Mart 29, 2024, 02:18:42 pre podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.040 poruka u 18.747 tema - 20.948 članova - Poslednji član: Pekiiii
X3MShop banner

Autor Tema: Sarcev - nesreca sa syntholom  (Pročitano 8951 puta)

Van mreže kicblo

  • Minimumweight Member
  • **
  • Poruke: 83
Sarcev - nesreca sa syntholom
« poslato: April 17, 2006, 09:50:13 posle podne »
Intervjuisao: Jim Schmaltz, stariji urednik FLEX Magazina 2000 god.
 

Srbin Miloš Šarcev živi imigrantski americki san u Kaliforniji, ali jednog crnog dana zamalo da izgubi sve.

"Bio je to vrlo nesrecan slucaj." Ovako je Miloš zapoceo prisecanje na to iskušenje, koje se desilo Juna 2000 i koje ga je skoro koštalo života. U pitanju je bio preparat Synthol, dodatak baziran na ulju koji koristi sve veci broj bildera tako što ga ubrizgaju direktno u mišice da bi popunili oslabljene delove tela. Jedan dan pre gostovanja i poziranja, Šarcev je ubrizgao ovaj preparat, ali umesto da se skupi unutar mišica, Synthol je pronašao put u Miloševa pluca i oterao ga je u bolnicu - i zamalo u mrtvacnicu.
 

Na prvi pogled, 37-godišnji IFBB profesionalac nije redovan korisnik Synthola. Od kada je postao profesionalac 1989. Šarcev je naširoko hvaljen zbog svog estetski simetricnog izgleda. On je godinama služio kao kontrateg velikim životinjama ogromne mase. On je lepotica medu zverima, jer poseduje idealnu strukturu po meri Stevea Reevesa i Boba Parisa.
 

Pošto je bio drugaciji od masivnih cudovišta to ga je ucinilo popularnim kod fanova, ali ne i kod sudija. Kako su godine prolazile, standardi za velicinu su se povecavali, što je 178 cm visokog i 105 kg teškog bildera nateralo da traži dodatno meso kako bi se takmicio sa vecim momcima - i takmicio se. Šarcev je ucestvovao na 68 IFBB takmicenja i nada se da ce stici do 100 pre nego što se povuce. Iako je bio nestrpljiv da nastupa, stalno su mu se ponavljali razocaravajuci rezultati. Postao je umoran od slabih plasmana i kritika kako mu ruke nisu dovoljno velike; video je dovoljno 120-kilaša koji su odneli trofeje i velike novcane nagrade. Kao sportista, želeo je svoj trenutak - i dobio ga je, ali je bio opasan.
 

Šarcev se smatra za jednog od najinteligentnijih i najkompleksnijih bodibildera. Njegova sestra i majka su lekari koji još žive u Srbiji, a njegov pokojni otac bio je psihijatar. Možda zbog toga Šarcev ima vrlo analiticka razmišljanja; on je pametan bodibilder koji može o treninzima i ishrani da razgovara satima. Za one koji prate bodibilding, poruka je ocigledna: ako neko ko je toliko pametan kao Šarcev može da napravi grešku, onda i svako drugi to može.
I sam Šarcev izgleda da teško može da poveruje u ovu pricu, iako je on sam prepricava. On je prvi koji ce reci koliko je srecan što ima svoju ženu, Milamar Flores, IFBB fitnes zvezdu, i njihovu dvogodišnju cerku Aleksandru. Ima previše toga da izgubi, i kune se da se više nece kockati sa svojim zdravljem.


Sa svojom uspešnom Powerhouse Gym teretanom u Fullertonu u Kaliforniji i svojim snom da ucestvuje na 100 takmicenja, Šarcev ce biti glavni igrac u ovom sportu i sledecih godina i lako ce ostaviti ovaj incident iza sebe. Medutim sada želi da kaže nešto o tome, tacno i iskreno, kao pricu upozorenja i želju da podigne takmicarski bodibilding na konstruktivniji i sigurniji nivo. Intervju je hrabar korak ka tom cilju.

FLEX: Zašto si izostao sa Mr. Olympia 2000 ?

MILOŠ Šarcev: To je škakljiva tema, ali bicu iskren sa tobom. Desio se vrlo nesrecan slucaj. Pripremao sam se za jedno od mojih gostujucih poziranja i želeo sam da iskoristim Synthol ulje kako bi povecao velicinu mojih tricepsa. Igla je skliznula i supstanca je otišla u moju venu, pravo u srce, i proizvela je zacepljenje srca. Iz srca ulje je otišlo u plucne arterije i raširilo se po celim mojim plucima. Imao sam ogromnih problema sa disanjem i nisam mogao da dišem.

