Mart 29, 2024, 11:09:24 pre podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.040 poruka u 18.747 tema - 20.948 članova - Poslednji član: Pekiiii
X3MShop banner

Autor Tema: Muja, najstariji aligator na svetu  (Pročitano 3114 puta)

Van mreže H2SO4

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 5.778
  • sve je to na psihickoj bazi ®
Muja, najstariji aligator na svetu
« poslato: Mart 15, 2010, 10:48:53 pre podne »
Muja, najstariji aligator na svetu



Stanovnik beogradskog zoološkog vrta američki aligator po imenu Muja smatra se najstarijim živim aligatorom na svetu.

U „Vrt dobre nade”, kako se zove zoološki vrt grada Beograda, Muja je dopremljen godinu dana po njegovom osnivanju, 12. septembra 1937. godine.

Međutim, ovaj aligator nije jedina životinja koja je skretala pažnju posetilaca u beogradskom zoološkom vrtu. U „Vrtu dobre nade” ponosni su i na druge svoje stanovnike.

Osim njega, bombardovanje Beograda 1944. godine preživeli su nilski konj Buca i papagaj Žako.

Muja je već tada kada je dopremljen bio odrasla životinja. Stigao je sa još jednim aligatorom, u velikom kontingentu životinja iz jednog nemačkog zoološkog vrta.

Danas je on jedini preostao od stanovnika „Vrta dobre nade” koji su uspeli da prežive Drugi svetski rat, tokom koga je taj zoološki vrt, budući da je Beograd u dva navrata bombardovan, bio gotovo potpuno razoren.

Kako kažu u zoološkom vrtu, aligator Muja je u prilično dobroj kondiciji, hrani se jedanput nedeljno i pojede po pet do šest kilograma mesa.

„Ranije je dobijao i ribu, ali u poslednje vreme nju odbija da jede”, kažu u tom zoološkom vrtu.

Njegova postojbina je Misisipi, Severna Amerika i predeo oko Floride.

„Muja je imao svog para i zajedno su uspeli da prežive rat. Pošto je reptilima potrebno grejati vodu, šezdesetih godina prošlog veka jedan radnik je pustio vrelu vodu, ali je zaboravio da pusti i hladnu. Drugi aligator je tako, nažalost, skuvan, pa je Muja ostao sam i patio je”, objašnjava Vuk Bojović, direktor beogradskog zoološkog vrta.

Ovaj starosedelac nedavno je dobio nov životni prostor i komforni bazen kroz koji prolaze cevi i na taj način greju vodu.

Nilski konj Buca, koji je takođe bio svedok bombardovanja Beograda, više nije među živima.

„Buca je u zoološki vrt došao kao rođendanski poklon. Aleksandar Krstić, prvi direktor i projektant ovog vrta, je svog sina Mirka darivao nilskim konjem. Nije on samo preživeo bombardovanje, preživeo je i sve nacionalizacije. U vreme kada je svima oduziman višak prostora, Buca je živeo na Dorćolu u vili sa bazenom, tako da je on prvi tajkun”, kroz šalu objašnjava Bojović.

Dugo je živio sam, a onda su mu pronašli „devojku” Julku iz Austrije. Ubrzo su dobili jedinog potomka Nidžu.

„Pošto su mu roditelji bili stari, Nidžo je brzo ostao sam i dugo je tugovao. Ja sam mu pronašao Debelu Bertu iz Češke. Ona je bila prgava i preka, ali se Nidža brzo zaljubio. U bazenu je vladao pravi matrijarhat”, sjeća se Bojović.

Nidža i Berta su imali dosta potomaka, pa je jedan od njih čak i vraćen u Afriku.

Nidža je umro dva meseca pre rođenja svog sina Edipa, koji je veoma privržen majci i danas živi s njom.

U vrtu su živeli i papagaj Žako koji je svirao „Pjesmu toreadora” iz opere „Karmen”, kao i drugi papagaj koji se opredelio za jedan drugačiji žanr, te je svirao „Užičko kolo”, ali tako da je falširao na jednom mestu.

Poznate životinje u istoriji vrta su i pas Gabi i šimpanzo Sami.

