Jun 05, 2024, 07:54:16 pre podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.163 poruka u 18.753 tema - 20.951 članova - Poslednji član: nikolicmarko
X3MShop banner

Autor Tema: Moj trening  (Pročitano 15064 puta)

Van mreže Buki

  • Cruiserweight Member
  • *****
  • Poruke: 867
Re: Moj trening
« Odgovor #15 poslato: Jun 25, 2006, 03:48:21 pre podne »
tvoj napredak je super, ali ovoliko serija i ponavljaja stvarno prevazilazi svaku meru. Cemu to ?

Bas bi voleo pedju da cujem.


Poz

Na mreži Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.312
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Re: Moj trening
« Odgovor #16 poslato: Jun 25, 2006, 06:35:46 pre podne »
Citat: Nikko55
Citat: Boki4
E ovako,treniram 5 dana,komplet tjelo 6 dan je kardio i trbusnjaci,a 7 odmor.


1. dan Grudi

1.vjezba
prva sedmica.Potisak bucicama na ravnoj klupi 20/8/8/8/12\
druga sedmica.Kosi bench sa sipkom 20/8/8/8/12
2.vjezba
prva sedmica : razvlacenje bucicama na ravnoj klupi 12/8/8/12
druga sedmica : razvlacenje na kosoj klupi 12/8/8/12
3. vjezba
prva sedmica : kontra kosi bench 12/8/8/12
druga sedmica : potisak bucicama na kosoj klupi 12/12/12/12
4. vjezba
prva sedmica cable crossover 12/8/8/12
druga sedmica pullover 8/8/8/16


2.dan Ledja

1 vjezba (uvjek to radim)
prednji zgibovi na vratilu 12/8/8/10
2. vjezba
prednje vucenje na lat masini (Uvjek tako radim)20/10/10/10/12/20
3. vjezba
veslanje u pretklonu(Uvjek tako radim) 16/10/10/12
4.vjezba
veslanje sa kablom sjedeci  (Uvjek tako radim)16/1
:lol:



Pravis osnovnu gresku koju 95% bildera cini a to je da istices u prvi plan samo broj serija i ponavljanja a ne tezine sa kojima radis.

Osnovno pravilo u bodibildingu je da TEZINA odredjuje broj repeticija a ne obrnuto.

- Tezina se iskljucivo odredjuje u procentima od 1RM.
Koji ce se procenat opterecenja od 1RM (50% ili 70% ili bilo koji drugi) zavisi sta se treningom zeli postici

- Takodje odabir procenta opterecenja zavisi i od odnosa brzih-sporih misicnih vlakana u samom misicu

- 1RM se odredjuje za svaki misicic ili grupu misica posebno (ako u pokretu ucestvuje vise zglobova, tzv compaund vezbe)

- 1RM se posebno odredjuje za pozitivan pokret a posebno za negativan (ekscentricna kontrakcija) i razlika moze biti i do 40% u korist negatvnog. Ovo se desava zbog razlicitih sila koje se javljaju u misicu i koje u jednom slucaju (koncentricna kon.) odmazu a u drugom slucaju (eksc.) pomazu misicu.

- 1RM se (uglavnom kod compaund vezbi) posebno odredjuje za razlicite deonice celog pokreta ( ovo se dogadja zbog slaganja obrtnih momenata sile u vise zglobova a to zavisi od duzine poluge, zglobnog ugla i kraka sile misica).

 Duboki cucanj  je izvrstan primer za ovo o cemu ti pricam.

 U krajnjem donjem polozaju (a zbog gore spomenutih odnosa) sistem poluga potkolenice i natkolenice deluje kao poluga brzine sto znaci da je potrebna velika misicna sila da bi se podigao odredjeni teret. Medjutim sa porastom ugla izmedju potkolenice i natkolenice (kako se podizes) poluga brzine prelazi u polugu sile i dotadasnji teret je sada nedovoljan da izazove bilo kakve promene u misicu ili prostije misic se odmara tako da vezba gubi osnovni smisao.

Mozes to i sam da proveris i to na sledeci nacin. Pronadji tezinu koju ces moci da podignes samo jednom (1RM) i to iskljucivo u zadnjoj trecini pokreta (to je onaj deo pokreta cucnja kada se potpuno ispravljas i spreman si da ponovo krenes u cucanj).
 