FLEX: Koliko dugo nakon ubrizgavanja si shvatio da nešto nije u redu ?

MILOŠ Šarcev: To je bilo trenutno. Bilo je kao da me udario grom. Bio je to najbolniji osecaj gnjecenja grudi. Nisam mogao da udahnem. Imao sam ekstremno veliku groznicu i celo moje telo je bilo jarko crveno. Bio sam na podu, i nisam mogao razumeti šta mi moja žena govori.

FLEX: Šta se sledeca desilo ?

MILOŠ Šarcev: Odvežen sam u bolnicu. Kad su me primili, doktori su pozvali moju ženu na stranu i pitali je da li imam oporuku, da li sam davalac organa i da li imam rodbinu koja bi mogla odmah doci, kako bi me videli živog zadnji put. To je bila vrlo strasna situacija. Lekari su joj rekli da ako se ništa ne poboljša u naredna 24 casa da ne treba da se nada da ce mi biti bolje.

FLEX: Da li si celo vreme bio pri svesti ?

MILOŠ Šarcev: Da, apsolutno. Bio sam na mašini sa kiseonikom 24 casa dnevno. Svaki put kada bi sklonili kiseonik ja bi pao u šok.

FLEX: Da li si mislio da neceš preživeti ?

MILOŠ Šarcev: Mislio sam da sam vrlo blizu smrti. Pošto sam iz lekarske porodice, znam da cak i ako umirete od raka doktori i sestre vas ohrabruju tako što vas lažu govoreci vam da ce sve biti u redu, ali ovog puta doktori i sestre su mi govorili da se oprostim od svih, pozovem familiju, vidim dete. Moja žena je konstantno plakala, mislila je da ce se to desiti svakog trenutka. Naravno, glavom mi je prolazila misao "To je to ?". Samo zbog glupe greške kao što je ova (upotreba Synthola). Nakon 48 sati, moje stanje se stabilizovalo i polako sam poceo da se oporavljam.

FLEX: Da li si se odmah vratio u puno zdravlje ?

MILOŠ Šarcev: Ne, izgubio sam 14 kg za samo par dana, bio sam vrlo umoran i iscrpljen. Bio sam vrlo oslabljen zbog vrlo katabolicnog leka, kortizona, kojim su me lecili. Doktor mi 2 meseca nije dozvolio da pocnem sa treninzima, tako da sam napustio svaku misao da pocnem sa pripremama za Mr. Olympia. Sada (sredina septembra 2000) se osecam odlicno.

FLEX: Da li ti je dozvolio da vežbaš za sledecu godinu ?

MILOŠ Šarcev: Da, naravno. Planiram da nastupim na Ironmanu i Arnold Classicu.

FLEX: Da li imaš neke dugotrajnije posledice ?

MILOŠ Šarcev: Neki nervi su ošteceni i mišicna atrofija se javila u tricepsima. Pokušavam da obnovim ova tkiva sa bolnim dubokim masažama i ultrazvucnim mašinama.

FLEX: Kako si se osecao kada se ova prica pojavila na Internetu ?

MILOŠ Šarcev: Naravno, loše vesti se brzo sire. Video sam neke besmislene izjave, ali kada su me ljudi pozvali, ja sam im rekao baš ono što se desilo. Nemam tajni. Cuo sam se i sa nekim momcima sa slicnim iskustvom. Znam 4 amaterska takmicara iz Kalifornije koji su koristili isti preparat i imali slicne negativne efekte, ali ipak ne toliko jake kao moje, jer u mom slucaju se radilo o nepažljivom ubrizgavanju direktno u venu. Nakon što su ponovo analizirali moj slucaj, doktori su rekli da bi svako ko bi ubrizgao ovaj preparat u mišice imao istu reakciju koju sam ja imao zato što bi ga upili kapilari. U osnovi, bodibilderi koji koriste Synthol u stvari igraju ruski rulet.

FLEX: Zašto si progovorio ?

