April 29, 2024, 02:27:20 posle podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.106 poruka u 18.751 tema - 20.950 članova - Poslednji član: d0ss
X3MShop banner

Autor Tema: Verujete li u Boga?i zasto  (Pročitano 25902 puta)

Van mreže MrT

  • Middleweight Member
  • ****
  • Poruke: 457
Odg: Verujete li u Boga?i zasto
« Odgovor #30 poslato: Januar 19, 2011, 07:34:34 posle podne »
Ne verujem da je covek nastao od majmuna - to vredja majmune!

Van mreže Pocetnik993

  • Middleweight Member
  • ****
  • Poruke: 474
  • Teretana Druga MAMA :)
Odg: Verujete li u Boga?i zasto
« Odgovor #31 poslato: Januar 19, 2011, 07:45:45 posle podne »
Odgovor: Da li Bog postoji? Nalazim interesantno da se toliko mnogo pažnje pridaje ovoj raspravi. Najnovija istraživanja nam kažu da preko 90% ljudi na zemlji danas vjeruje u postojanje Boga ili neke više sile. Ipak, nekako je odgovornost pala na one koji vjeruju u Božije postojanje da nekako dokažu da on zaista postoji. Po meni, trebalo bi da bude obrnuto.

Međutim, ne može se dokazati da li Bog postoji ili ne. Biblija čak kaže da mi moramo vjerom da prihvatimo činjenicu da Bog postoji, “A bez vjere nemoguće mu je ugoditi, jer onaj koji želi pristupiti Bogu mora vjerovati da postoji Bog i da nagrađuje one koji ga traže” (Hebrejima 11:6). Da je Bog tako želio, mogao je jednostavno da se pojavi i dokaže čitavom svijetu da postoji. Ali, da je to uradio, ne bi bilo potrebe za vjerom. “Isus mu reče: ‘Jer me vidiš, vjeruješ. Blago onima koji će vjerovati, a da nisu vidjeli’” (Ivan 20:29).

To, međutim, ne znači da ne postoji dokaz Božijeg postojanja. Biblija objavljuje, “Nebesa slavu Božju kazuju, naviješta svod nebeski djelo ruku njegovih. Dan danu to objavljuje, a noć noći glas predaje. Nije to riječ, a ni govor nije, nije ni glas što se može čuti, al’ po zemlji razliježe se jeka, riječi sve do nakraj svijeta sežu” (Psalam 19:2-5). Ako pogledamo na zvijezde, uvidimo beskrajnost svemira, posmatramo čuda prirode, vidimo ljepotu zalaska sunca – sve će nas to uputiti na Boga Stvoritelja. Ako to nije dovoljno, postoji i dokaz o Bogu u našim srcima. Propovjednik 3:11 nam kaže, “…iako je dopustio čovjeku uvid u vjekove…” Postoji nešto duboko u našem biću što prepoznaje da postoji nešto iznad ovog života i neko iznad ovog svijeta. Možemo intelektualno da poričemo ovu spoznaju, ali Božije pristustvo u nama i kroz nas je još uvijek tu. Uprkos svega ovoga, Biblija nas upozorava da će neki još uvijek poricati Božije postojanje, “Bezumnik reče u srcu: ‘Nema Boga.’” (Psalam 14:1). S obzirom na to da 98% ljudi kroz historiju, u svim kulturama, u svim civilizacijama, na svim kontinentima vjeruje u postojanje neke vrste Boga – mora da postoji nešto (ili neko) što prouzrokuje ovo vjerovanje.

Pored biblijskih argumenata za Božije postojanje, postoje i logični argumenti. Prvo, tu su ontološki argumenti. Najpopularniji oblik ontološkog argumenta u osnovi koristi pojam Boga da dokaže njegovo postojanje. On počinje definicijom Boga, kao “nekoga od koga se niko veći ne može zamisliti.” Onda se raspravlja da postojati je veće nego ne postojati i zato najveće moguće biće mora da postoji. Ako Bog ne bi postojao, onda on ne bi bio najveće biće koje se može zamisliti – ali to bi bilo konradiktorno samoj definiciji Boga. Drugi je teološki argument. Teološki argument je da, s obzirom na to da svemir očituje tako divan dizajn, mora da postoji i Božanski kreator. Na primjer, da je zemlja samo nekoliko stotina kilometara bliža ili dalja od sunca, ne bi bila sposobna da podržava mnogo života kao što to sada čini. Da su elementi u našoj atmosferi samo nekoliko procenata različiti, svako živo biće na zemlji bi umrlo. Vjerovatnoća da se jedan molekul proteina slučajno stvori je 1 u 10243 (to je 10 praćeno sa 243 nule). Jedna ćelija se sastoji od miliona proteinskih molekula.

