April 23, 2024, 08:54:02 posle podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.101 poruka u 18.751 tema - 20.949 članova - Poslednji član: JankoStev
X3MShop banner

Autor Tema: povreda koljena , kako ojacati kvadriceps ?  (Pročitano 19426 puta)

Van mreže malehlace

  • Član
  • *
  • Poruke: 3
povreda koljena , kako ojacati kvadriceps ?
« poslato: Jul 15, 2011, 06:11:52 posle podne »
pozdrav ,

prije godinu ipo mi je izletilo koljeno , nosio sam gips mjesec dana a posle toga isao na terapije jos 2 mjeseca koje mi nisu pomogle , zatim sam sam radio vjezbe samostalno jos nekih 2-3 mjeseca ali sam se ubrzo  smorio i prestao trenirati i vjezbati . Sada hocu da krenem u teretanu i ojacam kvadriceps ciji je obim za 6-7 cm manji nego na drugoj nozi , imati li neki savjet ? Odmah da kazem da mi nije bitno da nabijem taj misic da bude ogroman nego da bude jak i da moze zamjeniti ulogu ligamenata koji su oslabljeni. Koliko redovno da radim kvadriceps , svaki dan ? Koje su najbolje vjezbe ? 


Van mreže detritus

  • Minimumweight Member
  • **
  • Poruke: 74
Odg: povreda koljena , kako ojacati kvadriceps ?
« Odgovor #1 poslato: Jul 19, 2011, 01:46:56 posle podne »
Ja sam licno upropasio isto sto i ti i posle skoro dve godine isprobavanja i maltretiranja, dosao sam do sledeceg zakljucka.

NISTA IZ TERETANE NE MOZE DA TI POMOGNE, ko kaze suprotno, verovatno ni nema problem sa ligamentom.
JEDINA i jos jednom JEDINA stvar koja je dala rezultata je konstantno bezbanje u nedogled ortopedski vezbi APSOLUTNO BEZ OPTERECENJA( ukoliko ti doktor nije pokazao, napisi to, pa da ti objasnim kako da ih radis ) izuzetak eventulano u kasnijoj fazi ( posle 5-6 meseci ) moze da bude dodavanje rasteglijive trake i to je sve.
Ja sam sve probao razlicite treninge, ishranu ovako onako, sve to po vise meseci ali jednostavno, povredu ligamenata kolena, ne mozes srediti nikako nekim posebnim programom u teretani. A moje iskustvo nije jedino jer je samo jedan od ljudi koje znam, moj jako dobar drugar to sanirao na nacin na koji ja sada vec sa uspehom radim.
Odmah da ti kazem da nije ni malo jednostavno raditi taj ortopedski program, sta vise rekao bih da je tezi od treninga sa tegovima u teretani. Potrebno je bukvalno sebe da ubedis, a to posle vec 2-3 nedelje postaje ocigledno, da taj posao nije uzaludan. Potrebno je vezbe raditi, bukvalno non stop. Znaci ja dok ti kucam sad sa posla, radim te vezbe. Znaci, dok si kuci, u kaficu, na plazi, na poslu, bukvalno stalno ( jer stalno nesto i radis sa nogama, za razliku od tegova kada ti noge uglavnom u svakodnevnom zivotu nisu dodatno opterecenje sa 40+ klia ), ne postoji situacija u kojoj ne treba da radis i preskaces. Ovo bukvalno treba da ti preraste iz treninga u naviku, mozda je tako najbolje receno.
Takodje, ne postoji suplement koji ce ti pomoci. Nikakvi vanadil sulfati, preparati sa kolagenom i slicno, niti amino kiselina i sta sve ne. Samo normalan zivot, normalna hrana ( ili vec korigovana ishrana ako praktikujes ). Nije stvar izgradnje misica vec stvar privikavanja kvadricepsa njegovoj novoj funkciji. A te konkretne vezbe radis iz razloga sto skoro iz kuka krece taj deo misica koji obezbedjuje koleno.