MILOŠ Šarcev: Ljudi moraju da cuju o tome. Ako ja treba da budem primer koji ce obeshrabriti ljude, ja cu to i biti. Uvek sam govorio ljudima da ne rade sve ono što vide da neko drugi radi. Razmišljajte logicno, radite ono što ima smisla; ne radite nešto bez obzira na posledice koje ono ostavlja. Potpuno podržavam clanak koji ste vi objavili o Syntholu u oktobarskom izdanju. Ne znam ni kako je to ulje dospelo u bodibilding, ali odjednom su svi poceli da ga koriste. Zato, da bi ostali u takmicenju, i vi morate da ga uzimate.

FLEX: Poznat si kao bodibilder koji imaju estetsku figuru, izgledaš kao neko ko bi bio poslednji koji mora da koristi Synthol. Šta bi rekao citaocima koji ce biti šokirani da je neko kao ti navucen na ovu stvar ?

MILOŠ Šarcev: Bicu iskren. Razocaran sam u sebe zato što sam to uradio. Ušao sam u bodibilding zato da bi dobio dobar izgled, idealnu figuru. Dobio sam izgled, ali sam ipak bio 10. na Mr. Olypmia 1999. Znaci tu sam, profesionalac sam 10 godina, ali sam zastao na 10. mestu i sudije su mi rekle da mi je slabost velicina ruku. Probao sam svaku rutinu koja se može zamisliti kako bi povecao ruke, pa sam onda iz ocaja pokušao i kraci put. To je razocaravajuce, ali sam to uradio.

FLEX: To je bila poslednja opcija ?

MILOŠ Šarcev: Verujem da mi je trening dovoljno intenzivan, ali moje ruke nisu kao kod drugih vrhunskih profesionalaca. Recimo da vidite vrhunskog takmicara za Olympiju kako uzme Synthol i izvuce se sa njim, a onda se još plasira visoko zato što je povecao velicinu odredenih mišica. Istovremeno vam sudije kažu: "Ako povecaš ruke, biceš bolje plasiran."Šta bi ti uradio? Ja cu ili biti tvrdoglav i necu to uraditi ili cu se i ja ukljuciti u tu igru.

FLEX: Šta treba uraditi da bi se Synthol izbacio iz bodibildinga ?

MILOŠ Šarcev: IFBB ga je zabranio, ali trenutno ne postoji test koji bi dokazao njegovu upotrebu, jedino da se gleda ocima i vidi da li je korišcen Synthol. Wayne DeMillia (IFBB Pro Division predsednik) rekao je da ce kažnjavati one koji ga koriste, i ja se potpuno slažem s njim, ali garantujem da cemo imati izuzetaka. Onaj koji koristi Synthol nece izgubiti velicinu za par meseci. To ulje duže ostaje u telu. Ljudi vole da veruju da ono nestaje iz tela, ali mogu vam reci iz licnog iskustva da ono još uvek nije nestalo.Svako ko ga koristi rizikuje mnogo - samo je pitanje vremena. Odlucan sam da se i narednih godina takmicim, ali više nikad ga necu koristiti.

FLEX: Rekao si ranije da tvoj izgled nije nagraden. Kakav izgled se nagraduje ?

MILOŠ Šarcev: Ovih dana vlada velicina. Lee Haney je 1991. smatran cudovištem od 114 kg. Ja sam se 1999. takmicio sa tom istom težinom i smatran sam za bantam klasu. Kako možeš da uporeduješ jednog pored drugog 114 i 127 kilaša? Po meni to je problem.
 

Nemojte me pogrešno shvatiti. Suditi na bilderskom takmicenju nije lako. Postoji mnogo faktora koji se moraju razmotriti: estetika, simetrija, proporcije, kondicija, zrelost mišica, poziranje. Suditi u nekom sportu je umetnost. Po mom mišljenju, mišicna masa je unela najviše konfuzije u bodibilding. Da li je vece uvek bolje? Po meni nije. Ja mislim da je kreiranje estetski zadovoljavajuce figure sa savršenom simetrijom i proporcijama i neverovatnom kondicijom glavno u ovom sportu.

FLEX: Rekorder si sa najviše profesionalnih nastupa na takmicenjima. Koliko si ih uradio i kako si uspeo da postigneš tako veliki broj nastupa dok neki profesionalci rade samo jedno takmicenje godišnje ?