Treći logični argument za Božije postojanje je nazvan kosmološki argument. Svaka posljedica mora da ima uzrok. Ovaj univerzum i sve u njemu je jedna posljedica. Mora da postoji nešto što je prouzrokovalo postojanje svega. U krajnjem slučaju, mora da postoji nešto “ne-uzrokovano”, što je uzrokovalo nastanak svega ostalog. To nešto “ne-uzrokovano” je Bog. Četvrti argument je poznat kao moralni argument. Svaka kultura kroz historiju je imala neki oblik zakona. Svi imaju osjećaj za dobro i loše. Ubistvo, laganje, krađa i nemoral su gotovo uopšteno neprihvatljivi. Odakle je ovaj osjećaj za dobro i zlo došao, ako ne od svetog Boga?

Uprkos svega ovoga, Biblija nam govori da će ljudi odbiti jasnu i neosporivu spoznaju Boga i, umjesto toga, vjerovati laži. Rimljanima 1:25 izjavljuje, “(oni) su istinu Božju zamijenili lažju te se klanjali i iskazivali štovanje stvorenju mjesto Stvoritelju, koji je slavljen zauvijek. Amen.” Biblija također objavljuje da ljudi nemaju izgovor što nevjeruju u Boga, “Uistinu, njegova se nevidljiva svojstva, njegova vječna moć i božanstvo, promatrana po njihovim djelima, opažaju od postanka svijeta. Tako nemaju isprike” (Rimljanima 1:20).

Ljudi tvrde da ne vjeruju u Boga jer to “nije naučno” ili zato što “nema dokaza”. Istinski razlog je da jednom kad ljudi priznaju da Bog postoji, moraju i da shvate da su mu odgovorni i da im je potrebno njegovo oproštenje (Rimljanima 3:23; 6:23). Ako Bog postoji, onda smo odgovorni za svoje postupke pred njim. Ako ne postoji, onda možemo da radimo šta god želimo, bez brige da će nas Bog osuditi. Ja vjerujem da je to razlog zašto se mnogi u našem društvu tako čvrsto drže evolucije – da bi ljudi imali alternativu u odnosu na vjerovanje u Boga Stvoritelja. Bog postoji i, na kraju krajeva, svi znaju da on postoji. Sama činjenica da neko tako agresivno pokušava da ospori njegovo postojanje je ustvari argument za to da on postoji.

Dopustite mi još jedan, posljednji, argument za Božije postojanje. Kako znam da on postoji? Znam, jer ja razgovaram sa njim svaki dan. Ja ne čujem svojim ušima da mi on odgovara, ali osjećam njegovo prisustvo, njegovo vođstvo, ja poznajem njegovu ljubav, žudim za njegovom milošću. Neke stvari koje su se dogodile u mom životu ne mogu se nikako drugačije objasniti, osim Bogom. Bog me je tako čudesno spasio i promijenio moj život, tako da ne mogu drugačije, nego da priznam i slavim njegovo postojanje. Nijedan od ovih argumenata sam po sebi ne može ubijediti nikoga ko odbija da prizna ono što je toliko jasno. Na kraju, Božije postojanje mora da bude prihvaćeno vjerom (Hebreji 11:6). Vjera u Boga nije slijepi skok u tamu, već siguran korak u dobro osvijetljenu sobu, gdje 90% ljudi već stoji.
http://www.gotquestions.org/Bosanski/Bog-postoji.html

Van mreže Pocetnik993

  • Middleweight Member
  • ****
  • Poruke: 474
  • Teretana Druga MAMA :)
Odg: Verujete li u Boga?i zasto
« Odgovor #32 poslato: Januar 19, 2011, 07:47:46 posle podne »
Postojanje Boga donosi određene moralne norme. Ateizam takođe donosi svoj moral. Ako ne postoji Bog, zašto bih se brinuo za druge ljude? Sve bi bilo dopušteno. Ljudi bi mi bili rivali, konkurenti koje moram da istisnem i pobedim da bih opstao. Ako niko ne bi verovao Bogu, čini se da bi svet bio mnogo lošiji.

