April 27, 2024, 07:43:50 posle podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.102 poruka u 18.751 tema - 20.949 članova - Poslednji član: JankoStev
X3MShop banner

Autor Tema: NAJBOLJA HRANA ZA MASU, DEFINICIJU I ZDRAVLJE  (Pročitano 17079 puta)

Van mreže Pedja Stojnic

  • VIP
  • Član
  • *****
  • Poruke: 14
NAJBOLJA HRANA ZA MASU, DEFINICIJU I ZDRAVLJE
« poslato: Jul 14, 2009, 02:01:29 pre podne »
                                           JAJA ZA MASU, DEFINICIJU I ZDRAVLJE - Predrag Stojnic


Jel prvo bilo jaje ili kokoska. Ko god je postavio ovo pitanje pre par hiljada godina verovatno nije ni slutio da ce se debata o jajima voditi I dan danas. Pitanje medjutim koje se danas postavlja je da li u opste jesti jaja ili se samo koncentrisati na kokosku. Mnogi strucnjaci danas vide nekoliko problema u vezi sa jajima. Prvi se odnosi na holesterol u jajima, dok se drugi bave zasicenim masnim kiselinama kojima je jaje zaista bogato. Ovim clankom nemam nameru da ulazim u detalje vec da pojasnim mnoge nejasnoce u vezi jaja I da dam nekoliko preporuka clanovima foruma koje bi ova tema mogla interesovati. Pa da pocnemo.
Jaja zaista jesu puna holesterola, ali da li je taj holesterol toliko stetan za nas. Cinjenica je da nase telo ne bi moglo da funkcionise bez  holesterola. Upravo zbog toga ljudsko telo moze da proizvodi holesterol u koliko unos ishranom nije adekvatan. U koliko se unos holesterola putem ishrane poveca telo ce poceti da proizvodi manje holesterola I napraviti balans. Jos jedna cinjenica je da je holesterol osnovni gradivni materijal koji telo koristi da proizvede razne hormone u telu izmedju kojih I testosteron, tiroidni hormon, estrogen(zene), kao i kortizol. Jos jedan izuzetno vazan hormon koje telo proizvodi pomocu holesterola je aldosteron koji regulise protok vode kroz bubrege. Pomocu holesterola u kombinaciji sa suncevom svetloscu vitamin D se proizvodi u ljudskom telu koji zatim regulise metabolizam kalcijuma I fosfora. U koliko bilo ko pocne malo dublje da se bavi holesterolom uvidece da je apsolutno neophodan. E sada vec vidim mnoge od vas koji vriste kardiovaskularna bolest, infarkt I slicno. I ovde moram stati o odbranu holesterola I reci da jedino LDL ili jedna slicna frakcija lipoprotein(Lp-a) ukoliko visoka u krvotoku moze pospesiti naslage plaka u krvnom sudovima. U koliko je holesterol visok, ali HDL(dobar holesterol) takodje visok nema nikakve bojazni od kardiovakskularnih komplikacija, bar ne od jaja. Adekvatni nivoi vitamina C I ostalih antioxidanata znatno smanjuju vrednosti Lp-a u krvotoku pa samim tim I rizik od kardiovaskularne bolesti.  Tema je neverovatno opsirana I prevazilasi obim i namenu ovog clanka.
Druga primedba upucena jajima je visok sadrzaj zasicenih masnih kiselina. Vrlo je interesantno pogledati malo u proslost kada je ova tema u pitanju. Sve do 1920 ako se ne varam kardio vaskularna bolest je bila toliko retka da covek koji je izmislio kadriogram nije bio u stanju dugo vremena da proda patent jer je zdravstvo smatralo u to vreme da bi imalo vrlo malo upotrebe za takvu masinu. Ako pogledamo ishranu ljudi u to vreme videcemo da se uglavnom sastojala iz zasicenih masnih kiselina. Ljudi su przili na svinjskoj masti, a upotreba butera je bila jako visoka. U severnoj Ameici u poriodu od 1910-1970 unos masti zivotinjskog porekla se smanjio sa83% na 62%, upotreba butera u istom periodu se smanjila sa 8kg godisnje po osobi na 3.5kg. Tokom ovog perioda unos holesterola se povecao za svega 1%. U istom periodu unos preradjenih ulja, margarina I secera se povecao za 400%, kardiovaskularna bolest je pocela da se penje na statistickoj lestvici da bi danas dostigla najvise nivoe u istoriji. Nema logike, ili mozda ima mnogo logike. Eskimi koji se hrane njihovom tradicionalnom dijetom jedu I do 80% kalorija iz zasicenih masnih kiselina, a ipak imaju vrlo nizak broj obolelih od kardiovaskularnih bolesti. Dokaza ima toliko mnogo da su ljudi napisali citave knjige na ovu temu.
