April 25, 2024, 01:38:25 posle podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.099 poruka u 18.751 tema - 20.949 članova - Poslednji član: JankoStev
X3MShop banner

Autor Tema: Putokaz...  (Pročitano 9131 puta)

Van mreže .

  • Član
  • *
  • Poruke: 22
Putokaz...
« poslato: Januar 15, 2010, 02:39:16 posle podne »
Prvu rečenicu koju pišem na ovom forumu upućujem vama, koji ste ga prethodnih godina gradili, i ljudima koji ulaze u svet vežbanja omogućili da ne lutaju, već krenu najefektnijim putem ka rezultatima. Hvala!

Imam 31 godinu, farmaceut sam, prvi put sam ušao u teretanu pre više od 10 godina, a poslednji put pre dobrih 5. Vreme između nije bilo ispunjeno redovnim treninzima, već periodičnim stani-kreni varijantama, koje nikuda ozbiljno nisu mogle odvesti. Došao je posao, obaveze, nova interesovanja, i sve više oklopa od masti, zbog čega se nisam preterano frustrirao. Pre tri nedelje, rešio sam da pomerim stvari sa mrtve tačke, i uradim nešto sa telom. Visok sam 198, težina je bila oko 111, ali  uz očajan procenat telesne masnoće od preko 35%. To nije drastično izgledalo zbog visine, figura je spolja izgledala korektno, ali je fakat da sam se poprilično unakazio.

Tada, pre tri nedelje, kao cilj sam sebi postavio dostizanje 15% telesne masti. Verujem da je to jako teško, ali cilj koji nije dovoljno izazovan i nije neki cilj, zar ne?  I to želim da dostignem za godinu dana.

Ishrana- ne smem ni da napišem kako sam jeo  godinama. Uglavnom sve što ne treba, a malo toga što treba. Posle sati čitanja foruma, što je malo obzirom koliko materijala ima, prva stvar koju sam shvatio je da je osnov svega promena ishrane. Čitajući, postepeno modifikujući ishranu, u prvih deset dana sam postavio neku osnovu dijete, koje se pridržavam spartanski. Pošto imam jak motiv i ne "šaram", u slučaju da sam pogrešno postavio koncept ishrane, tvrdoglavo ću se pridržavati pogrešnog, i puno bi mi značila vaša pomoć u ovomo slučaju- modifikacija, kritika, komentar.

                     Ugljene hidrate variram  od ponedeljka do petka:            50-100-150-250-150-100-0

                     Belančevine
                                                  prvi obrok- neposredno posle kardia, ovsene pahuljice natopljene vodom i posoljene mericom wheya - oko 25g (pokupio sam recept odavde, ovo je mnogo ukusno)- pod uslovom da nisam u danu gce unosim     manje od 100g UH. U suprotnom, popijem samo whey. Kad dozvoljen unos UH opravdava, pun obrok je 100g ovsenih.
                                                 
                                                  sledeća tri obroka- čvrsti obroci-  baziraju se na mesu- pileće grudi, ćuretina, tunjevina, sporadično pečena skuša, u količini od 200 do najviše 250g. Uz ovo silno meso nekada uzmem i Ela jogurt, da lakše prođe. Kada raspored unosa UH dozvoli, dodajem kuvanog pirinča. Kada ne, sabijam samo meso. Raspoređeni su na 2.5- 3.5 sata okvirno, s tim da je čvrst obrok pre treninga u teretani udaljen bar 2.5 sata (da se želudac isprazni- koliko razumem, vežbanje je najbolje istempirati na prazan želudac). Van unosa UH, sporadično unosim vlaknasto povrće uz obrok- bareni brokoli, sirova šargarepa itd, u manjoj količini. Zbog dužine budnog dela dana mi se desi i da bude četvrti čvrst obrok, istog sastava. Tunjevinu iz konzervi ocedim, i zatim isperem pod mlazom tople vode iz česme  na cediljci- da li je ovo pravilno?

