Jun 15, 2024, 10:29:40 posle podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.194 poruka u 18.756 tema - 20.949 članova - Poslednji član: nikolicmarko
X3MShop banner

Autor Tema: LAT masina- ispred/iza glave  (Pročitano 22695 puta)

Van mreže Ogi.

  • Flyweight Member
  • **
  • Poruke: 142
Re: LAT masina- ispred/iza glave
« Odgovor #15 poslato: April 11, 2006, 10:51:58 pre podne »
@ZeXnS Pa neka ti neko pomogne dok radis zgibove, ja uvek imam nekoga ko stoji iza mene, sam ne bih mogao da uradim ni 5 ponavljanja. I definitivno nije isto raditi zgibove i "isto to" na masini...

Da li govorite o T sipki? Jer, ako govorite o ravnoj, ona na krajevima ima zakrivljenje, tacno tu gde bi trebalo da se uhvati. Sa T sipkom ja radim na najsirem hvati, i bas mi dobro pogadja latisimuse. Poenta je, naravno, kao i u svakom vezbi da ti se misici u gornjem polozaju ISTEGNU (znaci, kada pustas teg), da osetis kako se razvlace, kako ih sipka "vuce" ...

Van mreže BIG1

  • Lightweight Member
  • ***
  • Poruke: 288
Re: LAT masina- ispred/iza glave
« Odgovor #16 poslato: April 11, 2006, 10:51:58 pre podne »
Ne treba favorizovati iskljucivo te dve vezbe, iako znam dosta njih kojima su one osnovne ili jedine vezbe. Druge su podjednako dobre. Umesto vucenja ispred glave radim tu istu vezbu na vratilu. U pocetku su i mene bolela ramena od sirokog hvata, pa sam hvatao malo sire od ramena. Sad mi to nije problem, mogu da hvatam dosta siroko bez problema. Citiracu Ronnija u vezi sa vucenjem iza glave, procitao sam u nekom Flex-u:
"Mozes imati najveca ledja na svetu, ali ce ona izgledati kao ogromna ravna ploca, ako u treningu za ledja nemas lat vucenje iza glave."

Spartak

  • Gost
Re: LAT masina- ispred/iza glave
« Odgovor #17 poslato: April 11, 2006, 01:04:55 posle podne »
moj program za ledja trenutno
mrtvo 5serija(ponavljanja max 8)zadnje 2 serije 6-4
dvorucno 4x(12,10,8,6)
ili zgibovi ili t sipka isto 4 serije
nema dobrih ledja bez mrtvog dizanja i teskog veslanja ukomponovanih sa vjezbom za latisimuse

Van mreže t1000

  • Heavyweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.932
  • Srdjan Dmitrovic - licni trener
Re: LAT masina- ispred/iza glave
« Odgovor #18 poslato: April 11, 2006, 02:06:35 posle podne »
Citat: Spartak
nema dobrih ledja bez mrtvog dizanja i teskog veslanja ukomponovanih sa vjezbom za latisimuse


Upravo to...Mrtvo dozanje sa konbinacijom veslanja je moja omiljena grupacija!@Spartak,koliko ti traje trening za ledja/kakve su ti pauze na deadlift-u?
"Šampioni su oni koji ustanu svaki put kada su bačeni na pod."

Van mreže MotornaTestera

  • Bantamweight Member
  • ***
  • Poruke: 190
Re: LAT masina- ispred/iza glave
« Odgovor #19 poslato: April 11, 2006, 07:31:24 posle podne »
Citat: Spartak
moj program za ledja trenutno
mrtvo 5serija(ponavljanja max 8)zadnje 2 serije 6-4
dvorucno 4x(12,10,8,6)
ili zgibovi ili t sipka isto 4 serije
nema dobrih ledja bez mrtvog dizanja i teskog veslanja ukomponovanih sa vjezbom za latisimuse


Nije valjda da pocinjes trening za ledja sa mrtvim dizanjem ?????

A mrtvo jeste super vezba, ali je se bojim u picku materinu. Opasna je jer mi jako opterecuje donja ledja ( a radim sa blago savijenim kolenima ) i jednom mi je nesto krcnulo tu dole tako da sad pazim sa tom vezbom. Super je imati velika i mocna ledja, ali dzabe sve ako ostanes invalid.

Zato Spartace pazi se tog mrtvog jer sam ja krenuo da gruvam preko 120 kg mislio da mogu ali se u sestom ponavljanju cetvrte serije ispostavilo da ne mogu.
Uvek par serija hiperekstenzije za zagrevanje je moj predlog.

