Mart 29, 2024, 04:42:46 posle podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.040 poruka u 18.747 tema - 20.948 članova - Poslednji član: Pekiiii
X3MShop banner

Autor Tema: Bruh, kila ili hernija!  (Pročitano 171373 puta)

Van mreže Mico Bradina

  • Bantamweight Member
  • ***
  • Poruke: 189
Bruh, kila ili hernija!
« poslato: Januar 25, 2010, 12:11:13 posle podne »
Bruh, kila ili hernija se često javljaju, pogotovo kod muškaraca. Kila je izbočenje trbušne maramice (peritoneum) kroz otvor na trbušnom zidu u koji kao u neku kesu upadaju trbušni organi. Kilni otvor (prsten) najčešće nastaje na oslabljenom delu trbušnog zida. To su najčešće otvori kroz koje prolaze krvni sudovi i nervi. Sadržaj kilne kese su trbušni organi creva i nekad bešika. Hernija (hernia) može da nastane i na mestu gde je trbušni zid povređen ili sečen u toku operacije.

Mesta gde najčešće nastaju kile:

    * Preponska ili ingvinalna hernija (inguinal hernia) je najčešća i sreće se kod muškaraca u 80 - 90% svih kila trbušnog zida. Kod muškaraca kilna kesa prolazi kroz preponski kanal pored semenog kanala i krvnih sudova koji idu do testisa. Kod žena kroz taj kanal prolaze okrugle materične veze i pored njih može da nastane kila.

    * Femoralna, bedrena ili kruralna (femoral hernia) kila se javlja mnogo češće kod žena. Nastaje prolaskom kilne kese u preponama kroz otvor na trbušnom zidu kroz koji prolaze krvni sudovi za noge.

    * Pupčana ili umbolikalna hernija (umbilikal hernia) nastaje na mestu gde su prolazili krvni sudovi pupčane vrpce od majke do bebe u toku njenog života u materici.

    * Hijatus hernija (hiatus hernia) kod koje želudac pored jednjaka sklizne u grudnu duplju.

    * Ventralna, abdomonalna hernija ili kila bele linije nastaje po središnjoj liniji trbuha (linea alba ili bela linija). Kila po središnjoj liniji trbuha je najčešće u predelu iznad pupka (epigastrična, epigastric).

Kako nastaju hernije?

Neke kile su urođene a neke nastaju tokom života kada se pritisak u trbušnoj duplji poveća. To se dešava na primer prilikom nekog težeg posla, kašlja, kod slobodne tečnosti u trbuh (ascites). Takođe nastaje kod mršavih, oslabelih ljudi, kao i kod debelih.

Tegobe kod hernija

Kod kile se oseća pritisak, nelagodnost ili neodređen bol. Ako je kila nastala posle neke povrede onda dominira bol koji se smiruje za nekoliko dana. Obično male kile sa uzanim otvorom pričinjavaju veće tegobe od velikih sa širokim otvorom. Jednom nastala hernija obično ne miruje. Vremenom se povećava i mogu da nastanu komplikacije.

Komplikacije kod hernija

    * Srašćenje kilne kese sa njenim sadržajem. To dovodi do većeg bola, poremećaja kretanja crevnog sadržaja i može doći do uklještenja.

    * Zapaljenje nastaje zbog poremećaja cirkulacije krvi u ispalim organima, povređivanja prilikom vraćanja kile u trbuh i zbog zastoja crevnog sadržaja. Zbog zapaljenja dolazi do zadebljanja kilne kese i sadržaja u njoj.

    * Uklještenje ili inkarceracija je najčešća komplikacija. Kod uklještenja dolazi do prestanka prolaza crevnog sadržaja kroz creva koja se nalaze u kilnoj kesi. Tada nastupa ileus i gangrena creva. Kod uklještenja postoji bol najpre difuzan, a zatim je lokalizovan na predeo kile. Stolice i vetrova nema. Bolesnik povraća, ima muku i grčeve u trbuhu. Kasnije povraća sadržaj sa fekalnim mirisom. Stanje se pogoršava i neophodna je hitna hirurška intervencija.

Lečenje hernija

Hernije se leče hirurški sem kod bolesnika koji iz nekog razloga ne mogu da se operišu. Kilna kesa se otvori, njen sadržaj vrati u trbušnu duplju, kilna kesa i kilni vrat iseku i postavi mrežica da ojača trbušni zid. Kilu treba operisati na vreme, dok nije postala suviše velika i dok je trbušni zid još očuvan, tako da se njime može zatvoriti otvor kile. Postoji više vrsta hirurškog lečenja hernija. Klasičan pristup, koji se ređe koristi, zatim sve češća implantacija bioaktivnih materijala tzv. mrežica, kao i laparoskopske metode. Koji će od tretmana biti primenjen zavisi od lokalnog nalaza i procene ordnirajućeg hirurga. Konzervativno lečenje je ručno vraćanje kilnog sadržaja u trbuh i nošenje ortopedskih utega (bandaža). Međutim, izlečenje je moguće samo hiruškim putem.

