April 25, 2024, 03:27:46 posle podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.099 poruka u 18.751 tema - 20.949 članova - Poslednji član: JankoStev
X3MShop banner

Autor Tema: Trening za kosarkasa  (Pročitano 42307 puta)

Van mreže Gustavo

  • Minimumweight Member
  • **
  • Poruke: 75
Trening za kosarkasa
« poslato: Avgust 22, 2009, 11:54:46 pre podne »
Pozdrav ekipo,

brat mi ima tek napunjenih 17 godina i trenira kosarku u jednom klubu. Kao i dosta njegovih vrsnjaka u tom sportu naglo je izrastao i naravno da tezina ne moze da isprati visinu. Visok je 198cm i tezak 80kg. Treninge u klubu ima u proseku 4 puta nedeljno.

Pre svega bih zeleo trening koji ce ga ojacati pa mozda nakon nekog vremena krenemo sa masom. Da li postoji vec neki program namenjen kosarkasima?

Poz

Van mreže ricin vs. abricin

  • Minimumweight Member
  • **
  • Poruke: 53
Odg: Trening za kosarkasa
« Odgovor #1 poslato: Avgust 24, 2009, 10:45:50 pre podne »
Ja sam "od kad sam prohodao" se bavio kosarkom, cak sta vise igrao sam i sa Tepicem, Pekovićem i manje-vise ostalim poznatim igracima. Nazalost, lomio dva puta levi skocni zglob + nebrojano puta iskakali tako da sam batalio. Cak sta vise, srecan sam jer mogu i da trcim.... 

E sad, ovo sam sve napomenuo da bi ti skrenuo paznju da ipak znam o cemu pricas i mogu ti pomoci.

Anyway, on ima 17. godina i dalje raste, barem si i sam rekao da je naglo izrastao. Pitanje je koliko mu ti mozes pomoci sa teretanom i da li bi uopste i trebao da mu pomazes jer;
01. u tim godinama najkasnije i krecu sa teretanom u okviru samog kluba tako da imaju oni svoj sistem vezbi i rada i paralelan rad nece dati nikakvog efekta.
02. iako ima 198 cm, ja ne mogu znati da li on ima potencijala da bude visoko krilo ili krilni centar; sto znacajno pravi razliku i u tome da li mu je potrebno brzo nabacivanje mase jer ce ga usporiti.
03. Nabacivanje mase, ne mora biti ciste, vec bilo kakve u ovom slucaju je otezano jer on ima "aerobni" trening, stalno trci za loptom tako da... u ovom slucaju stvar je kompleksnija.
04. stvar je individualna te u ovom slucaju i kompleksnija jer kazem; pitanje je i koju poziciju igra i da li ce izgubiti na eksplozivnosti. Ako vec hoce da ojaca; a da se ne brine za brzinu i sl, zna se sta smo mi radili; sklekove u serijama, zgibove i sl. i bog me ojacao si brale i te kako. Insistiram na tome da pre svega on sam moze da uradi 15 sklekova. 100 posto sam siguran da ne moze. Besmisleno je gurati ga na sprave a jos je u razvoju a ne moze ni 15 sklekova da uradi. Znam koja je to situacija jer sam bio u istoj, ja sam četiri godine rastao po 12 cm i Isto tako znam koliko sam i ojacao i dobio na eksplozivnosti radeci te osnove vezbe, sklekovi, trbusnjaci, zgibovi... 

