April 30, 2024, 01:44:45 posle podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.106 poruka u 18.751 tema - 20.950 članova - Poslednji član: d0ss
X3MShop banner

Autor Tema: Legs! Q&A by the pros  (Pročitano 10070 puta)

Spartak

  • Gost
Re: Legs! Q&A by the pros
« Odgovor #15 poslato: Maj 21, 2006, 10:00:50 pre podne »
ja tu vjezbu radim vec godinu dana i nisam osjecao nikakve bolove,doduse umjerena tezina(barem koju mogu da podignem 15-20puta.

Van mreže Vladar

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 6.552
    • https://www.proteini.si/me/
Re: Legs! Q&A by the pros
« Odgovor #16 poslato: Maj 21, 2006, 03:47:15 posle podne »
Citat: LDusan
Jel pricate o mrtvom dizanju sa savijenim ili ispruzenim nogama?


Ja radim obadvije varijante... Sa tim sto tzv. mrtvo dizanje sa ispravljenim koljenima je u stvari mrtvo dizanje sa cvrstim koljenima, tj. i ta se vjezba radi sa blago savijenim koljenima, veci je stres na zadnju lozu... ovu vjezbu i radim i sa znacajnije manjom tezinom nego li kada hocu da radim klasicno mrtvo dizanje kojim zelim pogoditi ledja...
PRVI CRNOGORSKI WEBSHOP ZA PRODAJU DIJETETSKIH SUPLEMENATA I OPREME ZA BODYBUILDING:
www.proteini.me

Van mreže LDusan

  • Bantamweight Member
  • ***
  • Poruke: 181
Re: Legs! Q&A by the pros
« Odgovor #17 poslato: Maj 21, 2006, 06:44:07 posle podne »
Hvala, mislim da je dosta ljudi mislilo na razlicita mrtva dizanja.

Van mreže Nikko55

  • Član
  • *
  • Poruke: 32
Re: Legs! Q&A by the pros
« Odgovor #18 poslato: Maj 21, 2006, 07:21:27 posle podne »
Citat: LDusan
Hvala, mislim da je dosta ljudi mislilo na razlicita mrtva dizanja.


Mozda sam malo dosadan sa svim ovim postovima koje sam do sada postirao ali jedina zelja je da pomognem, onoliko koliko znam, svima koji bi zeleli da napreduju.

U principu postoje tri razlicite tehnike izvodjenja deadlifta i ta 3 razlicita deadlifta su:

- deadlift
- sumo deadlift
- stiff - legged deadlift


Kod prvog nacina tehnika izvodjenja je sledeca:

- stopala su paralelna i blago razmaknuta (nikako ne smeju da predju sirinu kukova),
- butine su (govorim o pocetnom polozaju iz kog se izvodi dizanje) paralelne sa podom,
- hvat na sipki je nesto siri od sirine ramena i moze biti overhand ili over-under, svejedno je,
- glava je zabacena unazad jer taj polozaj glave uslovljava da ledja ostanu potpuno ravna sto je vazno u prevenciji povrede,
- grudi su isturene i napunjene vazduhom,
- stomacni i ledjni misici su kontrahovani jer se time postize kompresija stomacne supljine koja ne dozvoljava da slbinski deo kicme savije ka unutra,
- pocetni pokret se ISKLJUCIVO vrsi nogama,
- kad sipka dostigne visinu kolena TEK TADA se u pokret (aktivno) ukljucuju ledja i u suradnji sa nogama se potpuno ispravljamo,
- povratak u pocetni polozaj je obrnutim redom

Misici koje pogadja ova vezba su:
a) quadriceps
b) gluteus max
c) hamstrings
d) opruzaci kicme (i duboki i povrsinski) i
e) trapezius
Skoro svi ostali misici na telu takodje ucestvuju u ovom pokretu ali uglavnom izometrijskom kontrakcijom.

