April 29, 2024, 07:30:37 pre podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.106 poruka u 18.751 tema - 20.949 članova - Poslednji član: JankoStev
X3MShop banner

Autor Tema: Riblje ulje i gubljenje masti-Mike Roussell  (Pročitano 10133 puta)

Van mreže nenadns

  • Middleweight Member
  • ****
  • Poruke: 461
Riblje ulje i gubljenje masti-Mike Roussell
« poslato: Jun 07, 2009, 12:09:31 posle podne »
RIBLJE ULJE I GUBLJENJE SALA by Mike Roussell

Uzimas riblje ulje svaki dan,zar ne?

NE?

Koji je razlog?Hoces da umres od nekog srcanog oboljenja?Uzivas kad te bole zglobovi?Mozda si prihvatio slauf i ne zelis da ga se resis?

Upravo tako,riblje ulje moze da ti pomogne oko svih ovih stvari(i mnogo vise).Obecavam vam da cete do kraja ovog artikla zeleti da
pocnete da koristite riblje ulje svakodnevno.Ako to nije slucaj,onda nema nade za vas.

Prvo,dozvolite mi da vam ukazem na bezbrojne beneficije koje riblje ulje ima po zdravlje.Ako vas to ne impresionira,preci cemo na
najnovije istrazivanja o ribljem ulju i gubljenju sala.

RIBLJE ULJE I ZDRAVLJE SRCA

Neki od najnestvarnijih podaka vezanih za konzumaciju ribljeg ulja je u oblasti srcanih oboljenja.Pocetkom ovog veka,jedno od
najneverovatnijih istrazivanja o ribljem ulju je bilo u pripremi.

Istrazivanje GISSI-Prevenzone naucnika su obuhvatila 11,323 ljudi koji su predhodno pretrpeli srcani udar.Nakon 3.5godine,oni koji
su uzimali 1g ribljeg ulja svakog dana su imali smanjenje iznenednih smrti od srcanog udara za 50%.Priznacete to je neverovatno.

Drugim recima,recimo da je sansa da dozivite srcani udar i umrete odmah 100%.Ako uzimate riblje ulje imate 50% sanse da prezivite.

Jos jedno skoro istrazivanje u japanu saznalo je da dodavanjem suplementacije ribljim uljem statinskom rezimu je povecalo broj
prezivelih od srcanog udara za dodatnih 16%.

Sve ovo sam pomenuo zato sto 1.su to neverovatni primeri beneficija konzumiranja ribljeg ulja svakog dana i 2.dali su nam pogled
na to kako riblje ulje pomaze pri gubitku tezine(vise o tome uskoro).

RIBLJE ULJE I VASI ZGLOBOVI

Da li su godine teskih cucnjeva,deadliftova i benca uzeli danak vasim zglobovima?Imate 30godine ali kolena sezdesetogodisnjaka?
Niste jedini.Osteceni zglobovi su tiha cena koju mnogi posveceni treneri moraju da plate za godine dizanja nehumanih tezina.

Na svu srecu,mozete naci drugi nacin da pokazete ratne oziljke.Nebrojeno mnogo ljudi su se otarasili bola u zglobovima
naizgled preko noci pomocu svakodnevnu suplementaciju ribljim uljem.Dok 1 do 1.5g EPA/DHA su sve sto vam treba da biste sprecili
srcani udar,za oslobadjanje od bola u zglobovima potrebne su vece kolicine.

RIBLJE ULJE I GUBITAK SALA

Ok,krenimo sa onim sto smo svi cekali - gubitak sala.Ako ste u fitnesu vec neko vreme,shvaticete ironiju.Komponente koje su
pokazale najbolje rezultate sto se tice gubitka sala su CLA i sada EPA/DHA,i sve tri su MASTI!

Masti koje vas mogu uciniti fit su druga dimenzija naspram low fat/anti fat pokreta koji je inficirao bodibilderske
nutricionisticke planove 80tih i 90tih.Istrazivanja vezana za riblje ulje i gubitak tezine je novo i pocinje da ubire plodove.
Klinicko sudjenje je pokazalo da radi,a jos vise jezgrovita celijska i bioloska istrazivanja su pokazala potencijalni mehanizam
koji objasnjava zasto radi.

