April 29, 2024, 10:41:37 pre podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.106 poruka u 18.751 tema - 20.950 članova - Poslednji član: d0ss
X3MShop banner

Autor Tema: PRETRENIRANOST  (Pročitano 9461 puta)

Van mreže MALI

  • Light Heavyweight Member
  • ****
  • Poruke: 724
  • YOU CAN'T FLEX FAT!
PRETRENIRANOST
« poslato: Maj 30, 2008, 07:52:22 pre podne »
VIDLJIVI I NEVIDLJIVI ZNACI PRETRENIRANOSTI
dr N.Čikiriz


Uprkos mnogobrojnim diskusijama o pretreniranosti,postoji velika konfuzija o tome šta je to pretreniranost,koji su znaci pretreniranosti,i kako je sprečiti.
Deo konfuzije u vezi sa pretreniranošću povezan je i sa samim treningom i sa samim terminom: postoje mnoge definicije za pretreniranost i nekoliko termina koji je opisuju. Na kraju,ne postoji jedinstveno prihvaćena definicijaj pretreniranosti. Da stvar bude još komplikovanija, postoji nekoliko tipova pretreniranosti,koji imaju različite znake i simptome. Tako da je neophodo da se def1nišu različiti termini koji opisuju pojavu pretreniranosti.
Sam termin pretreniranost,uopšte uzev,opisuje duže ili kraće stanje neravnoteže izmedu treninga ili vežbanja i oporavka. Sam premor ili preterani zamor rezultuje padom postignutih rezultata. Pri tome,mnogi sportisti skreću pažnju, na to da se često previdi da se pad rezultatam ogleda upravo u onom delu što pokušavamo da poboljšamo.

Na primer,ako sprinter na 100m,poboljša svoje vreme na 1km,a vreme na 100m se poveća, verovatno neće smatrati da je to od pretreniranosti,već od nečeg drugog.

Primer 2:
ako veličina mišića kod bodibildera raste,i procenat masti u telu opada,a njegova opšta sposobnost opada,verovatno neće posumnjati da je to od pretreniranosti.U oba slucaja.,sportisti neće sebe smatrati pretreniranim,čak iako su neki rezultati sve slabiji,jer oni postaju sve bolji u onome što nameravaju da budu.
Sindrom pretreniranosti,ili kako neki zovu "zasićenje" je ono što većina misli kad kažu pretreniranost.Zasićenje je rezultat dugog i I veoma intezivnog treninga koji dovodi do različitih fizičkih i emocionalnih promena i promena ponašanja,koji se neće izgubiti sve dok se trening drastično ne smanji ili potpuno prekine za vreme od sedmice ili Ičak meseca.Uzgred,sindrom pretreniranosti ili zasićenje je nešto što sportisti zaista treba da izbegavaju,bez obzira da li su profesionalci ili amateri rekreativci).
Zapaljenje mišića je naziv koji se koristi da opiše nemogućnost ili smanjenje sposobnosti za mišićni rad tokom jednog ili više treninga. Ovaj vid smanjenja sposobosti ili nemogućnost miš1ćnog rada će nestati za nekoliko dana smanjenog treninga ili produženog odmora. Ovo je šta drugi podrazumevaju pod pretreniranošću.Zapaljenje mišića može nastati i sa varijacijama i promenama u programu treninga.Ove promene uključuju više ponavljanja u seriji,više serija i korišćenje veće težine i uvodenje nove vežbe u trening.Ključno je da mišićna vlakna otkazuju na
nekoliko dana,dok kod istinskog sindroma pretreniranosti ili zasićenja-fizički i emocionalni simptomi i poremećaji ponašanja-potrebno je mnogo više
vremena da nestanu,sedmica čak i meseci.
Treniranje do otkaza (overreaching)-je planirana kratkotrajna pretreniranost koja rezultuje diskretnim zamorom. Planirani kratkotrajni,veoma intezivan trening,koriste neki treneri fitnesa da bi i dalje bili na putu napretka.Neki vrhunski treneri smatraju da treniranje do otkaza je neophodan deo treninga profeslonalaca.Oni veruju da takvi kratkotrajni periodi otkaza
mišića su potrebni za dodatni napredak sportista koji su već utreniran.
Sportski naučnici proučavali su sindrom pretreniranosti godinama;
Jedan od stalnih problema u proučavanju pretreniranosti je taj što jeneeticki terati sportiste da vežbaju i treniraju do sindroma pretreniranosti. I ako bi
zaista trenirali do te tacke,bilo bi im potrebno nekoliko meseci za oporavak.Ali uprkos ovim problemima napravljen je napredak uproučavanju sindroma pretreniranosti.