Sumo deadlift - tehnika izvodjenja:

- stopala su dosta sira od sirine ramena okrenuta upolje za oko 45 stepeni (vazno je da stopalo i potkolenica imaju ugao od 90 stepeni ili da je koleno tacno iznad skocnog zgloba u pocetnom polozaju),
- butine su paralelne sa podom,
- hvat na sipki je u sirini ramena (moze i over a i over-under hvat)
- ruke su potpuno ispruzena i paralelne sa potkolenicom (ako nisu ili je nozni stav presirok ili preuzak pa se treba korigovati),
- pravilo za glavu, grudi i stomak vazi isto kao kod regularnof deadlifta
- ceo pokret se u ovom nacinu vrsi iskljucivo nogama i to prevashodno quadricepsom i unutrasnjom (aductorima) stranom butina
- ledja, hamstrings i gluteus i su dosta manje ukljuceni u ovom pokretu.

Stiff - legged deadlift

- stopala su paralelna i blago razmaknuta
- noge su blago savijene u kolenima ili potpuno ispravljene (ovo iskljucivo zavisi od razgibanosti hamstringsa)
- kicma je ili paralelna sa podom ili blago nagnuta ka podu (opet zavisi od hamstringsa)
- ruke su u overgipu u sirini ramena i vrlo opustene
- pravilo za glavu, grudi i stomak naravno i ovde je od velikog znacaja u prevenciji povrede
- pokret se vrsi tako da noge ostaju u istom polozaju a gornji deo tela se uspravlja i tek u zadnjoj trecini pokreta noge se potpuno ispravljaju,
Iako se cini da u ovoj vezbi rade samo ledja (opruzac kicme) veliki deo stresa ide i na gluteus i hamstrings .

Inace sve tri vezbe izueztno mnogo daju stresa na donji deo kicme koje se mere u tonama. Primer - ako podizete 45kg teret deadliftom ili stiffom pritisak koji se dobija na slabinski deo kicme odgovara tezini od oko 650kg naravno po cm kvadratnom

Van mreže LDusan

  • Bantamweight Member
  • ***
  • Poruke: 181
Re: Legs! Q&A by the pros
« Odgovor #19 poslato: Maj 21, 2006, 09:52:36 posle podne »
Svaka cast, fenomenalno. Nisam stigao da pohvalim tvoj post koji se ticao vezbi za triceps tako da to cinim ovom prilikom. Sto se mene tice neka bude sto vise ovakvih postova i topica.

Van mreže Vladar

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 6.552
    • https://www.proteini.si/me/
Re: Legs! Q&A by the pros
« Odgovor #20 poslato: Maj 21, 2006, 10:17:34 posle podne »
Nikko55 dobar doprinos, hvala ti, samo nastavi...
PRVI CRNOGORSKI WEBSHOP ZA PRODAJU DIJETETSKIH SUPLEMENATA I OPREME ZA BODYBUILDING:
www.proteini.me

Van mreže novak

  • Lightweight Member
  • ***
  • Poruke: 233
Re: Legs! Q&A by the pros
« Odgovor #21 poslato: Maj 21, 2006, 10:23:12 posle podne »
Citat: pedjos
VLADAR......KRATKO I JASNO.....LEGENDO..

Da je kratko nije a da je jasno jeste. :wink:

Van mreže Vladar

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 6.552
    • https://www.proteini.si/me/
Odg: Legs! Q&A by the pros
« Odgovor #22 poslato: Novembar 27, 2006, 09:20:36 posle podne »
Jos jedan iz mog serijala... Q&A by the pros... Kao sto rekoh ubrzo slijedi nastavak i imam i jos jednu stvarcisu za sve vas koju pripremam, naime spremam nesto sto jos nije pominjano na nasem forumu...
Po svim americkim forumima za taj sistem, koji se prilicno razlikuje od svih standardnih kazu da  izgradjuje ogromne kolicine misicne misicne mase u najkracem mogucem periodu... pa cu se pobrinuti da ga vrlo brzo imamo i mi ovdje, a tu i tamo je malo obiman, nekih 30.000 karaktera, sto mislim da je najveci prevod ikad ovdje postavljen pa se nadam da ce te imati strpljenja da ga finisiram kako valja i dolikuje...

;-)
PRVI CRNOGORSKI WEBSHOP ZA PRODAJU DIJETETSKIH SUPLEMENATA I OPREME ZA BODYBUILDING:
www.proteini.me