Mart 28, 2024, 07:00:54 posle podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.040 poruka u 18.747 tema - 20.945 članova - Poslednji član: Fredgor
X3MShop banner

Autor Tema: RAGBI 13 (RUGBY LEAGUE)  (Pročitano 84763 puta)

Van mreže Grof of Milutovac

  • Minimumweight Member
  • **
  • Poruke: 94
    • Grof of  Milutovac - sfposta
RAGBI 13 (RUGBY LEAGUE)
« poslato: Septembar 10, 2009, 11:00:13 pre podne »
Poto se bavim ragbijem 13 od nedavno, voleo bih da i druge malo bolje upoznam sa ovim sportom. Tekst je preuzet sa Ex-Yu Fitness foruma.

1823. godine postojalo je mnoštvo igara koje su se na jedan ili drugi način smatrale fudbalom. Na univerzitetu u Rugby-u kodirana je igra koja je poslužila za osnovu današnjeg ragbi fudbala. Ragbi se rano ustanovio kao univerzitetski sport. I danas je jedan od  samo tri džentlmenska sporta koja podržavaju najveći svetski univerziteti Oxford i Cambridge – godišnji derbi izmedju ova dva univerziteta prati po 20,000 ljudi. Ragbi se raširio po svim kontinentima, od Argentine do Novog Zelanda – u Americi se posle odredjenih izmena razvio u američki fudbal (NFL). Težina kontakta i atletski napor potreban u ragbiju izdvojio ga je kao elitni sport, rezervisan za najbolje sportiste i najhrabrije ljude. Univerziteti su se  početkom veka ponosili time da ne grade samo znanje, već odgajaju tip ljudi i stoga su negovali ragbi kao vrhunac sportskog dostignuća.  Onima koji prvi put sreću ragbi nemaju intuitivnu predstavu da je on džentlmenski sport, zbog grubosti i nasilnosti u igri. Međutim, ragbi je duel za velike ljude, sport koji traži najveći napor da bi se poentiralo i najveće zalaganje da bi se pobedio protivnik, ali pošto ostave svu svoju snagu na terenu ragbisti se uvek rukuju sa protivnikom i poštuju se van terena.

Držanje ragbista ovekovečeno je u engleskoj poslovici: “Fudbal je džentlmenska igra koji igraju grubijani, a ragbi je gruba igra koji igraju džentlmeni.”

Ragbi 13 (fr. Rugby a treize), odn. ragbi liga (eng. Rugby League) je timski sport u kome se takmice dve ekipe sastavljene od 13 igraca.

Da bi se bolje razumela situacija i sprecile zabune usled mesanja sa ragbijem (ragbijem 15), evo ovde malog istorijata ove igre. Ragbi je oduvek smatran sportom aristokratije, ali samo ako se u obzir uzme samo jug Engleske, tj. okolina Londona i juzno. Na severu Engleske, gde su razvijeni industrijski centri na celu sa Mancesterom, nije bas tako, s obzirom da ovaj sport voli i igra uglavnom radnicka populacija. Kako je aristokratija oduvek nosilac svih aktivnosti, njihova zamisao je da se ragbi igra amaterski, iz zabave, sto zaljubljenicima sa severa nije dgovaralo, s obzirom da su upraznjavanjem te "zabave" mnogo gubili u radno vreme. Poslodavac im, sto je i logicno, nije placao sate provedene na igralistu, te su odatle usledili pozivi za profesionalizacijom. Posto im zelja nije uslisena, oni su se na sastanku u hotelu "George" u Hadersfildu (Huddersfield) 29.avgusta 1895.godine otcepili od saveza koji je igrao ragbi 15 (Rugby Union) i formirali sopstvenu organizaciju Severnu uniju (Northern Union).
Vremenom su u zelji da privuku sto veci broj poklonika, ragbisti sa severa, modifikovali neka pravila, ubrzali igru i ucinili je atraktivnijom. Evolucija igre je trajala do 1.septembra 1906., kada je formirana Rugby Football League (engleska ragbi 13 federacija), kada su ustanovljena pravila, koja manje-vise vaze i dan-danas.

