April 25, 2024, 03:57:06 posle podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.099 poruka u 18.751 tema - 20.949 članova - Poslednji član: JankoStev
X3MShop banner

Autor Tema: Glutamin-NAUCNA ISTRAZIVANJA  (Pročitano 6705 puta)

Van mreže Stefke

  • Bantamweight Member
  • ***
  • Poruke: 159
Glutamin-NAUCNA ISTRAZIVANJA
« poslato: Mart 29, 2006, 10:54:27 pre podne »
Ovaj forum je extra za sticanje znanja i odlucio  sam da dam svoj mali doprinos, ovo sto budete citali bice vam veoma interesantno a text je od Mr.sci.dr med. Ostojic M. Sergej-specijalista medicine sporta, diplomirao je 1996g na Med.fakultetu Beograd na kome je odbranio magistarsku tezu iz oblasti medicine sporta 2000g.Specijalizaciju iz medicine sporta je zavrsio 2001g, a privodi kraju i doktorsku disartaciju iz iste oblasti.

                                  GLUTAMIN-naucno istrazivanje

Glutamin se uglavnom ne nalazi u komercijalnim sportskim napitcima, prvenstveno zbog svoje relativne nestabilnosti u rastvoru.Transport vode iz creva u cirkulaciju, poznato je, stimulisan je u prisustvu glukoze i natrijuma u konzumiranim napicima.To je posledica kretanja vode koje je determinisano osmotskim gradijentom i kotransportom natrijuma i glukoze u epitel creva zajedno sa osmotskim pomeranjem molekula vode u istom smeru.Glutamin se transportuje u celije crevnog epitela, kao natrijum-zavisnim, tako i natrijum-nezavosnim mehanizmima i dodavanje glutamina rastvorima za oralnu rehidraciju, pokazalo se, povecava brzinu apsorpcije tecnosti u odnosu na unos ciste vode.Potencijalni korisni efekti dodavanje glutamina komercijalnim sporskim napicima nisu u dovoljnoj meri ispitani i bilo kakav koristan efekat u smislu povecanja apsorpcije fluida verovatno je mali.Dalje, razlaganje proteina u misicima pojavljuje se narocito u stanjima gladovanja.Novija istrazivanja pokazuju da sportske aktivnosti rezistencije smanjuju procenat proteinskog katabolizma, dok anabolicki odgovor zahteva unos esencijalnijh aminokiselina(proteina iz hrane) u periodu oporavka nakon sportske aktivnosti.Tada dolazi do povecanja preuzimanja aminokiselina od strane misica i povecane sinteze proteina u tkivima bez uticaja na brzinu proteinskog katabolizma.
Ako se ishranom obezbedi adekvatan unos 8 esencijalnih aminokiselina uzimanje suplemenata pojedinacnih neesencijalnih aminokiselina smatra se da nema bilo kakav povoljan dodatni efekat.sinteza proteina u telu zahteva istovremeno prisustvo svih 20 aminokiselina.Postoje odredjeni dokazi da postoji stimulatorni efekti suplementacije GLUTAMINOM u promociji sinteze glikogena u prvih nekoliko casova nakon zavrsetka sportske aktivnosti, ali neophodna su dalja istrazivanja koja bi ukljucila i pracenje optimalnog unosa ugljenih hidrata nakon sportske aktivnosti, kojabi dala praktican znacaj ovim tvrdnjama.dakle, smatra se da obrok nakon sportske aktivnosti treba da bude sastavljen predominantno od ugljenih hidrata i proteina i da tako formulisan predstavlja najbolju strategiju, kako za promociju sinteze glikogena, tako i za stimulaciju sinteze proteina u misicima posle sportskog napora.

