Maj 23, 2024, 10:44:13 posle podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.158 poruka u 18.754 tema - 20.949 članova - Poslednji član: Grizzly96
X3MShop banner

Autor Tema: Što možemo učiniti s listovima?  (Pročitano 5813 puta)

Van mreže Vladar

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 6.552
    • https://www.proteini.si/me/
Što možemo učiniti s listovima?
« poslato: Decembar 28, 2011, 10:48:21 posle podne »
Što možemo učiniti s listovima?

Iako smo već pisali o treniranju tvrdoglavih listova, u ovom članku će doći na površinu i razmišljanja koja će rasvijeliti dosta toga; da li uopće postoje listovi koji genetički nemaju šansu; i što se može napraviti treniranjem radi povećanja potencijala...

Iako smo već pisali o treniranju tvrdoglavih listova, u ovom članku će doći na površinu i razmišljanja koja će rasvijeliti dosta toga; da li uopće postoje listovi koji genetički nemaju šansu; i što se može napraviti treniranjem radi povećanja potencijala.

Fokusne točke

Postoje genetički doista slabi listovi (malo mišićnih stanica, dugačka Ahilova tetiva), ali svatko ih može povećati pravilnim vježbanjem.

Moramo biti pažljivi kako gibanje (elastično gibanje) ne bi vršila elastična energija pohranjena u tetivi, već mišić: spora ponavljanja u cijelom rasponu gibanja.

Listovi doista priželjkuju visoki broj ponavljanja? To je samo djelomična istina: kod dizanja pete raspon gibanja je kratak, i u odnosu na vježbe ostalih mišića, zatezanja lista treba ponoviti više puta! Gastrocnemius, koji čini glavninu mase listova, jest mišić dominantnih brzih vlakana i najbolje reagira na vrijeme zatezanja od 20-60 sekundi (dakle, na klasičnu hipertrofiju).

Listovi dobro reagiraju na tehnike velikog intenziteta. Mišićna skupina se vrlo brzo prilagođava i kada se to dogodi, djeluje kao da više na ništa ne reagiraju. Preporučuje se trenirati ih na različite načine!

Listovi su mišićna skupina za koje se smatra da su najviše u rukama genetike. Problematičan su dio tijela, pogotovo onima kojima genetika baš i nije naklonjena s te točke gledišta. Doista ima ljudi koji jednostavno nemaju dovoljno mišićnih stanica koje bi mogli graditi na tom dijelu tijela. Potkoljenica im je uglavnom izgrađena od kosti i tetiva umjesto mišića, a postojeći mišić je vrlo kratak. A Ahilova tetiva je jako dugačka. Nedavno mi je postalo jasno kako mnogi afro-amerikanci, koji su inače odlični sportaši, imaju taj problem, tj. problem «visokih listova».

Situacija je dvojaka, pošto je dugačka tetiva zapravo prednost u «snazi udarca» (gibanju), ali doista lijepe listove ne mogu oblikovati. Tamo gdje mišića ima uvijek ih se može i povećati, ali ako negdje nema mišića, kosti i tetive se ne mogu u njih pretvoriti.

Uza sve to raditi možemo samo s raspoloživim mišićnim potencijalom, možemo podebljati vlakna, ali mnogi ljudi ne postignu odgovarajuću veličinu, jer ne treniraju pravilno ovaj dio tijela. Većina radi vježbu dizanja pete tako da samo Ahilova tetiva radi, a sami mišići ne. Tetiva pohranjuje elastičnu energiju kao gumena traka. To je zanimljivo, jer hodanje i trčanje čini vrlo učinkovitim s vrlo malim doprinosom mišićnog rada (konzerviranje energije). Klokan preskače ogradu od 3 metra «iz tetiva», a ne pomoću mišića, jer ima tako dugačku Ahilovu tetivu. Kopiju toga vidimo u teretani kada ljudi, koji su tanki poput vrbe vježbaju s cijelim kompletom utega na spravi za listove. Ako skačeš gore dolje na spravi kao pneumatska bušilica, tada koristiš svoje tetive, a ne mišiće. Ako se želiš koncentrirati na ovo zadnje, tada je važno usporiti gibanje i iskoristiti cijeli raspon gibanja. Težinu kontrolirano treba spustiti. Pomaže i ako napraviš pauzu na donjoj mrtvoj točki. Ako tako izvršiš vježbu, osramotit će te i mala težina na spravi!