Sami je najpoznatiji šimpanzo koji je živio u beogradskom zoološkom vrtu.

Široj javnosti je postao poznat kada je krajem osamdesetih godina prošlog veka dva puta bežao iz zoološkog vrta. U poteri po ulicama i krovovima Beograda najveću ulogu je imao Bojović.

Na 60. rođendan vrta Samiju je podignut spomenik ispred kaveza s majmunima.

Nemačkom ovčaru Gabiju, nekadašnjem čuvaru zoološkog vrta u Beogradu, takođe je podignut spomenik.

U beogradskom zoološkom vrtu trenutno živi 211 životinjskih vrsta i oko 2.000 jedinki. Od toga 52 vrste čine ptice, 47 sisavci i 12 gmazovi.

U vrtu živi i mnogo ugroženih vrsta.

Bojović je posebno ponosan na bele lavove koje je jedno vreme u celoj Evropi imao samo beogradski zoološki vrt. (Nezavisne novine)
http://www.youtube.com/watch?v=RjKs6YHXh3w
« Poslednja izmena: Mart 15, 2010, 10:50:39 pre podne H2SO4 »
matere mi matere,
kupicu ti dimije

Van mreže vuksa

  • Heavyweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.500
Odg: Muja, najstariji aligator na svetu
« Odgovor #1 poslato: Mart 15, 2010, 11:03:29 pre podne »
ovaj muja je toliko smoren...nikad ga nisam video da se pomeri :)
deca ga gadjaju novcicima da bi se pomerio...ja mislim ciglom da ga zvekgnes da se ne bi pomerio :)
al se nekad dobro jelo

Van mreže H2SO4

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 5.778
  • sve je to na psihickoj bazi ®
Odg: Muja, najstariji aligator na svetu
« Odgovor #2 poslato: Mart 15, 2010, 11:04:54 pre podne »
ma izludiro se on dok je bio mlad, sad se valjda posvetio drugim stvarima
matere mi matere,
kupicu ti dimije

Van mreže sasacg

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 9.809
  • Get up you son of a bitch,'cause Mickey loves you!
    • http://www.realx3mforum.com
Odg: Muja, najstariji aligator na svetu
« Odgovor #3 poslato: Mart 15, 2010, 12:22:57 posle podne »
Meditira Mujica
"You'll be able to spit nails. You're gonna eat lightening and you're gonna crap thunder, you're gonna become a very dangerous person"

HASTA LA VICTORIA SIEMPRE !!!

Van mreže -BoRaC-

  • Minimumweight Member
  • **
  • Poruke: 55
Odg: Muja, najstariji aligator na svetu
« Odgovor #4 poslato: Mart 15, 2010, 10:49:37 posle podne »
ovaj muja je toliko smoren...nikad ga nisam video da se pomeri :)
deca ga gadjaju novcicima da bi se pomerio...ja mislim ciglom da ga zvekgnes da se ne bi pomerio :)

" uskoci " - pa da vidis kako ce da  " poleti " ka tebi ;)
do kraja - bez obzira sta bilo!

Van mreže Lazar Popovic

  • Cruiserweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.140
Odg: Muja, najstariji aligator na svetu
« Odgovor #5 poslato: Mart 15, 2010, 11:41:24 posle podne »
H2SO4 svaka cast na tekstu.
Nisam znao ni za jednu od ovih informacija.

Van mreže r3d

  • Lightweight Member
  • ***
  • Poruke: 226
Odg: Muja, najstariji aligator na svetu
« Odgovor #6 poslato: Mart 16, 2010, 12:14:13 pre podne »
Ja sam prosli put oko 20min cekao da se pomeri i nista. Ni repom da mrdne :)

Van mreže Remetik

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 3.333
Odg: Muja, najstariji aligator na svetu
« Odgovor #7 poslato: Mart 16, 2010, 01:15:07 pre podne »
Muja je prepariran jos 1936.  ;D

Van mreže Bare

  • Middleweight Member
  • ****
  • Poruke: 385
Odg: Muja, najstariji aligator na svetu
« Odgovor #8 poslato: Mart 29, 2010, 10:58:24 posle podne »
HA HA HA HA HA HA HA HA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!