Ostecenje misica nastalo kao posledica ekscentricne aktivnosti NE utice na koncentraciju GLUTAMINA u plazmi.NEMA naucnih dokaza koji bi pokazali koriske efekte oralne suplementacije GLUTAMINOM na popravku i obnovu misicnog tkiva i ostecenja misica nastala kao posledica sporteke aktivnosti, tj. NEMA razlike u smanjenju mikroostecenja misicnog tkiva  izmedju konzumenata GLUTANINA I PLACEBA.Placebo-kontrolisane stucije koje su proucavale efekat GLUTAMINA na extracelularni kapacitet neutralizacije i na parametre visoko intenzivne sportske aktivnosti NISU pronasle znacajne korisne efekte.Nekoliko autora smatra da egzogeno dodavanje GLUTAMINA moze biti korisno u prevenciji inhibicije imuniteta nakon sportske aktivnosti tipa izdrzljivosti.Produzena aktivnost na nivou od 50 do 70% VO2 max, pokazalo se dovodi do PADA koncentracije GLUTAMINA u plazmi od 10 do 30% koji traje nekoliko sati nakon zavrsetka sportske aktivnosti.Ovaj pad koncetracije GLUTAMINA u plazmi koincidira sa otvaranjem prozora za ulazak infektivnih agenasa nakon intenzivnog produzenog sportskog napora kada je sportista osetljiv na oportune infekcije.

Studija Castell i saradnici pokazala je da suplementacija oralnim GLUTAMINOM (5g u 330ml vode) koje uzima neposredno i 2 sata posle maratona, dovodi do smanjenja incidencije infekcije gornjeg respiratornog trakta 7 dana nakon zavrsetka trke.Nekoliko novih studija, koje su istrazivale efekte suplementacijom GLUTAMINA davanog tokom sportske aktivnosti na razlicite parametre imunoloskog sistema NISU pokazale vece imunostimulatorne efekte.Veca doza GLUTANINA(0,1g na kg telesne mase) u studiji Bowtell i saradnici koja se unosilau 0, 30, 60 I 90 min nakon maratona, SPRECILA je pad u koncetraciji GLUTAMINA u plazmi. aji NIJE sprecila pad u mitogenom-indukovanoj prolifeaciji linfocita, NITI PAD aktivnosti linfocitima-aktiviranih celija ubica.

Odrzavanje koncetracije GLUTAMINA u plazmi konzumiranjem napitka uzetih tokom i posle produzenih biciklistickih voznji, NIJE uticao na aktivnost linfocita, NITI je sprecilo sportom izazvan pad u funkciji neutrofila, linfocitnog proliferativnig odgovora aktivnosti prirodnih celija ubica i brzine sekrecije IgA-antitela usne duplje.ZA RAZLIKU OD UNOSA UGLJENIH HIDRATA TOKOM SPORTSKIH AKTIVNOSTI, IZGLEDA DA UNOS GLUTAMINA NE UTICE BITNIJE NA IZMENU IMUNOLOSKIH FUNKCIJA, BAR NE SUDECI PO DANASNJIM STUDIJAMA.
Mr. sci. dr med. Ostojic M. Sergej

Ovo sto sam napisao su naucna istrazivanja a o opisu, upotrebi, nacinu uzimanja, doziranju, kontraindikacijama, upozorenju, propisima to vec znate.
Nadam se da vam je ovo bilo zanimljivo iz ugla nekog strucnjaka
 :D  :D  :D  :D

Van mreže Stefke

  • Bantamweight Member
  • ***
  • Poruke: 159
Re: Glutamin-NAUCNA ISTRAZIVANJA
« Odgovor #1 poslato: Mart 29, 2006, 11:17:58 pre podne »
E mogli bi da iznesete vase misljenje o ovime! :lol:

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.307
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Re: Glutamin-NAUCNA ISTRAZIVANJA
« Odgovor #2 poslato: Mart 29, 2006, 12:00:57 posle podne »
Ostecenje misica nastalo kao posledica ekscentricne aktivnosti NE utice na koncentraciju GLUTAMINA u plazmi.NEMA naucnih dokaza koji bi pokazali koriske efekte oralne suplementacije GLUTAMINOM na popravku i obnovu misicnog tkiva i ostecenja misica nastala kao posledica sporteke aktivnosti, tj. NEMA razlike u smanjenju mikroostecenja misicnog tkiva izmedju konzumenata GLUTANINA I PLACEBA.Placebo-kontrolisane stucije koje su proucavale efekat GLUTAMINA na extracelularni kapacitet neutralizacije i na parametre visoko intenzivne sportske aktivnosti NISU pronasle znacajne korisne efekte.Nekoliko autora smatra da egzogeno dodavanje GLUTAMINA moze biti korisno u prevenciji inhibicije imuniteta nakon sportske aktivnosti tipa izdrzljivosti.Produzena aktivnost na nivou od 50 do 70% VO2 max, pokazalo se dovodi do PADA koncentracije GLUTAMINA u plazmi od 10 do 30% koji traje nekoliko sati nakon zavrsetka sportske aktivnosti.Ovaj pad koncetracije GLUTAMINA u plazmi koincidira sa otvaranjem prozora za ulazak infektivnih agenasa nakon intenzivnog produzenog sportskog napora kada je sportista osetljiv na oportune infekcije.