Odmori se minimum 3 minuta i zatim se spusti (bez tereta) u duboki cucanj ili kako se popularno kaze ass to grass. Neka ti neko pomogne da sipku, sa istom tezinom koju si odredio kao 1RM iz prethodnog pokusaja, stavis na ramena i probaj da se podignes. Shvatices da je to nemoguce.

Ili drugi primer. Uzmi tezinu sa kojom do sada radis duboki cucanj i uradi 1 set do otkaza (pretpostavljam da bi otkaz trebao da dodje oko 12 ponavljanja). Kad si stigao do otkaza logicno bi bilo da vise nisi u mogucnosti da uradis  niti jedno ponavljanje.

Medjutim probaj, bez ikakve pauze, da uradis jos nekoliko ponavljanja ali sada samo u zadnjoj trecini pokreta (kada sistem radi kao poluga sile). Nemoj da se iznenadis ako budes mogao da uradis jos oko 6 repeticija sto ocigledno govori da tezina sa kojima sa radio cucnjeve vazi samo za prvu trecinu pokreta a da se, narocito, u zadnjoj trecini misic ustvari odmara.

Dalje, ocigledan primer da si koncentrisan na broj ponavljanja je primer koji navodis u tvom treningu za bilo koju vezbu. 8/8//12 govori da si prva dva seta uzaludno radio a da si tek odredjeni efekat treninga postigao u zadnjem setu. Jos ako su pauze izmedju setova bile manje od minute ili minut (cime se ogromna vecina BB ponosi) znaci da odabir tezina uopste nije bio pravilan.

Kod hipertrofije je cilj da se sva, ali apsolutno sva, misicna vlakna upotrebe istovremeno. Tada je efekat vezbanja najveci i rezultati dolaze relativno brzo. Ako radis po tvom sistemu 8/8/8/12 znaci da je u prva tri seta CNS upotrebio na smenu (jedne rade a druge se odmaraju pa se izvrsi rotacija) motorne jedinice jer opterecenje nije bilo dovoljno da primora CNS da upotrebi sva raspoloziva misicna vlakna. Ustvari sistem treninga koji sprovodis vise forsira jaku izdrzljivost misica a ne hipertrofiju.

Svakako da ces i svojim nacinom treninga izazvati odredjeni rast misica ali on nece biti adekvatan ulozenom naporu pa ce samim tim i biti manje efikasan.

Ako te zanima, na osnovu gore napisanog, neki novi nacini treninga javi se, a ako ne onda nastavi po svom sistemu.
....nisamhteo da se ubacujem u rapsravu dok god ovo nije otislo u nekom drugom pravcu...

dakle...nikko POTPUNO SI U KRIVU...

OVO STO SI TI NAPISAO JE TIPICNO STO SE DANAS SERVIRA NA KOJE KAKVIM KURESIVA ZA INSTUKTORE I SLICNO ALI NA ZALOST I NA FAKULTETTIMA DIF-A i ti nisi kriv nego samo prenosisi ono sto su tebe ucili..

malo boki ako ga tako mogu anzvati neznam iz kog razloga je prihvatio ovaj progrm treninga koji radi ali na njemu se vidi da ima i vise ne go efekta...

ov ti govrim zi tog razloga jel je momak poptuno nautral tako da ne dodje opet do konforntacije kao sa nekim clnoaimva gdu su ima aas bili onosvni izgovr zasto neko izgelda tako tj ono sta razdvaja rekretavca od jusera....

to je tacno......ali tu dolazimo do onoga sto si ti opsiviao...

ovaj pristup treinga je prevaizdjen u americi odavneo a kod nas teks ada dolazi u opticaa i verovatno ce proci jos mnogo vode dunavom dok neki ljudi ne shvate da je bolj-norlmalnije i svrsishodnije raditi 12 ponaavljnja nego 6....

ja necu sa tobom ovde sada ulaziti u poleimku oko toga koja i kada misicna vlkana angazujemo priliko treninga tipa A i treninga tip B jel to ne vredi tj ti iams svoje misljenje i to je ok..

ali jednu stvar si izostavio a koja je VEOMA BITNA U CELOJ PRICI......ATO SU REZULATATI INDIVIDUE..

dakle....ja sam takojkder vec negde pricao o tome kaka sam \BOG POVREDE poceo da radim ovaj sistem i onda se nasao pametnjakovic i rekao da ja to radim da opdzim misicnu masu i naravno kostatovao da men sitezu proteina vrse aas.-tu se svo njegovo znanje na tu temu zavrsavalo i veruj da mi je bilo muka da takvima objanjsvam bilo sta..