Ako nema Boga, naš život bi bio besmislen. Sve što radimo bilo bi uzaludno jer se naš život na kraju ipak završava smrću, našim nestankom. Nema teže kazne od nepotrebnog i beznadežnog rada. Ratni zatvorenici se prisećaju groznih kazni koje su njihovi neprijatelji izmislili. Morali su da kopaju rupe krampovima i lopatama, posle čega su morali da ih zatrpavaju. Primoravali su ih da bez potrebe prenose kamenje sa jednog mesta na drugo i to se tako ponavljalo iz dana u dan. Da bi naš život imao smisla, nije dovoljna snaga i napor. Čovek ima potrebu da veruje da ono što radi ima smisla. On je spreman na bilo kakav napor ako u tome vidi smisao. Svaki trud koji se bez Boga završava smrću je besmislen.

Da li bi čovek mogao da bude dobar bez Boga?

Ljudi se trude da budu dobri, ali ne uspevaju. Ne znam ni jednog čoveka kome je uspelo da u svemu bude dobar bez Boga. (Jedino ako iskrivi značenje reči dobar.) Komunizam nije ostvaren baš zato što ljudi nisu sposobni da se odvoje od svojih sebičnih interesa i zla. Ako ljudi pokušaju da naprave lažno religiozni društveni poredak, koji koristi drugačije termine (na primer raj umesto utopija), a ima iste principe kao i društvo ljudi bez Boga, kraj takvog društva biće kao i kraj ateističkog društva.

Ako pretpostavimo da Bog nije postavio određene moralne norme u čovekovu ličnost kao što tvrde ateisti, onda griža savesti ne bi postojala. Svet materije ne može da stvori savest, kao ni apstraktne pojmove kao što su pravda, istina, ljubav. Ipak, unutar nas mi zapažamo da postoje apsolutna moralna načela (superego) koja traže od nas da budemo savršeni.

Ateisti često pod rečju dobar podrazumevaju nešto drugo. Za neke ateiste je Staljin bio dobar čovek, ali jednom prosečnom čoveku je jasno da je reč o masovnom ubici.

A da li bi neko mogao za Isusa Hrista da kaže da nije bio dobar? Zar savršeni život Isusa Hrista nije dokaz o postojanju Boga? Ljudi se žrtvuju za pare, iz koristi, ali ne kao Hristos za svoje neprijatelje, pa čak i za ateiste koji odluče da se vrate Bogu. Tako visoki moral i takva dobrota ne postoji među ljudima. Sam Isus je rekao da ljudi ne bi poverovali Bogu ni kad bi im poslao vaskrslog čoveka (Luka 16.27-31). Da bi čovek stekao poverenje u Boga, Isus kaže da je dovoljno da poslušaju "Mojsija i proroke" čije su reči zapisane u Bibliji. Život Isusa Hrista je dokaz da Bog postoji.

Šta ako Bog postoji?

Ateisti kažu da su Boga izmislili ljudi da bi im bilo lakše. Ali ljudi su izmislili i Deda Mraza da bi ih usrećio poklonima, pa ipak niko ne veruje u Deda Mraza, iako nas je činio srećnim dok smo bili deca. To je zato što je Deda Mraz mit, izmišljotina, a Bog nije mit nego stvarnost, jer Bog stvarno deluje, menja ljude na bolje, i čini ih srećnim za večnost. Ništa u Bibliji nije pisano kao mit, nego kao istorijski podaci, kao svedočanstvo.

Svaki čovek se u vreme zemljotresa ili poplave uplaši za svoj život. Međutim, ljudi nisu izmislili Boga zato što se plaše prirodnih nepogoda. Apostoli su se za vreme oluje na Galilejskom jezeru uplašili da će izginuti, ali su se obratili za pomoć Hristu a ne "bogu oluje." Kada je Hristos trenutno utišao oluju rekavši reč, apostoli su se još više uplašili. (Marko 4.36-41) Nisu se uplašili zbog čuda koje su videli, nego od svetosti Božje ličnosti pred njima. Božje osobine su takve da mi ograničeni ljudi, bez obzira koliko za sebe mislimo da smo veliki, možemo samo da pred Bogom kleknemo na kolena.

Dakle, postoje samo 4 mogućnosti:

1) Bog ne postoji i ti ne veruješ;    
3) Bog postoji a ti ne veruješ;

2) Bog ne postoji i ti veruješ;    
4) Bog postoji i ti veruješ.


