April 25, 2024, 11:46:20 posle podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.099 poruka u 18.751 tema - 20.949 članova - Poslednji član: JankoStev
X3MShop banner

Autor Tema: Kontador optužen za doping!  (Pročitano 4428 puta)

Spartak

  • Gost
Kontador optužen za doping!
« poslato: Oktobar 01, 2010, 08:46:12 posle podne »
Kontador optužen za doping!
MEĐUNARODNA BICIKLISTIČKA UNIJA SUSPENDOVALA NAJBOLJEG VOZAČA DANAŠNJICE
 Biciklizam je juče potresla jedna od najvećih afera u istoriji - Međunarodna biciklistička unija (UCI) suspendovala je najboljeg vozača današnjice Alberta Kontadora!
Naime, Svjetska antidoping agencija (WADA) saopštila je da je na oba uzorka mokraće, koji su od El Pistolera uzeti na ovogodišnjem „Tur de Fransu“, njena laboratorija u Kelnu pronašla manje količine zabranjene supstance klenbuterol.
„UCI će nastaviti intenzivnu saradnju sa ljudima iz Svjetske antidoping agencije, kako bi se utvrdile sve relevantne činjenice u ovom slučaju“, navodi se u saopštenju UCI.

El Pistolero: Za sve je kriva pokvarena hrana

Nekoliko sati nakon šokantne objave iz švajcarskog Ajglea, sjedišta UCI-ja, u Pinto, gradić pokraj Madrida, stiglo je preko 100 novinara iz svih svjetskih redakcija. Trostruki pobjednik „Tur de Fransa“ i jedan od samo petorice vozača koji su osvojili titule na sve tri najveće trke („Điro d\'Italija“, „Vuelta a Espanja“ i „Tur“) održao je konferenciju za medije na kojoj je tvrdio da je za sve kriva pokvarena hrana, koju je jeo tokom drugog dana odmora na trci „Oko Francuske”!
- Ovo je slučaj trovanja hranom, u kojem sam ja ispao žrtva - bio je prvi komentar 27-godišnjeg Španca. - Čak su mi i neki predstavnici UCI rekli da je jasno da je u pitanju hrana. Bez obzira na to da li mi ljudi vjeruju ili ne, znam da mogu da idem uzdignutog čela i da se neću skrivati.
Kontador je potom predočio da je u njegovom B uzorku pronađeno svega 0,00000000005 grama klenbuterola po mililitru.
- Samo četiri laboratorije na svijetu imaju opremu koja to može da otkrije, u nijednoj drugoj se to ne bi našlo. Sistem je diskutabilan i to mora da se mijenja. Prije mjesec sam saznao rezultate testa, ali sam morao da ćutim. U pitanju je greška, uopšte ne razmišljam o mogućnosti da me kazne - naglasio je Kontador.
Prije kraja pres konferencije, sa koje su ga domaći novinari ispratili aplauzom, naglasio je da će njegov, ali i svi prethodni doping skandali, narušiti ionako poljuljani ugled biciklizma.
- I pored svega, uvijek sam se zalagao za doping kontrole, i nećete naći osobu koja će se prije pojaviti na testu van sezone. Sada me ne brinu moji rezultati sa „Tura”, želim da se sve ovo raščisti, kako bi moja porodica mogla da prestane da brine - zaključio je Kontador, koji je nedavno potpisao dvogodišnji ugovor sa danskim Saksobankom.

„Pali” i Moskera i Riko

Klenbuterol nije steroid, ali ima anaboličke osobine koje grade mišić dok organizam sagorijeva masti. Obično se daje konjima koji imaju problem sa disanjem, a koriste ga i ljudi koji boluju od astme. Ova supstanca može, poput amfetamina ili efedrina, da ubrza otkucaje srca i poveća tjelesnu temperaturu. Posljednjih decenija sportisti su ga koristili u kombinaciji sa drugim doping sredstvima kao što što su hormon rasta i steroidi.
Osim Kontadora, juče je supendovan i njegov zemljak Esekil Moskera zbog povišene zasićenosti kiseonikom u organizmu. Uzgred, italijanska policija je juče objavila da je prošle sedmice iz kuće Rikarda Rika oduzela 50 tableta nepoznatog sastava, ali da on još nije pod istragom, dok se ne utvrdi da li se dopingovao.



Dvogodišnja kazna?