Znaci iskreno, sve sam probao, i sta su mi ovde sa najboljom namerom savetovali i na drugim mestima sta sam cuo ( sve iz razloga sto ove vezbe dosade i ubiju te u pojam ) ali sam se na kraju vratio na to sto mi je primarijus doktor sa Banjice na pocetku i savetovao.

Alternativa koju bih ti toplo preporucio je i operacija. Njom si za razliku od vezbi siguran da vise neces imati problem sa kolenom uopste, jer kod vezbe si ojacao misic, sklonio 80% problema ali onih 20% cini ligament koji ne moze da drzi koleno koliko god misic bio jak. I to je CINJENICA. Znaci da sumiram, aktivan sportski zivot = operacija, oko godinu oporavka i ko nov si, alternativa je vezbe, najbolji steznik za koleno koji mozes da priustis pa onda kupi onaj 100e preko toga, i mnogo MNOGO pazljive aktivnosti. Fudbal, zaboravi, bar onaj istinski.
U oba slucaja, ozbiljniji sport ne pre godinu dana. Mozes da plivas i da dzogiras i ukoliko primetis da imas bilo kakav i najmanji bol, prestani sa tom aktivnoscu. Bajs suprotno svim uverenjima ovde, takodje izbaci ako si povredio prednji ukrsteni.
Nadam sa da sam ti koliko toliko pomogao savetom , bar u meri u kojoj su ( i stvarno i iskreno HVALA ) ovde ljudi, nazalost neuspesno pokusali da pomognu meni.

Van mreže Modulator

  • Bantamweight Member
  • ***
  • Poruke: 168
Odg: povreda koljena , kako ojacati kvadriceps ?
« Odgovor #2 poslato: Jul 19, 2011, 01:58:59 posle podne »
Kao prvo, ti ne mozes da znas da li imas istu stvar kao on, i kao drugo, na svakoj iole modernijoj sportskoj klinici prva stvar koju ce ti preporuciti je da krenes da vezbas koleno. Konkretno, ja sam imao problem sa ligamentima levog kolena, i moja sestra, inace sportski doktor u jednoj Beogradskoj klinici, mi je posavetovala da nikako ne idem na operaciju, sto su lekari preporucivali, zato sto te operacije obogalje coveka, i sluze da se studenti medicine uce anatomiji kolena na pacijentu. Posavetovala me je da vezbanjem popravim koleno, sto sam i uradio, leg curl sa malim kilazama, menjanje ugla noge, zadrzavanje u krajnjem polozaju, itd, itd...i meni je to pomoglo. Mozes da odes i kod nekog od onih sto namestaju noge, ruke, ali moras da vezbas..to je bar moje iskustvo, pozz
Месо млевено мангулице печено. За снагу је важно да не обедује зелено.

Van mreže detritus

  • Minimumweight Member
  • **
  • Poruke: 74
Odg: povreda koljena , kako ojacati kvadriceps ?
« Odgovor #3 poslato: Jul 19, 2011, 02:38:26 posle podne »
Na svakoj iole modernijoj sportskoj klinici kod 90% ljudi nije izlecio koleno, vec samo odradilo terapije ( koje jesu bolje nego u drzavnim ). Verovatno je to razlog zasto ljudi opredeljuju za kliniku na Banjici za sve ozbiljnije teme oko kolena.
A kao neko ko se bavi sa dva sporta u kome je koleno povreda broj 1, povreda koja po ucestalosti u odnosu na druge povrede prelazi 75% mislim da znam o cemu covek prica na osnovu opisa.