Teren za igru je istih dimenzija kao za fudbal ili ragbi 15 (postoje tu neki propisi, ali u sustini to je to). Oivicen je aut-linijom (po duzini) i esej-linijom (po sirini). Na esej-liniji nalaze se stative u obliku slova H, a iza njih je prostor gola (in-goal area), cija je druga granica linija mrtve lopte (paralelno sa esej-linijom).
Na svakih deset metara obelezavaju se belom bojom poprecne linije. Linije na 20 i 40 metara od esej prostora se opciono obelezavaju crvenom bojom, jer igraju ulogu koja ce biti objasnjena u nekom od sledecih postova.
Uzduzne linije se obelezavaju na 10 i 20 metara od aut-linije i to isprekidano preko uzduznih. U profesionalnim ligama jos se obelezava i koliko metar je koj linija udaljena od eseja.



Osnovni cilj igre je postici vise poena od protivnicke ekipe. Moguce je postici esej (4 poena), gol iz pretvaranja (2 poena), gol iz kazne (2 poena), drop gol, tj. gol iz polja (1 gol).
Za postizanje poena ekipa ima na raspolaganju sest napada. Jedan napad se zavrsava tako sto igrac ekipe u posedu lopte biva oboren. Nakon petog obaranja, ekipa u napadu ima priliku ili da postigne esej ili da sutne loptu prema protivniku (predaje im loptu po mogucstvu, sto dalje od svog esej prostora). U slucaju da igraci u napadu budu oboreni i sesti put, predaju loptu protivniku, koji krece svoj prvi napad sa mesta gde je igrac oboren. Ekipa koja zapocinje napad nakon obaranja izvodi tzv. play-the-ball: oboreni igrac ustaje, spusta loptu na zemlju i bez pauze izvodi svom saigracu koji se nalazi iza njega loptu nogom unazad.

Lopta se i u ragbiju 13 dodaje rukama unazad, a napred sme da se sutne nogom. Naravno, i ovde igraci koji ucestvuju u igri moraju biti iskljucivo iza lopte.

Linije na 20 i 40 metara od esej linije ponekada se posebno obelezavaju crvenom bojom. Razlog je taj sto kada igrac sutne loptu iz svojih 40 metara, a ona udari u deo terena koji se nalazi u protivnickih 20 metara i izadje u aut, lopta pripada ekipi koja je loptu izbacila u aut. Na taj nacin vestim suterima se daje prilika da svoju ekipu oslobodi protivnicke odbrane i stekne novih sest napada. Medjutim, iako vrlo interesantno, ovakav razvoj dogadjaja veoma retko se desi u stvarnoj utakmici, jer zaista retko kada jedna ekipa biva zadrzana u svojih 40 metara tokom napada, a i sam takav sut je veoma tesko izvesti.

Drugo, nadovezuje se na prethodno, zasto se retko desava da ekipa ostane zadrzana na svojoj polovini posle svog seta od 6 napada? Kada se izvodi gorespomenuti play-the-ball, odbrana se postavlja na 10 metara od linije izvodjenja. U prostoru izmedju linije lopte i linije odbrane, mogu da se nalaze najvise dva igraca odbrambene ekipe i oni, u principu, sluze da izvodjaci play-the-ball-a ne krenu odmah u osvajanje terena.

Trece, nadovezuje se na prethodno, kako se ponasaju odbrambeni igraci prilikom obaranja protivnika koji ima loptu? Igraca koji nosi loptu sme da obara neogranicen broj igraca, dok ovome ne sme da pomaze kontaktom nijedan njegov saigrac (kao na primer u ragbiju 15, kada se pravi mol, gde saigraci kontaktom, guranjem, pomazu igracu koji nosi loptu). Najcesce se obaranje izvodi "dva na jedan", redje se desava "tri na jedan" ili "jedan na jedan". Dva igraca koja su obarala, obicnu su oni koji kasnije kao markeri ostaju u onom polju od 10 metara izmedju linije odbrane i mesta na kom se izvodi play-the-ball. U slucaju da treci igrac ucestvuje u obaranju, on se mora vratiti 10 metara od mesta obaranja. Zbog toga sto odbrana treba da bude prilicno daleko od mesta obaranja, obicno se oni koji ne ucestvuju u obaranju povlace i pre neko sto igrac bude oboren. Dozvoljeno je obarati igrace svuda ispod vrata, najcesce jedan igrac obara nisko, a drugi visoko i pri tome zadrze malo na zemlji igraca koga obore, da bi se odbrana postavila na propisno rastojanje. U slucaju da ga zadrzi duze nego sto se tolerise svira se kazna i ekipa koja je do tada imala loptu pocinje novi set napada. U slucaju da je obaranje "jedan na jedan" dozvoljeno je da igrac odbrane pokusa da uzme loptu od igraca u napadu, ali kad je obaranje "vise na jedna" to nije dozvoljeno i sudi se kazna.