1 PITANJE-DALI JE TAJ COVEK NORMALAN??
2.DALI JE ON JEDAN OD ONIH KOJI SU ZAVRSILI FAKULTETE U VREME KADA JE MILKA PLANINMC DOBILA SVOJU PRVU MESECNICU ALI MU SE SADA NE ISPALTI DA IDE U PENZIJU JER JE MALA PA SVETOM SIRI SVOJE "VELIKO:ZNANJE

3.DALI TI LICNO PONZJAES STRUCNJAKA?

4.AKO DA..MOLIO BIH BILO KAKAV KONTAKT SA NJIM

5.AKO IMAS KLNJIGU O TOME,APELUJEM NA SVE CLANOVE FORUMA DA SE URADI PETICIJA DA SE IDIOTU ODUZMU NEKA RPAVA

Van mreže LUC1FER

  • Light Heavyweight Member
  • ****
  • Poruke: 639
  • One 'n' Only - X3M Gym
    • http://www.benchmark.co.yu, www.x3mgym.com
Re: Glutamin-NAUCNA ISTRAZIVANJA
« Odgovor #3 poslato: Mart 29, 2006, 12:10:57 posle podne »
Ja samo znam da od kad uzimam glutamin ja sam odmorniji nego bez njega. Trenutno zavrsavam pripreme koje su trajale 10 dana(svaki dan po 2h 15min kardia - hokej na ledu) a misicnu masu nisam izgubio...

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.307
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Re: Glutamin-NAUCNA ISTRAZIVANJA
« Odgovor #4 poslato: Mart 29, 2006, 12:37:48 posle podne »
Citat: LUC1FER
Ja samo znam da od kad uzimam glutamin ja sam odmorniji nego bez njega. Trenutno zavrsavam pripreme koje su trajale 10 dana(svaki dan po 2h 15min kardia - hokej na ledu) a misicnu masu nisam izgubio...
..PA NISI TI JEDINI..OKO MILIJARDU LJUDI PRIJAVLJUJE TAKVE EFEKTE..AL ETO VIDIS..IMA KOD NAS STRUCNJKA KOJI CE DA TI RAZJEBU KONCEPCIJU DO AJJA..BRATE...KLIKER BI POKVARILI

Van mreže Stefke

  • Bantamweight Member
  • ***
  • Poruke: 159
Re: Glutamin-NAUCNA ISTRAZIVANJA
« Odgovor #5 poslato: Mart 29, 2006, 01:26:45 posle podne »
E, Pedjos na prvo pitanje ne znam odgovor, a coveka ne poznajem vec sam nabavio njgovu knjigu Sportski suplementi VADEMEKUM kada sam bio u prodavnici Lama u Makedonskoj pa kada budes svracao u BG navrati do Lame, dace ti je svgurno. E sada cu ti izneti biografiju o njemu koja pise u knjizi.Na pocetku sam napisao jedan mali deo pa da ne ponavljam, Ovako; Saradnik je katedre za medicinu sporta Med.fakulteta u BEOGRADU i Laboratorije za ergometriju i i funkcionalna ispitivanja za med.istrazivanja pri VMA.Autor je veceg broja radova iz oblasti sportske medicine i ishrane u domacim i medjunarodnim casopisima.Oblast naucnog i struznog intersovanja autora obuhvataju stportsku ishranu i suplementaciju, funkcionalna testiranja vrhunskih sportista, biologiju i med.fudbalske igre.Saradjivao je sa mnogim vrhunskim sportskim klubovima i reprezentativnim selekcijama u zemlji i inostranstvu.
Odgovorni je urednik naucno-strucnog casopisa SPORTSKA MEDICINA.
Clan je izvrsnog odbora Udruzenja za medicinu sporta Srbije i Predstavnistva Sekcije za sportsku medicinu SLD-a.
Clan je vise medjunarodnih naucnih organizacija iz oblasti sportske medicine i ishrane, kao sto su:International Federation of Sports Medicine, Gatorade Sports Science Institute, American Society of Exercise Physiology i US Nacional Academi of Sports Medicine.