LABORATORIJSKI NALAZI KOD PRETRENIRANOSTI

Jedan od simtoma koji se često pojavljuje kod pretreniranosti je
rastući premor. Ona rezutuje padom maksimalne radne sposobnosti. Drugi simptom pretreniranostije veća potrošnja energije i kiseonika potrebna za isti rad.Usled preterane potrošnje engije,raste ventilacija kao i srcani rad. Rastuća potrošnja energije može uzrokovati promene u rasporedu mišićnih
vlakana ili promeniti delove mišića koji izvršavaju rad.
Normalno vaše telo će Izabrati cele ili delove mišića koji će najefikasnije izvršiti određeni zahtev bilo kakav on bio(trcanje,dizanje tereta...) Medutim,zahvaljujući premoru koji prati sindrom pretreniranosti,mišići se koriste ispod optimalnog nivoa za njihov rad, što iziskuje veću potrošnju
energije i kiseonika. Ovaj neoptimalni rad mišića u treningu uzrokuje porast mlečne kiseline u krvi proizvod anaerobnog metabolizma mišića.
Porast mlecne kiseline je jedan od razloga da određeni teži trening zahteva još više energije kod osoba sa sindromom pretreniranosti.
Mlečna kiselina kod sindroma pretreniranosti može i opadati posle maksimalnog treninga. Jetrin glikogen,ukoliko je to potrebno,otpušta se iz jetrinih ćelija,koji ga koristi kao izvor energije.U sindromu pretreniranosti jetra iImišići su siromašni sa ugljenim hidratma ( gl1kogenom) .Ovo znači da je sve manje ugljenih hidrata dostupno za proizvodnju energije anaerobnim putem,a to rezultuje manjim nivoom m1ečne kiseline u krvi pri max. opterećenju,kada je proizvodnja energije anaerobnim putem
max.Ovo upućuje da je jedan vid prevencije pretreniranosti, konstantan i dovoljan unos ugljenih hidrata.
U sindromu pretreniranosti,potrebno je duže vreme da se srčani rad
(pu1s,TA) vrate u normalu posle teškog treninga.
Porast kateholamina i adrenalina za odredeni rad može takode bi ti pronađen.. Promene na EKG-u se pronalaze bilo u mirovanju ili u radu. Crvena krvna zrnca,hemoglobin i hematokrit
(mešavina čvrstih delova u krvi) može opasti kod pretreniranih osoba.Koncentracija različitih hormona u krvi, kao što su testosteron i kortizon mogu se promeniti.Testosteron obično opada kod sindroma pretreniranosti.
Dok kortizon,hormon nadbubrežne žlezde, koji omogućuje upotrebu masti i U.H. takođe opada.Testosteron se još naziva i anaboličkim hormonom ,jer omogućava ugradnju proteina u mišićne ćelije,tako uvećavaju mišićnu masu.Kortizon je katabolički hormon,koji usporava ugradnju proteina u mišićne ćelije,pa uslovljava stagnaciju ili gubitak mišićne mase.
Ovo je prouzrokovalo da neki naučnici smatraju da odnos testosteront kortizon određuje da li je sportista blizu sindroma pretreniranosti.Ako odnos testosteron/kortizon ostaje isti ili se povećava,onda je to pokazatelj da se trening dobro podnosi.porast odnosa znači da se testosteron povećava,ili ko- rtizon smanjuje ili njihova kombinacija.Ukoliko se odnos testosteron/kortizon smanjuje,to je znak da se trening ne podnosi najbolje.Pad odnosa može biti uzrokovan padom testosterona ili porastom kortizona ili njihovom kombinacijom. Uglavnom svi ovi labaratorijski nalazi u sindromu pretreniranosti zahtevaju specijalna opremljenu labaratoriju pa zbog toga su nepraktične za sportiste.Zato se sportisti oslanjaju na slobodnu procenu svoje premorenosti,ali moraju b1ti sigurni da ne postoji ni jedan drugi razlog za njihov premor(npr. kasni odlazak na spavanje više noći uzastopne...).
ODREĐUJUĆI VREME OPORAVKA SRČANOG RADA(TA,PULS) se uzima kao praktičan pokazatelj pretreniranosti.Kao pokazatelj oporavka srca uzima se PULS,bilo na doručju ili vratu,i broje se otkucaji za 15 sec. a onda to se umnoži sa 4 i dobijemo broj otkucaja u minutu.Da bi se koristio kao pokazatelj pretreniranosti,vreme srčanog oporavka mora se meriti svakog dana u isto vreme i posle istog fizičkog napora tokom dana.Najbolje vreme za njegovo određivanje je odmah posle budenja,ujutro,posle neke uobičajne radnje kao što je pranje zuba ili sedenje u krevetu posle budenja...Takođe se mora određivati u istom položaju tela svaki put.Jer ako uzimamo vreme oporavka srčanog rada stojeći,njegovi rezultati će biti veći nego ako se to radi sedeći,pa telo mora biti u istom položaju svaki put,pri svakom novom merenju.

