Mart 28, 2024, 07:09:35 posle podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.040 poruka u 18.747 tema - 20.945 članova - Poslednji član: Fredgor
X3MShop banner

Autor Tema: Bruh, kila ili hernija!  (Pročitano 171334 puta)

Van mreže Kaciga

  • Član
  • *
  • Poruke: 47
Odg: Bruh, kila ili hernija!
« Odgovor #15 poslato: Februar 10, 2010, 07:16:58 posle podne »
Mom ortaku je uradjena hirurska intervencija,kod privatnog lekara stavljena mu je mrezica ,poprecno izmedju trbusnih mishica je napravljen rez.Treba staviti mrezicu .ima velikih strucnjaka za to .Senta tamo imaju vrhunski hirurzi,eksperti za herniju odnosno brtuh.Isto svi su isti i rade pun gas.PLUS. VMA U BEOGRADU

Van mreže Mico Bradina

  • Bantamweight Member
  • ***
  • Poruke: 189
Odg: Bruh, kila ili hernija!
« Odgovor #16 poslato: Februar 13, 2010, 03:30:58 posle podne »
Cuo sam za Sentu, moj drug je tamo radio i zadovoljan je, a ovo kod mene jbg gotovo je sad ako ispadne drugi put nedaj bože onda cemo drugacije :)
A kad se probudis ono tropsko voce stoji, stoji da nemozes gace da navuces :)

Van mreže MrBubbles

  • Član
  • *
  • Poruke: 28
Odg: Bruh, kila ili hernija!
« Odgovor #17 poslato: Maj 10, 2010, 09:01:06 pre podne »
Imam pupcanu u zacetku, nastala je pre usled velikog smanjenja volumena abdomena, nego usled tezina.
Idem danas na VMA na pregled da vidim sta ce mi reci, ali pretptostavljam da mi noz ne gine. :(

Van mreže MrBubbles

  • Član
  • *
  • Poruke: 28
Odg: Bruh, kila ili hernija!
« Odgovor #18 poslato: Maj 11, 2010, 11:14:57 pre podne »
Bio kod doce, rece covek onako usmeno nezvanicno da ne koljem vola za kilo mesa, odn. da ne operisem ukoliko miruje i ne povecava se i ne smeta mi...a ne smeta mi. Radi se o kili velicine jagodice prsta koja izlazi iz misicnog otvora pupka koji se nije skroz zatvorio nakon rodjenja.
Ja ga pitam za teretanu i tezine...kaze covek isto kao i do sada?! malo mi to cudno. Ali u izvestaju je napisao da je indikovana operacija.

Inace, izgleda da sam herniju fasovao od trbusnjaka sa opterecenjem..jbg radio sam ih sa 80 kg na masini.

Operisati, ili ne? Je l' radio neko ovu operaciju?

Van mreže Lazar Popovic

  • Cruiserweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.140
Odg: Bruh, kila ili hernija!
« Odgovor #19 poslato: Maj 11, 2010, 11:06:45 posle podne »
izgleda da sam herniju fasovao od trbusnjaka sa opterecenjem..jbg radio sam ih sa 80 kg na masini.
Ne znam za ostale,ali ja upste ne vidim potrebu za ovim...80kg kao opterecenje za trbusnjake?

Van mreže SAJ

  • Bantamweight Member
  • ***
  • Poruke: 163
Odg: Bruh, kila ili hernija!
« Odgovor #20 poslato: Maj 13, 2010, 02:11:01 pre podne »
Bio kod doce, rece covek onako usmeno nezvanicno da ne koljem vola za kilo mesa, odn. da ne operisem ukoliko miruje i ne povecava se i ne smeta mi...a ne smeta mi. Radi se o kili velicine jagodice prsta koja izlazi iz misicnog otvora pupka koji se nije skroz zatvorio nakon rodjenja.
Ja ga pitam za teretanu i tezine...kaze covek isto kao i do sada?! malo mi to cudno. Ali u izvestaju je napisao da je indikovana operacija.

Inace, izgleda da sam herniju fasovao od trbusnjaka sa opterecenjem..jbg radio sam ih sa 80 kg na masini.

Operisati, ili ne? Je l' radio neko ovu operaciju?
Tu sam se i ja zajebao...