Van mreže Pirat

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 8.539
Odg: Trening za kosarkasa
« Odgovor #2 poslato: Avgust 24, 2009, 12:00:24 posle podne »
on moze da radi u teretani ali da bude pod konstantim strucnim nadzorom , znci forma izvodjenja vezbi mora da bude savrsena , tezine umerene i u skladu sa njegovim indexom snage ... e sad to iziskuje profesionlanog trenera sto kosta boga oca , takodje nekog ko ZNA KAKO I STA!!! svaka druga opcija rada u teretani ne bi trebala da dolazi u obzir pogotovo ako je u pitanju karijera ...
198 cm sa 80 kg moze da izgleda jako dobro za kosarkasa njegovih godina ali to znaci da je on sa jako niskim bf om , sve je to individualno ... znaci teretana onako kako sam rekao bi bila najbolja opcija a ako ne moze to onda zna se ovo sto je ricin vs. abricin rekao , i tako su vecina kosarkasa i radila .... e sad da se on u kosarkaskoj gimnaziji to ne bi bilo problema ..ali to su neki idealni uslovi ... takodje ishrana , on mora unositi dosta kvalitetnih kalorija proteina i dosta uh da bi rastao dobro ... snaga jbg ...teretana bi mu pomogla da lakse predje te neke barijere ali brate on sa 80 kg moze sigurno da savlada i sklekove i zgibove i propadanja , bice tesko ali upocetku 4 serije po 2 zgiba pa 2 zgiba za mesec dana ce sigurno biti 3 serije po 10 ... tako to ide ... isto sa sklekovima i sa propadanjima ista prica ... a za eksplozivnost zna se , to su drilovi koje radi na treninzima , ustajanje iz skleka sprint , iz cucnja sprint iz stepa , vijace , dosta sprinteva , kamikaza i mora da se napravi napredak , mislim ako nema napredka nije za sport  :) a uvek ima napredka ako se da maximum...

Van mreže ricin vs. abricin

  • Minimumweight Member
  • **
  • Poruke: 53
Odg: Trening za kosarkasa
« Odgovor #3 poslato: Avgust 24, 2009, 05:47:59 posle podne »
Slazem se Pirat, ali ja govorim iz ugla kosarkasa... E sad, ne znam koliko si u to upucen... Zasto to govorim? Pa npr. da ima sturcan nadzor nad njim, jedno lice - to nema sanse cak ni ako zelis da se usvarsavas!!! U svakom iole ozbiljnom klubu imas jednog trenera za teretanu koji vas nadgleda i to je to. Ako ti ne odgovara, jbg. Sam da uzmes na svoju ruku onda "krsis pravila kluba" i mozes samo da naje...s!

Ja sam hteo da se izvucem na situaciju "pa iz drugog sam grada" ne mogu stici tri treninga dnevno pa daj da odradim samo gym u mom gradu da se ne cimam, oni su rekli NE!
Slazem se da mora unositi mnogo hrane ali reci mi koliko kosarkasa izgleda masivno, misicavo u nasoj ligi? Na prste jedne ruke ces ih nabrojati.

Kada odu u NBA, to je druga prica.
Znaci, u svakom klubu ozbiljnijem se trenira dva puta a u pauzama i tri puta dnevno. Ja sam za to da on samo nastavi sa radom u klubu jer mu na svoju ruku moze samo doneti kontra efekat te moze da izgubi i eksplozivnost, ako puno radi sa tegovima i jaca ruke znam i sam kako je problem posle sa izbačajem lopte jer je mišić "godinama" navikao da "trza" na jednoj tački itd...

Van mreže Gustavo

  • Minimumweight Member
  • **
  • Poruke: 75
Odg: Trening za kosarkasa
« Odgovor #4 poslato: Avgust 24, 2009, 10:18:40 posle podne »
E ovako, on je krilo u ekipi. Inace ja sam mislio da ga konstantno nadzirem.

E sad posto ste stekli utisak da je hibrid koji je mlitav dosta se pogresili. Dosta je misicav i veoma izrezan sto znaci da hocu da mu popravim obim i stamenost. Sto se tice sklekova bez problema radi i po 40 - 50 pravilnih u seriji i do nekih 10 zgibova...

To je toliko sto se tice nekih osnovnih informacija. Hvala svima na pomoci.

Van mreže ricin vs. abricin

  • Minimumweight Member
  • **
  • Poruke: 53
Odg: Trening za kosarkasa
« Odgovor #5 poslato: Avgust 24, 2009, 10:41:33 posle podne »
Znam, to sto on radi ako toliko radi je veoma fino i uspesno. Barem ja nisam toliko mogao a vazio sam medju jacima!  ;D
Meni samo nije jasno; koliko ima treninga sa klubom dnevno? Znaci; da li on radi teretanu sa klubom?