Kao drugo, jako si me iznervirao tekstom oko bogaljenja i studenata, pa evo bice ti dovoljno sto sam 3 puta brisao deo teksta, kako ne bi ispalo da sam te uvredio i na kraju napisao samo ovo, NAJVECA GLUPOST KOJU SAM PROCITAO ZA DVE GODINE SVOJE POTRAGE ZA ODGOVARAJUCOM REHABILITACIJOM.
Ama tragova razuma samo u jednom, aktivan sportista operacija DA, rekreativni sportista, operacija NE. I tu se sve zavrsava.
Leg curl ukoliko ti je pomogao, problem sa prednjim ukrstenim nisi ni imao. A ukoliko ga nisi imao, koleno ti verovatno nikada nije ni izletelo ( mada vecina ljudi voli da kaze izletelo sta god, a ipak je npr krcnulo ili nesto slicno ), vec je mogla da te zeza hrskavica ( koju sam sa istim treningom kao i ti sanirao pre 12 godina ), meniskus ili medijalni ligament. Covek je napisao da mu je koleno izletelo, a koleno izlece u 99% slucajeva kada popusti ( nije obavezno da pukne ) prednji ukrsteni ligament, koji u zavisnosti od stepena povrede moze da povuce i medijalni. Znaci nemoj coveku savetovati leg curl za nesto sto mu nece uraditi posao i nemoj savetovati ikakvo opterecenje za povredu ocigledno oslabljenog ligamenta iz razloga sto to ne da ne moze da pomogne u slucaju ligamenta, vec moze da odmogne.
I da, nadam se da nisi bio ozbiljan oko saveta da ide kod tzv kostolomaca....

Van mreže Thor_ZR

  • Middleweight Member
  • ****
  • Poruke: 445
Odg: povreda koljena , kako ojacati kvadriceps ?
« Odgovor #4 poslato: Jul 19, 2011, 03:24:07 posle podne »
 Samo jedno pitanje: Ako imam problem kada na vežbi šutiranje počne da me boli koleno pri vrhu pokreta, par stepeni pre potpunog ispravljanja, šta bi bilo u pitanju? To mi je inače hronična povreda od basketa, i pri takvim pokretima (ispravljanje noge) osetim bol, inače ne. Doduše u teretani mogu relativno bez problema da radim čučnjeve, prednje i zadnje, šutiranje, leg curl, presu....

Van mreže malehlace

  • Član
  • *
  • Poruke: 3
Odg: povreda koljena , kako ojacati kvadriceps ?
« Odgovor #5 poslato: Jul 19, 2011, 06:24:24 posle podne »
hvala na odgovoru

@ detritus : mozes li mi pojasniti te vjezbe , nije me doktor uputio

da pridodam , razloga za operaciju nema jer mi nisu pukli ligamenti sto je potvrdila i magnetna rezonanca ( sto je za zanevjerovat , ne bih mogao ni da opisem pokret koji sam napravio kada je doslo do izletanja koljena  ). Nemam problem sa prednjim ukrstenim ligamentima , oni su u redu ali kolateralni i zadnji ukrsteni su oslabljeni ( tako mi je receno )

Van mreže detritus

  • Minimumweight Member
  • **
  • Poruke: 74
Odg: povreda koljena , kako ojacati kvadriceps ?
« Odgovor #6 poslato: Jul 20, 2011, 09:12:42 pre podne »
@Thor
Najverovatnije meniskus ili neka povreda hrskavice. Ali verovatno nista specijalno tesko, posto ne bi mogao cucnjeve da rades da je ista od nabrojanog teze povredjeno. Ja sam od kosarke isto hrskavicu upropastio igrajuci na betonu konstantno. U jednom kolenu sam ostetio oko 60% u drugom oko 40%. U tom momentu nisam mogao ni normalno da sednem u stolicu ili fotelju, vec sam pri polozaju kada kolena vec trebaju dobrano da se saviju, morao da se bukvalno preturim unazad. Terapija je koliko se secam bila elektro i "leg curl" ( ja sam bez masine na ivici stolice ) bez opterecenja. Kasnije su mi dodali tegice od pola kile. Otprilike je par meseci trajalo.


@melehlace
Reci mi da li te bole one dve velike "tetive" pozadi kada pokusas da savijes nogu i da li mozes da savijes nogu skroz unazad ili ti je "blokirano" do neke mere usled bola ili neceg drugog?

Vezbe se sastoje u sledecem. Mozda malo teze za opisati ali vrlo verovatno ti je doktor to i rekao.