Van mreže Grof of Milutovac

  • Minimumweight Member
  • **
  • Poruke: 94
    • Grof of  Milutovac - sfposta
Odg: RAGBI 13 (RUGBY LEAGUE)
« Odgovor #1 poslato: Septembar 10, 2009, 11:29:48 pre podne »
RAGBI 13 U SRBIJI

1953. godine su prvi ragbisti dosli u tadasnju Jugoslaviju, to bili Francuzi. Naime, 26.novembra te godine prvi ragbi mec na prostorima SFRJ igrali su studentska reprezentacija Francuske i selekcija pokrajine Provanse (fr. Provence) u Beogradu. Kasnije je cak i prvi medjunarodni mec, repr. Jugoslavije igrala 1961.god. u Banjaluci protiv amaterske repr. Francuske i izgubila 13:0. Prvi ragbi 13 klub je osnovao Partizan. Posle nekoliko godina doslo je do glasanja koji ce se sport igrati, da li ragbi 13 ili ragbi 15. Ragbi 13 je izgubio u glasanju i bio je zabranjen. Tek 2001. godine je ponovo pokrenuta ragbi 13 liga u Srbiji i tada je osnovana Ragbi 13 Federacija Srbije. Prvu ragbi ligu srbije cine sledeci klubovi: Dorcol, Podbara (Novi Sad), Nis, Crvena Zvezda i Beogradski Univerzitet. Postoji i tzv. razvojna liga gde se razigravaju tek novoosnovani klubovi: Radnicki (Nova Pazova), Car Lazar (Krusevac), Morava (Beograd), Lazarevac. Neki od njih ce nastupiti sledece godine u prvoj ragbi ligi Srbije.

Vise informacija mozete naci na web sajtu:www.ragbiliga.rs

UNIVERZITETSKA RAGBI 13 LIGA

UniLiga, ili Univerzitetska ragbi liga, je univerzitetsko takmičenje studenata u ragbiju. Igra se po pravilima ragbi lige, odnosno  ragbija 13. Prošle sezone startovala su tri nova kluba, a ove sezone dva. U nadolazećoj sezoni učešće je najavilo 7 fakulteta: Filozofski fakultet, Fakultet političkih nauka, Fakultet organizacionih nauka, Saobraćajni fakultet, Pravni fakultet, Vojna akademija i mozda Mašinski fakultet. Svi fakulteti su sa Univerziteta u Beogradu.  UniLiga od svih ragbi takmičenja u Srbiji registruje najveći broj novih igrača, koji se ranije nisu sretali sa ragbijem. Sa 7 klubova UniLiga je već jedno od najmasovnijih studentskih sportskih takmičenja. Filozofski fakultet je obe sezone bio najbolji.

Ovo su grbovi timova Unilige:


Od ovih 5 timova koji su igrali ove godine izvrsena je selekcija igraca koji cine tim Beogradskog Univerziteta koji se takmici u Ragbi Ligi Srbije sa Dorcolom, Podbarom Novi Sad, Nisom i Crvenom Zvezdom. Grb ekipe Beogradskog Univerziteta:

Van mreže Grof of Milutovac

  • Minimumweight Member
  • **
  • Poruke: 94
    • Grof of  Milutovac - sfposta
Odg: RAGBI 13 (RUGBY LEAGUE)
« Odgovor #2 poslato: Septembar 10, 2009, 11:36:35 pre podne »


Van mreže Grof of Milutovac

  • Minimumweight Member
  • **
  • Poruke: 94
    • Grof of  Milutovac - sfposta
Odg: RAGBI 13 (RUGBY LEAGUE)
« Odgovor #3 poslato: Septembar 10, 2009, 11:49:13 pre podne »
24h dnevno ragbi liga, sto tekme, sto zanimljivi potezi na utakmicama:http://www.live-online-tv.com/tv/bigpondrugby.html

Link:RAGBI 13 PRAVILA

Van mreže Radomir

  • Cruiserweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.160
Odg: RAGBI 13 (RUGBY LEAGUE)
« Odgovor #4 poslato: Septembar 10, 2009, 06:35:24 posle podne »
Bas mi je drago da je i ova tema otvorena. Ja sam veliki ljubitelj ragbija (13 i 15). Uzivao sam prosle godine kada je bilo SP u Australiji i kada je Novi Zeland pobedio Australiju u finalu. A tek sto sam pre dve godine uzivao kada je bilo SP u Francuskoj. Kada nadjem vremena odgledam ragbi na Sport klubu. Ja sam isao na Politicke nauke i drago mi je da imaju ozbiljan klub.