                                                  pwm  - dve merice whey-a (približno 50ak grama), 50g dextroze, praktično momentalno nakon treninga. Sledeći čvrst obrok tempiram 30-40 minuta posle pwm (to je jedan od gore opisanih, mesište).

                                                  obrok pred spavanje - ela sir, pola pakovanja. Nisam verovao da postoji onakav ukus dok nisam probao. Rastvaranje sa vodom radi, lakše se guta.


                             Suplementacija pod pretpostavkom da ishrana valja, suplementi bi trebali da budu logičan nastavak priče. To je sada samo Whey (ujutru, i u pwm). I tabletice vitamina, i omega gel kapsule uz neki od obroka. Nakon što pročitate trening, molio bih vas i za sugestiju oko suplementacije. Kada ima smisla proširivati supse, uzimajući u obzir da sam tek na mesec dana teretane (primarni cilj je održati mišićno tkivo koje imam pri gubitku masti, a svaki dodatak je dobrodošao- to se sve uklapa u moju želju za 15% masnoće)? Verujem da su logični nastavak Glu i BCAA, u količinama od 20g dnevno koliko sam uspeo da zaključim  do sada. Ovde mi zaista treba smernica iskusnih.

Trening

                                          kardio ujutru odmah posle kafe, 30 minuta, ciljam na 115-140 bpm. Radim nešto za šta sam shvatio da je HIIT (još nisam uspeo da do kraja savladam materiju)- minut pojačanog opterećenja/tempa (puls na 140 na kraju minuta), minut laganog (puls na kraju ispod 120). I tako 5-6 puta nedeljno.
                                          teretana  obično oko 19 ili 20h uveče (posao...). Jedna mišićna grupa, rame-ruke-pauza-leđa-grudi-pauza-pauza. Primetno je da fale noge. Moram da vidim šta ću sa njima, zbog hondromalacije patele koju sam zaradio godinama unazad (skakanje, sportovi, a težina velika... hrskavica poprilično pojedena). O tom potom, nešto ću smisliti. Vežbe su mi poznate od ranije, ali ih izvodim drugačije- umesto "izbacivanja", radim kontrolisanim tempom koji omogućava dužinu serije od 40-60sec. To je 212, ili 411, tek sam uradio tri ciklusa treninga i još se tražim. Broj serija je 9-12, sa odmorom 60-90sec. I zaista, završavam sve za 30 minuta. Postavio sam temu u sekciji Nutrition, i trening  je možda off topic, ali  shvatam da je sve što radim jedna celina, i ovde kao početnik iznosim celinu koncepta koga sam počeo da se pridržavam, i tražim vašu pomoć- usmerite me i ispravite gde grešim!

U ovom mometnu, težina mi varira od 106-108, primećujem da se izduvavam u predelu struka, mišići (tamo gde nema gomile masti preko) polako dobijaju na čvrstini (a možda je to i autosugestija:) ).

Uz izvinjenje na obimu pisanja, puno pozdrava i hvala unapred!
                                   






Van mreže Naturalni

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 2.772
Odg: Putokaz...
« Odgovor #1 poslato: Januar 15, 2010, 06:53:41 posle podne »
nema sta na dobrom ste putu
po meni ovo je sve odlicno.prava hrana u pravo vreme...
ali ajde da malo ispravljamo
dex smanjite na 30g,dosta je 30g sa 50g whey-a
kada uzmete gluta i bcaa 10g bcaa i 10g gluta pre treninga isto toliko posle treninga sa whey i dexom
gledajte dosta vode,zelenog caja,sa natrijumom nemojte preterivati znaci koristite ali ne puno...
pozzzz i sretno!!!!!
Ubijam se od HEMIJE!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Van mreže tunas

  • Lightweight Member
  • ***
  • Poruke: 203
  • You can talk the talk but can you walk the walk?!
Odg: Putokaz...
« Odgovor #2 poslato: Januar 15, 2010, 07:53:10 posle podne »
sto volim ove price kad nekome odjednom pukne i onda preokrene navike u zivotu za 360 stepeni! svaka cast i srecno u ostvarivanju cilja,ovaj forum je prava stvar za motivaciju! ja nisam toliko strucan da bi sad uleteo sa nekim ispravkama, savetima ali svideo mi se vas smisao za pismeno izrazavanje ali evo cisto da pruzim podrsku...