Samo jedna od ove 4 mogućnosti nosi verovatnoću da se dobije ogromna nagrada: večni život. Ko veruje ne može da je izgubi, a ko ne veruje ne može da je dobije. Pre nego što skočimo u ponor, moramo da znamo da li će spasilačka mreže biti razapeta ispod nas.

Bog ne zavisi od mog postojanja niti od postojanja nekog drugog čoveka, ali moj život i te kako zavisi od Božjeg postojanja. Besmisao života bez Boga jasno govori u prilog ne samo postojanja Boga, nego i neophodnosti da čovek izgradi poverenje u Boga. Zato je potrebno da čovek bude pošten pred sobom, i da iskreno potraži pravog, istinitog Boga da bi mu život dobio smisao i temelj koji se ne može srušiti.
http://www.isusdolazi.org/hriscanski-portal/index.php?option=com_content&view=article&id=261:o-nama&catid=89:najvanije-istine&Itemid=179&limitstart=1

Van mreže Francuz

  • Cruiserweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.130
Odg: Verujete li u Boga?i zasto
« Odgovor #33 poslato: Januar 19, 2011, 08:36:18 posle podne »
A ti si sleepy toliko star i iskusan da imas na avataru cica glisu koji mlati palamurom. Ti si nasao o jednom TESLI da pricas sta je bio...
Tesla je SRBIN, isto kao i svaki SRBIN gde god se on nalazio, u kojoj god drzavi radio. Poreklo, porodica i jos neke stvari odlucuju odakle si, a ne gde hleb zaradjujes.

Van mreže Pocetnik993

  • Middleweight Member
  • ****
  • Poruke: 474
  • Teretana Druga MAMA :)
Odg: Verujete li u Boga?i zasto
« Odgovor #34 poslato: Januar 19, 2011, 08:41:17 posle podne »
LJudi pa skrenuli smo sa teme pricate o Tesli to raspravljajte na pm o njemu.

Van mreže nbg-v

  • Middleweight Member
  • ****
  • Poruke: 455
Odg: Verujete li u Boga?i zasto
« Odgovor #35 poslato: Januar 19, 2011, 08:47:59 posle podne »
au kako se razvija ova tema ... ne bi me iznenadilo da se zavrsi o nekoj prici o Duletu Vujosevicu :)

Van mreže Pocetnik993

  • Middleweight Member
  • ****
  • Poruke: 474
  • Teretana Druga MAMA :)
Odg: Verujete li u Boga?i zasto
« Odgovor #36 poslato: Januar 19, 2011, 08:59:31 posle podne »

Van mreže TeH FiLiP

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 2.443
  • Barbarian to be
Odg: Verujete li u Boga?i zasto
« Odgovor #37 poslato: Januar 19, 2011, 09:36:50 posle podne »
Pocetnik,tema je bila prosto pitanje,ne da mi tu kacis neke tekstove i da izdvajas citate iz biblije...kazi verujem zato iz ato i kraj price jer ce inace tema otici u superepsku temu sa 100 strana za 4 dana gde cemo samo kvotovati jedni druge.

verujem u pojam "boga",ne hriscanskog,ne muslimanskog ili kojegod ljudske tvorevine jer mom bogu ne trebaju ljudi da ga stvore.Ja verujem da je bog mama priroda,i sto se vise budemo zaebavali s njom ili "njime" to cemo pre da popushimo crveni karton,a vidim da se polako zahuktava nase samounistavanje...
How could he know this new dawn’s light
Would change his life forever?
Set sail to sea but pulled off course
By the light of golden treasure

Van mreže sleepy

  • Light Heavyweight Member
  • ****
  • Poruke: 661
Odg: Verujete li u Boga?i zasto
« Odgovor #38 poslato: Januar 19, 2011, 10:12:22 posle podne »
A ti si sleepy toliko star i iskusan da imas na avataru cica glisu koji mlati palamurom. Ti si nasao o jednom TESLI da pricas sta je bio...
Tesla je SRBIN, isto kao i svaki SRBIN gde god se on nalazio, u kojoj god drzavi radio. Poreklo, porodica i jos neke stvari odlucuju odakle si, a ne gde hleb zaradjujes.

jus soli? jus sanguinis?
I r made of sugar, spice and everything awesome. But mom and dad accidentaly added an extra ingredient...chemical WIN!!!