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.290
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: Bruh, kila ili hernija!
« Odgovor #1 poslato: Januar 25, 2010, 03:42:30 posle podne »
imao,operisao  :D :D :Dnije bila preponska vec skroz gore maltene ispod grudi..
laserski,materijal + ruke...700 evropljana  >:( >:( >:( >:( >:(
mrezica stavljena i vec nakon 2 meseca sam vezbao
doduse ,moje treninge ge nema velikih tezina ,ali ipak.....

Van mreže Mico Bradina

  • Bantamweight Member
  • ***
  • Poruke: 189
Odg: Bruh, kila ili hernija!
« Odgovor #2 poslato: Januar 26, 2010, 09:30:16 pre podne »
Moju radim u petak, preponska je a sumnjam i na tu ispod grudi. radim je laserski isto, ortak koji trenira basket posle mesec dana vratio se na teren pa se i ja nadam da cu moci da nastavim sa treningom...
Uh cena je tada bas bila paprena, sada je laserski oko 15000dinsa ,kako gde mada videcu sada u petak :)
Nekad osecam i taj pritisak ispod grudne kosti pa stalno opipavam rukama ne bi li to vratio nazad hehehehe mozda sam se sav rascvetao kuku mene...

Van mreže SAJ

  • Bantamweight Member
  • ***
  • Poruke: 163
Odg: Bruh, kila ili hernija!
« Odgovor #3 poslato: Januar 26, 2010, 02:12:11 posle podne »
Ja sam operisao ingvinalnu herniju prije 2 i po mjeseca. Laganeze se oporavljam, za mjesec i po cu pochet da treniram lagano.

Van mreže Ra$a

  • Član
  • *
  • Poruke: 5
Odg: Bruh, kila ili hernija!
« Odgovor #4 poslato: Januar 26, 2010, 02:17:55 posle podne »
Држ се Боле  :)

Van mreže Polomac

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 5.861
  • http://miskopolomac.blogspot.com/
Odg: Bruh, kila ili hernija!
« Odgovor #5 poslato: Januar 26, 2010, 03:26:03 posle podne »
Imam pupcanu koja je za sad pod kontrolom,ali nema vise zezanja sa tezinama[koje sam mnogo voleo],posebno u
vezbama za ledja,noge..

Van mreže Mico Bradina

  • Bantamweight Member
  • ***
  • Poruke: 189
Odg: Bruh, kila ili hernija!
« Odgovor #6 poslato: Januar 27, 2010, 10:21:50 pre podne »
Cim se oporavim hvatam za štanglu u nadi da se nece više pojaviti, krenucu lagano a posle ce ponovo da skripe zubi od tereta ;)
A čućemo sta hirurg kaze!

Van mreže Mico Bradina

  • Bantamweight Member
  • ***
  • Poruke: 189
Odg: Bruh, kila ili hernija!
« Odgovor #7 poslato: Februar 07, 2010, 11:31:02 posle podne »
Sto niko nije napisao svoje iskustvo sunce vam poljubim, da znam sta me ceka...