E posto smo ukratko razbili ova dva mita u vezi jaja hajde da se pozabavimo pravilnim odabirom jaja. Sva jaja nisu ista. Jaje ce biti kvalitetno samo koliko I hrana koju je kokoska koja je snela jaje unosila. Evo ukratko o cemu se radi. Vecina jaja koju mozete kupiti u supermarketu ili od vecih proizvodjaca na pijaci nisu kvalitetna. Kokoske koje su snele ta jaja su hranjene iskljucivo koncentratom , drzane u zatvorenim cesto mracnom prostorima bez sunca ili svezeg vazduha. Ovakva jaja cesto mogu imati i do 20 puta vise omega-6 u poredjenju sa omega-3 u zumancetu sto je jako nepovoljan odnos esencijalnih masnih kiselina u ljudskoj ishrani. Mnogi uzgajivaci pokusavaju da preduprede ovaj nedostatak hraneci kokoske lanenim semenom koje je izuzetno bogato omega-3 masnim kiselinama. Ovakva jaja su nesto bolja mada primecujem da ih prati odredjeni mit. Ljudi veruju da ovakva jaja nemaju zasicene masne kiseline sto je netacno. Odnos izmedju esencijalnih masnih kiselina u jajetu je bolji, ali ova jaja jos uvek sadrze predominantno zasicene masne kiseline kao sto je i normalno. Najbolja jaja koja se mogu naci su ona koja kod nas u Srbiji mozete kupiti na selu ili od seljaka. Moja rodbina koja zivi na selu ima puno kokosaka koje trce okolo jedu travu,crve i bube (sto je njihova prirodna hrana) i nesto kukuruza i drugih zitarica. Covece pa tim jajima ne mozes ljusku polomiti, iako su mnogo manja od onih iz supermarketa zumance im je kao sunce, a belance vrlo gusto. E to su prava jaja bilo a radite masu, definiciju ili brinete o zdravlju. Uvek probajte da nadjete takva jaja ako mozete.
E sada kako ih pripremiti da bi smo dobili najbolje. Pa prvo da vam kazem da bi bilo najbolje da se ova jaja jedu ziva, ali sam svestan da to bas I nije realno za vecinu ljudi ukljucujuci mene. Ovo kazem ne zbog bojazni od salmonele (rizik je minimalan) vec jednostavno zbog ukusa zivih jaja. Jedan od trikova koji mozete koristiti je da ih mesate sa proteinskim napitkom. 1.5 merica proteina, 3-6 jaja, supena kasika butera od kikirikija (bez secera ili hidrogenizovanih masti), 10-tak jagoda ili banana I eto savrsenog dorucka.
Druga varijanta je da se jaja jedu meko kuvana. Vrlo je bitno da se holesterol koji se nalazi u zumancetu ne izlozi vazduhu dok se termicki obradjuje. Kada pravite kajganu, holesterol u jajetu se izlaze viskoj temperaturi u prisustvu kiseonika sto nije bas najbolja varijanta jer takav holesterol oksidira i biva ostecen. Upravo zbog toga preporucujem meko kuvana jaja jer holesterol u takvim jajima nije bio izlozen kiseoniku, a ni visokoj temperaturi. Ovako pripremljena jaja imaju vrlo prijatan ukus i mogu se pojesti vrlo brzo sto ih cini savrsenom uzinom kada ste na poslu ili skoli. Ja vrlo cesto imam i po 6 ili 7 klijenata za redom u teretani (personalni trening) tako da 3 ili 4 ovako pripremljenih jaja mogu da pojedem za minut izmedju klijenata. Jos jedna varijanta koju koristim je da kada imam vemena napravim punjena jaja. Njpre pripremim meko kuvana jaja, a zatim izvadim zumanca, ispasiram ih, dodam razlicite sastojke i napunim belance ponovo. Sastojci koje dodajem da poboljsam ukus, ali i kvalitet mogu biti malo majoneza, sardine, tunjevina, persun, limunov sok, kari, so, biber i razni zacini. Siguran sam da mozete naci dosta recepata putem interneta.
Sledeca tema kojom se moramo pozabaviti je dnevna kolicina jaja koju mozemo bezbedno jesti. Pokojni Vince Gironda trener koji je trenirao mnoge bodibilding sampione (Lary Scott) je preporucivao poprilicno ekstremne kolicine jaja i savetovao njegove sledbenike da jedu i do 36 celih jaja dnevno. Dave Palumbo cesto preporucuje da bodibilderi koji teze preko 90kg jedu do 12 jaja dnevno. Dr Mercola, svetski priznati osteopata i strucnjak za prirodnu medicinu i ishranu tvrdi da se bez ikakve bojazni moze jesti do 6 jaja dnevno. Ja licno mojim klijentima dajem razlicite preporuke. U koliko utvrdim da je klijent tipican proteinski tip preporucicu 6 meko kuvanih jaja ili za dorucak ili 2 puta po 3 jaja za uzinu u toku dana. U koliko je klijent tipican ugljenohidratni tip preporucicu 1-2 cela jaja sa 3-10 belanaca+ugljeni hidrati. U koliko pak utvrdim da je klijent mesani tip malo cemo da eksperimentisemo dok ne nadjemo pravu kombinaciju.masti proteina u ugljenih hidrata koje ce unositi u tom obroku.