Van mreže Markoni

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 3.360
Re: LAT masina- ispred/iza glave
« Odgovor #20 poslato: April 11, 2006, 07:34:47 posle podne »
testera pa ne radis dobro mrtvo to je problem a nije problem u mrtvom , pogledaj one slike koje sam postavio u "najbolje vezbe za masu"

Van mreže MotornaTestera

  • Bantamweight Member
  • ***
  • Poruke: 190
Re: LAT masina- ispred/iza glave
« Odgovor #21 poslato: April 11, 2006, 08:37:04 posle podne »
Citat: Markoni
testera pa ne radis dobro mrtvo to je problem a nije problem u mrtvom , pogledaj one slike koje sam postavio u "najbolje vezbe za masu"


Ma bio sam u tvom postu za masu i video Franca Colomboa na mrtvom, ali tu se nista ne vidi. Stoji lik i drzi milion kila u rukama, ne vidi se nikakav pokret, ali nije ni bitno jer ja pokret znam vrlo dobro. Nadgledali su me u teretani. Ne volim da gresim u formi vezbe.

Nisam ja ni rekao da ta vezba ne valja, nego je zajebana. Ne znam mozda su tebi ledja manje osetljiva.

Noge u sirini ramena ili malo sire, skroz ispravljene ili blago savijene u kolenima, hvat u sirini ramena ili malo siri i pravih ledja telo se savija u struku i spusta u sto nizi polozaj a onda se istim putem vraca, pri cemu su ledja i dalje prava, trup je jedini koji se pomera i kade sevratimo u prvobitni polozaj maksimalno se ispravimo i sprsimo.
To je forma vezbe, ali eto mene ta vezba plasi.....

Van mreže Markoni

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 3.360
Re: LAT masina- ispred/iza glave
« Odgovor #22 poslato: April 11, 2006, 08:38:34 posle podne »
ispod colomba

Van mreže MotornaTestera

  • Bantamweight Member
  • ***
  • Poruke: 190
Re: LAT masina- ispred/iza glave
« Odgovor #23 poslato: April 11, 2006, 08:51:45 posle podne »
Ma OK Markoni, razumeli smo se. Video sam sliku. Mozda je malo previse savio kolena ali nema veze ako je neka mega kilaza....

Slusaj ja znam da ta vezba pogadja dosta dobro cela ledja ali eto meni najvise pogadja donja, sto je i normalno jer se tu odvija najveca tenzija. Ocigledno moram jako dobro da se zagrejem na  hiperekstenziji pa i onda seriju ili dve mrtvog sa manjom kilazom pa tek onda da radim ozbiljno.

Sta znam, ne vidim nikakvu opasnost po zdravlje ni od jedne druge vezbe za ledja  osi mrtvog dizanja. ( osim kad mi jednom pukla sajla na donjem koturu kad sam radio sa 90 kg :-) ).

Van mreže Markoni

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 3.360
Re: LAT masina- ispred/iza glave
« Odgovor #24 poslato: April 11, 2006, 08:53:25 posle podne »
onaj kinez izvodi pravilno vezbu nije on savio kolena nesto vise vec tako treba

Van mreže ZeXnS

  • Minimumweight Member
  • **
  • Poruke: 71
Re: LAT masina- ispred/iza glave
« Odgovor #25 poslato: April 12, 2006, 07:45:44 pre podne »
niste napisali glava napred a ne u pod :) kod md...ma ja mislim da mi je najbolje da mi je najbolje da radim obicne zgibove a siroke na masini pa kad malo ojacam onda i siroke na masini...

Van mreže bush

  • Flyweight Member
  • **
  • Poruke: 145
Re: LAT masina- ispred/iza glave
« Odgovor #26 poslato: April 14, 2006, 09:38:02 pre podne »
Cisto da ne dodje do zabune. Postoji 2 vrste mrtvog dizanja. Regularno (kada se tezina delom podize i ekstenzorima nogu; kolena su savijena) i tzv stiff-legged, kada se dize samo ledjima i delom fleksorima noge, odnosno zadnjom lozom. Regularno je vise compound i naravno manja je sansa za povredu. Stoga ja preferiram upravo to, ali ponekad naravno, treba raditi i SL DL. Ali ipak, ako niste bas iskusni i napredni u mrtvom dizanju, ostavite SL DL po strani.
The only place success comes before work is in dictionary

Van mreže bojan lepojevic

  • VIP
  • Heavyweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.982
Re: LAT masina- ispred/iza glave
« Odgovor #27 poslato: April 14, 2006, 02:11:10 posle podne »
t-sipka i suvo veslo RULES, od skoro sam poceo davati ovim vezbama vise znacaja, ne da ledja ubijaju..a naravno mrtvak se radi za ledja, MADA treba malo savijati noge u kolenima, nema bolje vezbe za RAZMRDAVANJE testa, to obicno radim na kraju jer posle te vezbe nema lelemudanja po teretani:)
"da je kupus dobar, zeka bi im'o 100 kila"
Transform 2014 na https://www.dropbox.com/sh/zgzpyoahwm3ayid/KhGAMw9fcD

Van mreže Nikko55

  • Član
  • *
  • Poruke: 32
Re: LAT masina- ispred/iza glave
« Odgovor #28 poslato: April 14, 2006, 02:33:17 posle podne »
Da malo doprinesem diskusiji oko deadlifta-a. Generalno postoje 3 razlicita nacina izvodjenja deadlifta a sve sa ciljem da se pogode razliciti misici ili razlicite grupe misica.

