April 24, 2024, 09:04:46 pre podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.106 poruka u 18.751 tema - 20.949 članova - Poslednji član: JankoStev
X3MShop banner

Autor Tema: Dilema - protein ili obrok  (Pročitano 3386 puta)

Van mreže 1234BGD

  • Član
  • *
  • Poruke: 8
Dilema - protein ili obrok
« poslato: Jun 14, 2010, 08:30:16 posle podne »
Dragi forumasi,

U svom prvom postu da se zahvalim na velikom broju korisnih clanaka na razne teme. Osim korisnih informacija, forum dosta dobro ohrabruje i motivise.

Relativno nedavno (pre mesec dana) sam ubacio protein kao dodatak ishrani. Moja dilema se tice organizacije obroka posle treninga. Da li je posle treninga bolje konzumirati protein ili je bolje imati obrok?

Posto treniram najcesce posle posla, trening mi pocinje oko 17.00 pa dok zavrsim kuci sam oko 19.30-20.00. Posle treninga sam najcesce bas gladan i taj zadnji obrok u danu mi je u 99% slucajeva tunjevina (150gr) sa ella sirom (75-100gr) i bezmasnim jogurtom (150-200ml). Mislim da cu sad u kombinaciju ubaciti neko povrce, posto je leto umesto jogurta.

Ostatak ishrane, "normalnim" danom izgleda ovako (80% dana u mesecu bi se mogli nazvati "normalnim"):
- dorucak oko 07.30: musli 50-ak grama sa oko 100-150ml mleka sa 0.5% masti (oko 08.00 pijem zeleni caj ili espreso, oba vez secera ili icega)
- uzina 1 oko10.30: jabuka (1) ili pomorandza (1) ili banana (1) od nedavno ako sam u guzvi popijem jedan protein, ranije sam preskakao ovaj obrok ako mi vreme nije dozvoljavalo da jedem
- rucak oko 12.00- 12.30: 250-300gr pileceg belog (tezina ispecenog mesa), 500ml bezmasnog jogurta i nekad 40gr nekog integralnog peciva ili 100ak grama kupus salate
- uzina 2 oko 15.30-16.00 isto kao uzina 1
- TRENING (oblik mentalne ishrane :))
- vecera: tunjevina, ella kao iz opisa (i tu je dilema, da li jesti ili konzumirati protein!)
Vode pijem oko 4-5 litara dnevno.

Cilj mi je da smanjim telesnu tezinu na racun masti. Pre 2 godine sam imao 125 kilograma na 187cm visine i kad sam krenuo da jedem 5 puta dnevno. U teretanu (kombinovano sa kardio programom) sam krenuo u Januaru ove godine i sa 115 kilograma sam dosao na sadasnjih 107, cilj mi je da do kraja godine spadnem na 100 okruglo. Treniram svaki radni dan, teretana plus kardio. Radim posao koji nije fizicki zahtevan ili iscrpljujuc. Razlog zasto imam dilemu je zelja da sto pre stignem do svog "cilja", a posto sam u dilemi je to sto sam nabacio 4kg za mesec dana odkako sam poceo da konzumiram protein.

Unapred hvala na savetima/odgovorima i izvinjavam se ako je bila tema a nisam je nasao kroz "search".
Pozdrav!

Van mreže Dule123

  • Minimumweight Member
  • **
  • Poruke: 87
  • BB IS LIFE!!!
Odg: Dilema - protein ili obrok
« Odgovor #1 poslato: Jun 14, 2010, 08:37:09 posle podne »
Zameni musli u dorucku sa ovsenim... Musli je pun secera... ;)

Van mreže Vladar

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 6.552
    • https://www.proteini.si/me/
Odg: Dilema - protein ili obrok
« Odgovor #2 poslato: Jun 14, 2010, 08:47:44 posle podne »
Musli su najcesce smece nafilovano prostim secerima, bolji izbor hanne ovsene sa proteinom, mlijeko - zamjesni sa vodom..
Uzinu sa vocem izbaci i ubaci cvrsti proteinski obrok sa salatom.
Rucak nebi trebao da ti bude tezi od 250gr mesa prije termicke obrade, ne bacaj proteine. Jogurt izbaci, pecoivo takodje - neki kuvani krompir bi mogao da bude ok.
Trening bi trebao da bude intezivan, a opet da ne traje previse.
Nakon treninga odmah protein sa malom koliciniom prostih carbsa.
Zadnji obrok moze ella sir, salata, ovaj tunj mozes da prebacis ranije umjesto one uzine sa vocem.

Pokusaj da uneses 3gr proetina na svaki kilogram ciste tjelesne mase (Ukupna tezina - tjeslesne masti x 3gr), ta kolicna ukupna kolicina proteina treba da se rasporedi podjednako u tih 5-6 uzimanja hrane.

Obrok nije vocka, obrok nije jogurt... Carbse unosi najvise u prvom obroku, kasnije malo ili u kasnijim fazama skidanja uopste ne, osim obroka nakon treninga sa proteina kada ti je potrebna mala kolicina prostih carbsa.

Izbcivanjem ovoga sto sam ti rekoa brzo ces poceti da padas sa kilazom jer ubacujes isuvise bezpotrebnih kalorija. Kada zakocis vrijeme je za neku malu rotaciju carbsa i vrlo brzo ces se dovesti u red, tj do onog nivoa koji vecina rekreativaca zeli.