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.307
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: PRETRENIRANOST
« Odgovor #1 poslato: Maj 30, 2008, 11:00:20 pre podne »
postoji mnogo teroija na ovu temu.....

ja ne bih bas sada da ulazim u deo oko toga kada su kosarkasi pretrrenirani ili fudableri ili sprinteri kako kaze ovaj lekar..

ali mogu recimo d akzem neke stvari iz licnog iskustva i prenesnog znanja od strane milosa sarceva..

dakle..

nekada sam znao da vezbam isti misic 2 dana za redom...u zadnje vreme..sam cak probao i tri dana..

recimo..odradim gornji deo grudi u pon..
i u utorak imam osecaj da to nije to sto bi trebalo da bude...

taj dan vebzam opet grudi..ali uglavnom vezbe za ra zvoj celih pekotorlasia..

naglasvam da nisam pristalica benhc presa u opste ali taj dan tj kada radim ovaj ancin...onda sam morao da ukljucim i ovu vezbu.....

treci dan ako se zadesi da mi drugar vezba grudi..a to je sreda...pmazuci njemu..odradim neke rotacije sa izlorijacuim vezbama...

sta hocu da kzem....neko ce d akze da mi grudi nisu najjace misicna partija..

tacno..sloziti cu se sa tim....ali to nema veze sa ovom vrstom treninga..

zasto..

pa iz prostog razloga jer sam tako ucestalo radio noge!!!!!!!!!!!!!!!!!

a rezulatat takvog rada moze se videti na mojim nogama.....

ovaj sistem sam nekada znao da primenim i na ruke...koje su vidno napredovale od prosle godine recimo..

itd ..itd..itd..

i za kraj...da ne duzim..posto nemam danas nesto psoebno vremena,tj imam mnogo obaveza ali sam svjedno zeleo da o ovome malo rasirim pricu a MALI mi je da slagovrt......

trening kao trening..moze da bude saniran SA PRAVLINOM SUPELEMTACIJOM...

UPAMTITE TO LJUDI...

pretrenirasnost kao pojam...NARAVNO DA POSTOJI...

ali..ja od kada sam krenuo da koristim sisteme SUPELEMENTACIJE  koje sam opsiao u clanku..NEKE MALE TAJNE.....i od kada mi je milos objasnio neke stvari....mogu samo da potvrdim da pretrenirasnost je product ne adkevatne OBHRANE tj OBNOVE CELOG TELESNOG SISTEMA..

rasmislite malo logicki....ako nesto POKIDAS....onda je logicno da se to kasnije mora SPAJATI i vise nikada nece biti isto...