Položaj stopala i koljena; uključenje mišićnih vlakana u rad

Možemo li ciljati na pojedine dijelove listova pomoću položaja stopala i koljena? Do  određenog stupnja da. List se sastoji od dva mišića: soleus i gastrocnemius. Prvi se nalazi ispod drugog. Tanji je i izdržljiviji, što znači da ima manji potencijal u povećanju veličine (dimenzije). Gastrocnemius je «pravi as»: veći, dvoglavi mišić, koji se sastoji od brzih vlakana.

Kada zategneš stopala, tada su oba mišića potkoljenice donekle u radu, ali kada eliminiraš koljena, tada gastrocnemius dobije veće opterećenje (npr. vježba listovi stojeći). Na suprotan način, ako su ti koljena savijena, kao kod listova na spravi sjedeći, tada naglasak prelazi na soleus. Pošto masu potkoljenice najviše daje gastrocnemius koji se puno brže razvija, u praksi ne preporučujem vježbanje soleusa sve dok nisi napredni bodybuilder koji ima već približno potrebnu količinu potkoljenične mase, i samo želiš kompletirati izgled. Jednostavno sva gibanja radi s ispruženim koljenom, kako bi za svoje ulaganje dobio najviše.

Stopala prema van ili unutra?

Neki smatraju, ako su stopala prema unutra, možemo ciljati na vanjski dio potkoljenice i obrnuto. Pojedine studije doista upućuju na to kako stopala položena prema van jačaju unutarnji dio, malo više angažiraju medijalnu glavu gastrocnemiusa, ali to je tako jedino ako radiš stojeće listove i magareće podizanje. I čak ni onda se ne može fokus premjestiti u potpunosti. Uza sve to, kako gastrocnemius daje veliki dio unutarnjeg lisnog mišića, vježbe s slobodnim koljenom, koje sadrže u sebi i pred-ekstenzije, više razrade unutarnje mišiće lista. Moja omiljena vježba je  magareće podizanje.

Kako bi vidio razliku uključenja unutarnjeg mišića lista sa ispruženim koljenom ili sa savijenim koljenom, isprobaj u sjedećem položaju zategnuti listove dok su ti ruke položene na unutranji dio listova. Opipaj, kakvo ćeš zatezanje dobiti. Tada se ispravi i pokušaj isto to. Kod stojeće varijante, s ispruženim koljenima moraš osjetiti da je kontrakcija za stupanj intenzivnija! Prednost položaja stopala prema van jest automatski veća pred-ekstanzija listova.

U svakom slučaju predlažem da odabereš položaj stopala koji ti je udoban i dozvoljava da postigneš najbolji osjećaj zatezanja listova. Vjerojatno će postavljanje težišta mase iznad nožnog palca to postići. Ja osobno mislim kako bi postavljanje stopala blago prema unutra, maksimalno fokusiranje na ekstenziju i potpuno podizanje na palac dalo najkompletnije zatezanje u potkoljenici. Eksperimentiraj, vidi što kod tebe najbolje funkcionira!             

Listovi doista čeznu za super visokim brojem ponavljanja?