Van mreže Gustavo

  • Minimumweight Member
  • **
  • Poruke: 75
Odg: Trening za kosarkasa
« Odgovor #6 poslato: Avgust 25, 2009, 02:06:02 pre podne »
Znam, to sto on radi ako toliko radi je veoma fino i uspesno. Barem ja nisam toliko mogao a vazio sam medju jacima!  ;D
Meni samo nije jasno; koliko ima treninga sa klubom dnevno? Znaci; da li on radi teretanu sa klubom?

Nemaju teretanu sa klubom nikakvu. Uglavnom ima neka 4 treninga nedeljno *jednom dnevno.

Van mreže ricin vs. abricin

  • Minimumweight Member
  • **
  • Poruke: 53
Odg: Trening za kosarkasa
« Odgovor #7 poslato: Avgust 25, 2009, 08:34:38 posle podne »
Okej sada mi je jasnije, hvala...
Sto se tice treninga kosarkasa u teretani nema velike razlike nego kod bildera.

Ali navescu ti primer; ja sam trenirao u subotickom Spartaku (kada je bio prva liga) i FMP... I kod jednih i kod drugih radile su se u teretani superserije, znaci idi na opciju "search" pa vidi sta je u pitanju jer ne bi bilo najbolje da ti objasnjavam  u par recenica.
Ali ukratko kako smo mi radili super serije;
Radis sest, sedam vezbi za npr. grudi.
Sprave su namestene, trener da znak i krecemo da radimo. Nismo radili kao bilderi npr. po 10-12 ponavljanja, vec je to bilo vremenski odredjeno na recimo 20 sekundi. Znaci, 20 sekundi radis recimo benč i ODMAH prelaziš na drugu spravu (recimo kosi benč). Isto 20 sekundi kosog, pa pređeš na kontra kosi benč... Jel sada jasnije? I tako još 3-4 vežbe za grudi. Kada se to uradi, gotov je PRVI SET. Pauza par minuta, i kreće DRUGI SET sa istim vežbama. I imali smo ukupno 5 setova... Težine nisu najveće tvoje koje možeš da podigneš nego duplo manje, ili troduplo...

Ono sto je po meni najbitnije za kosarkasa jeste da posle teretane odmah ide na sutiranje, da bi zadrzao sut i "ceo potez" prilikom sutiranja. Jer npr. ako si radio francuski potisak za triceps (koji je jako vazan za izbacaj lopte) bilo bi lose da ne odes i da "probas" ruku, da je naviknes...

To je to otprilike. Ako te zanimaju vezbe, jednostavno pogledaj na ovom sajtu jer se apsolutno nista ne razlikuje.


Van mreže Gustavo

  • Minimumweight Member
  • **
  • Poruke: 75
Odg: Trening za kosarkasa
« Odgovor #8 poslato: Avgust 25, 2009, 11:48:21 posle podne »
Zahvaljujem. Javljam ako bude nekih nedoumica.

Van mreže ricin vs. abricin

  • Minimumweight Member
  • **
  • Poruke: 53
Odg: Trening za kosarkasa
« Odgovor #9 poslato: Avgust 26, 2009, 12:31:34 pre podne »
Oki-doki. Kažem, pročitaj topic "treninzi"... Radi te super serije, u svakom ozbiljnom klubu tako rade.
E sad, zaboravih ti reći;

Ako nema vremena za svaki dan teretanu da radi (svaki dan, superserija za određenu partiju; grudi, leđa, ruke, noge...).
Onda barem jednom nedeljno ili dva puta (pitanje je koliko će se odmoriti mišić) (faza zimskih priprema je kod nas bila ovakva) da radi teretanu ali, ne znam da li bi to mogao nazvati super serije, ali da uključi sve mišiće.

Znači, recimo da je ponedeljak i četvrtak u pitanju,pa nek radi; 2 vezbe za noge, za ruke, za leđa, za grudi, za ramena. Deset vezbi znači, radi ih dok ih sve ne završi i to je prvi set. Još tako 3 seta. I opet se postavlja pitanje; nije samo njegova teretana da može da zauzme sve sprave u napred i da se prebacuje sa tega na teg. ;)

Ali, eto, neka pokuša. Sam rad nije pogrešan jer se tako radi u svim klubovima..