Ukoliko UCI odluči da kazni Kontadora, najbolji biciklista današnjice bi mogao da pauzira dvije godine i bila bi mu oduzeta titula sa posljednjeg „Tur de Fransa”. Međunarodna biciklistička unija može da odredi jednogodišnju suspenziju ako smatra da Španac nije namjerno uzeo klenbuterol.
Prije dvije godine, američka plivačica Džesika Hardi se samovoljno povukla iz tima za Olimpijske igre u Pekingu, jer je bila pozitivna na klenbuterol. Žalbeno vijeće je kasnije ocijenilo da je ona nenamjerno unijela tu supstancu u organizam, pa joj je kazna sa dvije smanjena na jednu godinu.
Svjetska antidoping agencija (WADA), sa druge strane, u svom pravilniku ističe da su sportisti odgovorni za sve što pojedu ili popiju.
Kontadorova priča da je otrovan je moguća, ali se to ne može tvrditi sa sigurnošću.
- Trovanje hranom je moguće, ali je test, ipak, pozitivan. Treba imati na umu i da agensima za prikrivanje može da se smanji koncentracija nedozvoljene supstance - istakao je Žerar Gijom, doktor tima Frans d\'žu.


Od Pantanija nije bilo veće afere

Alberto Kontador je i ranije bio pod sumnjom, a jedva je oslobođen u čuvenoj Operaciji Puerto. Prošle godine je trostruki pobjednik „Tur de Fransa” Greg Lemond u kolumni za “Mond” naglasio da je Španac na usponu Verbije vozio najbrže u istoriji te trke i tvrdio da je za tu brzinu neophodan nivo zasićenosti kiseonikom u organizmu koji nikada nije dostigao nijedan sportista, u bilo kom sportu. Lemond je tražio od Kontadora da dokaže da to može da uradi bez upotrebe nedozvoljenih sredstava, ali El Pistolero nije želio ni da prokomentariše njegove navode.
Kako god se završi postupak, jasno je da ovaj slučaj potpuno uništio ugled biciklizma. Najveći udarac do sada tom sportu zadat je 1999. godine, kada je Marko Pantani isključen sa „Đira” zbog povišenog nivoa hematokrita, iako je bio pred pobjedom. Legendarni Pirat je pronađen mrtav 14. februara 2004. a na autopsiji je kao uzrok navedeno akutno trovanje kokainom. Od tada je najveći skandal bio kada je Flojdu Lendisu oduzeta pobjeda na „Tur de Fransu” 2006. godine.

izvor : www.vijesti.me

Spartak

  • Gost
Odg: Kontador optužen za doping!
« Odgovor #1 poslato: Oktobar 01, 2010, 08:47:38 posle podne »
jos ne cuh da je neko pokvarenom hranom unio clen u sebe :)

Van mreže nickey

  • Bantamweight Member
  • ***
  • Poruke: 159
Odg: Kontador optužen za doping!
« Odgovor #2 poslato: Oktobar 01, 2010, 09:12:38 posle podne »
E Spatace u kom si ti veku, pa i ovi nasi vec unose test iz limunade :DDD

Van mreže Sasa Ilic

  • Cruiserweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.182
  • No fate but what we make!!
Odg: Kontador optužen za doping!
« Odgovor #3 poslato: Oktobar 01, 2010, 10:32:53 posle podne »
Mozda mu je neko ubacio clen u hranu :D

Van mreže tenssa

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 3.963
Odg: Kontador optužen za doping!
« Odgovor #4 poslato: Oktobar 01, 2010, 10:34:17 posle podne »
E Spatace u kom si ti veku, pa i ovi nasi vec unose test iz limunade :DDD
Hahahahahaha, tatine limunade. :D :D

Van mreže Siledra

  • Lightweight Member
  • ***
  • Poruke: 235
    • Sports Nutrition Shop
Odg: Kontador optužen za doping!
« Odgovor #5 poslato: Oktobar 02, 2010, 11:14:52 pre podne »
Bolje i to da je rekao nego ono što je onaj hrvatski borac, kriv Novedex i još nešto ne sjećam se.
http://www.amino.ba   -  NAJPOVOLJNIJE U BIH  - THE NUTRITION, NANOX, ACTIVLAB,  ULTIMATE NUTRITION, DYMATIZE - dostava na kućnu adresu brzom poštom za SAMO 3KM

Van mreže Vladar

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 6.552
    • https://www.proteini.si/me/
Odg: Kontador optužen za doping!
« Odgovor #6 poslato: Oktobar 02, 2010, 11:15:05 pre podne »
jos ne cuh da je neko pokvarenom hranom unio clen u sebe :)

Skoro da su razlozi kako su vrhunski sportisti u ovakvim slucajevima "dosli u kontakt" sa nedozvoljenim sredstvima komicniji od ljudi koji vjeruju da ima "cistih" sampiona.

 ;D
PRVI CRNOGORSKI WEBSHOP ZA PRODAJU DIJETETSKIH SUPLEMENATA I OPREME ZA BODYBUILDING:
www.proteini.me

Spartak

  • Gost
Odg: Kontador optužen za doping!
« Odgovor #7 poslato: Oktobar 02, 2010, 04:46:50 posle podne »
jos ne cuh da je neko pokvarenom hranom unio clen u sebe :)

Skoro da su razlozi kako su vrhunski sportisti u ovakvim slucajevima "dosli u kontakt" sa nedozvoljenim sredstvima komicniji od ljudi koji vjeruju da ima "cistih" sampiona.

 ;D

to to :)