April 19, 2024, 09:41:52 posle podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.091 poruka u 18.751 tema - 20.949 članova - Poslednji član: KeithTeaxy
X3MShop banner

Autor Tema: Stilovi u plivanju  (Pročitano 37819 puta)

Van mreže The_Bulldog

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 3.349
Stilovi u plivanju
« poslato: Oktobar 16, 2008, 12:56:20 posle podne »
STILOVI U PLIVANJU

U plivanju se primjenjuju četiri bazna stila,a to su: kraul, leđni kraul, delfin i prsno. Svaki od ova četiri stila ima svoje sposobnosti i svoju težinu izvođenja pokreta.

KRAUL

Kraul je tehnika slobodnog načina plivanja sa istovremenim radom ruku i nogu, a ujedno je i najbrži način plivanja. Ruke svakog novog zaveslaja prebacuju se kroz zrak, a noge se kreću brzim ritmom i uvijek su pod vodom. Noge su dublje zaronjene u vodu, a leđa i glava jednim dijelom nalaze se iznad površine tako da linija vode prolazi preko čela i ramenskog pojasa.

Faze rada ruku u kraulu
   1. Faza napliva (plutanje)     0,2 – 0,5 sec.
   2. Faza podupiranja     0,1 – 0,2 sec.
   3. Glavna (propulzivna) faza   0,4 sec.
   4. Faza vađenja ruke iz vode  0,1  sec.
   5. Faza prenosa ruke u novi zaveslaj  0,4 – 0,5 sec.


U fazi napliva i podupiranja zaveslaj se veoma lagano i sporo izvodi tražeći otpor vode.

Glavna faza ima dva perioda. U prvom se ruka savija i povlači vodu pored sebe, a u drugom periodu opruža i potiskuje vodu unazad. U ovoj fazi ruka koristi maksimalno svoje površine i polugu, mišićnu siu, maksimalno koristeći otpor vode, a pri tome se pokreti izvode veoma snažno i brzo.

U fazi vađenja ruku iz vode pokret se izvodi mirno, najkraćim putem se ruka vadi i potpuno relaksirana prenosi kroz vazduh. U tom pokretu lakat zauzima najvišu poziciju u odnosu na cijelu ruku.

Faze rada nogu u kraulu
Pokret počinje iz kuka i odvija se cijelom dužinom noge. Zaveslaj koji počinje odozgo opruženom nogom je do horizontale propulzivan, a ispod horizontale pripremni retropulzivan i obrnuto.

Brzina: 1,8 – 2,0 m/s
Discipline: 50, 100, 200, 400, 800, 1500 m, maraton, štafete.

Plivač u kraulu diše tako što udahne zrak kada glavu okrene u stranu, a usta se oslobode vode. Izdiše ispod vode kada mu je glava uronjena u vodu i licem okrenuta prema dolje.


LEĐNI KRAUL

Zbog specifičnosti rada rukama pri plivanju leđnog kraula, ova disciplina smatra se sporijom o kraula, ali je lakša za učenje zbog same tehnike disanja. Pokreti nogama su gotovo isti kao u kraulu. Noga je potpuno opružena i spuštena nadolje, a natkoljenica je neznatno podignuta prema gore, potkoljenica se savija, dok je stopalo opruženo i prstima okrenuto prema unutra. To je pripremni položaj rada nogu kod leđnog kraula. Zatim se snažno opruža potkoljenica u smjeru gore i dolje. Taj zadnji pokret pokreće tijelo naprijed.

Pokreti rukama u leđnom kraulu se izvode tako što se prvo stavlja jedna ruka u vodu u produžetku ramena i izvodi polukružni zaveslaj do bedara, zatim se ruka vraća kroz zrak u polazni položaj.

Faze rada ruku
   1. Faza napliva
   2. Faza podupiranja
   3. Glavna faza
   4. Faza izlaska ruke iz vode
   5. Faza prenošenja ruke kroz vazduh.



Koordinacija: odnos 1:6 tj. na jedan ciklus rada ruku slijedi šest zaveslaja nogama.
Brzina: 1,5 – 1,8 m/s
Discipline: 50, 100, 200 m, mješovito 200 i 400 m, štafete.