Za listove se smatra kako su zbog svakodnevne stalne upotrebe orijentirani na izdržljivost i zbog toga je upotreba velikog volumena i broja ponavljanja korisno u vježbanju. To je samo djelomična istina. Istina je kako je  u vježbama dizanja pete raspon gibanja kratak, i u odnosu na vježbe ostalih mišića radi postizanja vremena zatezanja treba obaviti više ponavljanja! Ako setove mjerimo pomoću stopera, a ne ponavljanja, tada ćemo dobiti da je 45 sekundi čučnjeva 12 ponavljanja, dok kod dizanja listova za isti period možemo napraviti čak 50 ponavljanja, pogotovo, kako većina ljudi radi, odskakujući. Zapamtimo, gastrocnemius, koji daje glavnu masu mišića potkoljenice, je mišić u kojem dominiraju brza vlakna i najbolje reagira na vrijeme zatezanja od 20-60 sekundi (dakle na klasičnu hipertrofiju).

Podaci o vježbanju

Listovi su slični podlaktici, mogu izdržati veću učestalost vježbanja od ostalih mišića. Mnoge druge mišićne skupine rastu i od jednog treninga tjedno, ali listovi brzo regeneriraju i moguće ih je svaki dan opteretiti. Uza sve to nećete naći mngo razlike između dva puta tjedno ili 3-4-5-6-7 puta vježbanja tjedno, zato sam ja za tjedno dva puta. Listovi također dobro reagiraju na slijedeće tehnike velikog intenziteta:

Rest-set: kreni s utezima (težinom) koji omogućavaju 15-20 ponavljanja, odmori se 10-20 sekundi i nastavi s ponavljanjem dok možeš, odmori se kratko i nastavi opet, koliko god možeš. U jednom takvom rest-setu treba biti 3-5 djelomičnih setova. Napravi od toga 1-3 serije.

Skidajuća serija: slična je prethodnoj, samo ovdje pauza traje dok skidaš nešto od utega i nastavljaš dalje (kod rest-seta nema smanjenja utega, ali ima više odmora).

Djelomična ponavljanja: napravi kompletnih ponavljanja koliko možeš, pa malo savij koljena i nastavi dalje. Kada više ni tako ne ide, napravi koliko god možeš djelomičnih ponavljanja.

Ekstenzija: karakteristično je da ljudi s odličnim listovima imaju odličnu pokretljivost gležnja i odličan raspon gibanja u vježbama za listove. Mogu se bolje istegnuti i mogu stati više na prstima nego oni s manjim listovima. Listovi dobro reagiraju na istezanje. Na kraju setova za listove donju, sasvim istegnutu poziciju zadrži 5-60 sekundi.

Ugledni program

Moj omiljeni program je miks svih gore navedenih. Listovi stojeći na spravi, ili listovi s nožnim potiscima. Predlažem slijedeće: 15-30 ponavljanja napravi s dozvoljenom težinom. Na kraju seta napravi djelomično ponavljanje, pa se odmori 20 sekundi. Nakon toga ponovi ovo isto. Kod treće runde smanji utege, kako bi mogao napraviti 15 kompletnih ponavljanja  na početku. Ako si mazohist, možeš napraviti i 4-5 setova. Na kraju zadnjeg seta radi istezanja dokle god možeš! Nakon toga više ne trebaš raditi ništa vezano uz listove!

Pročitao sam negdje kako mijenjanje tempa i dana s visokim/niskim brojem ponavljanja funkcionira. Prvi put možete raditi setove s 15-30 ponavljanja na dosta spori i kontrolirani način. Na slijedećem treningu serije od 30-100 ponavljanja mogu ići brže. Gore spomenuta načela možeš uvrstiti kod oba tipa. Moguće je unutar vježbanja primjeniti obje vrste broja ponavljanja. Napravi prošireni set s nižim brojem ponavljanja. Tada težina treba dozvoliti 15-20 ponavljanja i uvrsti 3-5 rest-seta u proširenu seriju. Nakon odmora drugi veliki set počni s težinom koja dozvoljava 30-50 ponavljanja.