IZVORI

- www.mercola.com
- How to eat, move, and be healthy - Paul Chek
- Fats that heal, fats that kill - Udo Erasmus

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.307
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: NAJBOLJA HRANA ZA MASU, DEFINICIJU I ZDRAVLJE
« Odgovor #1 poslato: Jul 14, 2009, 09:00:34 pre podne »
super text
samo onaj deo o SALMONELI je mislim prilicno..hm....da ne kazem sta...
jer salmonela je na zalost pristuna u nezamislivom broju kada bi gledali jaja na kolicinu.
ja licno jedem 40 jaja dnevno..od toga 12 zumanaca i ostalo belanca..
da ih jeem zive i RIZKUJEM SALOMONELU KOJU CU DA DOBIJEM 100% ukoliko ih termicki ne obradim..
NEKA..HVALA..ne bih da rizkujem toliko,jer je DOBITAK SMESAN u odnosnu na zdravlje....
sve us vemu..extra tekst

Van mreže MAXX

  • Middleweight Member
  • ****
  • Poruke: 337
Odg: NAJBOLJA HRANA ZA MASU, DEFINICIJU I ZDRAVLJE
« Odgovor #2 poslato: Jul 14, 2009, 01:13:00 posle podne »
Slozio bih se najvecim delom teksta u vezi zabluda oko zasicenih/nezasicenih masti, holesterola itd... Sto se tice konzumiranja zivih jaja, i ja mislim da je to ipak rizicno, i sto je veoma bitno - to je rizik koji je NEPOTREBAN, jer tesko da postoji laksa i prostija stvar nego skuvati jaja, pa i vise desetina komada odjednom... Neka je rizik izrazen i u promilima (a bojim se da nije samo u promilima), svejedno iracionalno je tako se kockati.
« Poslednja izmena: Jul 14, 2009, 01:15:28 posle podne MAXX »

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.307
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: NAJBOLJA HRANA ZA MASU, DEFINICIJU I ZDRAVLJE
« Odgovor #3 poslato: Jul 14, 2009, 01:14:42 posle podne »
Citat
(a bojim se da nije samo u promilima)

bas tako..ja sam cak siguran da su u pitanju VELIKI %

Van mreže Pedja Stojnic

  • VIP
  • Član
  • *****
  • Poruke: 14
Odg: NAJBOLJA HRANA ZA MASU, DEFINICIJU I ZDRAVLJE
« Odgovor #4 poslato: Jul 14, 2009, 02:50:02 posle podne »
Salmonella is a serious infection, and it is believed that in the US over two-thirds of a million cases of human illnesses a year result from eating contaminated eggs. If you want more information on salmonella the Centers for Disease Control and Prevention has an excellent page on this disease.

So why on earth would any competent health care professional ever recommend eating uncooked eggs?

When you carefully analyze the risk of contracting salmonella from raw eggs, you will find that it is actually quite low. A study by the U.S. Department of Agriculture earlier this year (Risk Analysis April 2002 22(2):203-18) showed that of the 69 billion eggs produced annually, only 2.3 million of them are contaminated with salmonella.

