, 2008, 02:39:40 posle podne »
crvene bobice

Van mreže Nico

  • Light Heavyweight Member
  • ****
  • Poruke: 788
Odg: Brusnice
« Odgovor #5 poslato: April 03, 2008, 02:47:45 posle podne »
ribizle se kaze na srpskom

Van mreže The_Bulldog

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 3.349
Odg: Brusnice
« Odgovor #6 poslato: April 03, 2008, 03:09:03 posle podne »
Brusnica nema nekog velikog uticaja na sportske pripreme u smislu povecanja mase ili smanjivanje bf.
Ali moze biti korisna svakom sportisti jer dize imunitet, solidan je antioksidant (neutralisace deo slobodnih radikala koje stvaramo vezbanjem), potpomaze ocuvanju dobrog stanja kardio vaskularnog sistema, negde se spominje i blagi uticaj na LDL kao i lagano regulisanje visokog pritiska (putem vazodilatacije), smanjuje secer u krvi, a najpoznatija je kao prevencija i prirodni lek od urinarnih infekcija i unistava vec pomenutu Helicobacter pylori (koja opet moze da dovede do drugih zdravstvenih problema). Ispituje se i kao anti-age supstanca i na ovom polju pokazuje odlicne rezultate. Trenutno je u istrazivanjima na prvom mestu, sto se tice zastite od gubitka memorije i koordinacije pokreta u starosti.
Za 24-satnu zastitu od pomenutih bolesti dovoljno je pojesti jednu porciju brusnica dnevno. Osobe sklone pesku ili kamenu u bubregu, pre upotrebe trebaju konsultovati lekara. Takodje ne treba koristiti brusnicu, ako uzimate antikoagulante.

Kalorijska vrednost na 100g je :
Voda                   86.5
Protein                   0.4
Masti                     0.2
Vlakna                  4.2
Ugljeni hidrati        8.2
Calcium                 8 mg
Magnesium           6 mg
Fosfor                 13 mg
Potassium           85 mg
Sodium                 2 mg
Vitamin C            13.3 mg
Vitamin A            60 IU
Beta Caroten      36 mcg

Vrednost na datoj tabeli moze malo da varira u odnosu na godisnje doba kada je brana, kao i u zavisnosti od zemljista gde je uzgajana.
Sveze brusnice u frizideru mogu stajati do 4 nedelje, dok susene ili zamrznute se mogu cuvati i koristiti od 12 do 18 meseci.

Nadam se da sam bar malo pomogao...
« Poslednja izmena: April 03, 2008, 03:12:45 posle podne The_Bulldog »

Van mreže big v

  • Middleweight Member
  • ****
  • Poruke: 356
Odg: Brusnice
« Odgovor #7 poslato: April 03, 2008, 08:39:48 posle podne »
Ribizle su ribizle a Brusnice su brusnice ako bas hoces na srpskom onda je plod brusnice najblizi dzenerici ,i otprilike imaju i slicna svojstva mada podvlacim nije to isto ,pogotovo sto brusnica raste u slatkoj vodi a dzenerika na drvetu

Van mreže big v

  • Middleweight Member
  • ****
  • Poruke: 356
Odg: Brusnice
« Odgovor #8 poslato: April 03, 2008, 08:42:03 posle podne »
Tanja za brusnice ti netreba zasladjivac posto pijem caj od brusnica odkada znam za sebe mogu ti reci da su dovoljno slatke i prilicno jakog ukusa,znaci bez zasladjivaca je tip top

Van mreže Polomac

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 5.861
  • http://miskopolomac.blogspot.com/
Odg: Brusnice
« Odgovor #9 poslato: April 03, 2008, 09:02:58 posle podne »
Evo vam odgovora,hvala nema na cemu....
BRUSNICA CRVENIH BOBICA

Mesnati plodovi imaju prehrambenu i lekovitu vrednost

U četinarskim i mešovitim šumama Severne Amerike, Azije i Evrope brusnica (Vaccinium vitis idaea L) samoniklo raste. Retka je u našim krajevima, ali se može naći na većim nadmorskim visinama.
Pripada istom rodu kao borovnica i takođe je višegodišnji zimzeleni, polegli žbun, visine do pola metra. U narodu se naziva borovka, vrisinja, brašnjača, brusnik, crvenoploda i crvena borovnica.
Ima razvijen koren kojim sprečava eroziju na planinskim padinama. Listovi su sitni, jajasti ili eliptični, s gornje strane tamnozeleni i sjajni, a s naličja svetliji i bez sjaja. Tokom juna i jula razvijaju se zvonasti beloružičasti cvetovi, sakupljeni u grozdaste cvasti koje privlače pčele.
Mesnati, jestivi crveni plodovi pojavljuju se od kraja avgusta do prve polovine oktobra. Imaju sočno, beličasto meso gorkokiselkastog ukusa. Zahvaljujući sadržaju benzoeve kiseline, dugo se čuvaju i ostaju sveži pod snegom do proleća. Izvor su vitamina i minerala, šećera, tanina i drugih biološki vrednih sastojaka. Koriste se sveži i sušeni, naročito za dobijanje prirodnog soka, sirupa, kompota...
Sok od plodova brusnice preporučuje se u narodnoj medicini protiv groznice i proliva, za snižavanje povišenog krvog pritiska, podsticanje apetita, izlučivanje mokraće. Pojedina istraživanja pokazuju da deluje na bakterije koje izazivaju bolesti zuba i desni i na neke vrste gljiva. Međutim, smatra se da su potrebna dodatna ispitivanja koja bi potvrdila efikasnost u ovim slučajevima.
Aktivne materije koje se nalaze u listovima brusnice ublažavaju urinarne upale, doprinose izbacivanju kamena iz mokraćnim putevima, olakšavaju reumatske tegobe i giht. Međutim, ne treba piti čaj od ove biljke i istovremeno uzimati hranu ili lekove koji povećavaju kiselost mokraće. Ne preporučuje se ni tokom trudnoće i dojenja, a zbog prisustva tanina može doći do tegoba u organima za varenje.
S.Živanović

Van mreže Tanja U.

  • Lepotica
  • Heavyweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.696
Odg: Brusnice
« Odgovor #10 poslato: April 04, 2008, 09:31:09 pre podne »
Ok, znaci ne treba zasladjivac, dovoljno su slatke.

Nego, smeju li se jesti odnosno piti caj od brusnica u fazi priprema za takmicenje? :) Obzirom da u svom sastavu vec imaju secer, nesto mi se ne cini da bi se smelo.

Van mreže The_Bulldog

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 3.349
Odg: Brusnice
« Odgovor #11 poslato: April 04, 2008, 11:28:18 pre podne »
U onoj tabeli sto sam postavio, od 8 grama UH-4 grama su vlakna. Znaci oko 4 grama prostog secera je na 100g brusnica..Nisam gledao koliko u jednoj kesici caja ima grama same brusnice, ali ne verujem da je vise od par grama. Racunica bi bila prosta. Ako se i toga plasis, znas doba dana kada bi mogla uzeti prost secer  :-)

Van mreže Tanja U.

  • Lepotica
  • Heavyweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.696
Odg: Brusnice
« Odgovor #12 poslato: April 08, 2008, 09:56:41 pre podne »
ok :)