RIBLJE ULJE,NETRENIRANJE,i GUBITAK SALA

Pogledajmo neke od studija koje su u poslednje vreme pokazale efektivnost ribljeg ulja u pomaganju da se izgube svi ti kilogrami.
Prva dolazi iz International Journal of Obesity gde su 324 muskaraca i zena podvrgli redukcionoj dijeti.Dobijali su ili nista,masnu
ribu,nemasnu ribu ili kapsule ribljeg ulja.

Trebao bih da napomenem da dijete kojima su bili podvrgnuti nisu bile bas savrsene za skidanje kilograma.Ucesnici studija su
konzumirali 50% kalorija iz ugljenih hidrata i samo 20% kalorija iz proteina.Takodje nisu vezbali-izgledalo je kao da su bili
osudjeni na neuspeh!

Uprkos svemu,prosecno su izgubili 14funti,a oni koji su jeli ribu ili uzimali dodatno riblje ulje su izgubili dodatne 2funte.Postojala
je i blaga prednost kod ljudi koji su jeli nemasnu ribu.Kako god,pokretacka sila iza ovoga je zaprepastila naucnike.


Jedna od prvih studija koja je pokazala ove efekte ribljeg ulja je objavljena 1997.Ucesnici su stavljeni na dijetu koja je sadrzala
50% kalorija iz ugljenih hidrata.Umesto da su suplementovani ribljim uljem celo vreme,12nedelja po pocetku istrazivanja od nekih
ucesnika je zatrazaeno da zamene 6grama masti iz njihove dijete sa istom kolicinom ribljeg ulja za preostali period istrazivanja.

Oni koji su poceli da unose riblje ulje izgubili su 2funte u toku 3nedelje dok je grupa onih koji nisu unosili riblje ulje izgubila
samo 0.7 funti.To mozda ne izgleda puno na prvi pogled,ali imajte u vidu da ovi ljudi nisu radili nista drugo osim sto su zamenili
izvore masti u svojoj dijeti - nisu vezbali i bili su na dijeti sa viskim procentom ugljenih hidrata.

Sta zakljucujemo iz svega ovoga?Ove dve studije pokazuju da cak i kada ljudi na visoko ugljenohidratnoj dijeti,suplementuju riblje
ulje,mogu da poboljsaju gubitak masti i oksidiranje masti(pogotovo muskarci).

RIBLJE ULJE,VEZBANJE i TRBUSNJACI

Najpopularnija studija vezana za riblje ulje i gubitak kilograma je skoro objavljena u American Journal of Clinical Nutrition.Za
razliku od prethodnih studije koje smo pogledali,ova studija je koristila suplement ribljeg ulja sa visokim sadrzajem DHA.

U ovoj samomuskoj studiji,ucesnicima je davano bilo suncokretovo ulje ili DHA bogato riblje ulje.Nekima je dato da treniraju a
drugima ne.vezbanje se kretalo izmedju 75% i maksimalnog srcanog rada u toku 45minuta,tri puta nedeljno.

Cak i sa manje nego optimalnim programom koji je dizajniran,ljudi koji su koristili riblje ulje i vezbali smanjili su svoju telesnu
masu vise nego sve ostale grupe zajedno.Autori su nagovestili:"Obe grupe,oni koji su koristili riblje ulje i oni koji su vezbali,
smanjili su svoju telesnu tezinu."

A evo i nekih neobjavljenih informacija o ovoj studiji.Jedna promenjiva koju su naucnici merili ali nisu prijavili je bila srcana
stopa.Grupa koja je uzimala riblje ulje je osetila znacajno smanjenje za vreme predaha u radu srca u poredjenju sa ostalima koji
nisu koristili riblje ulje.

Sobzirom da su ciljevi njihovog vezbanja bili orjentisani na rad srca(75% maksimalna stopa),grupa koje je koristila riblje ulje
je morala da jace vezba da bi postigli cilj.Ovo je potencijalno jedan od razloga zasto je ta grupa izgubila bise tezine.

Kako riblje ulje utice na rad srca u mirovanju takodje nije u potpunosti jasno;kako god,znamo iz kardiovaskularnih istrazivanja
da povecana konzumacija EPA/DHA moze da promeni elektro-hemiju vaseg srca.Ovo je razlog zbog kog riblje ulje moze da spreci
iznenadnu smrt od srcanog udara.Ovo je verovatno i razlog zbog kog riblje ulje moze da modeluje srcanu stopu u mirovanju.