Gotova operacija, samo sto mi niko nije rekao da cu 6 dana mosnice nositi u rukama (ali bukvalno). Popio sam klasicnu operaciju ingvinalne hernije bez mrezice sa rezom od 10 cm na donjem delu stomaka , pitam ja doktora da li ste mi ugradili mrezicu covek mahnu rukom i rece ma kakva mrezica ti si mlad covek hahahah a mosnjare doktore sto su ovako nadosle, kaze to je tako normalon a meni levo jaje ko limun a desno ko omanja narandza :)
MIslio sam da ce to biti laparaskopsi cap cap i gotovo, brzi oporavak i to a kad sam se probudio ,au imam sta da vidim. A vrh je bio na hirurskom stolu kad sam dosao sebi a doc me sije ja svestan bola ali ne mogu da mrdnem samo znoj lije ne mogu ni oci da otvorim a bol neki uhhhhhh jer teta koja meri na vagu, radi sacometriju jer ista ne radi i sa mojih 126kg spusti me na 117 kaze plafon 120kg nije tetka 126-127kg a ja drogiran od neke inekcije koju sam dobio 5min pre leganja na sto, i po tome mi valjda daju anesteziju, po kilazi koju je tetka rekla, velim doktore pa ja sam osetio kada ste me stepali cojo veli da nisi sanjao, reko mozda jesam zbuni me covek i ode......
Oziljak na stomaku mi se napucio ko pizda, isto tako je i rumen :)
USTVARI DOBRO SE RASPITAJTE STA I KAKO PRE NEGO LEGNETE NA ASTAL, JA SAM SE RASPITAO I LEGAO A ONI SU ODLUCILI KAKO CE I STA CE!
Trne prepona trne desna mosnjara a oziljak samo sto ne progovori :)
Budim se ja iz anestezije go ko pistolj, zguljena mi pidzama do clanaka neki djed mi gleda u otekla muda i neveruje vice au sine sta je ovo! Tebi je to udarilo dole? Ja kad sam video , ja, ja ne verujem....Pokrili me nekim kratkim pokrivacem koji mi je dosegao ud a mali mi  krevet one sestre i tehničari se nagledali cuda ustvari cuo sam kako vicu idi te u 15 cu da vidite momka,  cimer djedo me pokrio delili smo sobu hahaha mozda se i igrao sa mudima dok sam ja bio sokiran ko zna, vrtela se tu i neka med sestra kao vetri mi sobu, crnka puca kakva je, zelene oci talasasta kosa rekoh joj lepa si ko lutak veli ona hvala i smeska se jer je videla shine disco balls a mene bole usijane kugle sve vrckam od nervoze, kad,
pisa mi se, ustanem i krenem ka wc-u koji je bio na kraj hodnika naravno jaja u sake i polako mic po mic, drm jedna vrata zauzeto drm druga onaj moj cimer kenja i vice mi sacu ja, smrdiiii leb ti jebem ubi obavim ti ja to nekako centriram u rupu a ono jok siba po tessstisima jer ne mozes da ih omasis sve utrnulo ono samo sipa..krenem niz hodnik eto cime hvata me pod ruku i nas dva zajedno u sobu :) , kaze da ne padnes. Dobar je djedo visok 155cm a ja 200cm kad nas vide na hodniku ljudi padaju od smeha ja nosim kugle u rukama a deda kesu...
Bol u stomaku nemozes da prdnes ali to je takva koncetracija da izaziva napad smeha...
Sta da vam kazem komedija, tako da svim hajducima koju su fasovali hernije zelim brz i sto manje bolan oporavak, nadam se da sam vas nasmejao malo ali tako je bilo!



Van mreže sasacg

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 9.809
  • Get up you son of a bitch,'cause Mickey loves you!
    • http://www.realx3mforum.com
Odg: Bruh, kila ili hernija!
« Odgovor #8 poslato: Februar 07, 2010, 11:46:14 posle podne »
hahaha odlican opis situacije ;D ;D

Brz oporavak tebi i narandzi i limunu...ovaj... jajima zelim :wink:
"You'll be able to spit nails. You're gonna eat lightening and you're gonna crap thunder, you're gonna become a very dangerous person"

HASTA LA VICTORIA SIEMPRE !!!

Van mreže SAJ

  • Bantamweight Member
  • ***
  • Poruke: 163
Odg: Bruh, kila ili hernija!
« Odgovor #9 poslato: Februar 08, 2010, 12:01:11 pre podne »
Sto niko nije napisao svoje iskustvo sunce vam poljubim, da znam sta me ceka...