Van mreže Grof of Milutovac

  • Minimumweight Member
  • **
  • Poruke: 94
    • Grof of  Milutovac - sfposta
Odg: RAGBI 13 (RUGBY LEAGUE)
« Odgovor #5 poslato: Septembar 10, 2009, 10:47:39 posle podne »
FPN je prvi studentski ragbi klub osnovan kod nas. Sa FPN-a je sve krenulo. Na celu sa tadasnjim prodekanom studentom Davidom Bakicem pokrenuta je ideja Univerzitetske ragbi lige koja se brzo rasirila medju studentima. UniLiga je postala veoma ozbiljno takmicenje, sto dokazuje sve veci broj studentskih timova za nepune 2 godine.

Van mreže Grof of Milutovac

  • Minimumweight Member
  • **
  • Poruke: 94
    • Grof of  Milutovac - sfposta
Odg: RAGBI 13 (RUGBY LEAGUE)
« Odgovor #6 poslato: Septembar 11, 2009, 09:07:27 pre podne »
10. kolo ragbi lige Srbije:

SUBOTA, 12.9.2009., N.SAD, U 17h
PODBARA NOVI SAD - BEOGRADSKI UNIVERZITET


NEDELJA, 13.9.2009., BEOGRAD, SC INGE (ex Mladi Obilic), U 16h
DORCOL - CRVENA ZVEZDA

DODJITE I UZIVAJTE U RAGBI LIGI!

Van mreže Radomir

  • Cruiserweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.160
Odg: RAGBI 13 (RUGBY LEAGUE)
« Odgovor #7 poslato: Septembar 11, 2009, 11:30:58 posle podne »
Gde je Mladi Obilic, jel to stadion Obilica ili se nalazi na drugom mestu?

Van mreže Grof of Milutovac

  • Minimumweight Member
  • **
  • Poruke: 94
    • Grof of  Milutovac - sfposta
Odg: RAGBI 13 (RUGBY LEAGUE)
« Odgovor #8 poslato: Septembar 12, 2009, 08:07:31 pre podne »
SC INGE, ex Mladi Obilic, je na Zvezdari, iznad studentskog doma Patris. Nekada je Arkan preuzeo taj sportski centar, a sada je vracen drzavi, njima upravlja neka porodica, ne mogu da se setim, bilo je na B92 o tome. Direktno do stadiona ide autobus 65.

Van mreže Grof of Milutovac

  • Minimumweight Member
  • **
  • Poruke: 94
    • Grof of  Milutovac - sfposta
« Poslednja izmena: Septembar 13, 2009, 10:04:24 posle podne Grof of Milutovac »

Van mreže gorant

  • Član
  • *
  • Poruke: 9
Odg: RAGBI 13 (RUGBY LEAGUE)
« Odgovor #10 poslato: Septembar 23, 2009, 12:59:37 pre podne »
Jako mi je drago sto promovises ovaj sport, jer svu njegovu lepotu moze da shvati neko tek onda kad odigra prvu utakmicu i oseti adenalin dok trci i nosi loptu, ukus pobede ili poraza, ali u svakom slucaju ukus krvi... :D
Po ovim snimcima vidi se da ste klub koji igra na fizicku snagu, ali boze moj, dok se god pobedjuje, nije bitno kako. :D
Ja sam trenirao 5 godina XV, i igrao za reprezentacije nizih takmicarskih rangova, inache sam iz Krusevca. Zbog nekih neslaganja u klubu, vecina se odvojila i osnovali smo RC "Car Lazar" XIII, i gotovo svi iskusni igraci, sada trenutno igramo prelaznu ligu za ulazak u prvu drzavnu, ali s obzirom da nam treba jos jedna pobeda, verovatno se vidimo u martu u prvoj, ako tvoj klub igra tamo. Pozz

Van mreže Grof of Milutovac

  • Minimumweight Member
  • **
  • Poruke: 94
    • Grof of  Milutovac - sfposta
Odg: RAGBI 13 (RUGBY LEAGUE)
« Odgovor #11 poslato: Septembar 25, 2009, 04:39:53 posle podne »
Beogradski Univerzitet je osvojio Stit kupa Srbije pobedivsi N. Pazovu 20:18.