ALI..AKO NECEMU NE DOZVOLIS DA BUDE POKIDANO NA TAJ ANCIN STO GA DOVODIS DO GRANICA PUCANJA ILI KIADANJA A UJEDNO GA POTPOMAZES SA NEKIS SREDSTVIMA DA NE MOZE DA SE POKIDA......STA MOZE DA BUDE REZULATAT CELE TE PRICE????????

ovo je mozda po malo sirova komparacija..ali aj samo zelim da na najbolji moguci nacin pokusam da priblizm ovo sta sam rekao...

Van mreže MALI

  • Light Heavyweight Member
  • ****
  • Poruke: 724
  • YOU CAN'T FLEX FAT!
Odg: PRETRENIRANOST
« Odgovor #2 poslato: Maj 30, 2008, 11:16:01 pre podne »
Dobro si sve rekao, posebno to "ja ne bih bas sada da ulazim u deo oko toga kada su kosarkasi pretrrenirani ili fudableri ili sprinteri kako kaze ovaj lekar.."

Bas zato sam izlozio ovaj clanak, zato sto mislim da je vredan diskusije, posebno zato sto u zadnje vreme cujem sve vise teze oko ovog.
Fakt je da je totalno razlicno pretreniranje fudbalera, kosarkasa...itd od nas bildera.
Fakt je da NIKO od njih se ne hrani kako treba, da ne ponavljam ono sto je Pedja rekao.
U svakom slucaju, ponovicu reci jednog velikog gurua ovog sporta: "sve je u glavi", potencirajuci moc naseg mozga:)

Van mreže Pirat

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 8.540
Odg: PRETRENIRANOST
« Odgovor #3 poslato: Maj 30, 2008, 02:49:48 posle podne »
@Pedja
dva pitanja:(koja sam mogao da postavim i u temi NEKE MALE TAJNE...)
hoce li telo iskoristiti hranljive materije koje unosis u toku treninga kao pogosko gorivo? (vezano za pricu o during workout meal koji pijes tokom treniga(Sarcev sistem suplementacije)... kako ce onda koristiti kao gradivnu materiju? zar u toku treninga , kada se telo nalazi pod bilo kojim naporom ne crpi prvenstveno zalihe koje bismo unosili dwm...
citao sam inace i znao o Sarcevom sistemu suplementacije gde koristi u sustini krvnu pumpu tokom treninga itd...i pre nego sto si  o tome pisao...
da li neki vezbac koji ima dobar staz u teretani i potkovan relativno dobrom genetikom i metabolizmom uz takav nacin suplementacije i milosevim treningom moze izazvati mozda hiperplaziju  misica?

Spartak

  • Gost
Odg: PRETRENIRANOST
« Odgovor #4 poslato: Maj 30, 2008, 04:13:29 posle podne »
ja koliko sam upoznat hiperplaziju moze izazvati samo gh

Van mreže Polomac

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 5.861
  • http://miskopolomac.blogspot.com/
Odg: PRETRENIRANOST
« Odgovor #5 poslato: Maj 30, 2008, 04:17:36 posle podne »
Mali hvala za text...
PRETRENIRANOST
Sta kazu veliki Big Victor Richards i Sergio Oliva[ http://www.realx3mforum.com/smf/index.php/topic,8451.msg127768.html#msg127768 ] koji su poznati po ogromnoj misicnoj masi i velikom obimu treninga i zaista za mnoge cudnim sistemima vezbanja...Oni kazu da PRETRENIRANOST ne postoji--postoji samo nedovoljno unosenje kvalitetne hrane...No zaista misljenja su razlicita,Dorian je opet imao svoju pricu,itd,itd....