ALI NE ZELIM DA KLINCI SA OVOG FORUMA ODLAZE NEZDOVLJNI SA ODGOVRIMA KAO STO JE TO SLUCAJ SA DRUGIM FORUMIMA PA CU I TEBI I DRUGIMA DA KAZEM O CEMU SE RADI...

dakle....mislim da na ovom svetu ne postoji program koji nisam rpobao ja i a da ne postoiji program koji nisam probao zadjeno sa svojim klijetima koje sprepema kako za takmicenja tako i rekreativce....

kako meni tako i njeima se pokazao najbolji bas ovakav pristup treningu...NRAVNO SA MODIFIKAICIJMA OVISNO O STAZU,UTRENIRANOSTI,GODINAMA ITD.ITD...ali su bitni REZULATATI.....

nije istina da je meni cilj ocuvanje misicne mase...cak suprtono...meni je cilj da plokusam da smanjim misicnu masu..NE samo bf..nego i msicinu masu I ONDA SE DESILO BAS NESTO NEVEROVATNO....A TO JE

DA UZ PRAVLINU ISHRANU I PRVILAN TRENING PO OVOM ILI MALO MODIFIKOVANOM PROGRAMU DIREKTNO UTJECE NA SAMNJENJE BF I A SA DRUGE STRANE SNAZNO ANGAZUJE MSIICNA VLAKNA ZA KOJA NISMO ZNALI I DA POSTOJE I IZAZIVA MISICNI RAST...

dakle,.....opet ponavjam..nije mi cilj da rusim tvoje "znanje"koje si stekao neznam gde...nego jenostavno nemoj se oprivati svemu sto je provreno,nego rpobaj i videti ces da ce pisati isti teks kao ja saada..

ako kazes da si rpobao i da ti nije radilo..onda ili ti cilj nije ono sto je vecini ovde ili nisi trenirao pravilno..3 ne3ma..

Van mreže Buki

  • Cruiserweight Member
  • *****
  • Poruke: 867
Re: Moj trening
« Odgovor #17 poslato: Jun 25, 2006, 06:57:18 pre podne »
pedjo sta ti bi, poceo si da pises na hrvatskom :?

Na mreži Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.312
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Re: Moj trening
« Odgovor #18 poslato: Jun 25, 2006, 08:00:45 pre podne »
Citat: Buki
pedjo sta ti bi, poceo si da pises na hrvatskom :?
..ner azumem te brate???.....sta///gde////kako/////

Van mreže fitness_instruktor

  • Middleweight Member
  • ****
  • Poruke: 382
Re: Moj trening
« Odgovor #19 poslato: Jun 25, 2006, 09:00:19 pre podne »
Dalje, ocigledan primer da si koncentrisan na broj ponavljanja je primer koji navodis u tvom treningu za bilo koju vezbu. 8/8//12 govori da si prva dva seta uzaludno radio a da si tek odredjeni efekat treninga postigao u zadnjem setu. Jos ako su pauze izmedju setova bile manje od minute ili minut (cime se ogromna vecina BB ponosi) znaci da odabir tezina uopste nije bio pravilan.