U NEDELJU, 27. SEPTEMBRA, U 16.30h IGRA SE FINALE PRVENSTVA SRBIJE NA S.C. INGE NA ZVEZDARI. SASTAJU SE DORCOL i PODBARA!!!

Van mreže Radomir

  • Cruiserweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.160
Odg: RAGBI 13 (RUGBY LEAGUE)
« Odgovor #12 poslato: Septembar 25, 2009, 10:36:54 posle podne »
Video sam na youtube da postoji patch za video igricu Rugby 2 (mislim da se tako zove) u kome se nalaze i nasi klubovi iz univerzitetske lige. Jel znas gde mogu da skinem igricu i taj patch?

Van mreže Grof of Milutovac

  • Minimumweight Member
  • **
  • Poruke: 94
    • Grof of  Milutovac - sfposta
Odg: RAGBI 13 (RUGBY LEAGUE)
« Odgovor #13 poslato: Septembar 26, 2009, 08:53:15 pre podne »
Video sam na youtube da postoji patch za video igricu Rugby 2 (mislim da se tako zove) u kome se nalaze i nasi klubovi iz univerzitetske lige. Jel znas gde mogu da skinem igricu i taj patch?

Igricu mozes naci sigurno na rapidshare-u ili torrent-u, meni je dao drugar. Patch za studentske klubove sam ja radio. Nije skroz gotov, jedino za Saobracajni su svi igraci uradjeni. Okacicu sl.nedelje link cim upload-ujem patch.

Van mreže Grof of Milutovac

  • Minimumweight Member
  • **
  • Poruke: 94
    • Grof of  Milutovac - sfposta
Odg: RAGBI 13 (RUGBY LEAGUE)
« Odgovor #14 poslato: Septembar 26, 2009, 09:10:00 pre podne »
Jako mi je drago sto promovises ovaj sport, jer svu njegovu lepotu moze da shvati neko tek onda kad odigra prvu utakmicu i oseti adenalin dok trci i nosi loptu, ukus pobede ili poraza, ali u svakom slucaju ukus krvi... :D
Po ovim snimcima vidi se da ste klub koji igra na fizicku snagu, ali boze moj, dok se god pobedjuje, nije bitno kako. :D
Ja sam trenirao 5 godina XV, i igrao za reprezentacije nizih takmicarskih rangova, inache sam iz Krusevca. Zbog nekih neslaganja u klubu, vecina se odvojila i osnovali smo RC "Car Lazar" XIII, i gotovo svi iskusni igraci, sada trenutno igramo prelaznu ligu za ulazak u prvu drzavnu, ali s obzirom da nam treba jos jedna pobeda, verovatno se vidimo u martu u prvoj, ako tvoj klub igra tamo. Pozz

Ragbi 13 sam poceo da treniram od decembra prosle godine. Tada sam osnovao tim na Saobracajnom fakultetu. Imali smo dvojicu igraca koji su ranije igrali ragbi i to XV. Jedan je trenirao pola godine a drugi od srednje skole XV. Bili smo jedini tim sa velikim brojem ljudi koji nikad nisu igrali i gledali ragbi, skroz neiskusni. Trenirali decembar i februar i u martu odigrali prvu tekmu. Naravno, prosli smo neslavno, ali nismo odustali. 8 nasih igraca igra za Beogradski Univerzitet. Stekli smo ogromno iskustvo i mnogo napredovali.

Znam za RK Car Lazar. Posto sam iz Milutovca, ukoliko posle faksa nadjem posao u okolini KSa, dobijate novog igraca. Ove godine je nekoliko Krusevljana igralo za Nis.
Uci cete sigurno u prvu ligu, i N.Pazova isto, bice zanimljivo. Beogradski Univerzitet igrace i sledece godine prvu ligu, tako da cemo se gledati na terenu.