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.307
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: PRETRENIRANOST
« Odgovor #6 poslato: Maj 30, 2008, 04:26:50 posle podne »
@Pedja
dva pitanja:(koja sam mogao da postavim i u temi NEKE MALE TAJNE...)
hoce li telo iskoristiti hranljive materije koje unosis u toku treninga kao pogosko gorivo? (vezano za pricu o during workout meal koji pijes tokom treniga(Sarcev sistem suplementacije)... kako ce onda koristiti kao gradivnu materiju? zar u toku treninga , kada se telo nalazi pod bilo kojim naporom ne crpi prvenstveno zalihe koje bismo unosili dwm...
citao sam inace i znao o Sarcevom sistemu suplementacije gde koristi u sustini krvnu pumpu tokom treninga itd...i pre nego sto si  o tome pisao...
da li neki vezbac koji ima dobar staz u teretani i potkovan relativno dobrom genetikom i metabolizmom uz takav nacin suplementacije i milosevim treningom moze izazvati mozda hiperplaziju  misica?

HAJDE OVAKO,,,

PROCITAJ OVO STO SAM SPREMIO,....

PA AKO NESTO NE BUDE OK...NARAVNO DA SMO TU.....

http://www.realx3mforum.com/smf/index.php/topic,11908.0.html

Van mreže Pirat

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 8.540
Odg: PRETRENIRANOST
« Odgovor #7 poslato: Maj 30, 2008, 05:46:04 posle podne »
@Pedja
dva pitanja:(koja sam mogao da postavim i u temi NEKE MALE TAJNE...)
hoce li telo iskoristiti hranljive materije koje unosis u toku treninga kao pogosko gorivo? (vezano za pricu o during workout meal koji pijes tokom treniga(Sarcev sistem suplementacije)... kako ce onda koristiti kao gradivnu materiju? zar u toku treninga , kada se telo nalazi pod bilo kojim naporom ne crpi prvenstveno zalihe koje bismo unosili dwm...
citao sam inace i znao o Sarcevom sistemu suplementacije gde koristi u sustini krvnu pumpu tokom treninga itd...i pre nego sto si  o tome pisao...
da li neki vezbac koji ima dobar staz u teretani i potkovan relativno dobrom genetikom i metabolizmom uz takav nacin suplementacije i milosevim treningom moze izazvati mozda hiperplaziju  misica?

HAJDE OVAKO,,,

PROCITAJ OVO STO SAM SPREMIO,....

PA AKO NESTO NE BUDE OK...NARAVNO DA SMO TU.....

http://www.realx3mforum.com/smf/index.php/topic,11908.0.html
procitao sam...ima logike naravno, problem je sto nisam znao da telo tako funkcionise... ja sam mislio da ti recimo ako nesto uneses tokom treninga da ce organizam to iskorisititi i sagoreti kao pogonsko gorivo , a ne kao  gradivnu materiju... mislim pitanje je koje se namece i dalj je , da li ce se krv koja se pumpa oplemeniti suplementacijom koja se uzima tokom treninga!? 

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.307
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: PRETRENIRANOST
« Odgovor #8 poslato: Maj 30, 2008, 06:34:07 posle podne »
neznam dali sam dobro razumeo...

ali evo ovako..ti ne oplemenjujes nista...

milos ej dokazao sa joss gomilom strucanjkka da je HIPERTORFIJA moguca u toku treninga.....

na koji nacin..vec sma nekoliko puta opiso..

dakle..krv treba uzeti samo kao trasnimter koji ce do celija i misicnih vlakna preneti ono sta unosimo....i ako unosimo..a treba da unosima..

jel sada oki doki?/

Van mreže Pirat

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 8.540
Odg: PRETRENIRANOST
« Odgovor #9 poslato: Maj 30, 2008, 06:57:34 posle podne »
Ok, znaci to sto unosimo tokom treninga ce stici u krv na vreme i stici do misicnih stanica, na to sam mislio...

p.s.
 Hvala matori na infou i nesebicnom prenosenju znanja, to se ceni !!!!

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.307
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: PRETRENIRANOST
« Odgovor #10 poslato: Maj 31, 2008, 08:44:08 pre podne »
nema problema..

ponovo sam tamo stavio jedno objasnjenje..jer su ove dve teme usko vezane pa pogledaj tamo ponovo.....