April 25, 2024, 02:23:58 pre podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.097 poruka u 18.751 tema - 20.949 članova - Poslednji član: JankoStev
X3MShop banner

Autor Tema: Trening na dan natjecanja (utakmice, meča)  (Pročitano 2587 puta)

Van mreže Vladar

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 6.552
    • https://www.proteini.si/me/
Trening na dan natjecanja (utakmice, meča)
« poslato: Decembar 11, 2011, 11:35:57 posle podne »
Sportaši i treneri u svim sportovima uvijek traže način da se najbolje osjećaju i postižu najbolje rezultate u pravo vrijeme odnosno na dan natjecanja. Zbog toga dijele treninge u cikluse u kojima imaju periode jačih i češćih treninga gdje su vježbe opće i višestrane da se napravi kvalitena podloga (baza), te periode u kojima su treninzi brojčano manji, vježbe više specifične. Taj dio se nadograđuje na prethodni teži period od prije, te im je cilj da se u tom periodu sportaš osjeća lagan i svjež odnosno da je u natjecateljskoj formi spreman za postizanje najboljih osobnih rezultata.

Može se dogoditi (a često se i dešava) da se sportaš baš na dan natjecanja ne osjeća potpuno spremnim odnosno dovoljno “budan” da pokaže što može, često se javlja i prevelika anksioznost odnosno strah.
Neki treneri pokušavaju putem lakšeg treninga na dan takmičenja osigurati da sportaš bude pravi.

Prednosti treninga na dan natjecanja

Osnovni princip treninga na dan natjecanja odnosi se na smanjenje nervoze  i anksioznost (straha) koja je javlja sportaša, te za stimulaciju centralnog živčanosg sustava (putem ekplozivnog izvođenja vježbi) koji tada postaje stimuliran i bolje pripremljen za predstojeće natjecanje. Jedan od vodećih autoriteta na području teorije i prakse trennga preporučuje trening ujutro ako je natjecanje navečer, a ako je natjecanje ujutro tada preporučuje trening dan ranije navečer. Neki drugi autori poput Fry-a savjetuju da se trening izvodi 5 – 6 sati prije natjecanja, sa malim volumenom rada i srednjim intenzitetom.

Taj trening se može sastojati od nekoliko minuta istezanja (statičkog i dinamičkog), zatim vježbi malog volumena i niskog do srednjeg intenziteta poput različitih skokova i poskoka. Npr. možemo izvoditi 2 serije po 5 ponavljanja skokova nakon kojih se izvode vježbe dizanja utega (eksplozivno). Što se tiče utega, otprilike se izvodi 3 – 5 serija od 2 – 5 ponavljanja, a oppterećenje je 50% od 1RM-a.

Vježbe koje odabiremo trebaju biti eksplozivnog karaktera (totalne i višezglobne). Npr. mogu biti: vježbe olimpijskog dizanja utega (trzaj, nabačaj i izbačaj), čučanj, bench press, penjanje na klupu, čučanj sa prednjim ili stražnjim izbačajem i sl.

Prilikom izvođenja naglasak je na brzom i ekplozivnom pokretu sa maksimalnom brzinom kretanja šipke.

Literatura

1. Fry, A. C., Stone, M. H., Thrush, J. T. i Fleck, S. J. (1995). Precompetition Training  Sessions Enhance Competitive Performance of High Anxiety Junior Weightlifters. J. Strength Cond. Res. 9(1):37-42.
2. Latta, E. (1993). Benefits of Competition Day Workout. Strength Cond. J. 15(3):60.