Pozdrav, V.
PRVI CRNOGORSKI WEBSHOP ZA PRODAJU DIJETETSKIH SUPLEMENATA I OPREME ZA BODYBUILDING:
www.proteini.me

Van mreže 1234BGD

  • Član
  • *
  • Poruke: 8
Odg: Dilema - protein ili obrok
« Odgovor #3 poslato: Jun 14, 2010, 09:04:34 posle podne »
Dule i Vladane - hvala na brzom odgovoru.

Probacu ovsene sa proteinom, mozda tako uspem da ih proguram kroz grlo :) Kad sam bio mali u vrticu su nas razbijali sa ovsenim i nekim drugim kasama za dorucak tako da od onda vucem "traume". Probacu sa proteinom, ipak ima super ukus (kad bih mogao samo bih to cepao!).

Teoretksi je izvodljiva ova zamena uzina za cvrste proteinske obroke, tako da cu probati vec sutra. Iz drugih clanaka sam bio dosao do zakljucka da bi mozda ovu drugu uzinu bilo dobro zameniti tunjevinom, ali nekako - riba na poslu, miris... nisam siguran da cu to uspeti. Piletina je jednostavnija. Vikendom je mnogo lakse ispostovati ishranu.

Sve u svemu - probam pa javim. Jos jednom hvala, pa cu se javljati sa rezultatima. Naravno i drugi odgovori/saveti su dobrodosli....

Van mreže tenssa

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 3.963
Odg: Dilema - protein ili obrok
« Odgovor #4 poslato: Jun 14, 2010, 09:39:21 posle podne »
Nadji hahne ovsene kao sto je Vladar rekao, bolje su 100x. :)

Van mreže BoSs

  • Lightweight Member
  • ***
  • Poruke: 244
Odg: Dilema - protein ili obrok
« Odgovor #5 poslato: Jun 14, 2010, 10:32:15 posle podne »
Drugari mogu li ovsene s mlekom... I kakva je to kombinacija/?? probao neko? :D

Van mreže tenssa

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 3.963
Odg: Dilema - protein ili obrok
« Odgovor #6 poslato: Jun 14, 2010, 10:35:48 posle podne »
Ne ovsene sa mlijekom, sa wheyom je bolje....

Van mreže BoSs

  • Lightweight Member
  • ***
  • Poruke: 244
Odg: Dilema - protein ili obrok
« Odgovor #7 poslato: Jun 14, 2010, 10:37:35 posle podne »
sada uzimam whey .... Ae usput mi preporuci i kako da pijem... Nesto sam nacuo da treba ujutru s ovsenim 1 merica i posle treninga 2?
valja?

Van mreže mica86

  • Global Moderator
  • Heavyweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.661
  • Workout, eat right, stay healthy...die anyway!
Odg: Dilema - protein ili obrok
« Odgovor #8 poslato: Jun 14, 2010, 11:04:39 posle podne »
Kad si vec resio da uzmes whey onda se potrudi da procitas bar nesto na forumu, a ne da za svaku glupost koja je napisana po hiljadu puta postavljas pitanja

Van mreže RealWay

  • Lightweight Member
  • ***
  • Poruke: 256
Odg: Dilema - protein ili obrok
« Odgovor #9 poslato: Jun 14, 2010, 11:08:25 posle podne »
Koliko ti traje trening? Ne vjerujem da ti do kuce treba sat i po ...1h i 15 min max. vremenski period koji mozes provesti vjezbajuci, a najbolje je da trening traje 45 min ali pritom da uradis 25-30 serija jer poslije 45 min razina testosterona pada. Dugotrajni treninzi mogu samo nastetiti...
Visok plećat moRe dobro mećat

Van mreže 1234BGD

  • Član
  • *
  • Poruke: 8
Odg: Dilema - protein ili obrok
« Odgovor #10 poslato: Jun 15, 2010, 12:10:34 pre podne »
Koliko ti traje trening? Ne vjerujem da ti do kuce treba sat i po ...1h i 15 min max. vremenski period koji mozes provesti vjezbajuci, a najbolje je da trening traje 45 min ali pritom da uradis 25-30 serija jer poslije 45 min razina testosterona pada. Dugotrajni treninzi mogu samo nastetiti...

To zavisi dosta od grupe misica koju taj dan radim plus obaveznih 30-45min kardio. Generalno se uklopim u 2 sata, nekad malo krace nekad malo duze, pa dok se istusiram i presvucem... to mu dodje na to.

Za grupe misica kao sto su grudi, ledja i noge radim izmedju 14-16 serija. Biceps, triceps, ramena radim u  9 serija po grupi misica. Tri puta nedeljno radim trbusnjake 3 vezbe po 3 serije. Mislim da mi treninzi nisu vremenski dugotrajni ali se trudim da budu intenzivni i trudim se da dam sve od sebe u svakoj seriji (dobro, uvek postoji mogucnost da moje najbolje nije dovoljno dobro).

Kako da stignem da uradim 30 serija u 45 minuta, to mu dodje minut i po (90 sekundi!) za seriju zajedno sa odmorom?  Ona druga varijanta je kao 16.5% sporije ali svejedno mi deluje brzo (ili sam ja spor?)

Izvinjenje za off-topic!

Izmena: slovne greske.

Van mreže Igor92

  • Flyweight Member
  • **
  • Poruke: 102
Odg: Dilema - protein ili obrok
« Odgovor #11 poslato: Jun 15, 2010, 07:39:33 pre podne »
Kako 30 serija za 45 minuta?

Kao sto si sam rekao, kad npr radis ledja, 14-16 seriaj za 45 min, kad radis ramena 9 serija za 45 min itd.