April 23, 2024, 11:49:13 posle podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.101 poruka u 18.751 tema - 20.949 članova - Poslednji član: JankoStev
X3MShop banner

Autor Tema: Diskus hernija - trening i zivot  (Pročitano 99467 puta)

Van mreže shomispc

  • Flyweight Member
  • **
  • Poruke: 108
Odg: Diskus hernija - trening i zivot
« Odgovor #60 poslato: Mart 19, 2019, 04:31:41 posle podne »
desavalo se to x puta... jednostavno mora kada ta bol prodje da se cesto odrzava... gledao sam danas, ali to kod slucajeva gde je veliki pritisak na nerve rade vrlo efikasne operacije i kod nas.... mogu da zamene ceo disk... dosta ljudi se vrati bolje nego sto je bilo...

Iskren da budem ne bih pod noz ako se ne ispostavi da je nesto bas bas kriticno, ovako radim trbusnjake da ojacam core koliko mogu i vezbe sa fizikalne i to je to.. Ledjnjake jos ne mogu, cim malo odem unazad ledjima boli me, a da visim sa zakacenim nogama nekako ne smem (iako sam to ranije radio bez problema sa ~20kg u rukama).

Probaj vezbe u kojima imas chest support da tako kazem... Ako imas neke masine ili na klupi polako.
Smanjices pritisak na donji deo...
Probao sam i to, ali se prosto ne osecam "lagodno" ne znam kako to da objasnim, vise sam fokusiran da me nesto ne zaboli nego da radim pravilno.. Doduse, jedino ako bih namestio udaljenost grudi od masine tako da ne moram da "nategnem" prvo povlacenje, ali opet mi nije to to jer onda radim kraci pokret nego sto bi trebalo..
Testera mi je skroz okej na primer, i onda kada vucem teg skroz nisko na kuk to mu dođe kao neka zamena za vesla.. Valjda? :D

Van mreže themp

  • Član
  • *
  • Poruke: 11
Odg: Diskus hernija - trening i zivot
« Odgovor #61 poslato: Mart 23, 2019, 11:05:45 pre podne »
desavalo se to x puta... jednostavno mora kada ta bol prodje da se cesto odrzava... gledao sam danas, ali to kod slucajeva gde je veliki pritisak na nerve rade vrlo efikasne operacije i kod nas.... mogu da zamene ceo disk... dosta ljudi se vrati bolje nego sto je bilo...

Mene kada su pocela boleti ledja ja sam uvek vezbao,jednostavno sam smatrao da ce telo ojacati i nisam ni znao sta je problem.U to vreme nisam imao internet i nisam ni znao sta je diskus hernija.Nisam ni mogao da prihvatim cinjenicu da ne dizem tegove,to mi je bilo kao da mi se svet srusio.Znao sam odnosno osecao da mi smetaju tegovi jer mi je bilo lakse kada ne vezbam.Jedino sto sam uradio smanjio kilaze i vezbao da imam nesto malo misica i da se ne gojim.Sada sam malo zreliji i izbacio sam sve vezbe koji vrse pritisak na kicmu jer hocu da me manje boli kicma i da se lepse osecam.Sada dok radim samo bodyweight osecam da mi je kicma relaksirana i fleksibilnija.Inace mi cucanj malo pravi problem ali vezba bridge je dobra sto se radi za gluteuse i zadnju lozu.U teretani ako dizem tegove za gornji deo tela radim ravan i kosi benc,biceps pregib na kosij klupi i triceps u lezecem polozaju.Gledaj da izbacis sve vezbe gde stojis i drzis tegove u rukama.Nemoj ni da radis u sedecem polozaju jer je isto.Hiperextenzuju nemoj ni raditi samo iritiras donja ledja.Mozes da radis onu vezbu za zene sto rade sut u nazad za gluteuse.Za ledja radis zgibove i mozes da radis invertno veslanje bodyweight.🙂
« Poslednja izmena: Mart 23, 2019, 11:17:06 pre podne themp »

Van mreže Pirat

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 8.541
Odg: Diskus hernija - trening i zivot
« Odgovor #62 poslato: Mart 23, 2019, 11:41:12 pre podne »
 kada god dodje do tog usinuca, do poremecaja u kostano zglobnom sistemu, dal je diskus u protruziji ili samo blagi bulging, nije bitno , ali UVEK dodje i do poremecaja tj prekida u neuromisicnoj stimulaciji , ona oslabi... neki erektor se slabije aktivira, moze da bude i gluteus, a moze da se nekada napravi prekid i do skroz dole kineticnog lanca, preko butine, do stopala. Tako da i kada nestane taj bol, to ne znaci i da se nervni refleks oporavio... sto rezultira manjom snagom... tada treba biti pametan i postepeno vracati tu snagu kroz korekcione vezbe pa tek onda se vratiti u trenazni proces... ljudi jednostavno nauce na kraju i koje im vezbe pasu a koje ne... to je jako individualno, prilagode se nekim novim uglovima ili nacinu izvodjenja vezbi... ALI ako je i dalje vrsen nervni pritisak diska , koji moze i da pukne, i da iscuri... NAJBOJE JE NE RADITI NISTA.  Jer recimo daleko bilo ali da se usines u lumbalnom delu,  i da nastavis da radis cucanj, zbog tog deficita koji se napravio , moze da se ostecenje pravi dalje u biomehanickom lancu, recimo kuk, ili koleno... dovoljno je da bude vece opterecenje recimo na kuk, i da pocne da se guli hrskavica na labrijumu i eto novih problema... zato kazu kicma je stub zivota itd... Drugo , taj core treba stalno jacati... neki cak mogu da se i slobodno ponasaju sto se tice izbora vezbi ukoliko ostecenje nije veliko i ukoiko stalno rade na core u.

