April 24, 2024, 11:18:56 pre podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.106 poruka u 18.751 tema - 20.949 članova - Poslednji član: JankoStev
X3MShop banner

Autor Tema: Pistorius ide na OI!  (Pročitano 1642 puta)

Van mreže Vladar

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 6.552
    • https://www.proteini.si/me/
Pistorius ide na OI!
« poslato: Maj 16, 2008, 09:51:48 posle podne »
Istina izašla na vidjelo

Oduševljen sam. Borba se predugo vodila. Smatram da će ovaj dan ući u istoriju – rekao je Pistorius na presu u Milanu


Pistorius v IAAF – odluka je donijeta i glasi ovako:
Sportski arbitracioni sud (CAS) je potvrdio žalbu sportiste iz Južne Afrike, Oskara Pistoriusa, protiv odluke koju je IAAF donijela 14. januara 2008. godine.
Ova odluka odmah stupa na snagu i sportista će moći da se natjeca na svim tamičenjima koja organizuje IAAF (Međunarodna atletska federacija) noseći Össur Cheetah Flex-Foot protezu, koja je korišćena u naučnim testovima koje je zahtjevala IAAF i predstavljena kao dokaz na saslušanju na CAS.

Kao vrlo mlad, gospodin Pistorius je hodao koristeći vještačke udove a sada koristi „čita“ protezu na svojim trkama. Gospodin Pistorius želi da se nadmeće na IAAF takmičenjima kao i na Olimpijskim igrama u Pekingu. Ipak, u januaru 2008, prema rezultatima posebnog naučnog testiranja, IAAF je donio odluku da njegova proteza sadrži tehnički uređaj koji mu daje prednost nad ostalim sportistima koji ga ne koriste. Prema tome je donešena odluka da Oskar Pistorius ne ispunjava uslove potrebne da učestvuje na takmičenjima koja su u nadležnosti IAAF.

Početkom februara 2008, gospodin Pistorius je uložio molbu na odluku Sportskom arbitracionom sudu. Odbor CAS arbitara je sastavljen da bi se ispitala stvar i činili su ga profesor Martin Hanter (predsjednik odbora) iz Londona, Engleska, gospodin Žan-Filip Rošat, advokat iz Lozane, Švajcarska i gospodin Dejvid V. Rivkin, advokat iz Njujorka, SAD.

Odbor CAS je odlučio da IAAF nije predstavila dokaz da je Pravilo 144.2 (e) prepreka Oskaru Pistoriusu. Na osnovu dokaza koje su donijeli eksperti pozvani od obje stranke, odbor nije ubijeđen da je bilo dovoljno dokaza od bilo kakve prednosti metabolizma u korist sportiste sa obje amputirane noge koji koristi Cheetah Flex-Foot. Dalje, odbor smatra da IAAF nije dokazala da biomehanički efekti upotrebi ove posebne proteze daju prednost Oskaru Pistoriusu nad ostalim sportistima koji ne koriste ovaj izum.
Odbor CAS podvlači da se polje molbe ove odluke odnosi isključivo na podobnost Oskara Pistoriusa i samo na njegovu upotrebu specifične proteze, što povlači odluku da se ova molba ne odnosi ni na jednog sportistu ili model proteze. 
Konačno, odbor CAS ne isključuje mogućnost da će, sa budućim napretkom u nauci, i režimu testiranja napravljenom i sprovedenom na zadovoljstvo obje strane, IAAF u budućnosti biti u poziciji da dokaže da model Cheetah Flex-Foot daje Oskaru Pistoriusu prednost nad ostalim sportistima.

Oskar Pistorius nije jedini sportista koji će nastupiti u Pekingu. Proboj je napravila plivačica Natali di Tua, koja je u nesreći izgubila nogu. Imala je tada samo šesnaest godina (Pistorius je imao 11 mjeseci kada su mu amputirane obje noge). Ona se za Igre kvalifikovala na prvenstvu u Sevilji, u maratonu na 10 kilometara. Bila je četvrta. Interesantno je da su oboje iz Južne Afrike.

- Kao što ste mogli da zamislite, borim se da sakrijem osmjeh u posljednjih pola sata. Mislim da “veoma srećan” to ne opisuje. Oduševljen sam. Borba se predugo vodila. Ovo je pobjeda, za sport uopšte. Smatram da će ovaj dan ući u istoriju. Sada konačno mogu reći da je istina izašla na vidjelo. Ponovo imam šansu da ostvarim svoj olimpijski san, ako ne 2008, sigurno će to biti 2012. Propustio sam cijelu južnoafričku sezonu. Cilj je još uvijek prisutan (Peking), ali počinju Paraolimpijske igre. Period je kratak. Biće veoma teško kvalifikovati se (za Olimpijske igre) – rekao je Pistorius na pres konferenciji u Milanu, gdje je sjedište njegovih advokata.
Pistorius će se takmičiti 2. jula u Milanu i 11. jula u Rimu.

- Sport treba da spaja ljude, a ne da ih razdvaja i da im se sudi – zaključio je Pistorius.

Izvor: www.arenacg.net
PRVI CRNOGORSKI WEBSHOP ZA PRODAJU DIJETETSKIH SUPLEMENATA I OPREME ZA BODYBUILDING:
www.proteini.me

Van mreže Radomir

  • Cruiserweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.160
Odg: Pistorius ide na OI!
« Odgovor #1 poslato: Maj 16, 2008, 10:42:25 posle podne »
Bice zanimljivo ako osvoji medalju.