April 20, 2024, 10:16:07 pre podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.091 poruka u 18.751 tema - 20.949 članova - Poslednji član: KeithTeaxy
X3MShop banner

Autor Tema: zasto trcanje poslije a ne prije teretane?  (Pročitano 31530 puta)

Van mreže biceps_pg

  • Član
  • *
  • Poruke: 11
zasto trcanje poslije a ne prije teretane?
« poslato: Maj 07, 2006, 03:06:23 posle podne »
sta je najbolje da se popije u pauzi izmedju teretane i trcanja?
zasto ne valja trcanje pa teretana?

Van mreže Buki

  • Cruiserweight Member
  • *****
  • Poruke: 867
Re: zasto trcanje poslije a ne prije teretane?
« Odgovor #1 poslato: Maj 07, 2006, 04:54:19 posle podne »
imas sve o tome na forumu ali ja cu ukratko.

Naime, svakom fizickom aktivnoscu trosi se misicni glikogen.
Ako pre treninga odradis trcanje, taj misicni glikogen ce da bude istrosen, onda dolazi trening sa tegovima koji neces moci da odradis jer nemas "brz" izvor energije, pa ce da dodje do katabolizma misica (misici se tope kako bi se iskoristili kao energija). To tebi definitivno nije cilj, jer tako nema napretka.

Drugi slusaj je teretana pa trcanje. Ovo je isplativija ako ne i najbolja varijanta.
Za trening sa tegovima imaces potreban misicni glikogen, koji ce se tokom treninga u velikoj meri istrositi (nikako ne trenirati sa tegovima duze od 1h ). Posle treninga sa tegovima sledi kardio, posto su glikogenske rezerve istorsene, telo ce da topi salo kako bi ga iskoristilo u energijske svrhe !

Moja preporuka je da radis kardio u duzini od 1h+, sa slabim intenzitetom, puls ne vise od nekih 140 otkucaja u minuti. Dok ce Pedjos i jos neki clanovi da ti preporuce HIT. (odluka je na tebi)...

Nadam se da sam pomogao malo.

CAOS

Van mreže zlivan

  • Minimumweight Member
  • **
  • Poruke: 70
Re: zasto trcanje poslije a ne prije teretane?
« Odgovor #2 poslato: Maj 07, 2006, 05:20:47 posle podne »
HIIT - High Intensity Interval Training. Skraćenica HIT (High Intensity Training) se obično odnosi na kratke, intenzivne treninge a la Mike Mentzer.

U principu, to što si rekao ima dosta smisla, mada je više od sat vremena možda mnogo... Intervali posle treninga sa tegovima mogu da budu ok, ukoliko noge nisu devastirane pre toga, naravno :)

Ono što je važnije je da uopšte nije bitno da li će telo tokom aktivnosti sagorevati masti ili glikogen da bi se oslobodilo sala. Da nije tako, sprinteri koji trče isključivo u kratkim intervalima i pritom troše glikogen, ne bi bili onako prokleto suvi.

Stvar izbora. Ja sam generalno za HIIT jer je kraći i manje dosadan ;)

Van mreže Buki

  • Cruiserweight Member
  • *****
  • Poruke: 867
Re: zasto trcanje poslije a ne prije teretane?
« Odgovor #3 poslato: Maj 07, 2006, 05:35:52 posle podne »
Citat: zlivan
HIIT - High Intensity Interval Training. Skraćenica HIT (High Intensity Training) se obično odnosi na kratke, intenzivne treninge a la Mike Mentzer.

U principu, to što si rekao ima dosta smisla, mada je više od sat vremena možda mnogo... Intervali posle treninga sa tegovima mogu da budu ok, ukoliko noge nisu devastirane pre toga, naravno :)

Ono što je važnije je da uopšte nije bitno da li će telo tokom aktivnosti sagorevati masti ili glikogen da bi se oslobodilo sala. Da nije tako, sprinteri koji trče isključivo u kratkim intervalima i pritom troše glikogen, ne bi bili onako prokleto suvi.

Stvar izbora. Ja sam generalno za HIIT jer je kraći i manje dosadan ;)


ne mogu da se slozim sa tobom u nekim stvarima.
Kao prvo, profesionalne sprintere ne mozes nikad da uporedis sa nama obicnim vezbacima. Kao drugo, isti ti sprinteri imaju i treninge koji su trcanje na duge staze, gde trce po 5 milja po treningu.
Uostalom kako mozes da lupis kako nije bitno sta se trosi ??? Ajde mi objasni ovo zivota ti ? Upravo je u tome cela stvar, kako trositi salo, a ne misicni glikogen (koji se u tosi u nekoj meri u oba slucaja)!!!

Zasto sat vremena. Zato sto je topljenje sala spor proces!

Posle treninga nogu ne bi preporucio kardio.