Van mreže Bare

  • Middleweight Member
  • ****
  • Poruke: 385
Odg: Bruh, kila ili hernija!
« Odgovor #21 poslato: Maj 13, 2010, 11:10:25 pre podne »
Imam pupcanu u zacetku, nastala je pre usled velikog smanjenja volumena abdomena, nego usled tezina.
Idem danas na VMA na pregled da vidim sta ce mi reci, ali pretptostavljam da mi noz ne gine. :(

pojasni molim te sta si hteo da kazes?
kakvo smanjenje volumena abfdomena, o cemu se tu radi?

Van mreže MrBubbles

  • Član
  • *
  • Poruke: 28
Odg: Bruh, kila ili hernija!
« Odgovor #22 poslato: Maj 13, 2010, 11:45:30 pre podne »
pojasni molim te sta si hteo da kazes?
kakvo smanjenje volumena abfdomena, o cemu se tu radi?

Pa imao sam bure napred umesto stomaka, opustene stomacne misice, odn. oko 20 cm vise u struku, a oko pupka i iznad verovatno i vise od 20cm...

Sada je obim stomaka mnogo manji, ali je trbusna maramica verovatno ostala ista i po mojoj nekoj teoriji taj visak je takodje uticao na izlazak kroz pupcani prsten. Inace, nemam nikakav drugi otvor ili slabost na misicnom zidu trbuha, osim pupcanog od oko 0,5 cm...ali to je dovoljno.

Eto sta se desi kada se preterano gojite i mrsavite vise puta (ja sam to radio sebi mnogo puta, ali nikad ovako drasticno kao sada, ~22 kg).

Van mreže BBIML

  • Lightweight Member
  • ***
  • Poruke: 203
Odg: Bruh, kila ili hernija!
« Odgovor #23 poslato: Maj 16, 2010, 02:25:07 pre podne »
nisam nasao kako nastaje kila ?usled dizanja velikih tezina ,slabosti stomaka ?i da li se moze posle operacije nkeih kad se oporavis skorz vratiti na dizanje velikih tezina ?
.................::::::::::::::::::::::::::::::::...............
.................::::::::::::::::::::::::::::::::................
..........::::::.....:::::......:::::....::::...:::::.....

Van mreže adis88

  • Lightweight Member
  • ***
  • Poruke: 226
Odg: Bruh, kila ili hernija!
« Odgovor #24 poslato: Maj 16, 2010, 07:44:17 pre podne »
Kako se zna da se Ima bruh? Imali boli, kakvi su testisi, I kakav je rizik za one koji su imali odstranjen jedan testis ( ja )
nikad nisam nosio Kais kad Radim deAd I squats radi se o teZinama 500 + pounds ! Hvala

Van mreže kwon

  • Middleweight Member
  • ****
  • Poruke: 348
Odg: Bruh, kila ili hernija!
« Odgovor #25 poslato: Maj 20, 2010, 05:27:01 posle podne »
Bruh, kila ili hernija

 

Bruh, kila ili hernija se cesto javljaju, pogotovo kod muskaraca. Kila je izbocenje trbusne maramice (peritoneum) kroz otvor na trbusnom zidu u koji kao u neku kesu upadaju trbusni organi. Kilni otvor (prsten) najcesce nastaje na oslabljenom delu trbusnog zida. To su najcesce otvori kroz koje prolaze krvni sudovi i nervi. Sadrzaj kilne kese su trbusni organi creva i nekad besika. Hernija (hernia) moze da nastane i na mestu gde je trbusni zid povredjen ili secen u toku operacije.

Mesta gde najcesce nastaju kile:

    * Preponska ili ingvinalna hernija (inguinal hernia) je najcesca i srece se kod muskaraca u 80 - 90% svih kila trbusnog zida. Kod muskaraca kilna kesa prolazi kroz preponski kanal pored semenog kanala i krvnih sudova koji idu do testisa. Kod zena kroz taj kanal prolaze okrugle matericne veze i pored njih moze da nastane kila.

    * Femoralna, bedrena ili kruralna (femoral hernia) kila se javlja mnogo cesce kod zena. Nastaje prolaskom kilne kese u preponama kroz otvor na trbusnom zidu kroz koji prolaze krvni sudovi za noge.

    * Pupcana ili umbolikalna hernija (umbilikal hernia) nastaje na mestu gde su prolazili krvni sudovi pupcane vrpce od majke do bebe u toku njenog zivota u materici.

    * Hijatus hernija (hiatus hernia) kod koje zeludac pored jednjaka sklizne u grudnu duplju.