Marino Bašić prof. kinezijologije
PRVI CRNOGORSKI WEBSHOP ZA PRODAJU DIJETETSKIH SUPLEMENATA I OPREME ZA BODYBUILDING:
www.proteini.me

Van mreže vlada sin

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 3.126
Odg: Trening na dan natjecanja (utakmice, meča)
« Odgovor #1 poslato: Decembar 12, 2011, 07:48:57 pre podne »
Anksioznost pred bitno takmicenje je zaista stvar sa kojom sam se cesto sretao dok sam igrao aktivno, to je islo ponekad dotle da je jedan igrac bukvalno u svlacionici trgnuo vinjak pred utakmicu:-) znam npr da je pokojni  Haris Brkic izlazio pre nego sto krene u halu na kos ispred kuce da namesti ruku radi samopouzdanja.
Men sana in corpore sano !

Van mreže Pirat

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 8.538
Odg: Trening na dan natjecanja (utakmice, meča)
« Odgovor #2 poslato: Decembar 12, 2011, 03:31:44 posle podne »
negde sam citao da Ray Alen zvizne 300 suteva pred tekmu... ma muzika je keva ... napravis playlistu i slusas ne idu oni amerikanci dzabe sa slusalicama u usima non stop...

Van mreže vlada sin

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 3.126
Odg: Trening na dan natjecanja (utakmice, meča)
« Odgovor #3 poslato: Decembar 12, 2011, 04:44:15 posle podne »
Felps samo sto ne skoci u bazen sa slusalicama:-)
Men sana in corpore sano !

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.306
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: Trening na dan natjecanja (utakmice, meča)
« Odgovor #4 poslato: Decembar 12, 2011, 04:52:57 posle podne »
negde sam citao da Ray Alen zvizne 300 suteva pred tekmu... ma muzika je keva ... napravis playlistu i slusas ne idu oni amerikanci dzabe sa slusalicama u usima non stop...
a mika hakinen spava u boxu ,dok je onaj boxes (zaboravio sam mu ime) mora da u svlacioni ima cupi x 2 kom i uglavnom je bilo tipa,ako boxuje protiv belca,trazio je crnkinje,ako je protiv aziajata,ona japanke itd...ja bih rekao KRALJ...:D

Van mreže vlada sin

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 3.126
Odg: Trening na dan natjecanja (utakmice, meča)
« Odgovor #5 poslato: Decembar 12, 2011, 05:22:37 posle podne »
negde sam citao da Ray Alen zvizne 300 suteva pred tekmu... ma muzika je keva ... napravis playlistu i slusas ne idu oni amerikanci dzabe sa slusalicama u usima non stop...
a mika hakinen spava u boxu ,dok je onaj boxes (zaboravio sam mu ime) mora da u svlacioni ima cupi x 2 kom i uglavnom je bilo tipa,ako boxuje protiv belca,trazio je crnkinje,ako je protiv aziajata,ona japanke itd...ja bih rekao KRALJ...:D
seti se ko je to ako mozes ?:-) Sta li tek Pantela radi da mi je znati:-)
Men sana in corpore sano !

Van mreže Francuz

  • Cruiserweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.130
Odg: Trening na dan natjecanja (utakmice, meča)
« Odgovor #6 poslato: Decembar 13, 2011, 01:05:17 pre podne »
negde sam citao da Ray Alen zvizne 300 suteva pred tekmu... ma muzika je keva ... napravis playlistu i slusas ne idu oni amerikanci dzabe sa slusalicama u usima non stop...
a mika hakinen spava u boxu ,dok je onaj boxes (zaboravio sam mu ime) mora da u svlacioni ima cupi x 2 kom i uglavnom je bilo tipa,ako boxuje protiv belca,trazio je crnkinje,ako je protiv aziajata,ona japanke itd...ja bih rekao KRALJ...:D
seti se ko je to ako mozes ?:-) Sta li tek Pantela radi da mi je znati:-)

Pantela plodi jer je rasan. :D

Van mreže Pirat

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 8.538
Odg: Trening na dan natjecanja (utakmice, meča)
« Odgovor #7 poslato: Decembar 16, 2011, 02:27:27 posle podne »
Pantela pusi cigare i cirka pivo :) ali stvarno ...:)