Van mreže Pirat

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 8.539
Odg: Trening za kosarkasa
« Odgovor #10 poslato: Avgust 26, 2009, 03:29:07 posle podne »
super serije? gigantski setovi ? pa ne bih rekao da se tako radi u klubovima , pogotovo ne onako kako si ti rekao(jedna misicna partija po danu) al  necu da zalazim u to sad...D   to treniranje nije dobro za njega , uopste teretana bez onih uslova kako sam pomenuo nije dobra za njega a o sutiranju nakon teretane ne znam sta da ti kazem , to je nesto sto cesto rade a to je po meni najveca glupost koja postoji i koju su treneri svojom indijanskom filozofijom "vishe je bolje " izmislili u nekom svom euforicnom trenutku " kako cemo da dalje mucimo ove momke"... drugo ovaj nacin treniiranja moze da se sprovede samo u offsezoni i uz to dolazi odgovarajuca suplementacija i ishrana ... to je u stavri period kada igrac jedino i moze da radi na misicnoj masi ...

Van mreže ricin vs. abricin

  • Minimumweight Member
  • **
  • Poruke: 53
Odg: Trening za kosarkasa
« Odgovor #11 poslato: Avgust 26, 2009, 09:28:01 posle podne »
Znam Pirat, ali tražio je odgovor zar ne? Ja sam mu odgovorio kako se radi, ili kako sam ja radio.
Ja nisam trenirao u petoj ligi, nego ipak sa jednim Teodosićem, Miličićem, Cvetkovićem itd, Labovićem, Miletom Ilićem.. ;) E sad, ako njih nije smetnulo sa napretka...

NARAVNO da je potrebno da ima dobru ishranu i suplementaciju.

Ja sam se odmah ogradio i mislim da teretana na njegovu ruku nije dobra. A što se tiče šutiranja posle teretane e tu se npr. ne slažem sa tobom. Ne znam da li si probao... Nije to neko forsiranje posle teretane nego teretana i 20-ak minuta laganog šutiranaj i zdravo đaci...


Van mreže Pirat

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 8.539
Odg: Trening za kosarkasa
« Odgovor #12 poslato: Avgust 27, 2009, 12:26:58 pre podne »
a igrao si prvu srpsku ligu znaci? ok ... bez obzira koju ligu igrao , nashu naravno radi se shut nakon treninga , ja sam namerno to uvek izbegavao jer sam na vreme shvatio da od toga nemam aman bash nikakve koristi ... cak sta vishe... a za to postoji i logicno objasnjenje, nakon teretane i rada ruku pogotovo u postpunosti se poremeti ocecaj za shut , pogotovo kao sto si i sam rekao ukoliko radimo triceps... jer su misici napumpmani , izmoreni i vape za odmorom ... to sto ces ti da vrtais osecaj posle teretane ti ne znaci nista .... to ne moze biti isti osecaj na relaciji misic mozak , kao u situaciji kad nisi dizao tegove...znaci ucis u stvari svoju motoriku da funkcionishe nakon takvog nekog rada sa tegovima , sto nema nikakvog ali nikakvog uticaja... i onda se na utakmicama kada se pucaju penali idesava da igrac ne moze da se opusti , da mu shut bude stegnut i naporan da vishe energije ulaze u isti .. probaj nakon rada nogu da odradish kardio i sutra uzmi potrci ... videces kako ces se osecati u nogama ... znaci mnoog bolja opcija je teretanu razdvojiti u potpunosti od kosarkaskog treninga ... a to profi igraci i rade... bolje i tih 20 minuta ostaviti za jedan shuterski trening sa partnerom kao poseban trening nego ga spajati nakon teretane ... a to sto nabrajas neka imena khm sta ti mislis da su oni napredovali jer su sutirali 20 minuta posle teretane? zato sto su radili superserije....??? ne brate , nego zato sto su talenti i sta god da su radili oni bi bili tu gde su  ... a o tome sad da se prepiremo ko je adekvatniji da da savet i te fore zajebi brate , stvarno me ne zanima to...