Pozdrav

Van mreže zlivan

  • Minimumweight Member
  • **
  • Poruke: 70
Re: zasto trcanje poslije a ne prije teretane?
« Odgovor #4 poslato: Maj 07, 2006, 05:51:04 posle podne »
Eto, izneseš drugačije mišljenje i odmah te napadnu đonom ;)
Kao prvo, zašto ne bih poredio sprintere sa ostalim vežbačima? Za njih važe isti zakoni fizike kao i za ostale. Drugo, možda neki i trče na duže staze, ali to nema nikakvog smisla pošto se takmiče na kratke staze. Čemu adaptacije na nešto u čemu se ne takmičiš?

Nije bitno šta se troši jer je ono što u principu određuje da li ćeš na kraju dana gubiti salo ili ne - kalorijski deficit. Na netu ima gomila studija o intervalima koje govore da je uprkos tome što se pri kratkotrajnim, intenzivnim intervalima troši glikogen, gubitak masnog tkiva veći nego kod klasičnog kardio treninga niskog intenziteta. Da ne ponavljam sve detalje koje su drugi pisali, učukaj u Google HIIT pa potraži, nisam ja ništa izmislio.

Van mreže Buki

  • Cruiserweight Member
  • *****
  • Poruke: 867
Re: zasto trcanje poslije a ne prije teretane?
« Odgovor #5 poslato: Maj 07, 2006, 06:49:51 posle podne »
Citat: zlivan
Eto, izneseš drugačije mišljenje i odmah te napadnu đonom ;)
Kao prvo, zašto ne bih poredio sprintere sa ostalim vežbačima? Za njih važe isti zakoni fizike kao i za ostale. Drugo, možda neki i trče na duže staze, ali to nema nikakvog smisla pošto se takmiče na kratke staze. Čemu adaptacije na nešto u čemu se ne takmičiš?

Nije bitno šta se troši jer je ono što u principu određuje da li ćeš na kraju dana gubiti salo ili ne - kalorijski deficit. Na netu ima gomila studija o intervalima koje govore da je uprkos tome što se pri kratkotrajnim, intenzivnim intervalima troši glikogen, gubitak masnog tkiva veći nego kod klasičnog kardio treninga niskog intenziteta. Da ne ponavljam sve detalje koje su drugi pisali, učukaj u Google HIIT pa potraži, nisam ja ništa izmislio.


ma niko te ne napada, samo imamo konstruktivnu diskusiju ;)

I sam se bavim trcanjem zadnjih meseci i veruj mi, i sprinteri rade trcanje na duge staze, zasto ? Zato sto se povecanje aerobnog kapaciteta ne postize kratkim sprintevima vec trcanjem na duge staze. (treninzi su uglavnom podeljeni na jake tj. eksplozivne i one kondicione!).

Sto se tice kalorijskog deficita, sa time se slazem, ali opet nije sve jedno koji izvor energije trosis ;)

Poz

Van mreže zlivan

  • Minimumweight Member
  • **
  • Poruke: 70
Re: zasto trcanje poslije a ne prije teretane?
« Odgovor #6 poslato: Maj 07, 2006, 07:08:19 posle podne »
Pa u većini slučajeva verovatno jeste. Trošiš više glikogena prilikom aktivnosti, telo kompenzuje tako što ostatak dana troši više masti i obratno. Nije to mašinerija koja se da lako prevariti ;) Pa čak i kod kardio treninga niskog intenziteta nikad ne trošiš samo masti, već mešavinu (većinom) masti i glukoze. Iako je procenat masti koji se troši pri takvoj aktivnosti veći, ukupan utrošak kalorija može biti manji nego kod visokointenzivne aktivnosti, tj. intervala, a EPOC kod intervala je veći, itd, itd.

Naravno, postoje i praktični problemi koji idu protiv intervala. Teški su, ne mogu mnogo često da se izvode a da se ne razvališ, terati čoveka od recimo 120 kila da trči kao manijak nije baš pametno, ne idu baš uz nizak unos ugljenih hidrata, bla, bla.

Ništa nije crno-belo...

Btw, ako je kod sprintera cilj povećanje anaerobnog kapaciteta, a trčanje na tako kratke staze je anaerobna aktivnost, zašto bi se bavili povećanjem aerobnog kapaciteta?
Kad bih želeo da povećam svoj maksimalni čučanj u jednom ili pet ponavljanja, da li ću vežbati u tom rasponu ili ću raditi serije od 20-30?
Specifične adaptacije na specifične zahteve.

Van mreže fitness_instruktor

  • Middleweight Member
  • ****
  • Poruke: 382
Re: zasto trcanje poslije a ne prije teretane?
« Odgovor #7 poslato: Maj 08, 2006, 07:34:25 pre podne »
Buki spomenuo si PEDJU I HIIT on je taj HIIT modificirao tako da mu ne prelazi 140 otkucaja i još se zadržava u aerobnim uvijetima!!!!
Kao prvo, zašto ne bih poredio sprintere sa ostalim vežbačima?
evo ja cu ti ih usoredit !!!!!!!!!!!
MORIS G & RONNIE C
zajednićko im je da imaju opseg nadlaktice preko 45 cm
da jedan i drugi piju "PROTEINE"
Da imaju period kad im je trening slićni (vansezonski MORIS G)
DA je ronniu puls u mirovanju 80 a moris g 55 CCA ( a to su pokazatelji aerobnih sposobnosti)
Totalno razlićiti aerobni treninzi ovaj trći a ovaj hoda !!!!!!
Je li dovoljna usporedba ?????