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.307
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Re: Glutamin-NAUCNA ISTRAZIVANJA
« Odgovor #6 poslato: Mart 29, 2006, 03:09:00 posle podne »
Citat: Stefke
E, Pedjos na prvo pitanje ne znam odgovor, a coveka ne poznajem vec sam nabavio njgovu knjigu Sportski suplementi VADEMEKUM kada sam bio u prodavnici Lama u Makedonskoj pa kada budes svracao u BG navrati do Lame, dace ti je svgurno. E sada cu ti izneti biografiju o njemu koja pise u knjizi.Na pocetku sam napisao jedan mali deo pa da ne ponavljam, Ovako; Saradnik je katedre za medicinu sporta Med.fakulteta u BEOGRADU i Laboratorije za ergometriju i i funkcionalna ispitivanja za med.istrazivanja pri VMA.Autor je veceg broja radova iz oblasti sportske medicine i ishrane u domacim i medjunarodnim casopisima.Oblast naucnog i struznog intersovanja autora obuhvataju stportsku ishranu i suplementaciju, funkcionalna testiranja vrhunskih sportista, biologiju i med.fudbalske igre.Saradjivao je sa mnogim vrhunskim sportskim klubovima i reprezentativnim selekcijama u zemlji i inostranstvu.
Odgovorni je urednik naucno-strucnog casopisa SPORTSKA MEDICINA.
Clan je izvrsnog odbora Udruzenja za medicinu sporta Srbije i Predstavnistva Sekcije za sportsku medicinu SLD-a.
Clan je vise medjunarodnih naucnih organizacija iz oblasti sportske medicine i ishrane, kao sto su:International Federation of Sports Medicine, Gatorade Sports Science Institute, American Society of Exercise Physiology i US Nacional Academi of Sports Medicine.
...DA I SAMO MU FALI JOS PODATAK KOJE JE STRANKE CLAN.....

DAKLE..TE SVE REFERENCE NISU POTRVDJENJE....RECIMO ..JA SAM TRZIO NA US NAIONAL ACADEMY OF SPROTS MEDICINE BILO STA STO JE VEZNAO ZA NEJGOV IME ..NSITA..DAKLE....POSAO SAM OD ALTE JER SAM PREPTOSTAVLJAO DA JE TO  NAJLAKSE I NJAVCE...

SVE TE REFERNECE OJE JE STAVIO MOZE DA SE OBJANE NA TAJ NACIN DA JE ON KAO I SVI DRUGI POSLAO NEKI SVOJ SLICAN GLPUI TEKST NA NJIHOVU ADRESU,NARAVNO ONI GA NISU NI OBAJVILI NITI MU GA VRATILI I OMDAH JE NJIHOV CLAN

CASOPSI SPROTKSA MEDICINA.....OK...A KAKVE VEZE TO IAM SA SPROOSKOM SUPELEMTACIJOM O KOJOJ JE OVDE REC.....I DALI BILO KO ZNA KOJIM JE TO CAPSOPIS??

SEKCIJA ZA SPORTSKU MEDICINU...ALOOO....PA SAM REC SEKCIJA TREB NESTO DA TI KAME..SEKICJU MOZEMO DA URADIMO TI I JA KOD MENE U STANU I OKUPIMO PAR ISOMISLEJNIKA GDE CE MO UZ PIVO RAZMATRATI JER BOLJI IZVODJAC JENN JAMSON ILI CRISTAL..RAZUMES..I DA SEBE NAZOVE SA SEKICJU PROMATRANJA KVALITETE OPSTENJA JANNE JAMSEON U ODNOSU NA KRISTAL..I MI SMO SEKCIJA.

DAKLE..VISE MI SE NE RACI SMARATI SA TAKVIM LIKOVIMA KOJI SU ZIZ LICNE ISFRUSTIORANOSTI NASLI ZA SHODNO DA PLJUJU PO SVEMU STO ONI NE MOGU DA OBAJSNE ILI STO ONI NE ZLE DA PRIHVATE...