PRETPOSTAVLJAM DA SE IŠLO PIRAMIDALNIM OPTERECENJEM!!
JA SAM GOVORIO O SISTEMATIZACIJI I KVALITETI PROGRAMA A NE O TEHNICI !
MIŠLJENJA SAM DA MOMAK ZNA RADITI TEHNIKU JER DA NEZNA ODAVNO BI MU SE DOGODILA NEKA OZLJEDA!
A OVO ŠTA JE PEĐA REKAO O DIF-u I KURSVEIMA STOJI 50%A 50%NESTOJI JER TOLIKO IMA AMBICIJOZNIH STUDENATA(KAO I JA)ŠTA VUKU PROF ZA RUKAV DA IM NEŠTO KAŽE IZ FIZIOLOGIJE TEORIJ.TREN. I.... :!:  :!:

Na mreži Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.312
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Re: Moj trening
« Odgovor #20 poslato: Jun 25, 2006, 09:06:10 pre podne »
Citat: fitness_instruktor
Dalje, ocigledan primer da si koncentrisan na broj ponavljanja je primer koji navodis u tvom treningu za bilo koju vezbu. 8/8//12 govori da si prva dva seta uzaludno radio a da si tek odredjeni efekat treninga postigao u zadnjem setu. Jos ako su pauze izmedju setova bile manje od minute ili minut (cime se ogromna vecina BB ponosi) znaci da odabir tezina uopste nije bio pravilan.

PRETPOSTAVLJAM DA SE IŠLO PIRAMIDALNIM OPTERECENJEM!!
JA SAM GOVORIO O SISTEMATIZACIJI I KVALITETI PROGRAMA A NE O TEHNICI !
MIŠLJENJA SAM DA MOMAK ZNA RADITI TEHNIKU JER DA NEZNA ODAVNO BI MU SE DOGODILA NEKA OZLJEDA!
A OVO ŠTA JE PEĐA REKAO O DIF-u I KURSVEIMA STOJI 50%A 50%NESTOJI JER TOLIKO IMA AMBICIJOZNIH STUDENATA(KAO I JA)ŠTA VUKU PROF ZA RUKAV DA IM NEŠTO KAŽE IZ FIZIOLOGIJE TEORIJ.TREN. I.... :!:  :!:
....STAR I MISLIO SAM UOSPTENO JEL VECINA JE TAMO SAMO DA BI DOBILA DIPLOMU I ONDA SE ZOVI INSTURKROTIMA I STA TI AJ ZNAM STA VEC NE..

TI KADA IZ ZAVRSISI MOZES DA UCIS CITAV ZIVOT..ZAR NE..

STRA POSLOVICA KAZE..DA COVEK UCI DOK JE ZIV I UMRE KAO BUDALA.....

ZNACI GOVRIM IO GRUPI KOJI SU NE ZAINTERESRINAI I ZNAIMA IH SAMO DIPLOMA

Van mreže Boki4

  • Lightweight Member
  • ***
  • Poruke: 226
Re: Moj trening
« Odgovor #21 poslato: Jun 25, 2006, 03:02:53 posle podne »
Hvala svima na savjetima!Ozlijeda do sada nisam imao,ali imam veliki problem sa ramenima.Desava mi se da mi rame "iskoci" i kada se to desi uopste nemam kontrolu nad tom rukom i potrebna mi je pomoc da ga namjestim(nekada i sam uspjem).Jako je bolno i neprijatno i boli me narednih 3-4 dana.To se desava pri naglom pokretu ruke i to bas ucestalo u poslednje vrijeme.Desavalo se i prije nego sto sam isao u teretanu,ali veoma rjetko.Jel neko    
imao iskustva sa ovakvim povrijedama i kako se to lijeci?

Van mreže fitness_instruktor

  • Middleweight Member
  • ****
  • Poruke: 382
Re: Moj trening
« Odgovor #22 poslato: Jun 25, 2006, 05:04:12 posle podne »
....STAR I MISLIO SAM UOSPTENO JEL VECINA JE TAMO SAMO DA BI DOBILA DIPLOMU I ONDA SE ZOVI INSTURKROTIMA I STA TI AJ ZNAM STA VEC NE..
TI KADA IZ ZAVRSISI MOZES DA UCIS CITAV ZIVOT..ZAR NE..

Ja sam ovdi da ucim od tebe i ne sramim se TO REC!!!!
Ja tebe cjenim iz više razloga i zato te i poštujem!

Desava mi se da mi rame "iskoci" i kada se to desi uopste nemam kontrolu nad tom rukom i potrebna mi je pomoc da ga namjestim(nekada i sam uspjem).Jako je bolno i neprijatno i boli me narednih 3-4 dana.