Jos jedan nacin na koji riblje ulje posreduje gubljenju masti je kroz SUBSTRATE UTILIZATION(moze pomoc???),posto je vec pokazano
da riblje ulje povecava iskoriscenje masti u toku vezbanja.Zato sto smo takodje videli efekte ribljeg ulja u gubljenju masti
nezavisno od vezbanja u prve dve studije,izgleda da postoji nekoliko mehanizama kojim se to desava-neki povezani sa vezbanjem,
neki ne.


NACINI NA KOJE RIBLJE ULJE MOZE DA RADI

Tacni mehanizam kojim riblje ulje potencira gubljenje masti nije u potpunosti odgonetnut.Izgleda da postoje putevi povezani
sa vezbanjem ali isto tako i bez.Evo nekih potencijalnih nacina kojima riblje ulje moze da poboljsa sagorevanje masti(nisam siguran
da bih uspep lepo da prevedem pa sam ga ostavio u orginalnoj formi...):

• DHA has been shown to prevent the conversion of pre-adipocytes to adipocytes and mediate pre-adipocyte death
(kill 'em before they become immortal fat cells).

• Fish oil has the ability to increase the clearance of chylomicrons and fats following a meal. This potentially can have
a positive effect on substrate utilization.

• Fish oil can "artificially" decrease heart rate thus increasing the level of exertion needed to reach desired intensity.

• Fish oil upregulates mitochondrial machinery and increases oxidation of fats within fat cells.

Mozda se pitate zasto poboljsanje insulinske osetljivosti nije na ovoj listi?Ako proucimo siroki spektar studija koje su se
bavile tim,videcete da nema nekog uticaja pogotovo kod zdravih individua.Potencijalno postoji taj efekat kod ljudi
koji pate od dijabetesa tipa II.

NA KRAJU

Riblje ulje bi trebalo da bude jedan od vasih osnovnih suplemenata,nezavisno od vasih ciljeva.A ako je vas glavni cilj
gubitak masti,razmislite o povecanju doza.Poboljsava zdravlje,produzava zivot,i trbusnjaci???Tesko je nadmetati se sa svim tim!


REFERENCE

1. Marchioli R, Barzi F, Bomba E, Chieffo C, Di Gregorio D, Di Mascio R, et al.Early Protection Against Sudden Death by n-3 Polyunsaturated Fatty Acids After Myocardial Infarction: Time-Course Analysis of the Results of the Gruppo Italiano per lo Studio della Sopravvivenza nell'Infarto Miocardico (GISSI)-Prevenzione. 2002, pp 1897-1903.

2. Yokoyama M, Origasa H, Matsuzaki M, Matsuzawa Y, Saito Y, Ishikawa Y, et al. Effects of eicosapentaenoic acid on major coronary events in hypercholesterolaemic patients (JELIS): a randomised open-label, blinded endpoint analysis. Lancet 2007; 369: 1090-1098.

3. Thorsdottir I, Tomasson H, Gunnarsdottir I, Gisladottir E, Kiely M, Parra MD, et al. Randomized trial of weight-loss-diets for young adults varying in fish and fish oil content. Int J Obes 2007.

4. Couet C, Delarue J, Ritz P, Antoine J, Lamisse F. Effect of dietary fish oil on body fat mass and basal fat oxidation in healthy adults. International journal of obesity 1997; 21: 637-643.

5. Hill AM, Buckley JD, Murphy KJ, Howe PRC. Combining fish-oil supplements with regular aerobic exercise improves body composition and cardiovascular disease risk factors. 2007, pp 1267-1274.

6. Kim HK, Della-Fera M, Lin J, Baile CA. Docosahexaenoic acid inhibits adipocyte differentiation and induces apoptosis in 3T3-L1 preadipocytes. The Journal of nutrition2006; 136: 2965-2969.

7. Smith BK, Sun GY, Donahue OM, Thomas TR. Exercise plus n-3 fatty acids: additive effect on postprandial lipemia. Metabolism 2004; 53: 1365-1371.

8. Flachs P, Horakova O, Brauner P, Rossmeisl M, Pecina P, Franssen-van Hal N, et al. Polyunsaturated fatty acids of marine origin upregulate mitochondrial biogenesis and induce beta-oxidation in white fat. Diabetologia 2005; 48: 2365-2375.

9. Guo W, Xie W, Lei T, Hamilton JA. Eicosapentaenoic acid, but not oleic acid, stimulates beta-oxidation in adipocytes. Lipids 2005; 40: 815-821.