PRSNO

Prsno plivanje je najstarija i najsporija tehnika plivanja. Pri ovom stilu plivanja, glava je iznad vode, što omogućava bolji pregled prostora i smanjuje teškoće u disanju. Položaj tijela je hidrodinamičan, tijelo slobodno leži na površini vode okrenuto prsima. Gornji dio tijela je nešto podignut, dok su noge i kukovi postavljeni nešto niže u vodi.

Faze rada nogu
   1. Pripremna faza – izvodi se veoma sporo. Noge se iz opruženog klizajućeg položaja, sa pruženim stopalima najkraćim putem povijaju prema kukovima tako da se butine spuštaju prema dolje, vodeći računa da stopala ostanu pod površinom vode.
   2. Propulzivna faza – je najkraća i najbrža. Pokret stopalima počinje polukružno u stranu, prema dolje i pozadi, da bi se na kraju potpuno sastavila.
   3. Faza klizanja – noge su potpuno opružene, stopala sastavljena i u plantarnoj fleksiji.

Faze rada ruku
   1. Propulzivna faza – ruke iz plutajućeg položaja izvode srcoliko, polukružno kretanje, potpuno simetrično i istovremeno prema dolje, u stranu i pozadi – ne prelazeći ravan ramena. Slijedi pokret šakama u smislu zgrtanja vode pod stomak.
   2. Pripremna faza – šake iz zgrtanja prolaze ispod brade sastavljene i opružene prema naprijed.
   3. Faza plutanja – ruke su opružene i sastavljene i zauzimaju hidrodinamičan oblik i izvjesno vrijeme miruju.



Brzina: 1,4 – 1,67 m/s
Discipline: 50, 100, 200 m, mješovito 200 i 400 m, štafeta 4x100 m.

DELFIN

Delfin je poslije kraula najbrži stil plivanja. U plivanju ''delfinom'' snažni zaveslaj rukama postaje važan elemenat koji reguliše ritam ostalih pokreta. Brzina plivanja je velika, a ritam plivanja veoma brz.

Položaj tijela je horizontalan, neprekidno varirajući, uslovljen sinusoidnim gibanjem koje započinje u karličnom pojasu, aktiviranjem leđne muskulature i muskulature grudnog koša i trbuha.

Faza rada nogu
Odvija se po principu obostrane složene propulzije. Noge su opružene, sa sastavljenim stopalima ali blago rastavljenim petama. Naglašen je snažan zaveslaj savijenih potkoljenica.

Faze rada ruku
   1. Faza napliva (plutanje)
   2. Faza podupiranja
   3. Faza vuče
   4. Faza izlaska ruku iz vode
   5. Faza prenošenja ruku kroz vazduh.



Koordinacija: 1:2 – na jedan ciklus rada ruku idu dva zaveslaja nogama.

Tehnika disanja je prilagođena i usklađena sa radom ruku.Pri vađenju ruku iz vode započinje udah i traje relativno kratko koji se završava u momentu kada  ruke dođu u visinu ramena.Nakon toga slijedi pauza (do ulaska ruku u vodu, fazu napliva i podupiranja), a zatim slijedi forsirani i snažan izdisaj u fazi vuče.

Brzina: 1,6 – 1,89 m/s
Discipline: 50, 100, 200 m, mješovito 200 i 400m, štafeta 4x100 m.

 

PROPULZIJA – aktivni pokret koji se izvodi u vodi. Pomoću propulzije plivač se kreće kroz vodu i savladava otpor vode. Za propulziju je bitno da se izvodi snažno, brzo i jakim zaveslajima, tj. sinusoidno gibanje, velika snaga i brzina.

RETROPULZIJA – je pripremni pokret koji se izvodi veoma lagano, malim amplitudama zaveslaja u vodi i van vode.


Napisao: Mirza Demir, profesor sporta

Van mreže CABAHA

  • Lightweight Member
  • ***
  • Poruke: 239
Odg: Stilovi u plivanju
« Odgovor #1 poslato: Oktobar 16, 2008, 01:19:25 posle podne »
Odlican tekst matori. To mi je trebalo!