Meni se dogodilo na gimnastici da sam ramenom udario u radijator i od udarca mi je iskocilo rame posli mi je bilo bolje ali sam opet ga SJ.... kad sam plasira jednom kretenu "zadnji direkt" i od tada sam imao kronicnu bol (za to vrijeme sam non stop trenirao i radio potisak i vućenja iza vrata )a kad sam prestao raditi te vježbe nikad više nisam imao problema!!!!
slicnu ozljedu sam sanirao jednom sprtaš davšimu da radi s "rastezivim gumama"(koriste bodybuilderi prilikom napumpavanja)i vježbe za jacanje rotatora ramena!!!!!!!!!

Van mreže Nikko55

  • Član
  • *
  • Poruke: 32
Re: Moj trening
« Odgovor #23 poslato: Jun 25, 2006, 10:27:33 posle podne »
Citat: fitness_instruktor
Dalje, ocigledan primer da si koncentrisan na broj ponavljanja je primer koji navodis u tvom treningu za bilo koju vezbu. 8/8//12 govori da si prva dva seta uzaludno radio a da si tek odredjeni efekat treninga postigao u zadnjem setu. Jos ako su pauze izmedju setova bile manje od minute ili minut (cime se ogromna vecina BB ponosi) znaci da odabir tezina uopste nije bio pravilan.

PRETPOSTAVLJAM DA SE IŠLO PIRAMIDALNIM OPTERECENJEM!!
JA SAM GOVORIO O SISTEMATIZACIJI I KVALITETI PROGRAMA A NE O TEHNICI !
MIŠLJENJA SAM DA MOMAK ZNA RADITI TEHNIKU JER DA NEZNA ODAVNO BI MU SE DOGODILA NEKA OZLJEDA!
A OVO ŠTA JE PEĐA REKAO O DIF-u I KURSVEIMA STOJI 50%A 50%NESTOJI JER TOLIKO IMA AMBICIJOZNIH STUDENATA(KAO I JA)ŠTA VUKU PROF ZA RUKAV DA IM NEŠTO KAŽE IZ FIZIOLOGIJE TEORIJ.TREN. I.... :!:  :!:


Naveden brojevi repeticija uopste ne navode na zakljucak da je radio piramidalni trening.

Pitanje za tebe  je:

 - koji je osnovni princip po kome misicno vlakno radi i kako se na osnovu tog principa kontrolise ili izvodi pokret podizanja razlicitih tezina?

Ako ti je poznat taj princip shvatices da je kod piramidalnog izvodjenja treninga relativno gubljenje vremena izvodjenja vezbi sa manjim opterecenjem od maksimalnog.

Van mreže fitness_instruktor

  • Middleweight Member
  • ****
  • Poruke: 382
Re: Moj trening
« Odgovor #24 poslato: Jun 26, 2006, 05:17:24 pre podne »
Ako ti je poznat taj princip shvatices da je kod piramidalnog izvodjenja treninga relativno gubljenje vremena izvodjenja vezbi sa manjim opterecenjem od maksimalnog.

A zašto postoji zagrijavanje????