TEXT PREUZET SA: www.t-nation.com
NAPISAO: Mike Roussell
PREPISAO: Nenadns

Van mreže Polomac

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 5.861
  • http://miskopolomac.blogspot.com/
Odg: Riblje ulje i gubljenje masti-Mike Roussell
« Odgovor #1 poslato: Jun 07, 2009, 02:46:39 posle podne »
Bravo Neso,jos jedan sjajan text.
Poznata stvar je da su omega 3 masne kiseline odlican saveznik u borbi protiv viska kilograma,
a najiskoristljivi izvor je upravo riblje ulje.
Pored svih sjajnih beneficija koje text ukazuje,riblje ulje,odnosno  omega-3 masne kiseline
unapređuju funkcionisanje mozga, smanjuju rizik od šloga i usporavaju negativne uticaje starenja na mozak.

Van mreže nenadns

  • Middleweight Member
  • ****
  • Poruke: 461
Odg: Riblje ulje i gubljenje masti-Mike Roussell
« Odgovor #2 poslato: Jun 07, 2009, 02:50:49 posle podne »
Hvala :) bice jos textova samo da bude vremena :)

Van mreže celox

  • Middleweight Member
  • ****
  • Poruke: 441
Odg: Riblje ulje i gubljenje masti-Mike Roussell
« Odgovor #3 poslato: Jun 07, 2009, 03:19:08 posle podne »
Ja konzumiram minimum 5g omega 3 svaki dan uz dorucak.

Van mreže bc201

  • Član
  • *
  • Poruke: 5
Odg: Riblje ulje i gubljenje masti-Mike Roussell
« Odgovor #4 poslato: Septembar 05, 2009, 02:31:19 posle podne »
moze li neko reci nesto detaljnije o kolicinama koje bi trebalo konzumirati? nisam jos poceo da ga koristim ali planiram iz svih razloga zbog kog je zdravo a poceo sam da osecam nekad bol u zglobovima kad treniram..mislio sam da se treba pridrzavati uputstva ali sam na nekom forumu procitao da decko pije 15-30kapsula dnevno. sportom se bavim rekreativno pa me interesuje ima li efekta koristiti ga u preporucenim kolicinama iz uputstva?

Van mreže Polomac

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 5.861
  • http://miskopolomac.blogspot.com/
Odg: Riblje ulje i gubljenje masti-Mike Roussell
« Odgovor #5 poslato: Septembar 05, 2009, 03:33:03 posle podne »
moze li neko reci nesto detaljnije o kolicinama koje bi trebalo konzumirati? nisam jos poceo da ga koristim ali planiram iz svih razloga zbog kog je zdravo a poceo sam da osecam nekad bol u zglobovima kad treniram..mislio sam da se treba pridrzavati uputstva ali sam na nekom forumu procitao da decko pije 15-30kapsula dnevno. sportom se bavim rekreativno pa me interesuje ima li efekta koristiti ga u preporucenim kolicinama iz uputstva?
http://www.realx3mforum.com/smf/index.php/topic,12466.msg168943.html#msg168943

Van mreže Donovan

  • Cruiserweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.185
Odg: Riblje ulje i gubljenje masti-Mike Roussell
« Odgovor #6 poslato: Septembar 30, 2009, 09:25:28 posle podne »
Ja sam kupio omega3 kapsule od BioTecha.
Sadrzi 90 kapsula, platio sam ih 130kn.
Jel su dobre te kapsule?
Jel se moze predozirati sa omega3 kapsulama?
« Poslednja izmena: Septembar 30, 2009, 09:54:23 posle podne IGI900 »

Van mreže 84fastandfurious

  • Minimumweight Member
  • **
  • Poruke: 59
Odg: Riblje ulje i gubljenje masti-Mike Roussell
« Odgovor #7 poslato: Septembar 30, 2009, 10:12:39 posle podne »
3/4 capsule  dnevno znaci dovlojno ???  oko 3 do 4gr...
pitam jel bojim se da nebi bilo previse...jel na upustvu pise 1 dnevno...?
MENS SANA IN CORPORE SANO!!! :)

Van mreže Deja

  • Light Heavyweight Member
  • ****
  • Poruke: 752
Odg: Riblje ulje i gubljenje masti-Mike Roussell
« Odgovor #8 poslato: Septembar 30, 2009, 10:22:07 posle podne »
Ulje ne mozes predozirati (sem po pitanju kalorija).
Jedino ako ima dodataka, tipa vit. A/D ili E, onda trebas obratiti paznju da ne preteras (opet to ne moze da se pretera ako se jedan dan uzme vishe nego kontinualno).
Omega 3 kapsule nisam video da sadrze vit. A/D (njih ima u drugim ribljim uljima), ali je vit. E cest u Omega 3 kapsulama.