So simple math suggests that only 0.003 percent of eggs are infected. The translation is that only one in every 30,000 eggs is contaminated with salmonella. This gives you an idea of how uncommon this problem actually is.

While it is likely that I will consume more than 30,000 eggs in my lifetime, most of you will not. However, inevitably someone out there will find a salmonella-contaminated egg, so it is important to understand how to seriously decrease your risk of infection.

Salmonella infections are usually present only in traditionally raised commercial hens. If you are purchasing your eggs from healthy chickens this infection risk reduces dramatically. Remember, only sick chickens lay salmonella-contaminated eggs. If you are obtaining high quality, cage-free, organically fed, omega-3 enhanced chicken eggs as recommended above, the risk virtually disappears.

But let's say that for some reason, even after following that advice, you still obtain an egg that is infected. What do you do? Well, before you eat eggs - raw or not -- you should thoroughly examine them for signs of infection. I have provided some guidelines at the bottom of this section for you to use in this process.


You might still be a bit nervous and say, "What if I follow these guidelines and still get an infection?"


Salmonella Is Generally a Benign Self-Limiting Illness In Healthy People

The major principle to recognize here is that if you are healthy a salmonella infection is not a big deal. You may feel sick and have loose stools, but this infection is easily treated by using high-quality probiotics that have plenty of good bacteria. You can take a dose every 30 minutes until you start to feel better, and most people improve within a few hours.


Van mreže Pedja Stojnic

  • VIP
  • Član
  • *****
  • Poruke: 14
Odg: NAJBOLJA HRANA ZA MASU, DEFINICIJU I ZDRAVLJE
« Odgovor #5 poslato: Jul 14, 2009, 02:52:23 posle podne »
Always check the freshness of the egg right before you consume the yolk.

If you are uncertain about the freshness of an egg, don't eat it. This is one of the best safeguards against salmonella infection.

If there is a crack in the shell, don't eat it. You can easily check for this by immersing the egg in a pan of cool, salted water. If the egg emits a tiny stream of bubbles, don't consume it as the shell is porous/contains a hole.

If you are getting your eggs fresh from a farmer it is best to not refrigerate them. This is the way most of the world stores their eggs; they do not refrigerate them. To properly judge the freshness of an egg, its contents need to be at room temperature. Eggs that are stored in the fridge and opened immediately after taking them out will seem fresher than they actually are. Eggs that you want to check the freshness of should be kept outside the fridge for at least an hour prior to opening them.

First, check all the eggs by rolling them across a flat surface. Only consume them if they roll wobbly.

Open the egg. If the egg white is watery instead of gel-like, don't consume the egg. If the egg yolk is not convex and firm, don't consume the egg. If the egg yolk easily bursts, don't consume the egg.

After opening the egg you can put it up to your nose and smell it. If it smells foul you will certainly not want to consume it.

How to Start Using Raw Eggs

If you are not used to eating fresh raw egg yolks or fresh raw fish, you should start by eating just a tiny bit of it on a daily basis, and then gradually increase the portions.

For example, start by consuming only a few drops of raw egg yolk a day for the first three days. Gradually increase the amount that you consume in three-day increments. Try half a teaspoon for three days, then one teaspoon, then two teaspoons. When you are accustomed to that amount, increase it to one raw egg yolk per day and subsequently to two raw egg yolks per day. Eventually, you can easily eat five raw egg yolks daily.

Fresh raw egg yolk tastes like vanilla and is best combined with your vegetable pulp. You can also combine it with avocado. Only stir it gently with a fork, because egg protein easily gets damaged on a molecular level, even by mixing/blending.



Van mreže aNaBoLiKa

  • Middleweight Member
  • ****
  • Poruke: 454
  • il jedem...il spavam...il treninram
Odg: NAJBOLJA HRANA ZA MASU, DEFINICIJU I ZDRAVLJE
« Odgovor #6 poslato: Jul 15, 2009, 12:39:14 pre podne »
odlican text.....ja inace svaki dan jedem 12 cijelih jaja, jer ne bi mogo zamisliti da pojedem samo bijelance, gadi mi se.......al kad sam procito da je girodina unosio 36 citavih , pao mi je kamen sa srca...........vise me sramota ulaziti u supermarket.......samo me pitaju kolko ti treba tunjevine i kolko jaja hehe