 koji je osnovni princip po kome misicno vlakno radi i kako se na osnovu tog principa kontrolise ili izvodi pokret podizanja razlicitih tezina?
ODGOVOR
KAKO DOLAZI DO MIŠIĆNE HIPERTROFIJE ?
Često I dovoljno jaka uporaba nekog orgna jača malo po malo taj organ razvijajući ga I dajući mu snagu proporcionalno dužini njegovog korištenja.
Ovo je, u suštini, osnovni zakon na kojem se bazira postenbrionalni razvitak čovijeka u cijelini I njegovih organa.
Ukratko rećeno,samo odgovarajuća funkcija nekog organa može razviti taj organ.Dakako,to vrijedi I za mišićni sustav.
Osnovna funkcija mišića je grćenje (kontrakcija)I opuštanje (relaksacija).Znaći da bi se mišić razvijo mora se dovoljno često I dovoljno jako grćiti potom, normalno,opuštati.U protivnom , prijeti mu atrofija-stanje kojem tkivo smanjuje volumen I kržlja usljed nedovoljne aktivnosti.
No, međutim, nije nimalo svejedno (pogotovo ne u vezi s našom problematikom-razvoj mišića),kojima će se intezitet taj mišić grćiti I koliko dugo.
Dokazano je da opterećenje već preko 35% od 1RM izazivaju kod poćetnika povećanje mišićne mase I snage.Radi se, naravno, o povećanjima koja su labaratoriski evidentirano.Međutim ovo I ovakvo povećanje moguće je samo kod poćetnika I to u prvih mijesec do mijesec I pol dana treninga.Kasnije taj postotak potrebnog inteziteta se znatno povećava I polako se približava maksimalnim I blizu maksimalnim opterećenjima.
Kako bi jedan mišić dobio na masi, mora u njegovim stanicama doći do pojaćane sinteze bijelanćevina(proteina)-tog osnovnog “građevnog materjala” mišića ;međutim da bi do te sinteze došlo (tj.do ubrzanja metabolizma bijelanćevina u mišićima), potrebno je zadovoljiti određene uvijete.
Osnovni je znak životne aktivnosti bilo kojeg živog sustasva, pa tako I mišićnog ,metabolizma –neprekidni proces razlaganja I ponovne sinteze bijelančevinastih jedinjenja.Ova dva procesa razgradnje (katabolizma) I sinteze (anabolizma)-teku neprekidno u mišićima :koliko se u njima razgradi bijelanćevina toliko ih se ponovo izgradi.
S obzirom da se praćenje prometa bijelanćevina u urganizmu kontrolira kolićinom unesenog I izlućenog dušika (dušik je osnovni sastojak bijelanćevina),te se ovo stanjenaziva stanje neutralne dušićne ravnoteže.To stasnje –u kojem se ista kolićina dušika unese I izlući-karakteristićno je za svaki zdrav, neutralni organizam.Svi procesi u našem organizmu usaglašavaju I balansiraju-kako bi stalno vladala određena biološka ravnoteža.Ta biološka ravnoteža naziva se homeostaza.
Kod nekih bolesti i potpune neaktivnosti ili progresivnog mršavljenja dolazi do narušavanja ove homeostaze te dolazi do procesa razgradnje bijelanćevina u mišićima (katabolićki procesi).To je stanje tvz. negativne dušićne ravnoteže. Normalno, ukoliko bi se taj proces nastavio, doveo bi do potpunog iscrpljenja, a u krajnjoj varijanti čak I do smrti.
Međutim kad procesi izgradnje(anabolizma) prevladaju nad procesima razgradnje (katabolizma)dolazi do pojaćane sinteze bijelanćevina, tj do mišićne hipertrofije.
Da bi došlo do pojećane sinteze bijelanćevina u mišićima ovi moraju raditi vrlo intezivno I relativno dugo.Samo kod vrlo intezivnog mišićnog vježbanja koje se zbog velikog inteziteta izvodi u tvz. anaerobnim uslovima nastaje u mišićima  konkurencija za iskorištavanje energije.S jedne strane, za energiju jednog složenog jedinjenja zvanog ATP- adenozin-trifosfat, koji je bogat visoko energetskim fosfatima- za funkcionalnu dijelatnost(za samo viježbanje),a s druge strane plastićni metabolizam (za metabolizam bijelanćevina).Korištenje energije ATP-a prvenstveno za energetsko osiguranje mišićne djelatnosti smanjuju se plastićni procesi u mišićima(prevladava katabolićka faza metabolizma bijelanćevina).Rezultat je smanjena kolićina bijelanćevina u aktivnim mišićima, što se osobito održava u smanjenoj kolićini bijelanćevinastog I općeg dušika.
Vježbanjem se mišići iscrpljuju smanjuju I slabe jer vježbanje samo po sebi izaziva pojaćane procese razgradnje bijelanćevina.Međutim prvobitni proces razgradnje uvijek izazivaju u periodu odmora pojaćano odnavljanje-sintezu bijelanćevina, što će na kraju dovesti do povećanja mišićne mase-hipertrofije  .
Pojaćano obnavljanje (tvz.superkopenzacija)bijelančevinastog dušika u mišiću u periodu oporavka utoliko je izraženije ukoliko se mišić više smanjio pri radu.Međutim,rad malog inteziteta pa ćak I dugog trajanja neće izazvati bitne promijene u kolićini bijelanćevina u mišićima I neće ga pratiti superkopenzacija u periodu odmora.
Vježbe trebaju osigurati vrlo veliko ali ne I maksimalno naprezanje.Trajanje viježbi treba biti toliko kratko da se energetsko pokriće ostvaruje na raćun anaerobnih mehanizama ali u ist vrijeme , toliko dugo da se procesi mogu aktivirati u dovoljnoj mijeri.

