April 23, 2024, 11:30:14 pre podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.097 poruka u 18.751 tema - 20.949 članova - Poslednji član: JankoStev
X3MShop banner

Autor Tema: Tehnika dizanja  (Pročitano 7031 puta)

Van mreže Iron0

  • Član
  • *
  • Poruke: 4
Tehnika dizanja
« poslato: Avgust 21, 2021, 12:51:36 pre podne »
Zanima me koliko je zapravo bitna tehnika dizanja kod bodybuildinga i prevencije ozljeda? Konretno, kao primjer bi uzeo deadlift. Do sada se mislilo da je bitno drzati kicmu u neutralnom polozaju ali neki novi fizioterapeuti i sportski treneri tvrde da forma ustvari nije bitna i da ne utjecu na nista. Glavni medu njima je Adam Meakins, on svoje misljenje argumetira s nekoliko studija, a ovo je jedna od njih:
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0966636221000795
Da se razumijemo, ja ne mislim da je on u pravu, samo me zanima sto vi mislite o tome.

Van mreže Pirat

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 8.541
Odg: Tehnika dizanja
« Odgovor #1 poslato: Avgust 21, 2021, 09:00:17 pre podne »
Uzmi hex bar... bolje biti u starosti na nogama nego u kolicima...

Van mreže BOGISHA

  • Cruiserweight Member
  • *****
  • Poruke: 902
  • Sve je to od loseg vina
Odg: Tehnika dizanja
« Odgovor #2 poslato: Avgust 21, 2021, 09:26:36 pre podne »
Uzmi hex bar... bolje biti u starosti na nogama nego u kolicima...
Slazem se, imam jednog na poslu koji ce zavrsiti tako jer nece da poslusa,mrtvo pa mrtvo, ko da je ta vezba sveto pismo :)

Van mreže Pirat

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 8.541
Odg: Tehnika dizanja
« Odgovor #3 poslato: Avgust 21, 2021, 10:21:49 pre podne »
Jebo ih PR... vrlo vrlo precenjena vezba...

Van mreže BOGISHA

  • Cruiserweight Member
  • *****
  • Poruke: 902
  • Sve je to od loseg vina
Odg: Tehnika dizanja
« Odgovor #4 poslato: Avgust 21, 2021, 10:34:59 pre podne »
Ego njih gura, misli ako digne 150kg + da je hulk, malo malo pa ukčjesti nerv, aj to nije frka al kad diskusi odu u k... c bice kuku lele sta me snadje.

Van mreže Pirat

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 8.541
Odg: Tehnika dizanja
« Odgovor #5 poslato: Avgust 21, 2021, 10:56:39 pre podne »
brzo se napreduje u kilazama i odatle to lozenje i potice... to nije bb jbg i ne moze se ni trenirati tako. Pogledaj one kineske liftere sta sve rade i kakav je njihov trening i onda neko uvrsti u bb program mrtvo... to ti je kao kada bi trenirao fucu da igras kosarku.

Van mreže Iron0

  • Član
  • *
  • Poruke: 4
Odg: Tehnika dizanja
« Odgovor #6 poslato: Avgust 21, 2021, 12:40:17 posle podne »
Nije adam lifter nego sportski trenera, ozljedio leda sad prije 2-3 tjedna bas na deadliftu. Ali opet govori da nije to zbog forme nego da 90% ljudi ozljedi leda vise puta u zivotu. Ja se sve slazem s vama ali nije mi jasno zasto studije pokazuju skroz suprotne stvari od prakse? Cak postoji studija da je lifting belt samo placebo i da nema nikakvog efekta. I sve vise ljudi vjeruje tim studijama.

Van mreže Pirat

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 8.541
Odg: Tehnika dizanja
« Odgovor #7 poslato: Avgust 21, 2021, 12:53:31 posle podne »
Nije sija nego vrat  ;D majstore jel ti citas sta ti se pise... jebe nam se za dl... to niko ko je normalan ne radi vise...
« Poslednja izmena: Avgust 21, 2021, 12:56:51 posle podne pirat »

Van mreže -Uroš

  • Minimumweight Member
  • **
  • Poruke: 89
Odg: Tehnika dizanja
« Odgovor #8 poslato: Avgust 21, 2021, 03:01:43 posle podne »
DL-u nema mesta u BB svetu, previse rizika za malu dobit,pitanje ko sprovodi te studije,na koliko ispitanika,ako uzmes 10 prosecnih gym baja i odradis testiranje lateralnog letenja, zakljucices da je prosecna kilaza kojom se radi letenje 25kg, Steve dobro zna o cemu pricam. Ako uzmes 10 ozbiljnih vezbaca, ispitivanje ce pokazati nesto drugo. Mani se tih internet gurua i gluposti, to sto se kosi sa zdravom pameti, a ti sto veruju u to da ne pricam dalje...Slusaj one ljude koji ulivaju poverenje i koji nesto znace, te americke "cant go wrong getting strong" PL ego gluposti sto propagira taj koji si naveo, batali, jer samo gubis vreme i rizikujes ozbiljniju povredu. Zaprati Stevin ig pa iscitaj malo sta on kaze, kao i vecina ozbiljnih BB.



Van mreže Jogzy

  • Bantamweight Member
  • ***
  • Poruke: 162
Odg: Tehnika dizanja
« Odgovor #9 poslato: Avgust 22, 2021, 12:39:45 pre podne »
Ja sam poslednje vreme totalno izbacio mrtvo dizanje. I moj neki zakljucak je da ako se lepo odradi veslanje sa sipkom u pretklonu moze mnogo bolje da se pogodi taj donji deo ledja i ako radi vise pasivno. A cenim da je puno bezbednije jer su daleko manje kilaze...

Van mreže Pirat

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 8.541
Odg: Tehnika dizanja
« Odgovor #10 poslato: Avgust 22, 2021, 11:03:40 pre podne »
Hiperekstenzija, duboko veslanje na sajli/bucicama, obrnuta hiper... tj. ne mora biti stat. Naravno ako pravilno izvodis i stat imaces poprilicno jak donji deo

Van mreže Iron0

  • Član
  • *
  • Poruke: 4
Odg: Tehnika dizanja
« Odgovor #11 poslato: Avgust 22, 2021, 11:57:54 posle podne »
Hvala svima. Planirao sam poslije ljeta unajmiti trenera na par dana da mi pokaze te glavne liftove ali naisao na internetu na tog meakinsa, jebem ga. Nego imam 180cm i oko 75 kg. Nemam droba ali ne vide mi se ni plocice, da krenem odma s masom ili da prvo rjesim ovo malo sala sto imam?

Van mreže Pirat

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 8.541
Odg: Tehnika dizanja
« Odgovor #12 poslato: Avgust 23, 2021, 09:04:04 pre podne »
citaj forum...