Raznovrsni trening

Postoji nešto što predlažem i doista je jedinstveno. Doista je lako u kratko vrijeme povećati listove, ovisno kakve ćeš parametre koristiti i pod uvjetom da je vježbanje dovoljno intenzivno. Problem je u tome što se mišićna skupina vrlo brzo prilagodi i, kada se to dogodi, tada se čini kako na ništa više ne reagira. Zato predlažem, treniraj na nekoliko različitih načina! Tjedno radi 2 puta, dosta intenzivno. Vjerojatno ćeš biti zadovoljan. Čim primjetiš znakove usporavanja, ostavi ih par tjedana. Ili 2-3 tjedna namoj raditi ništa, ili ubaci samo nešto vježbi radi održavanja razine: tjedno 1-2 puta, 1-2 normalna seta. U stvari želimo da malo izgube od stanja treniranosti (sjećate se HST strateškog dekondicioniranja – urednik.) Nakon toga se vrati intenzivnom vježbanju, na koje opet trebaju dobro reagirati. Tijekom održavanja nije vjerojatno da će gubiti na veličini, ali kao učinak svakog novog pokušaja možeš računati s razvojem. Ovom metodom možeš računati na ozbiljan napredak kroz dulje vrijeme.

www.teretanavijesti.com
PRVI CRNOGORSKI WEBSHOP ZA PRODAJU DIJETETSKIH SUPLEMENATA I OPREME ZA BODYBUILDING:
www.proteini.me

Van mreže vlada sin

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 3.126
Odg: Što možemo učiniti s listovima?
« Odgovor #1 poslato: Decembar 29, 2011, 01:04:42 pre podne »
Super tekst i jedna od najboljih slika ikada. Meni licno listovi smesno deluju a treniram ih 2 puta nedeljno po 4 serije 15-20ponavljanja vec duze vreme na sedecoj masini. Morace da se pokusa nesto poput ovoga iz teksta da vidimo da li radi.
Men sana in corpore sano !

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.311
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: Što možemo učiniti s listovima?
« Odgovor #2 poslato: Decembar 29, 2011, 06:25:21 pre podne »
Super tekst i jedna od najboljih slika ikada. Meni licno listovi smesno deluju a treniram ih 2 puta nedeljno po 4 serije 15-20ponavljanja vec duze vreme na sedecoj masini. Morace da se pokusa nesto poput ovoga iz teksta da vidimo da li radi.

pokusaj recept o kojem sam pisao ,odista davno ali je sigurno za one koji imaju genetski listove tvrdoglave vise nego efikasan
stavi na list masinu tezinu sa kojom mozes da uradis 30 pon,odmah i bez pazue (tj pazua je onoliko koliko ti treba da skines tezinu),rastereti masinu za onoliko sa koliko mozes da uradis jos 30 pon,pa ponovo skines tezinu za onoliko sa koloiko mozes da uradis 30 pon i tako sve dok ne dodjes do toga da radis sa NICIM 30 pon

NE PREPROCUJEM DA PRVI PUT TO URADIS VISE OD 2 kruga (pazua izmedju krugova je 60-90 sec) jer drugi dan neces moci da HODAS-PROVERENO

Van mreže vlada sin

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 3.126
Odg: Što možemo učiniti s listovima?
« Odgovor #3 poslato: Decembar 29, 2011, 07:32:14 pre podne »
To Pedja, sad krecem u teretanu a dan za none. Samo cu da doziram da ne bude da nema djuskanja za Novu godinu od upale:-)
Men sana in corpore sano !

Van mreže vlada sin

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 3.126
Odg: Što možemo učiniti s listovima?
« Odgovor #4 poslato: Januar 06, 2012, 02:03:14 posle podne »
Ovom prilikom bih zamolio Pedju da mi vise ne daje savete za listove posto ne mogu da hodam:-) . Juce sam odradio 3 kruga ovako kao sto si mi preporucio, krug je bio 30* 60kg, 30* 40kg, 30* nista i bukvalno klecam od jutros...
Men sana in corpore sano !

