Mart 28, 2024, 11:48:21 pre podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.039 poruka u 18.747 tema - 20.944 članova - Poslednji član: Markionybg
X3MShop banner

Autor Tema: Nootropici - Smart Drugs  (Pročitano 14970 puta)

Van mreže dr_rapid

  • Cruiserweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.073
    • http://www.tugraz.at
Nootropici - Smart Drugs
« poslato: Mart 29, 2006, 09:33:24 posle podne »
Mozda ova tema i nije potrebna svim Bilderima, ali posto nas ima studenata, nije lose znati ni za ovako nesto.

PSIHOSTIMULANSI I NOOTROPICI
Psihostimulansi su tvari koji pojačavaju aktivnost mozga. Nadvladavaju umor i iscrpljenost i poboljšavaju koncentraciju i mentalnu aktivnost. Najpoznatiji psihostimulansi jesu amfetamini. Međutim, zbog zloporaba više se ne koriste kao lijekovi i ilegalni su. Danas je njihovo značenje više toksikološko nego farmakološko, tj. oni se uglavnom ne koriste kao lijekovi nego kao sredstva zloupotrebe.
Nootropici su lijekovi koji, navodno, poboljšavaju metalne sposobnosti bez stimulacije SŽS. Oni, pak utiču na mozdani metabolizam povećavajući iskorištavanje glukoze u mozgu ili aktiviranjem nekih drugih mehanizama koji povećavaju energetski nivo mozga. Njihova efikasnost, pak, za razliku od psihostimulansa nije nikada egzaktno naucno dokazana.
Jedini psihostimulans koji je i danas u upotrebi je kofein.

Amfetamini su hemiski vrlo srodni adrenalinu ali zbog odsustva hidroksilnih skupova vrlo su lipofilni i za razliku od adrenalina vrlo lako prolaze krvno moždanu barijeru. Premda sve do 1970-ih korišteni kao lijekovi, pokazalo se da su oni zapravo vrlo loš izbor.

"Učenje" pod speedom
Na sveučilištima po SAD-u, tokom 70-ih, popularno je bilo koristiti speed kao stimulans za bolje učenje. Često se i danas nalaze ljudi koji, stisnuti rokovima, misle da će im amfetamini poboljšati pamćenje i performanse na ispitu. Na veliku žalost studenata, to ne stoji. Amfetamini će uistinu održati osobu budnom koliko god je to potrebno, ali istraživanja su pokazala da amfetamini poboljšavaju izvođenje jednostavnih mentalnih zadataka ili motornih aktivnosti, dok izvođenje složenijih zadataka čini se nije popravljeno. Dapače, u takvim slučajevima češće su greške, vjerojatno posledica neutemeljeno pretjeranog samopouzdanja.

Poznati nootropici:
Piracetam Piracetam je nootropik. Dokazano povećava koncentraciju acetilkolina u SŽS-u, što je vjerovatno posledica pojačanog otpuštanja acetilkolina iz njegovih presinaptičkih neurona. Ovim bi se mehanizmom mogao objasniti povoljan učinak piracetama u bolesnika s kongnitivnim poremećajima, zapažen u kliničkim testovima. S druge strane piracetam povećava utilizaciju glukoze u mozgu bolesnika s progresivnom demencijom, što bi moglo biti od koristi u liječenju ovih bolesnika. Koristi se za liječenje liječenju involutivnog senilnog sindroma i disleksija djece.

Oikamid (PLIVA)

Oikamid sadržava piracetam, psihotropnu metabolički djelatnu tvar iz grupe nootropika. Piracetam povećava intersinaptičku koncentraciju acetilkolina u srednjem živčanom sistemu. Biohemijski se učinak očitava pojačanim metabolizmom ATP-a, a povećava se i iskorištenje glukoze i oksigenacija, ako su te funkcije smanjene. Smatra se da piracetam štiti mozak od hipoksije, da pojačava kortikalni nadzor nad subkortikalnim neuronima, da olakšava prenos informacija iz jedne hemisfere u drugu, te da poboljšava poremećene, kognitivne i afektivne funkcije i skraćuje razdoblje oporavka.

DMAE
Njegovo djelovanje se ukratko dade sažeti u devizu “Kad sam budan, budniji sam, a kad spavam, bolje spavam”. DimetIlaminoetanol (DMAE) je građom vrlo sličan kolinu, u prirodi dolazi u ribi. Uključen je u procese pamćenja i govora, pokazao se djelotvornim kod osoba sa autizmom, gubitkom pamćenja i demencijom.