Van mreže Bare

  • Middleweight Member
  • ****
  • Poruke: 385
Odg: Putokaz...
« Odgovor #3 poslato: Januar 15, 2010, 07:57:37 posle podne »
A sto se coveku obracate u mnozini???

Van mreže .

  • Član
  • *
  • Poruke: 22
Odg: Putokaz...
« Odgovor #4 poslato: Januar 15, 2010, 08:41:48 posle podne »
A sto se coveku obracate u mnozini???


Verovatno jer sam u višku (čitaj "prase") :)
Da, mani persiranja, naši smo...

Hvala na  korekcijama, ako ima još- gladan sam ih! Kvrcnulo mi je pred novu godinu, kad sam iskoristio skidanje viza i napravio turu do Beča, koliko da ga vidim, toliko i da ujuruim prodavnice moto-opreme... Otkad sam osetio dva točka, srce je počelo da kuca na drugi način, bila je to ljubav od prvog pređenog metra. Naći obične pantalone za moju visinu je čista frustracija, a tek moto-pantalone... I nađem ono što sam tražio, produženu varijantu (međubroj, 110) sa slajderima, i prc- do butine išlo, dalje ni makac. Sledeće što se čulo bilo je "kvrc" u glavi  >:(

Van mreže kwon

  • Middleweight Member
  • ****
  • Poruke: 348
Odg: Putokaz...
« Odgovor #5 poslato: Januar 15, 2010, 09:01:55 posle podne »
za prvi obrok, kada si na 0 UH, umesto samog wheya jedi belanca, bolje ce se iskoristiti

Van mreže Vexxx

  • Light Heavyweight Member
  • ****
  • Poruke: 777
Odg: Putokaz...
« Odgovor #6 poslato: Januar 15, 2010, 10:48:58 posle podne »
upravo to sto je kwon rekao.. whey nikako kao prvi obrok samostalno... Samo ce proleleti kroz tebe....

Van mreže .

  • Član
  • *
  • Poruke: 22
Odg: Putokaz...
« Odgovor #7 poslato: Januar 16, 2010, 06:25:43 posle podne »
Hvala na ispravkama i savetima, sprovedeno je u delo!

 :)

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.307
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: Putokaz...
« Odgovor #8 poslato: Januar 17, 2010, 10:56:53 pre podne »
pozdrav
dobro dosao
momci su ti sve rekli jasno i veoma precizno jedino sto bih ja uradio da sam na tvom mestu a to je samo mali okret i rotiranju UH pa tako bih 0 uh stavio u sred nedlje sa tim da iza dana sa 0 UH imas unos od najmanje 150 gr ili cak 200 gr UH...
npr...
sreda 0
cetvrtak 150 ili 200
mnogo bolje ce da ti radi

Van mreže .

  • Član
  • *
  • Poruke: 22
Odg: Putokaz...
« Odgovor #9 poslato: Januar 17, 2010, 10:41:01 posle podne »
Hvala Peđa!

Ukoliko se radi takva rotacija UH, da posle nule sledi punjenje sa 150g, šta logično sledi dalje? Da li raditi piramidu- povećavati unos sledećeg dana  pa postepeno smanjivati do nule?

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.307
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: Putokaz...
« Odgovor #10 poslato: Januar 18, 2010, 06:24:07 pre podne »
Hvala Peđa!