Van mreže Pirat

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 8.538
Odg: Stilovi u plivanju
« Odgovor #2 poslato: Oktobar 16, 2008, 03:31:13 posle podne »
e al ovaj delfin nikada nisam mogao da plivam... to ti je sto kazu - il si stim rodjen ili ne...

Van mreže duh

  • Cruiserweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.025
Odg: Stilovi u plivanju
« Odgovor #3 poslato: Decembar 12, 2008, 08:58:35 posle podne »
e al ovaj delfin nikada nisam mogao da plivam... to ti je sto kazu - il si stim rodjen ili ne...


samo je fora da dobro usavrsis tehniku.
You will just be more stronger, faster and harder than before.

Van mreže The_Bulldog

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 3.349
Odg: Stilovi u plivanju
« Odgovor #4 poslato: Jul 20, 2009, 05:57:52 posle podne »
e al ovaj delfin nikada nisam mogao da plivam... to ti je sto kazu - il si stim rodjen ili ne...

Prosla je godina...vezbao? Naucio?

Van mreže Pirat

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 8.538
Odg: Stilovi u plivanju
« Odgovor #5 poslato: Jul 20, 2009, 07:07:13 posle podne »
ma jok... odavno sam od toga digao ruke  :) 

Van mreže The_Bulldog

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 3.349
Odg: Stilovi u plivanju
« Odgovor #6 poslato: Jul 21, 2009, 06:04:26 posle podne »
ma jok... odavno sam od toga digao ruke  :) 

Ne odustaj...samo se opusti i uspori...glavnu gresku ljudi prave kada misle da moraju taj stil brzo da izvode...

Van mreže djuka777

  • Bantamweight Member
  • ***
  • Poruke: 187
Odg: Stilovi u plivanju
« Odgovor #7 poslato: Jul 23, 2009, 01:14:36 posle podne »
Delfin je najlepsi stil meni...Trenirao sam plivanje 6 godina kad sam bio mali,i najbolje mi je isao delfin,,,

Van mreže adler26

  • Član
  • *
  • Poruke: 9
Odg: Stilovi u plivanju
« Odgovor #8 poslato: Septembar 11, 2009, 05:58:40 posle podne »
e al ovaj delfin nikada nisam mogao da plivam... to ti je sto kazu - il si stim rodjen ili ne...

Prosla je godina...vezbao? Naucio?
kako si naucio?interesuje me posto bih volio nauciti taj nacin plivanja, jer sam veoma dobar u kraul plivanju.

Van mreže The_Bulldog

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 3.349
Odg: Stilovi u plivanju
« Odgovor #9 poslato: Septembar 11, 2009, 10:39:23 posle podne »
e al ovaj delfin nikada nisam mogao da plivam... to ti je sto kazu - il si stim rodjen ili ne...

Prosla je godina...vezbao? Naucio?
kako si naucio?interesuje me posto bih volio nauciti taj nacin plivanja, jer sam veoma dobar u kraul plivanju.

Ono sto se  moze objasniti pisanim putem, vec imas gore. Sve ostalo je prakticno pokazivanje i vezba. Moj savet je da ne krenes brzim ritmom, vec laganim...tako ces pre pohvatati pokrete i ritam. Kad naucis, brzina dodje...

Van mreže milos odzaci

  • Član
  • *
  • Poruke: 1
Odg: Stilovi u plivanju
« Odgovor #10 poslato: Jun 08, 2010, 02:54:21 posle podne »
..e ja sam poceo da plivam delfin stil... sa 12.god..a, sada mi je 15.god. i za sad sam ga vrlo dobro savladao...zelo bi da plivam za neki klub...veoma mi se dopada taj nacin plivanja....

Van mreže Dule123

  • Minimumweight Member
  • **
  • Poruke: 87
  • BB IS LIFE!!!
Odg: Stilovi u plivanju
« Odgovor #11 poslato: Jun 08, 2010, 09:08:44 posle podne »
E bas mi je trebala neka ovakva tema, nego me cudi kako je nisam spazio do sad...   ;D
Da li neko zna kako bi trebao da izgleda trening na suvom za plivaca ( cilj je poboljsanje brzine u plivanju, a ne bodibolding)???