HYDERGINE

Ima sledeće učinke:
Povećava dovod krvi  mozgu
Povećava dovod kisika u mozak
Podstiče metabolizam moždanih stanica
Štiti mozak od nedovoljne opskrbe kisikom, iscjeljuje senilnu demenciju.
Usporava sedimentaciju lipofuscina u mozgu
Sprečava oštećenja stanica mozga uslijed slobodnih radikala
Povećava inteligencija, pamćenje i učenje

Ginko biloba

Ginko biloba je najstarija biljka na Zemlji. Pojedini primjerci ove biljke žive i do hiljadu godina. Njeno lišće i sjeme već se vjekovima koristi u staroj kineskoj medicini, prvenstveno za liječenje astme, bolesti bronhija i pluća, kao i za poboljšanje periferne i moždane cirkulacije krvi. Savremena medicina prihvata, takođe, preventivno i ljekovito djelovanje ginka.
Pozitivni učinci ginka Ginko poboljšava memoriju i druge moždane aktivnosti, djeluje blago antidepresivno, anksiolitički i koristan je za osobe koje pate od migrene. Olakšava tegobe kod astme, alergia, Alzheimerove bolesti, kao i kod kardiovaskularnih bolesti. U krvnim žilama djeluje antiagregacijski, odnosno, sprečava trombozu. Regulise povišeni kao i sniženi krvni pritisak. Poželjno ga je koristiti ako postoje problemi s jetrom ili bubrezima, raznim upalama, impotencijom, zujanjem u ušima, slabijim sluhom uslijed starosti, slabljenjem vida, vrtoglavicama i hemoroidima. Pospješuje iskorištavanje glukoze, pa je koristan i za dijabetičare. Obzirom da i uopste utieče na cirkulaciju, korištenje ginka smanjuje neugodnosti rezane za proces starenja, povećava radne sposobnosti, ubrzava zarastanje rana i olakšava oporavak od upale vena.
If you can walk out of the gym after legs, GET BACK IN THERE!! - Tom Platz
Moje slike

Van mreže dr_rapid

  • Cruiserweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.073
    • http://www.tugraz.at
Re: Nootropici - Smart Drugs
« Odgovor #1 poslato: Mart 29, 2006, 09:39:44 posle podne »
Evo jos nekih o kojima nisam nasao posebne informacije:
Vasopressin
Lucidril
Ginseng
i da poznata je vec  Guarana

Moje pitanje: Da li je iko od vas ista od ovih ili slicnih pomagala :twisted:  probao, meni kao studentu ETF-a bi sigurno dobro doslo. Vec razmisljam o DMAE, nije skupa a ni stetna.
Negde sam nasao da je valjda Piracetam opasan ako se pomesa sa Clen-om, pa jos jedno pitanje: Da li uzimati ovo na ciklusu ili ne, sta su opasne kombinacije.
Bilo kakvi pametni i upuceni odgovori su dobro dosli, siguran sam da nisam jedini koga i ovakav nacin kicka interesuje. Ako neko jos nesto zna sta je korisno ili sl, please post!!!
If you can walk out of the gym after legs, GET BACK IN THERE!! - Tom Platz
Moje slike

Van mreže m_boy

  • Lightweight Member
  • ***
  • Poruke: 217
Re: Nootropici - Smart Drugs
« Odgovor #2 poslato: Mart 29, 2006, 11:15:48 posle podne »
zanimljiva tema... 8)

..to oko ciklusa (kure) i mene zanima al niko nista konkretno ne odgovara..

ps: mozda  uskoro probam (za kratko vreme) jedan lek sta ga daju pacientima sa demencom (i alzhimerom)...tj Yasnal (a i pozanimat cu se za taj Oikamid)..pa cu javit kako radi.. :twisted:  :twisted:

Van mreže H2SO4

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 5.778
  • sve je to na psihickoj bazi ®
Re: Nootropici - Smart Drugs
« Odgovor #3 poslato: Mart 30, 2006, 07:04:06 posle podne »
ma ako te nije volja ucit nece ti ni sveti petar pomoc, tako da nema mnogo koristi od ovih supstanci jedino ono da te drzi budnim, al meni se ucenje organski gadi - ko vampiru krst, pa mi dzabe i da sam budan 10 dana.
od gore navedenih stvarcica probo sam speed i ginko biloba ali bash nikakvih efekata.
inace ostavio sam masu ispita za junski rok tako da cu se morat malo ozbiljnije posvetit ovim smart drugs inace mogu se slikat sa studiranjem...
matere mi matere,
kupicu ti dimije