Ukoliko se radi takva rotacija UH, da posle nule sledi punjenje sa 150g, šta logično sledi dalje? Da li raditi piramidu- povećavati unos sledećeg dana  pa postepeno smanjivati do nule?

ne
imas a pcoetak tj prve 3 ili 4 nedlje samo jedan dan sa 0% uh u toku nedlje npr..

75,150,0,200,150,100,50

samo primer za prve 3 ili cetiri ned

Van mreže .

  • Član
  • *
  • Poruke: 22
Odg: Putokaz...
« Odgovor #11 poslato: Januar 18, 2010, 10:27:50 posle podne »
Razumeo, korigovao!

Van mreže .

  • Član
  • *
  • Poruke: 22
Odg: Putokaz...
« Odgovor #12 poslato: Januar 27, 2010, 10:42:30 pre podne »
Sneg nas je paralisao, što mi poklanja šansu da  uhvatim krivinu sa posla, i da napišem update  ;)

Posle četiri ipo nedelje od polukružnog skretanja u načinu tretiranja organizma, u ponedeljak sam bio u Rep. zavodu za medicinu sporta (DIF), gde sam premerio šta mi se dešava sa telom. Pregled je "proširena antropometrija", praktično- merenje BF, proračun mase mišića, kostiju itd, i nakon toga komentar sportskog lekara. Za 580 dinara. Nije loša ideja otići povremeno da se vidi gde ste.

Pre mesec dana (prvi post), sa svojom lepšom polovinom sam merio %BF na portabl meraču, rezultat je bio 36% za mene, 30% za nju. Danas, na DIF-u, ona stoji na 30%, meni odmeriše 24% sa vrednošću bazalnog metabolizma od 2450kcal dnevno?!? I na merenju otporom, i preko formula (treći rezultat nije relevantan, gde ispada dosta manje). Težina mi je trenutno 105.5, stabilno ide dole 1kg nedeljno. Napretka de facto ima, i to značajnog, silueta mi se zaista menja, imam utisak da sam malo dobio na masi mišića, struk se suzio, naravno i dalje ima dooosta još da se skine ispod kože. Ovaj rezultat, računato kroz brojeve, čini mi se malo nemoguć za mesec dana, ali i bez brojeva sam prilično iznenađen kojom se brzinom sve odigrava. Žao mi je što se na početku cele priče nisam odmerio na DIF-u, tako bi rezultat bio relevantan i kvantifikacija moguća.

Režim koji pratim je i dalje isti, uz dodatak BCAA i Glu, i treninga za noge (ograničio sam težine, uz superspora dugotrajna ponavljanja, što koliko toliko štedi zglob) u međuvremenu.

Obzirom da sam se na početku nadao da ću se na ovoj tačci naći tek za par meseci, a sve se prilično brzo dešava (imam prostora samo još oko 10kg dole do postavljenog cilja kada se procenti preračunaju u masu)-


samo primer za prve 3 ili cetiri ned

,da li je momenat da prelazim na Peđinu rotaciju UH (1,2,3 trbušnjaci za leto su tu), da li treba išta da diram u trenutnom režimu?
« Poslednja izmena: Januar 27, 2010, 10:45:47 pre podne HoochieMan »

Van mreže Vexxx

  • Light Heavyweight Member
  • ****
  • Poruke: 777
Odg: Putokaz...
« Odgovor #13 poslato: Januar 27, 2010, 04:11:58 posle podne »
Dok ide ide... nemenjash nishta. Kada pochesh da stagnirash menjash...

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.307
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: Putokaz...
« Odgovor #14 poslato: Januar 27, 2010, 05:03:13 posle podne »
Citat
Obzirom da sam se na početku nadao da ću se na ovoj tačci naći tek za par meseci, a sve se prilično brzo dešava (imam prostora samo još oko 10kg dole do postavljenog cilja kada se procenti preračunaju u masu)-

iznenadjenjima nikada kraja zar ne?
salim se
nemoj da mejas nista dok ne krenes da stagniras kao sto rece vexx