TO SU ..MA NEMAM RECI....DAKLE..ZIZ TOG RAZLOGA NAM ZEMLJA I JE OVDE GDE I JE..I NIAKDA...ALI NIAKDA SE NECEMO NAUCITI  PAMETI..

OVO NE ZVUCI KAO AMERICKA PROPAGANDA..DALEKO OD TOGA..GADE MI SE ,ALI COVECE...TAJ TENKRE CE NEKOME DA SOLI PAMET NAKON STOTINA MILIONA DOALRA I ERUA KOJI SU ISKRISTNJE AU LAB TESTOVE ISTOG TOG GLM I SADA CE ON NA OSNVU PAR BUDALA KOJI SU MISLECI DA CE OD 5 GRAMA GLUTAMINA DA PSOTIGNU ENSTO ZA STO TREBA GODINE ITD...I AN OSNVU TOGA ON ZIVODI OVAKVE ZAKLJUCEK..ALI STO EJ ANJGORE..ON NALAZI SPOZNORE ZA STAMPANJE SVOJE KNJIGE I NA OVAJ NACIN RUSI SVE STO JE VEZNAO ZA SPORT..

A ISKRENO..CUDIM SE I TIM U LAMI..ONI ME NE ZNAIMJU..ALI NIJE MI JASNO DA ONI PRODAVAJU PREPARATE A DDRZE KNJIGU OVAKVE SADRZINENA SVOJIM POLICAM..SRAMOTA..SRAMOTA..SRAMOTA KOJU DO SADA NISAM CUO..

ALI TAKVI SU NAM I SHOPOVI..NAZALOST.

Van mreže Stefke

  • Bantamweight Member
  • ***
  • Poruke: 159
Re: Glutamin-NAUCNA ISTRAZIVANJA
« Odgovor #7 poslato: Mart 29, 2006, 04:02:33 posle podne »
Pedjos ja se u potpunosti slazem sa tobom :lol:  Napisao sam ovo jer vecina koja ide u teretanu zna za ovaj fenomenalan forum :lol:  i ovde ce videti ovo a najznacajnije od toga misljenje korisnika Glutamina tako da ne bi padali u zabludu oko GLUTAMINA na nema efekta kada se u praksi dokazalo suprotno.Pedjos uzmi ovu knjigu jer ima i o drugim suplementima cisto da vidis sta sve moze da se napise.Najvaznije je da ljudi koji budu citali raznorazne sadrzaje se zapitaju u ispravnost tih tvrdnji a najbolje je da se informisu i prosire svoje znanje pitajuci ljude koji su koristili neki preparat i bilo sta drugo, trening, ishrana... U osnovi ovog sajta koliko vidim je prosvetljivanje i obrazovanje u pravom smeru i tebi Pedjos i svima svaka cast za strpljenje i vreme koje odvajate da bi drugima pomogli :lol:

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.307
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Re: Glutamin-NAUCNA ISTRAZIVANJA
« Odgovor #8 poslato: Mart 29, 2006, 04:23:02 posle podne »
ne..tu i takvu knjigu necu niakda da kupim..jedino ako budem nekda radio neki seminar ovde kod nas mogu da je navedem tj da citiram xlanke iz te knjige kolika ljudksa gluspot moze da bude..

dakle....zasto da neko trosi pare na to...cak sto vise....ako popizdim staviti cu pod sticky ime knjige koju treba i\begavati na sve ancine...A OVAJ KNJIGA JE JEDAN OD NJIH...

DAKLE...DRAGI MOJI.......

KO GOD DA DODJE NA FORUM I RPCITA OVAJ PSOT NEKA SI U GLAVU USADI IME OVE KNJIGE I DA JE AOBILAZI U SIROKM LUKU KADA I GDE JE GOD VIDI..

Van mreže Stefke

  • Bantamweight Member
  • ***
  • Poruke: 159
Re: Glutamin-NAUCNA ISTRAZIVANJA
« Odgovor #9 poslato: Mart 30, 2006, 10:05:45 pre podne »
Pa ja sam i zato napisao ovo na ovom forumu da ljudi koji stupe u kontakt sa tim da znaju da je najveca glupost i DA JE ZAOBILAZE U SIROKOM LUKU, svasta kod nas moze da se nadje...UZAS