Van mreže ricin vs. abricin

  • Minimumweight Member
  • **
  • Poruke: 53
Odg: Trening za kosarkasa
« Odgovor #13 poslato: Avgust 27, 2009, 12:44:18 pre podne »
Svi se nesto dure i pogresno shvataju!  ;) Nisam mislio, da ako sam ja igrao prvu ligu a ti nisi, da sam u istom trenutku i kompetentniji. Imam puno toga da naucim i od tebe, i od Peđe, Saše, Spartaka, Polomca itd.

Čak šta više skrenuo si mi pažnju i mislim da si delom u pravu;
jer ako vežbam triceps i idem na šutiranje, taj šut/izbačaj je veštački. Puno je bolje vežbati ga odmornog. Ali, ali... Dešava se zaista da u toj pripremnoj fazi se lepo spremiš za tih 20-ak dana i "znatno" ojačaš (npr. leto je, piješ, zezaš se, mlak si i nikakav i dođe avgust i ceo mesec te ubijaju od priprema) i stvarno izgubiš osećaj.

Meni se eto desilo da sam imao povredu noge i iz tog razloga nisam sutirao, jer za sutiranje treba i kretati se/skociti. Iz tog razloga, radio sam teretanu gornji deo pa i triceps. Posle mesec dana sam dosao na sutiranje i par puta sam samo zveknuo tablu i kao "wow al si ojacao, smanji malo"... Oduzili smo ga!  ;D


Van mreže Pirat

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 8.539
Odg: Trening za kosarkasa
« Odgovor #14 poslato: Avgust 27, 2009, 07:00:49 posle podne »
evo ovako da ne ispadne da ova tema bez nekog konkretnog odgovora
DAN(maksimalna snaga)
A1) CUCANJ
A2) ZADNJA LOZA PREGIB NA SPRAVI
B1) BENC
B2) SED. VESLANJE
C1) BIC. PREGIB SIPKA
C2) TRIC. PRESSDOWN
5X3 , 60s , 5RM

2 DAN(snaga izdrzljivosti)
A1) ZADNJE RAME PRES SIPKA
A2) LAT MASINA U SIRINI RAMENA
B1) CUCANJ
B2) ZADNJA LOZA PREGIB NA MASINI
2X25 , 90s , 27RM
5 DAN

3 DAN
15 min. TRCANJA

4 DAN(hipertrofija)
A1) GOOD MORNINGS
A2) VISECE PODIZANJE NOGU TRBUSNJACI
B1) KOSI BENC SA BUCICAMA
B2) VESLANJE DO BRADE
C1) KONTRA BIC. PREGIB EZ-SIPKOM
C2) POTISAK SA CELA
3X8 , 75s , 10RM

15 min. TRCANJA

6 DAN(eksplozivna snaga)
A) ISKORAK 6X3 , 60s , 18RM
B) TRBUSNJAC 6X3 , 60s , 18RM
C) BENC 6X3 , 60s , 18RM
D) LAT MASINA 6X3 , 60s , 18RM

7 DAN
ODMOR

TRENING TRAJE 3 NEDELJE , NAKON ZAVRSETKA OVOG PROGRAMA OBAVEZAN ODMOR OD 5 DANA . TEZINE SE NE MENJAJU .


znaci ovo je program koji sam ja licno radio , a vrteo se ovde na forumu vishe puta... radio sam ga bash posle duze pauze i bio sam zadovoljan rezultatom... vratio me je u formu .. tada nisam toliko aktivno trenirao basket ali eto , inace ewo teme gde ga je Pedjos prvi put nalepio a ima malo price tu i o gigantskim serijama ... eh kad smo kopali tu neke informacije ... ;D u svakom slucaju jako dobra diskusija http://www.realx3mforum.com/smf/index.php/topic,7046.msg118673/topicseen.html#msg118673 Pedje i Srleta o filozofiji treninga , koju bi ja stavio pod obavezno procitati !!!!
sto se tice programa sa tim programom su radili kosarkashi i rukometashi ali ponovo , uzeci u obzir da decko ima 17 godina i nema iskustva sa tereteanom .. bez nadozra i pravilnog izvodjenja vezbi pre svega forme... naravno on moze i treba da se uskladi sa mogucnostima vezbaca , ja se secam da nisam raido good mornings nego sam nashao alternativu , jer me je tad jebala nesto kicma...