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.307
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: NAJBOLJA HRANA ZA MASU, DEFINICIJU I ZDRAVLJE
« Odgovor #7 poslato: Jul 15, 2009, 05:19:39 pre podne »
bez obzira a text na engleskom
JA SAM MISLJENJA I NE SAMO JA VEC NJIH ZILION
JAJA NE TREBA DA SE KONZMIRAJU PRESNA A POGOTVO NE ONAK KO IH KONZIMIRA VISE OD 10 DNEVNO

a ko voli neka izvoli

Van mreže NemanjaBG

  • Light Heavyweight Member
  • ****
  • Poruke: 541
Odg: NAJBOLJA HRANA ZA MASU, DEFINICIJU I ZDRAVLJE
« Odgovor #8 poslato: Jul 15, 2009, 04:23:29 posle podne »
 A gde ti Pedja kupujes jaja?

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.307
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: NAJBOLJA HRANA ZA MASU, DEFINICIJU I ZDRAVLJE
« Odgovor #9 poslato: Jul 15, 2009, 05:17:58 posle podne »
A gde ti Pedja kupujes jaja?

kod gabike
hahahhahahahhahahahhaahah

Van mreže NemanjaBG

  • Light Heavyweight Member
  • ****
  • Poruke: 541
Odg: NAJBOLJA HRANA ZA MASU, DEFINICIJU I ZDRAVLJE
« Odgovor #10 poslato: Jul 15, 2009, 06:25:20 posle podne »
 ? :D

Van mreže Polomac

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 5.861
  • http://miskopolomac.blogspot.com/
Odg: NAJBOLJA HRANA ZA MASU, DEFINICIJU I ZDRAVLJE
« Odgovor #11 poslato: Jul 16, 2009, 11:45:24 posle podne »
Sjajan text,smernica,nemam sta da dodam osim...
Znas kako,imam vec vise od godinu dana problem sa kamenjem
u zucnoj kesi.Nisam operisao ni na predlog lekara.Imam neku svoju
viziju,jetra ce biti dosta opterecenija bez nje.Nasao sam neki svoj nacin
ishrane,tj prilagodio sam ga novo nastaloj situaciji.Tacno znam koja mi hrana stvara
problem i bolove i ponekad uzasni" napad" u tom predelu.
Tako da junetina,svinjetina,preradjevine,kupus,paprika i jos neke namirnice vise nisu
na mom meniju.JAJA.....
Elem,doktori su me odmah prvenstveno uputili na soluciju nikakooo,i nazalost zaista
je tako.Od celog jajeta imam uzasan bol u zucnoj kesi koji cak moze prerasti i u upalu.
Kapiram,ta vrsta holesterola jednostavno mom zucu ne godi,a inace to kamenje najcesce
i bude holesterolski talog.
Na zalost moj protein meni cine samo piletina,riba[sto je specificno,cak i masnija riba mi ne pravi problem],
sejkovi,nemasni mlecni proizvodi,i BELANCA.
Secam se naravno sjajnih beneficija celih JAJA.
Ima li nekog detaljnijeg objasnjenja-zasto CELA JAJA ne pogoduju zucnoj kesi u kalkuloznom stanju?????
« Poslednja izmena: Jul 17, 2009, 12:07:06 pre podne Polomac »

Van mreže nenadns

  • Middleweight Member
  • ****
  • Poruke: 461
Odg: NAJBOLJA HRANA ZA MASU, DEFINICIJU I ZDRAVLJE
« Odgovor #12 poslato: Jul 17, 2009, 12:56:12 pre podne »
hmm mozda bude od pomoci ovaj site...

http://www.gallbladderattack.com/

Van mreže Polomac

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 5.861
  • http://miskopolomac.blogspot.com/
Odg: NAJBOLJA HRANA ZA MASU, DEFINICIJU I ZDRAVLJE
« Odgovor #13 poslato: Jul 17, 2009, 09:33:06 pre podne »
hmm mozda bude od pomoci ovaj site...

http://www.gallbladderattack.com/
Hvala veliko Neso.

Van mreže nenadns

  • Middleweight Member
  • ****
  • Poruke: 461
Odg: NAJBOLJA HRANA ZA MASU, DEFINICIJU I ZDRAVLJE
« Odgovor #14 poslato: Jul 17, 2009, 11:59:25 pre podne »
nista...valjda ce malo pomoci!