MILOŠ Šarcev: Od 1991. uradio sam 68 profesionalnih takmicenja i 10 puta za redom sam se kvalifikovao na Mr. Olympia. Taj rekord sam postigao zato što radim svoj posao, posao koji shvatam vrlo ozbiljno. Moj posao je da budem profesionalni bodibilder, ne jednom godišnje, nego svakog dana u godini. Ja ne dobijem 30 kg van sezone pa da onda to smanjujem za takmicenje. Ja dobro izgledam tokom cele godine. Neka se javi neko ko me je video da negde poziram, a da sam bio van forme. Kada se takmicim, uvek težim idealizmu. Kako održavam ovakav tempo? To je moj život - volim ovo što radim.

FLEX: Rekao si da ti je želja da uradiš 100 takmicenja. Da li ti je to još uvek cilj ?

MILOŠ Šarcev: Naravno. Ali nekoliko takmicenja je otkazano pa me to usporava. Ne znam da li vi možete nešto da uradite po tom pitanju. [smeh]

FLEX: Poznat si po tome što pomažeš ostalim bilderima u njihovim pripremama za takmicenje. S kim radiš ?

MILOŠ Šarcev: Ne volim da uzimam zasluge, ali radio sam sa Dennis Jamesom za 2000 Ironman i Arnold takmicenja, i bicu u njegovom uglu na Mr. O. Pomogao sam Troy Alvesu na 2000 NPC USA, i bicu s njim na nacionalnom prvenstvu. Radim i sa Melvinom Anthonyjem za sledeci Arnold Classic.

FLEX: Da li bi i dalje radio sa Dennisom da je u istom takmicenju u kom i ti nastupaš ?

MILOŠ Šarcev: Naravno. Ja sam pravi sportista: volim da delim moje znanje i iskustvo. Pomaganje ovim momcima mi je zadovoljstvo. Ako me pobede, prvi cu im cestitati.

FLEX: Da li je tvoja analiticka priroda rezultat toga što su tvoji roditelji doktori ?

MILOŠ Šarcev: Moje vaspitanje je bilo vrlo striktno.Naucili smo mnogo o moralu i etici, a familija i prijatelji su na prvom mestu. Roditelji su me naucili da moj cilj treba da bude sticanje prijatelja i da je davanje bolje od primanja. Otac je cak insistirao da svaki dan uradim nešto što ce nekog uciniti srecnim. Otac me je ohrabrio da se okušam u sportu. Uveo me je u borilacke veštine da bi naucio disciplinu i u plivanje zato što je to zdrav sport koji kombinuje rad celog tela i izdržljiv trening.

FLEX: Šta je mislio o bodibildingu ?

MILOŠ Šarcev: Od svih sportova koje sam probao, bodibilding je bio jedini kojim nije želeo da se bavim. Moj otac je bio psihijatar, i mislio je da je poziranje na sceni narcisoidno, ali kada je shvatio da ja to radim iz takmicarskih razloga, kao izazov samom sebi, potpuno je promenio mišljenje.

FLEX: Da li te je video da se takmiciš na Mr. Olympia ?

MILOŠ Šarcev: Nažalost, umro je 1991. pre mog debija na Mr. O. Doživeo je moždani udar pre mog prvog profesionalnog nastupa (San Jose Pro Invitational, April 1991). Do tada je poceo da me podržava u mojoj bilderskoj karijeri. Želeo je da budem univerzitetski obrazovan kao što su on i majka, ali je uvek govorio da su zdravlje i sreca najvažnije stvari u životu, pa ako bi ja radio posao koji mrzim, cemu onda to?

FLEX: Da li si ikada razmišljao da se vratiš u Srbiju?

MILOŠ Šarcev: Ne privlaci me da tamo živim, jer u Kaliforniji sada imam dom, ali volim da povremeno posetim familiju.

FLEX: Tvoja porodica ovde u Kaliforniji sastoji se od tvoje žene Milamar i dvogodišnje cerke Aleksandre. Kako te je cerka promenila?

MILOŠ Šarcev: Ona je svetlost u mom životu. Mnogo je volim. Ona je sada moj prioritet, ono što je ranije bila moja karijera. Ako treba da idem u teretanu a moja cerka želi da se igra, odložicu odlazak u teretanu za kasnije. Ako sam na dijeti a moja cerka mi ugura cokoladu u usta, ja cu je pojesti - ja sam na prvom mestu otac. Mnogi vrhunski šampioni, kao što je npr. Lee Haney, imaju porodice.

FLEX: Kako to izgleda biti oženjen fitnes profesionalkom?