    * Ventralna, abdomonalna hernija ili kila bele linije nastaje po sredisnjoj liniji trbuha (linea alba ili bela linija). Kila po sredisnjoj liniji trbuha je najcesce u predelu iznad pupka (epigastricna, epigastric).

Kako nastaju hernije?

Neke kile su urodjene a neke nastaju tokom zivota kada se pritisak u trbusnoj duplji poveca. To se desava na primer prilikom nekog tezeg posla, kaslja, kod slobodne tecnosti u trbuh (ascites). Takodje nastaje kod mrsavih, oslabelih ljudi, kao i kod debelih.

Tegobe kod hernija

Kod kile se oseca pritisak, nelagodnost ili neodredjen bol. Ako je kila nastala posle neke povrede onda dominira bol koji se smiruje za nekoliko dana. Obicno male kile sa uzanim otvorom pricinjavaju vece tegobe od velikih sa sirokim otvorom. Jednom nastala hernija obicno ne miruje. Vremenom se povecava i mogu da nastanu komplikacije.

Komplikacije kod hernija

    * Srascenje kilne kese sa njenim sadrzajem. To dovodi do veceg bola, poremecaja kretanja crevnog sadrzaja i moze doci do ukljestenja.

    * Zapaljenje nastaje zbog poremecaja cirkulacije krvi u ispalim organima, povredjivanja prilikom vracanja kile u trbuh i zbog zastoja crevnog sadrzaja. Zbog zapaljenja dolazi do zadebljanja kilne kese i sadrzaja u njoj.

    * Ukljestenje ili inkarceracija je najcesca komplikacija. Kod ukljestenja dolazi do prestanka prolaza crevnog sadrzaja kroz creva koja se nalaze u kilnoj kesi. Tada nastupa ileus i gangrena creva. Kod ukljestenja postoji bol najpre difuzan, a zatim je lokalizovan na predeo kile. Stolice i vetrova nema. Bolesnik povraca, ima muku i grceve u trbuhu. Kasnije povraca sadrzaj sa fekalnim mirisom. Stanje se pogorsava i neophodna je hitna hirurska intervencija.

Lecenje hernija

Hernije se lece hirurski sem kod bolesnika koji iz nekog razloga ne mogu da se operisu. Kilna kesa se otvori, njen sadrzaj vrati u trbusnu duplju, kilna kesa i kilni vrat iseku i postavi mrezica da ojaca trbusni zid. Kilu treba operisati na vreme, dok nije postala suvise velika i dok je trbusni zid jos ocuvan, tako da se njime moze zatvoriti otvor kile. Postoji vise vrsta hirurskog lecenja hernija. Klasican pristup, koji se redje koristi, zatim sve cesca implantacija bioaktivnih materijala tzv. mrezica, kao i laparoskopske metode. Koji ce od tretmana biti primenjen zavisi od lokalnog nalaza i procene ordnirajuceg hirurga. Konzervativno lecenje je rucno vracanje kilnog sadrzaja u trbuh i nosenje ortopedskih utega (bandaza). Medjutim, izlecenje je moguce samo hiruskim putem.

 izvor: http://www.porodicnilekar.net/

Van mreže Polomac

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 5.861
  • http://miskopolomac.blogspot.com/
Odg: Bruh, kila ili hernija!
« Odgovor #26 poslato: Maj 20, 2010, 06:33:23 posle podne »
Tnx za text..

Van mreže aNaBoLiKa

  • Middleweight Member
  • ****
  • Poruke: 454
  • il jedem...il spavam...il treninram
Odg: Bruh, kila ili hernija!
« Odgovor #27 poslato: Maj 20, 2010, 07:03:41 posle podne »
kod mene ima neka gutica na pupcanoj vrpci i nekad me zna boliit na treningu, al je prtisnem vrati se unutra stavim pojas i zdravo djaci hehe

Van mreže kwon

  • Middleweight Member
  • ****
  • Poruke: 348
Odg: Bruh, kila ili hernija!
« Odgovor #28 poslato: Maj 20, 2010, 07:15:38 posle podne »

Van mreže MrBubbles

  • Član
  • *
  • Poruke: 28
Odg: Bruh, kila ili hernija!
« Odgovor #29 poslato: Maj 20, 2010, 09:29:59 posle podne »
kod mene ima neka gutica na pupcanoj vrpci i nekad me zna boliit na treningu, al je prtisnem vrati se unutra stavim pojas i zdravo djaci hehe

Tako je i kod mene, samo sto ne boli i isto mogu da je vratim nazad.