Van mreže MR.BIG

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 2.984
  • BB Klub MR.BIG Kula
Re: Verujete li u Boga?i zasto
« Odgovor #39 poslato: Januar 19, 2011, 10:26:55 posle podne »
Animals do not have gods, they are smarter than that. – Ronnie Snow
"No man has the right to be an amateur in the matter of physical training. It is a shame for a man to grow old without seeing the beauty and strength of which his body is capable." - Socrates

Van mreže Shumadinac

  • Light Heavyweight Member
  • ****
  • Poruke: 533
Odg: Verujete li u Boga?i zasto
« Odgovor #40 poslato: Januar 19, 2011, 10:28:24 posle podne »
Eleven saintly shrouded men,
Silhouettes stand against the sky,
One in front with a cross held high,
Come to wash my sins away...

Van mreže VladimirUgr

  • Flyweight Member
  • **
  • Poruke: 121
Odg: Verujete li u Boga?i zasto
« Odgovor #41 poslato: Januar 19, 2011, 11:05:19 posle podne »
Biblija kaze da je Bog stvorio Zemlju-naucnici imaju dokaze da je Zemlja nastala usled Velikog Praska.Biblija kaze da je coveka stvorio bog-nauka ima dokaze  da je covek nastao evolucijom prostih organizama!Dakle verovati u nesto za sta imamo bar neki dokaz ili u neke price?
“The fight is won or lost far away from witnesses - behind the lines, in the gym, and out
there on the road, long before I dance under those lights.” - Muhammad Ali

Van mreže TeH FiLiP

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 2.443
  • Barbarian to be
Odg: Verujete li u Boga?i zasto
« Odgovor #42 poslato: Januar 19, 2011, 11:34:16 posle podne »
veliki prasak je teorija.Organizovana religija je isto teorija.Dok ne dokazu u praksi i/ili jedni i drugi ostaje u domenu teoretisanja i u doemnu verovanja.ISTINA je drugaciji pojam i ne treba tako lako da je uzimamo u usta tipa"EVOLUCIJA JE ISTINA" Kada ima gomila rupa jos uvek ili "KREACIONIZAM JE ISTINA" itd itd.Apsolutna Istina je nesto dokazano i nesto sto se moze svakoga trenutka dokazati.Zato mislim da ovakve teme nemaju mesto na ovom forumu jer su samo izvor flejmova i svadja....bolje lock
How could he know this new dawn’s light
Would change his life forever?
Set sail to sea but pulled off course
By the light of golden treasure

Van mreže IGOR_X3M

  • Light Heavyweight Member
  • ****
  • Poruke: 669
Odg: Verujete li u Boga?i zasto
« Odgovor #43 poslato: Januar 19, 2011, 11:52:19 posle podne »
Biblija kaze da je Bog stvorio Zemlju-naucnici imaju dokaze da je Zemlja nastala usled Velikog Praska.Biblija kaze da je coveka stvorio bog-nauka ima dokaze  da je covek nastao evolucijom prostih organizama!Dakle verovati u nesto za sta imamo bar neki dokaz ili u neke price?


Smesno.

Van mreže TeH FiLiP

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 2.443
  • Barbarian to be
Odg: Verujete li u Boga?i zasto
« Odgovor #44 poslato: Januar 20, 2011, 12:26:24 pre podne »
Biblija kaze da je Bog stvorio Zemlju-naucnici imaju dokaze da je Zemlja nastala usled Velikog Praska.Biblija kaze da je coveka stvorio bog-nauka ima dokaze  da je covek nastao evolucijom prostih organizama!Dakle verovati u nesto za sta imamo bar neki dokaz ili u neke price?


ovo si stvarno lupio.Ne verujem u boga,ali ZEMLJA nije anstala od velikog praska ni u teoriji jbt,veliki prasak je teorija stvaranja celog univerzuma...jedino zasta naucnici imaju dokaze je da postoji neki kamen na zemlji koji je star 4-5 milijardi godina i po tome znamo OTPRILIKE starost Zemlje. Razvoj i nastanak zivota je takodje TEORIJA.

brkas DOKAZ i TEORIJU!

zato i akzme da se tema zakljuca jer ljudi brkaju loncice
How could he know this new dawn’s light
Would change his life forever?
Set sail to sea but pulled off course
By the light of golden treasure