Van mreže Dominikanac

  • Heavyweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.624
  • No pain, no gain!!
Odg: Što možemo učiniti s listovima?
« Odgovor #5 poslato: Januar 06, 2012, 03:30:56 posle podne »
Lepo ti covek rekao ne vise od 2 kruga. Ja svake nedelje ne mogu da hodam ali opet ne rastu. Radim ih 2 puta nedeljno jedan trening sa serijama 25 ponavljanja drugi trening sa velikom tezinom i malim brojem pon ali ne rastu. Probacu ovu drop seriju pa cemo videti.
Sunce koje przi ko da kaze da izdrzim, vetar muzika za usi, ritam kisa koja pljusti

Van mreže Stevcho

  • Light Heavyweight Member
  • ****
  • Poruke: 725
Odg: Što možemo učiniti s listovima?
« Odgovor #6 poslato: Januar 06, 2012, 03:31:38 posle podne »
Pocece da rastu, veruj mi
No curling in the squat rack!

Van mreže vlada sin

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 3.126
Odg: Što možemo učiniti s listovima?
« Odgovor #7 poslato: Januar 06, 2012, 03:39:21 posle podne »
Moram da uslikam mog brata od ujaka da vam pokazem listove umrecete od smeha , rodio se sa listovima takvim da su medicinske sestre  slikale da pokazuju...
Men sana in corpore sano !

Van mreže vlada sin

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 3.126
Odg: Što možemo učiniti s listovima?
« Odgovor #8 poslato: Januar 06, 2012, 03:42:48 posle podne »
Lepo ti covek rekao ne vise od 2 kruga. Ja svake nedelje ne mogu da hodam ali opet ne rastu. Radim ih 2 puta nedeljno jedan trening sa serijama 25 ponavljanja drugi trening sa velikom tezinom i malim brojem pon ali ne rastu. Probacu ovu drop seriju pa cemo videti.
Brate zamisli koliko se  Denis Wolf smorio i bice ti lakse,hehe.
Men sana in corpore sano !

Van mreže tenssa

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 3.963
Odg: Što možemo učiniti s listovima?
« Odgovor #9 poslato: Januar 06, 2012, 03:45:00 posle podne »
Hm...trebalo bi da uslikam listove svoje djevojke...ne bi vjerovali...inace ima strahovito jake noge, geneteski...deblje od mojih, iako je niza...

Van mreže vlada sin

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 3.126
Odg: Što možemo učiniti s listovima?
« Odgovor #10 poslato: Januar 06, 2012, 04:35:46 posle podne »
Slikaj zajedno vas dvoje to je prica:-)
Men sana in corpore sano !

Van mreže tenssa

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 3.963
Odg: Što možemo učiniti s listovima?
« Odgovor #11 poslato: Januar 06, 2012, 04:37:39 posle podne »
Samo bih se osramotio... :D

Van mreže Thor_ZR

  • Middleweight Member
  • ****
  • Poruke: 445
Odg: Što možemo učiniti s listovima?
« Odgovor #12 poslato: Januar 06, 2012, 07:36:39 posle podne »
Ovom prilikom bih zamolio Pedju da mi vise ne daje savete za listove posto ne mogu da hodam:-) . Juce sam odradio 3 kruga ovako kao sto si mi preporucio, krug je bio 30* 60kg, 30* 40kg, 30* nista i bukvalno klecam od jutros...

 Hahaha ja sam baš hteo da isprobam Peđin savet, jer su mi listovi prilično tvrdoglavi i neće da rastu :D U svakom slučaju ću pokušati...

Van mreže Thor_ZR

  • Middleweight Member
  • ****
  • Poruke: 445
Odg: Što možemo učiniti s listovima?
« Odgovor #13 poslato: Januar 06, 2012, 07:38:41 posle podne »
Moram da uslikam mog brata od ujaka da vam pokazem listove umrecete od smeha , rodio se sa listovima takvim da su medicinske sestre  slikale da pokazuju...

 Isto tako drugar je imao listove pre nego što je kročio u teretanu obim 50 cm. Nije odran ali nije ni mastan. Čak smo ga zvali Mile list :D

Spartak

  • Gost
Odg: Što možemo učiniti s listovima?
« Odgovor #14 poslato: Januar 06, 2012, 08:37:30 posle podne »
samo konzistentnost u treningu listova...