Gotova operacija, samo sto mi niko nije rekao da cu 6 dana mosnice nositi u rukama (ali bukvalno). Popio sam klasicnu operaciju ingvinalne hernije bez mrezice sa rezom od 10 cm na donjem delu stomaka , pitam ja doktora da li ste mi ugradili mrezicu covek mahnu rukom i rece ma kakva mrezica ti si mlad covek hahahah a mosnjare doktore sto su ovako nadosle, kaze to je tako normalon a meni levo jaje ko limun a desno ko omanja narandza :)
MIslio sam da ce to biti laparaskopsi cap cap i gotovo, brzi oporavak i to a kad sam se probudio ,au imam sta da vidim. A vrh je bio na hirurskom stolu kad sam dosao sebi a doc me sije ja svestan bola ali ne mogu da mrdnem samo znoj lije ne mogu ni oci da otvorim a bol neki uhhhhhh jer teta koja meri na vagu, radi sacometriju jer ista ne radi i sa mojih 126kg spusti me na 117 kaze plafon 120kg nije tetka 126-127kg a ja drogiran od neke inekcije koju sam dobio 5min pre leganja na sto, i po tome mi valjda daju anesteziju, po kilazi koju je tetka rekla, velim doktore pa ja sam osetio kada ste me stepali cojo veli da nisi sanjao, reko mozda jesam zbuni me covek i ode......
Oziljak na stomaku mi se napucio ko pizda, isto tako je i rumen :)
USTVARI DOBRO SE RASPITAJTE STA I KAKO PRE NEGO LEGNETE NA ASTAL, JA SAM SE RASPITAO I LEGAO A ONI SU ODLUCILI KAKO CE I STA CE!
Trne prepona trne desna mosnjara a oziljak samo sto ne progovori :)
Budim se ja iz anestezije go ko pistolj, zguljena mi pidzama do clanaka neki djed mi gleda u otekla muda i neveruje vice au sine sta je ovo! Tebi je to udarilo dole? Ja kad sam video , ja, ja ne verujem....Pokrili me nekim kratkim pokrivacem koji mi je dosegao ud a mali mi  krevet one sestre i tehničari se nagledali cuda ustvari cuo sam kako vicu idi te u 15 cu da vidite momka,  cimer djedo me pokrio delili smo sobu hahaha mozda se i igrao sa mudima dok sam ja bio sokiran ko zna, vrtela se tu i neka med sestra kao vetri mi sobu, crnka puca kakva je, zelene oci talasasta kosa rekoh joj lepa si ko lutak veli ona hvala i smeska se jer je videla shine disco balls a mene bole usijane kugle sve vrckam od nervoze, kad,
pisa mi se, ustanem i krenem ka wc-u koji je bio na kraj hodnika naravno jaja u sake i polako mic po mic, drm jedna vrata zauzeto drm druga onaj moj cimer kenja i vice mi sacu ja, smrdiiii leb ti jebem ubi obavim ti ja to nekako centriram u rupu a ono jok siba po tessstisima jer ne mozes da ih omasis sve utrnulo ono samo sipa..krenem niz hodnik eto cime hvata me pod ruku i nas dva zajedno u sobu :) , kaze da ne padnes. Dobar je djedo visok 155cm a ja 200cm kad nas vide na hodniku ljudi padaju od smeha ja nosim kugle u rukama a deda kesu...
Bol u stomaku nemozes da prdnes ali to je takva koncetracija da izaziva napad smeha...
Sta da vam kazem komedija, tako da svim hajducima koju su fasovali hernije zelim brz i sto manje bolan oporavak, nadam se da sam vas nasmejao malo ali tako je bilo!




To ti se hematom spushtio u skrotum. Proc ce to
 :)

Van mreže Mico Bradina

  • Bantamweight Member
  • ***
  • Poruke: 189
Odg: Bruh, kila ili hernija!
« Odgovor #10 poslato: Februar 08, 2010, 07:22:59 posle podne »
Hvala drugari :)
Nadam se da cu moci da treniram ponovo, malo se tripujem sto nema mrezice jer mi je doktorica rekla ako to ne uradim, mislin na mrezicu kaze da nista nisam uradio pa mi je to u podsvesti stalno!
Nadam se da nije tako, kako su pre ljudi brez mreze radili, sportisti isto....
SAJ jel kod tebe NOŽ ili LAPARASKOPIJA

Van mreže SAJ

  • Bantamweight Member
  • ***
  • Poruke: 163
Odg: Bruh, kila ili hernija!
« Odgovor #11 poslato: Februar 08, 2010, 07:55:21 posle podne »
Noz, injekcija u kicmu, svjestan sam bio chitavo vrijeme nisu me uspavljivali. Nisu ni mene stavljali mrezicu.

Van mreže Mico Bradina

  • Bantamweight Member
  • ***
  • Poruke: 189
Odg: Bruh, kila ili hernija!
« Odgovor #12 poslato: Februar 10, 2010, 04:08:23 posle podne »
Prodje ovo polako pfffffff :):):)

Van mreže Kaciga

  • Član
  • *
  • Poruke: 47
Odg: Bruh, kila ili hernija!
« Odgovor #13 poslato: Februar 10, 2010, 06:41:20 posle podne »
imao,operisao  :D :D :Dnije bila preponska vec skroz gore maltene ispod grudi..
laserski,materijal + ruke...700 evropljana  >:( >:( >:( >:( >:(
mrezica stavljena i vec nakon 2 meseca sam vezbao
doduse ,moje treninge ge nema velikih tezina ,ali ipak.....
Brate svaka cast!!!!!!!

Van mreže Kaciga

  • Član
  • *
  • Poruke: 47
Odg: Bruh, kila ili hernija!
« Odgovor #14 poslato: Februar 10, 2010, 07:03:30 posle podne »
Sto niko nije napisao svoje iskustvo sunce vam poljubim, da znam sta me ceka...