Ta 3 razlicita deadlifta su

- deadlift
- sumo deadlift
- stiff - legged deadlift

Kod prvog nacina tehnika izvodjenja je sledeca:
- stopala su paralelna i blago razmaknuta (nikako ne smeju da predju sirinu kukova),
- butine su (govorim o pocetnom polozaju iz kog se izvodi dizanje) paralelne sa podom,
- hvat na sipki je nesto siri od sirine ramena i moze biti overhand ili over-under, svejedno je,
- glava je zabacena unazad jer taj polozaj glave uslovljava da ledja ostanu potpuno ravna sto je vazno u prevenciji povrede,
- grudi su isturene i napunjene vazduhom,
- stomacni i ledjni misici su kontrahovani jer se time postize kompresija stomacne supljine koja ne dozvoljava da slbinski deo kicme savije ka unutra,
- pocetni pokret se ISKLJUCIVO vrsi nogama,
- kad sipka dostigne visinu kolena TEK TADA se u pokret (aktivno) ukljucuju ledja i u suradnji sa nogama se potpuno ispravljamo,
- povratak u pocetni polozaj je obrnutim redom

Misici koje pogadja ova vezba su:
a) quadriceps
b) gluteus max
c) hamstrings
d) opruzaci kicme (i duboki i povrsinski) i
e) trapezius
Skoro svi ostali misici na telu takodje ucestvuju u ovom pokretu ali uglavnom izometrijskom kontrakcijom.

Sumo deadlift - tehnika izvodjenja:
- stopala su dosta sira od sirine ramena okrenuta upolje za oko 45 stepeni (vazno je da stopalo i potkolenica imaju ugao od 90 stepeni ili da je koleno tacno iznad skocnog zgloba u pocetnom polozaju),
- butine su paralelne sa podom,
- hvat na sipki je u sirini ramena (moze i over a i over-under hvat)
- ruke su potpuno ispruzena i paralelne sa potkolenicom (ako nisu ili je nozni stav presirok ili preuzak pa se treba korigovati),
- pravilo za glavu, grudi i stomak vazi isto kao kod regularnof deadlifta
- ceo pokret se u ovom nacinu vrsi iskljucivo nogama i to prevashodno quadricepsom i unutrasnjom (aductorima) stranom butina
- ledja, hamstrings i gluteus i su dosta manje ukljuceni u ovom pokretu.

Stiff - legged deadlift
- stopala su paralelna i blago razmaknuta
- noge su blago savijene u kolenima ili potpuno ispravljene (ovo iskljucivo zavisi od razgibanosti hamstringsa)
- kicma je ili paralelna sa podom ili blago nagnuta ka podu (opet zavisi od hamstringsa)
- ruke su u overgipu u sirini ramena i vrlo opustene
- pravilo za glavu, grudi i stomak naravno i ovde je od velikog znacaja u prevenciji povrede
- pokret se vrsi tako da noge ostaju u istom polozaju a gornji deo tela se uspravlja i tek u zadnjoj trecini pokreta noge se potpuno ispravljaju,
Iako se cini da u ovoj vezbi rade samo ledja (opruzac kicme) veliki deo stresa ide i na gluteus i hamstrings .

Inace sve tri vezbe izueztno mnogo daju stresa na donji deo kicme koje se mere u tonama. Primer ako podizete 45kg teret deadliftom ili stiffom pritisak koji se dobija na slabinski deo kicme odgovara tezini od oko 650kg naravno po cm kvadratnom

Van mreže t1000

  • Heavyweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.932
  • Srdjan Dmitrovic - licni trener
Re: LAT masina- ispred/iza glave
« Odgovor #29 poslato: April 14, 2006, 03:02:12 posle podne »
Citat: Nikko55

Ta 3 razlicita deadlifta su
- deadlift
- sumo deadlift
- stiff - legged deadlift

@Nikko55 Lepo si to objasnio,svaka cast.Mogao bi malo cesce da dajes ovakve odgovore-meni,a verovatno i drugima,znaci ovako opsirnije objasnjenje kod ove "nepoverljive" vezbe...
"Šampioni su oni koji ustanu svaki put kada su bačeni na pod."