MILOŠ Šarcev: Moj brak sa Milamar je najbolja stvar koja mi se desila. Pravo je blaženstvo biti sa njom. Još uvek sam ludo zaljubljen u nju, i smatram da je nas brak savršen. Njena karijera kao IFBB pro fitnes takmicarke ne predstavlja smetnju jer su nam životni stilovi slicni. Mi smo totalno usredsredeni jedno na drugo. Kada bi razmišljao koliko ljudi misli da je moja žena seksi, bio bi nesiguran i izludivao bi. Za onih nekoliko koji ne cene nas brak, siguran sam da ona može da im pokaže gde da idu.

 FLEX: Takmicio si se protiv trojice Mr. Olympijaca: Lee Haney, Dorian Yates i Ronnie Coleman. Kako ih ocenjuješ?

MILOŠ Šarcev: Lee Haney je divan covek. On je pravi šampion i ima dobru narav. Dominirao je u svojoj eri i još uvek je najuspešniji bilder svih vremena. Kada sam se 1991. prvi put kvalifikovao na Mr O, otišao sam u Mr O sobu sa konferencije i video sam Lee-a, coveka koga sam idolizovao. On je ustao iz stolice, došao do mene, pitao me kako se izgovara moje ime, predstavio se i poželeo mi srecu na takmicenju. Ostao sam bez reci. Onda sam ga posmatrao kako isto to radi i sa ostalim takmicarima. Od tada, svaki put kada ga vidim, stvar je ista: veliki osmeh na njegovom licu, pravi džentlmen, uvek ohrabruje. On je pravi primer onoga što bi Mr O trebao biti. Skidam mu kapu.

FLEX: Dorian Yates i Ronnie Coleman ?

MILOŠ Šarcev: Uvek sam cenio Doriana zato što je bio razlicit. Bio je prvi sa svojim principima treninga i ishranom. Oduvek sam voleo da cackam po njegovom mozgu jer je tu uvek bilo mnogo stvari koje je trebalo da naucim. Njegovo uvežbavanje je bilo superiorno. A Ronnie? Mislim da je Ronnie fizicki superiorniji od svih nas. Ponekad mi raznese mozak - a ja sam u bodibildingu vec 20 godina.

FLEX: Da li ceš ostati u ovom sportu nakon što se penzionišeš?

MILOŠ Šarcev: Mislim da cu ostati umešan u fitnes industriju i bodibilding. Voleo bi da se umešam u sudenje i planiram da ucinim nešto u ishrani, nadam se sa Weiderom. Volim da dizajniram dodatke, i mislim da imam puno dobrih ideja. Takode, vlasnik sam teretane, i pokušacu da raširim posao na lanac teretana. Sada mislim da je Powerhouse Gym u Fullertonu u Kaliforniji stvarno na putu da postane nova meka.

FLEX: Kako bi opisao svoj odnos sa Joe Weiderom?

MILOŠ Šarcev: Volim Joa. Svaki put kada razgovaram sa njim osecam se kao da razgovaram sa svojim ocem. On nas sve podržava. On stvarno voli bodibilding - on je pravi fan. Kada bi mogao, mislim da bi nam pomagao više nego što može. Ne treba posebno reci da je on izuzetan strucnjak. On još uvek voli da sednemo kod njega u kancelariji, da mu poziramo i da nam ukazuje na dobre i loše delove.

FLEX: Nakon tvog bliskog susreta sa smrcu ove godine, koji je tvoj cilj u 2001. ?

MILOŠ Šarcev: Da se vratim na onakav nacin rada kako sam to ranije radio i da ne pokušavam krace puteve. Moj ukupni cilj u bodibildingu je da nastupim na 100 takmicenja. Da bi to ostvario, moracu da se takmicim još najmanje 4 godine. Od sada pa nadalje, izgradivacu svoje telo da bi ispunio moj ideal, a ne ideale ostalih. Znaci gradicu telo da bi zadovoljio sebe. Joe Weider me podržava, govori mi da ne idem na ludu velicinu, vec da se vratim onakvom MILOŠU kakvim me svi znaju. Prezentovacu svoje telo na nacin kako sam to radio 1997: telo sa jakom estetikom, balansom i kondicijom. To je ono što cu pokazivati na sceni sledece godine, i nadam se da ce sudije to nagraditi. Cak i ako ne nagrade, necu pokusati da uradim neke ekstremne mere. Ja sam vrlo srecan što sam još uvek ovde. To je lekcija koju sam naucio na teži nacin. Samo se nadam da ce ovi moji javni nastupi naterati ostale da slede slican put.