U principu, to je jedna vezba u 3-4 varijacije

1. Sednes, idealno uza zid ili cvrscu stolicu, ako ne mozes, nije problem moze i bez naslona, efekat je manji ali bolje nego da ne uradis. Ispruzis obe nego ispred ( pricamo o sedecem polozaju ). Nogu koja je povredjena dizes iz kuka do odredjene visine do koje se javlja onaj normalni bol misica ( kao kod protezanja ). Pri ovom pokretu stopalo pokusavas da ti bude potpuno ravno u odnosu na koleno i savijeno ka kolenu, kao da hoces da istegnes list. Ovim se postize prirodno opterecenje koje ti je potrebno.
2. Isto kao prvo, samo sto je stopalo iskrenuto ka desno ( i ovde stopalo pored toga sto si iskrenuo ka desno vuces kao da istezes list )
3. Isto kao prvo, samo sto je stopalo iskrenuto ka levo ( i ovde stopalo pored toga sto si iskrenuo ka levo vuces kao da istezes list )
Sve ovo radi u serijama ne manjim od 30 ponavljanja. A broj serija se vrlo prosto odredjuje. - BESKONACNO.

4. Kada sedis u fotelji, stolici ili negde. Nogu koja je povredjena podignes da stoji pod pravim uglom ili malo iznad toga ( u zavisnosti od cvrstine stolice na kojoj si ). I tako je drzis dokle mozes. Spustis odmoris, pa ponovis. I tako - BESKONACNO

Sve 4 vezbe radi najvise sto mozes, sa nekim malim pauzicama. Nema programa, niti iceg drugog, mozes npr raditi 2 sata dok gledas film, pa 3 sata blejati negde pa uraditi 15 minuta vezbi, pa nesto drugo raditi, pa pola sata vezbi. Znaci nemoj da se opterecujes kad ces da radis i pravis planove za "trening". Jednostavno navikni sebe da ih radis uvek i to je jedini put, kao sto i ne odredjujes sebi kada ces hodati, tako ti i ova rehabilitacija mora postati deo svakodnevice.
Kada dodjes do toga, da ti se povratio obim ( a do tog momenta imas nekoliko meseci ) pocni da radis iste vezbe i sa drugom nogom. Ukoliko posle nekog vremena primetis da ti je ok, nemoj da se zeznes jer nije  :) Samo nastavi da radis.
Jos jednom KUPI STEZNIK, onaj pravi sa sinom unutra. kod nas mozes uzeti od 10.000 do 25.000. Ja konkretno imam taj od 25 hiljada i jednom me je spasao vec ponovnog izletanja. Ako si pri vecim parama poruci Don Joy steznik iz Amerike, jer je to najbolje sto moze da se kupi ( kostaju 400+$ )
Ukoliko mozes sebi da priustis idi na terapije 15-20 dana na 6 meseci. Elektro pre svega, pa onda magnetne.
NEMOJ DA SE OKURAZIS I DA POMISLIS DA SI RESIO ZA 6-7 MESECI NESTO STO JE NEMOGUCE RESITI ZA TAJ PERIOD. UZ MALO SRECE, ZA 1.5 GODINU, BICES OK ;)

Van mreže Thor_ZR

  • Middleweight Member
  • ****
  • Poruke: 445
Odg: povreda koljena , kako ojacati kvadriceps ?
« Odgovor #7 poslato: Jul 20, 2011, 11:13:39 pre podne »
@detritus Hvala na prethodnom postu, mislim da je hrskavica ili meniskus u pitanju jer sam i ja uglavnom igrao na betonu basket i imao sam slicne simptome. Sada kada sam skinuo visak kila i u dobroj meri ojacao kvadriceps u teretani imam mnogo manje problema,ali kad odigram 5-6 jakih basketa normalno da koleno pocne da boli... One tegice imam ali sam ih zaboravio, dobro je sto si iih spomenuo :D sada cu poceti malo sa njima da radim.

Van mreže malehlace

  • Član
  • *
  • Poruke: 3
Odg: povreda koljena , kako ojacati kvadriceps ?
« Odgovor #8 poslato: Jul 20, 2011, 06:33:10 posle podne »
zabole me nekada te tetive ali vrlo rijetko , mogu saviti nogu bez problema . Redovno imam bolove na mjestu rupe ispod kvadricepsa ( ne znam kako bih opisao sta je to tacno ni dje je , povredjena mi je desna noga i malo lijevo od casice ili patele ,kako li se vec zove, je mjesto bola