April 18, 2024, 02:51:23 posle podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.090 poruka u 18.750 tema - 20.948 članova - Poslednji član: stefanl
X3MShop banner

Autor Tema: Dnevni unos proteina  (Pročitano 12262 puta)

Van mreže Tanja U.

  • Lepotica
  • Heavyweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.696
Dnevni unos proteina
« poslato: Jul 03, 2008, 12:40:48 posle podne »
DNEVNI UNOS PROTEINA

Cesto mi postavljaju pitanjja vezana za dnevni unos proteina. Mnogi procitaju u naucnoj literaturi podatak kako je za sportiste dovoljan dnevni unos proteina samo 0.83 gr po kilogramu telesne mase, odnosno kao maksimalnu preporucenu kolicinu.

S druge strane u kvalitetnoj popularnoj literaturi, profesionalni bodibilderi preporucuju 2 i vise grama po kilogramu telesne tezine. Da li oni stvarno znaju nesto vise? Da li je tacno da nase telo moze savladati samo 30gr proteina po obroku? Koliko obroka unosi Nasser El Sonbary kako bi svario 600 gr proteina dnevno?

Kao profesionalni bodibilder ja preporucujem svojim fizicki aktivnim klijentima veoma visoko dnevni unos proteina. U strucnoj literaturi se uvek navodi preporuceni dnevni unos odredjene supstance ali za prezivljavanje; naravno ovo necete naci ni na jednoj etiketi. Protein ima strukturnu ulogu u nasim telima i neophodan je za rast i reparaciju svake celije i tkiva. Nasi organi, koza, misici, kosa, hormoni, kosti, krvne celije, enzimi, mozdane celije, nokti, vezivna tkiva, DNK ... sve je sacinjeno od amino kiselina od kojih se svaki protein sastoji. Svaka fizicka aktivnost dovodi do nedostatka amino kiselina. Ekstremni fizicki napori kao sto su dnevne rutine profesionalnih bodibildera stvaraju veliki gubitak proteina kao i mikro ostecenja na misicnim vlaknima koja su trenirana; kao sto vec znate za njihovu reparaciju je neophodna poveca kolicina amino kiselina (proteina). Vecina nutricionista se slaze da je aktivnim sportistima neophodno dvostruko vise proteina dnevno u odnosu na fizicki neaktivne ljude ali dilema je u kolicini potrebnoj bodibilding takmicaru koji vapi za ekstremnom hipertrofijom misica. Pripremajuci nekoliko vrhunskih bodibildera kao i u komunikaciji sa ostalima, mogu vam iskreno reci da svi mi unosimo minimalno 2 gr po kg telesne mase. Uspesniji unose izmedju 3 i 4.
Razmisljajte logicno – ako znate da je za odrzavanje ili porast misicne mase uslov da budete u pozitivnom balansu azota, a azota nema ni u UH niti u lipidima, ne mislite li da je neophodan visi unos proteina? Ukoliko zelite da sagradite kucu a imate samo 5 cigli, dokle biste dogurali? Postoji razlika izmedju prezivljavanja, optimalnih potreba organizma, potreba aktivnih sportista i ozbiljnih takmicarskih bodibildera. Ponovo, usporedite 130 kg teskog dedu sa Ronnie Colemanom, ili Shawn Ray-a sa zenom od 70kg... Mogu vas uveriti da je Ronnie-u i Shawn-u potrebno daleko vise proteina dnevno nego npr Jack Nickolsonu.

Sto se tice tvrdnje da ljudsko telo moze svariti samo 30gr proteina po obroku, mogu izazvati bilo koga da mi ovo potvrdi naucnim dokazom. Sta se desava ukoliko pojedete 300 gr bifteka (sto je oko 60 gr proteina)? Da li se prvih 30 gr proteina svari i iskoristi, a drugi se pretvara u glukozu, lipid, zabu? Razliciti proteini imaju razlicit koeficijent absorpcije – bilo to piletina, govedina, mleko ili jaje, na kraju ce se ipak razloziti na amino kiseline bilo slobodne ili vezane u lanac, spremne za dalje sintetisanje novih bioloski vaznih proteina koji grade kozu, kosu, organe i misice. Verujte mi, ukoliko postoji potreba za amino kiselinama one se nece pretvoriti u masne naslage (lipogeneza), glukozu (glukoneogeneza) ili zabu (kermitogeneza).

Ucinite sebi uslugu i povecajte dnevni unos proteina na minimum 2 gr po kg telesne mase, pozeljno bi bilo i na 3 gr ako imate uslova.


Izvor: Milos Sarcev, za casopis “X-Fitness”

Van mreže Polomac

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 5.861
  • http://miskopolomac.blogspot.com/
Odg: Dnevni unos proteina
« Odgovor #1 poslato: Jul 03, 2008, 01:01:53 posle podne »
Tanja hvala na trudu!Fin textic.

Van mreže Tanja U.

  • Lepotica
  • Heavyweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.696
Odg: Dnevni unos proteina
« Odgovor #2 poslato: Jul 03, 2008, 01:07:54 posle podne »
Pa znas mene, Polomac ... kako naletim na dobar tekst, odmah ga "lepim" na forum ;)
Samo me 'nervira' sto nekad moram da prevodim .. no stavicu ja i koji tekst na engleskom, pa neka se ljudi vezbaju ;)