MIŠIĆNA KONTRAKCIJA
Je stezanje mišića prilikom podizanja opterećenja  od poćetne do krajne toćke pokreta.
Mišićnu kontrakciju ponekad je teško postići pa je moramo sami inprovizirati(stegnuti mišić prilikom podizanja utega)


Piramidalno opterećenje-opterećenjese se tokom izvođenja vježbe povećavaiz iz serije u seriju , te se ponovo postupno smanjuje  do poćetne težine

Primijer 1
1.serija 10 ponavljanja sa 20 kg    
2.serija 10 ponavljanja sa 25 kg
3.serija 10 ponavljanja sa 30 kg
4.serija 10 ponavljanja sa 25 kg
5.serija 10 ponavljanja sa 20 kg
broj ponavljanja je fiksan a opterećenje se povećava od minimuma do maksimuma, a zatim pada prema minimumu.

Primijer 2
1.serija-12 ponavljanja sa 30 kg
2.serija-10 ponavljanja sa  40 kg
3.serija -8   ponavljanja sa 50 kg
4.serija-10  ponavljanja sa 40 kg
5.serija-12 ponavljanja sa  30 kg
broj ponavljanja pada od maksimuma prema minimumu pa opet raste prema maksimumu a opterećenje se penje od minimuma prema maksimumu I vraća se na minimum.

Polupiramidalno opterećenje opterećenje se tokom viježbe povećava iz serije u seriju I završava sa maksimalnim opterećenjem.

Primijer 1.
1.serija-10 ponavljanja sa 30 kg
2.serija-10 ponavljanja sa 35 kg
3.serija-10 ponavljanja sa 40 kg
4.serija-10 ponavljanja sa 45 kg

Primijer 2.
1.serija-10 ponavljanja sa 50
2.serija-8   ponavljanja sa 55
3.serija-6   ponavljanja sa 65
4.serija-5   ponavljanja sa 75
broj ponavljanja pada od maksimuma prema minimumu, a opterećenje se penje od minimuma prema maksimumu

Povratno polupiramidalno opterećenje opterećenje se tokom izvođenja vježbe smanjuje iz serije u seriju I završava sa minimalnim opterećenjem, a broj ponavljanja iz serije u seriju se povećava.Zagrijavanje je iznimno bitno prije ovakvog opterećenja.

Primijer
1.serija 8  ponavljanja sa 70 kg
2.serija 10 ponavljanja sa 60 kg
3.serija 12 pomavljanja sa 50 kg

Van mreže Nikko55

  • Član
  • *
  • Poruke: 32
Re: Moj trening
« Odgovor #25 poslato: Jun 27, 2006, 05:24:00 pre podne »
Mozda nisi dobro razumeo moje pitanje pa ti je odgovor skrenuo u drugom pravcu.

Probacu da ti malo drugacije formulisem pitanje.
Kako telo regulise podizanje (istim misicem) razlicite tezine i sta je uzrok tome?

 Pozivam i druge clanove a posebno moderatore da nam se pridruze, naravno ako zele, ne bi li dobili odgovor koji je od presudnog znacaja prilikom pravljenja programa treninga.

I jos nesto. Tekst koji si prezentirao kao odgovor je izvanredan. Ima samo dva nedostatka i to prvi - govori o hipertrofiji iako pitanje nije bilo o tome i drugi - nedostaje ime autora teksta.

Van mreže fitness_instruktor

  • Middleweight Member
  • ****
  • Poruke: 382
Re: Moj trening
« Odgovor #26 poslato: Jun 27, 2006, 05:53:56 pre podne »
Ime autora fitness_instruktor !!!!
Seminar iz predmeta O.K.T.!!!