Van mreže Buki

  • Cruiserweight Member
  • *****
  • Poruke: 867
Re: zasto trcanje poslije a ne prije teretane?
« Odgovor #8 poslato: Maj 08, 2006, 12:15:26 posle podne »
@Zlivan
Sto se tice anaerobnog sprinta (100m), tu si u pravu, ja npr. trcim 200, a to je jednim delom i aerobna aktivnost. (racunam da je anaerobna do 15 sek).

Naveo si Epoc, i sa time se slazem. ;)

Drago mi je sto imamo ljude koji nesto znaju na forumu ;)

@Fitness_i
Tacno za pedjosa, nisam hteo da sirim pricu, ali se njegov kardio idalje svodi na HIIT.

Ja nisam ni poredio sprintere, to je ideja zlivan-a.

Nisam bas ukapirao tvoj post, pogotovu poredjenje.


Poz

Van mreže biceps_pg

  • Član
  • *
  • Poruke: 11
Re: zasto trcanje poslije a ne prije teretane?
« Odgovor #9 poslato: Maj 08, 2006, 01:20:53 posle podne »
hvala puno na odgovrima...
sta je najbolje da popijem izmedju teretane i trcanja?
vidio sam na forumu da je najbolje GLM i BCCA prije trcanja...ali me interesuje sta piti izmedju?
hvala jos jednom

Van mreže Buki

  • Cruiserweight Member
  • *****
  • Poruke: 867
Re: zasto trcanje poslije a ne prije teretane?
« Odgovor #10 poslato: Maj 08, 2006, 03:29:05 posle podne »
ja ne bi nista !
pre samog treninga sa tegovima bi uzeo npr. 30gr whey-a.
(ovo je moje misljenje i verujem da ces da cujes i druge preporuke).
Poz

Van mreže zlivan

  • Minimumweight Member
  • **
  • Poruke: 70
Re: zasto trcanje poslije a ne prije teretane?
« Odgovor #11 poslato: Maj 08, 2006, 05:45:35 posle podne »
To je dobra ideja ;)
Ja obično uključim neki minimum ugljenih hidrata čisto da podignem nivo šećera u krvi pre treninga s tegovima, mada to opet dosta zavisi od dijete pa ne bih da generalizujem.

Van mreže Buki

  • Cruiserweight Member
  • *****
  • Poruke: 867
Re: zasto trcanje poslije a ne prije teretane?
« Odgovor #12 poslato: Maj 08, 2006, 06:18:32 posle podne »
Citat: zlivan
To je dobra ideja ;)
Ja obično uključim neki minimum ugljenih hidrata čisto da podignem nivo šećera u krvi pre treninga s tegovima, mada to opet dosta zavisi od dijete pa ne bih da generalizujem.


to !
u fazi mase, pre treninga sa tegovima, 10 min pre treninga nije lose uzeti nekih 20 gr whey-ja i oko 30 gr dekstroze koliko da nam se popune glikogenske rezerve!

Poz

Van mreže Markoni

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 3.360
Re: zasto trcanje poslije a ne prije teretane?
« Odgovor #13 poslato: Maj 08, 2006, 06:20:41 posle podne »
Citat: Buki
Citat: zlivan
To je dobra ideja ;)
Ja obično uključim neki minimum ugljenih hidrata čisto da podignem nivo šećera u krvi pre treninga s tegovima, mada to opet dosta zavisi od dijete pa ne bih da generalizujem.


to !
u fazi mase, pre treninga sa tegovima, 10 min pre treninga nije lose uzeti nekih 20 gr whey-ja i oko 30 gr dekstroze koliko da nam se popune glikogenske rezerve!

Poz


bogami ja ne bi uzima dekstrozu pre treninga zbog insulinskog soka , jednom sam probao i nije bilo bas zanimljivo tj. zamalo se nisam onesvestio u teretani

Van mreže zlivan

  • Minimumweight Member
  • **
  • Poruke: 70
Re: zasto trcanje poslije a ne prije teretane?
« Odgovor #14 poslato: Maj 08, 2006, 07:07:27 posle podne »
Nisam imao sličnih problema, a i reč je o malim količinama koje u kombinaciji sa proteinima ne bi trebalo da prave problem. Druga solucija je recimo komad voća koji zbog fruktoze sigurno neće nagruvati insulin.
Mislim, nije obavezno, nekom može da odgovara jedno, nekom drugo, nije preterano bitno...