Sem toga, sve O3 su iste - maltene jedna firma radi sirovinu, standardizuje EPA/DHA na 1gr koliko ima i posle drugi dodaju vitamine ili nesto drugo i pakuju pod svojim imenom.

Van mreže Donovan

  • Cruiserweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.185
Odg: Riblje ulje i gubljenje masti-Mike Roussell
« Odgovor #9 poslato: Septembar 30, 2009, 10:31:17 posle podne »
1 kapsula omega3 od BioTecha sadrzi 180mg EPA i 120mg DHA, dok od Natural Wealtha koji se zove omega3 kardio u 1 kapsuli sadrzi 300mg EPA i 200mg DHA.
Sta mislite koji se onda bolje isplati kupiti?
Kvaliteta omega3 kapsule se procijenjuje po njegovoj kolicini EPA i DHA?
« Poslednja izmena: Septembar 30, 2009, 10:34:15 posle podne IGI900 »

Van mreže 84fastandfurious

  • Minimumweight Member
  • **
  • Poruke: 59
Odg: Riblje ulje i gubljenje masti-Mike Roussell
« Odgovor #10 poslato: Septembar 30, 2009, 10:58:40 posle podne »
hvala odg. Deja...
MENS SANA IN CORPORE SANO!!! :)

Van mreže Deja

  • Light Heavyweight Member
  • ****
  • Poruke: 752
Odg: Riblje ulje i gubljenje masti-Mike Roussell
« Odgovor #11 poslato: Oktobar 01, 2009, 12:33:52 pre podne »
180/120 po kapsuli je standardno, cinilo mi se da i NW su isto tako, ali def. su jace.
Znas li koja je cena kod nas? (moguce je da imaju dva pakovanja)
1 kapsula omega3 od BioTecha sadrzi 180mg EPA i 120mg DHA, dok od Natural Wealtha koji se zove omega3 kardio u 1 kapsuli sadrzi 300mg EPA i 200mg DHA.
Sta mislite koji se onda bolje isplati kupiti?
Kvaliteta omega3 kapsule se procijenjuje po njegovoj kolicini EPA i DHA?

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.307
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: Riblje ulje i gubljenje masti-Mike Roussell
« Odgovor #12 poslato: Oktobar 01, 2009, 07:09:51 pre podne »
Citat
cinilo mi se da i NW su isto tako

i ja mislim da tako...

Van mreže Donovan

  • Cruiserweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.185
Odg: Riblje ulje i gubljenje masti-Mike Roussell
« Odgovor #13 poslato: Oktobar 01, 2009, 08:32:56 pre podne »
180/120 po kapsuli je standardno, cinilo mi se da i NW su isto tako, ali def. su jace.
Znas li koja je cena kod nas? (moguce je da imaju dva pakovanja)
1 kapsula omega3 od BioTecha sadrzi 180mg EPA i 120mg DHA, dok od Natural Wealtha koji se zove omega3 kardio u 1 kapsuli sadrzi 300mg EPA i 200mg DHA.
Sta mislite koji se onda bolje isplati kupiti?
Kvaliteta omega3 kapsule se procijenjuje po njegovoj kolicini EPA i DHA?

NW ima vise omega3 proizvoda, ovaj koji sam naveo se zove omega3 kardio i taj je kao najjaci i najbolji za srce.
Ima i kao obicnih omega3, ali oni su ociti malo slabiji.
Cijena omega3 kardio je oko 75kn za 60kapsula.

Van mreže Deja

  • Light Heavyweight Member
  • ****
  • Poruke: 752
Odg: Riblje ulje i gubljenje masti-Mike Roussell
« Odgovor #14 poslato: Oktobar 01, 2009, 11:03:56 pre podne »
Ne znam da li mislis na Natural Wealth ili Nature's Wealth (postoje izgleda obe firme), ali vidim da Nature's Wealth ima isto Super Omega 3 sa 300/200 EPA/DHA na 1gr.. interesantno!
Preracunaj, kolicina EPA/DHA na 1gr jeste ono sto je bitno.