Gotova operacija, samo sto mi niko nije rekao da cu 6 dana mosnice nositi u rukama (ali bukvalno). Popio sam klasicnu operaciju ingvinalne hernije bez mrezice sa rezom od 10 cm na donjem delu stomaka , pitam ja doktora da li ste mi ugradili mrezicu covek mahnu rukom i rece ma kakva mrezica ti si mlad covek hahahah a mosnjare doktore sto su ovako nadosle, kaze to je tako normalon a meni levo jaje ko limun a desno ko omanja narandza :)NERAZUMEM KAKO TO DA TI NISU STAVILI MREZICU IMA U DRZAVNOJ RADE TE KLASICNE A U PRIVATNOJ DOKTOR TE PITA I POKAZE TI MREZICU LEPA JE CENA A I MREZICA JE VRHUNSKA ORTAK JE ODRADIO KOSHTALO GA JE HILJADU CETRISTO EVRA ALI DECKO PEGLA LEPE TEZINE NJEMU JE BILO IZNAD PUPKA 7CANTIMETARA I TO DVA NAPRAVIO MU JE REZ PORECNO IZMEDJU MISHICAI UBACIO MU MREZICU RADE I U DRZAVNIM SADA ISTO JEFTINIJE JE ALI OVDE CENA NEMA VEZE VAZNO JE DA SE VRATE LJUDI ONOME SHTO VOLE.
MIslio sam da ce to biti laparaskopsi cap cap i gotovo, brzi oporavak i to a kad sam se probudio ,au imam sta da vidim. A vrh je bio na hirurskom stolu kad sam dosao sebi a doc me sije ja svestan bola ali ne mogu da mrdnem samo znoj lije ne mogu ni oci da otvorim a bol neki uhhhhhh jer teta koja meri na vagu, radi sacometriju jer ista ne radi i sa mojih 126kg spusti me na 117 kaze plafon 120kg nije tetka 126-127kg a ja drogiran od neke inekcije koju sam dobio 5min pre leganja na sto, i po tome mi valjda daju anesteziju, po kilazi koju je tetka rekla, velim doktore pa ja sam osetio kada ste me stepali cojo veli da nisi sanjao, reko mozda jesam zbuni me covek i ode......
Oziljak na stomaku mi se napucio ko pizda, isto tako je i rumen :)
USTVARI DOBRO SE RASPITAJTE STA I KAKO PRE NEGO LEGNETE NA ASTAL, JA SAM SE RASPITAO I LEGAO A ONI SU ODLUCILI KAKO CE I STA CE!
Trne prepona trne desna mosnjara a oziljak samo sto ne progovori :)
Budim se ja iz anestezije go ko pistolj, zguljena mi pidzama do clanaka neki djed mi gleda u otekla muda i neveruje vice au sine sta je ovo! Tebi je to udarilo dole? Ja kad sam video , ja, ja ne verujem....Pokrili me nekim kratkim pokrivacem koji mi je dosegao ud a mali mi  krevet one sestre i tehničari se nagledali cuda ustvari cuo sam kako vicu idi te u 15 cu da vidite momka,  cimer djedo me pokrio delili smo sobu hahaha mozda se i igrao sa mudima dok sam ja bio sokiran ko zna, vrtela se tu i neka med sestra kao vetri mi sobu, crnka puca kakva je, zelene oci talasasta kosa rekoh joj lepa si ko lutak veli ona hvala i smeska se jer je videla shine disco balls a mene bole usijane kugle sve vrckam od nervoze, kad,
pisa mi se, ustanem i krenem ka wc-u koji je bio na kraj hodnika naravno jaja u sake i polako mic po mic, drm jedna vrata zauzeto drm druga onaj moj cimer kenja i vice mi sacu ja, smrdiiii leb ti jebem ubi obavim ti ja to nekako centriram u rupu a ono jok siba po tessstisima jer ne mozes da ih omasis sve utrnulo ono samo sipa..krenem niz hodnik eto cime hvata me pod ruku i nas dva zajedno u sobu :) , kaze da ne padnes. Dobar je djedo visok 155cm a ja 200cm kad nas vide na hodniku ljudi padaju od smeha ja nosim kugle u rukama a deda kesu...
Bol u stomaku nemozes da prdnes ali to je takva koncetracija da izaziva napad smeha...
Sta da vam kazem komedija, tako da svim hajducima koju su fasovali hernije zelim brz i sto manje bolan oporavak, nadam se da sam vas nasmejao malo ali tako je bilo!