Van mreže themp

  • Član
  • *
  • Poruke: 11
Odg: Diskus hernija - trening i zivot
« Odgovor #63 poslato: April 02, 2019, 09:43:17 posle podne »
kada god dodje do tog usinuca, do poremecaja u kostano zglobnom sistemu, dal je diskus u protruziji ili samo blagi bulging, nije bitno , ali UVEK dodje i do poremecaja tj prekida u neuromisicnoj stimulaciji , ona oslabi... neki erektor se slabije aktivira, moze da bude i gluteus, a moze da se nekada napravi prekid i do skroz dole kineticnog lanca, preko butine, do stopala. Tako da i kada nestane taj bol, to ne znaci i da se nervni refleks oporavio... sto rezultira manjom snagom... tada treba biti pametan i postepeno vracati tu snagu kroz korekcione vezbe pa tek onda se vratiti u trenazni proces... ljudi jednostavno nauce na kraju i koje im vezbe pasu a koje ne... to je jako individualno, prilagode se nekim novim uglovima ili nacinu izvodjenja vezbi... ALI ako je i dalje vrsen nervni pritisak diska , koji moze i da pukne, i da iscuri... NAJBOJE JE NE RADITI NISTA.  Jer recimo daleko bilo ali da se usines u lumbalnom delu,  i da nastavis da radis cucanj, zbog tog deficita koji se napravio , moze da se ostecenje pravi dalje u biomehanickom lancu, recimo kuk, ili koleno... dovoljno je da bude vece opterecenje recimo na kuk, i da pocne da se guli hrskavica na labrijumu i eto novih problema... zato kazu kicma je stub zivota itd... Drugo , taj core treba stalno jacati... neki cak mogu da se i slobodno ponasaju sto se tice izbora vezbi ukoliko ostecenje nije veliko i ukoiko stalno rade na core u.

Ja sam vezbao i kada me zaboli.Donji deo ledja ili torakalni.Evo navescu par vezbi gde me se desavalo usinuce,kod cucnjeva,mrtvog dizanja,veslanja u pretklonu za ove vezbe je normalno da zaboli u donjem delu kicme.U torakalnom delu sam imao problem kod vezbi,potisak iznad glave,biceps pregib sa sipkom,triceps extenzija sa sajlom u stojem polozaju,pregib kolena za zadnju lozu.Smeta mi istezanje na vratilu,koristio sam invertne cizme par puta pa me je zaboleleo veoma jako na oba mesta pa sam prestao.Vezba bodyweight inverted row mi pomalo smeta za torakalni deo...Sada kada sam prestao da radim sa tegovima,bas sam smrsao verovatno katabolizam samo se glava povecala :)

Van mreže Pirat

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 8.541
Odg: Diskus hernija - trening i zivot
« Odgovor #64 poslato: April 02, 2019, 11:13:55 posle podne »
to nije normalno da boli dok vezbas... kada je pod upalnim stanjem , tj kada je prikljesten nerv , sada zavisi i koliko je to jako, ali ne treba nista da radis... samo gore ide..  mozes da setas ako mozes.. tu je lek pre svega naci dobar dusek , to ti je 60- 70 % poboljsanje situacije

Van mreže themp

  • Član
  • *
  • Poruke: 11
Odg: Diskus hernija - trening i zivot
« Odgovor #65 poslato: Jun 16, 2019, 09:40:54 pre podne »
to nije normalno da boli dok vezbas... kada je pod upalnim stanjem , tj kada je prikljesten nerv , sada zavisi i koliko je to jako, ali ne treba nista da radis... samo gore ide..  mozes da setas ako mozes.. tu je lek pre svega naci dobar dusek , to ti je 60- 70 % poboljsanje situacije

Evo posle nekih malo manje od godinu dana bez vezbi sa tegovima kicmi mi je lajse.Primetio sam jos da mi pravi probleme explozivni cucnjevi i vezba leg raises za trbusnjake.Sada mi je lakse.Smetaju tegovi kada imas neki problem ne vredi.Moram za sada odustati i radicu bez tegova bolje i to nego nista.