Van mreže fitness_instruktor

  • Middleweight Member
  • ****
  • Poruke: 382
Re: Moj trening
« Odgovor #27 poslato: Jun 27, 2006, 05:57:12 pre podne »
Kako telo regulise podizanje (istim misicem) razlicite tezine i sta je uzrok tome?

BIVA STINULIRANO I NASTAJE HIPERTROFIJA ILI HIPERPLAZIJA!

Van mreže fitness_instruktor

  • Middleweight Member
  • ****
  • Poruke: 382
Re: Moj trening
« Odgovor #28 poslato: Jun 27, 2006, 05:58:18 pre podne »
NEZNAM JESI LI MOŽDA MISLIO NA PROCESE KOMPEZACIJE I SUPERKOMPRZACIJE!!!

Van mreže Nikko55

  • Član
  • *
  • Poruke: 32
Re: Moj trening
« Odgovor #29 poslato: Jun 27, 2006, 06:19:04 pre podne »
Citat: Boki4
Hvala svima na savjetima!Ozlijeda do sada nisam imao,ali imam veliki problem sa ramenima.Desava mi se da mi rame "iskoci" i kada se to desi uopste nemam kontrolu nad tom rukom i potrebna mi je pomoc da ga namjestim(nekada i sam uspjem).Jako je bolno i neprijatno i boli me narednih 3-4 dana.To se desava pri naglom pokretu ruke i to bas ucestalo u poslednje vrijeme.Desavalo se i prije nego sto sam isao u teretanu,ali veoma rjetko.Jel neko    
imao iskustva sa ovakvim povrijedama i kako se to lijeci?


Hvala svima na savjetima!Ozlijeda do sada nisam imao,ali imam veliki problem sa ramenima.Desava mi se da mi rame "iskoci" i kada se to desi uopste nemam kontrolu nad tom rukom i potrebna mi je pomoc da ga namjestim(nekada i sam uspjem).Jako je bolno i neprijatno i boli me narednih 3-4 dana.To se desava pri naglom pokretu ruke i to bas ucestalo u poslednje vrijeme.Desavalo se i prije nego sto sam isao u teretanu,ali veoma rjetko.Jel neko
imao iskustva sa ovakvim povrijedama i kako se to lijeci?
 
Trebao bi malo ozbiljnije shvatiti ovu tvoju ucestalu povredu. Dijagnoza mora biti precizno postavljena sto podrazumeva snimanje iscasenog ramena.
 95% povrede ramena spada u prednje iscasenje a samo 5% u zadnje. Pod prednjim se smatra da je rameni zglob ispao prema grudima i uobicajeno je da se tada povredi i takozvani glenohumeralni kompleks ligamenata i ta povreda se naziva Bankart povreda.

Kad se desi iscasenje vrlo je vazno da se rame sto pre vrati na svoje mesto. Ako se odugovlaci telo samo preuzima inicijativu time sto ogranicava pokret stvarajuci spazam misica. Pod tim uslovima je vracanje ramena izuzetno bolno.

Ako si sam kada ti se to  desi najbolji nacin da vratis rame je da sednes na pod savijes nogu u kolenu (levu ako je levo rame i obrnuto) ukrstis sake tj. prste oko tog kolena i pocnes da se ispravljas u kuku time sto se naginjes unazad dok rame ne legne na pravo mesto.

Pod obavezno poseti doktora jer je velika mogucnost i povrede nerva za ciji oporavak treba izmedju 3 i 12 meseci.

Cudi me da ti se takva povreda javlja iako vezbas u teretani. Uobicajeno je da se ispadanje ramena desava kada ligamenti, tetive i misici nisu dovljno jaki da drze rameni zglob, koji uz zglob kuka, ima najveci moguci radijus pokreta (tzv. otvoreni zglob).

Sada nesto drugo. Ako je ova zaista tvoja slika na avataru ti si svetski talenat. Mada slika moze da vara mislim da imas, ono sto velika vecina BB sanja, zlatni presek koji donosi ogromne prednosti prilikom ocenjivanja. To je ono kad za nekog kazu "ima skladno telo".
Predlazem ti da razgovaras sa Pedjom ne bi li ti on omogucio da dodjes kod Milosa Sarceva koji bi od tebe napravio izuzetno uspesnog takmicara.