April 26, 2024, 08:04:47 pre podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.099 poruka u 18.751 tema - 20.949 članova - Poslednji član: JankoStev
X3MShop banner

Autor Tema: razni stilovi karatea i primena u samoodbrani  (Pročitano 3172 puta)

Van mreže DunavBoy

  • Minimumweight Member
  • **
  • Poruke: 70
razni stilovi karatea i primena u samoodbrani
« poslato: Jul 29, 2012, 12:15:31 posle podne »
pitanje je krajnje prosto, sa malim uvodom, tehnicki (ponavljam - laicki i uprosceno i bez didakticko edukativnog aspekta i shireg drustvenog interesa),

AKO JE LAJT KONTAKT KIKBOKS  ISTO STO I KARATE KUMITE ,  KOJA JE ONDA RAZLIKA IZMEDJU SHOTOKANA I OSTALIH SPORTSKIH STILOVA?   STA JE TO STO  npr Shito Ryu ima sto Shoto Kan nema?

         upucen sam u Okinavljanske stilove (Uechi-Shohei,  Shorin) i znam da su vise samoodbrana (citaj - teske telesne i likvidacije) i da nemaju takmicenja.    Prosto me zanima  -- razliku izmedju Shoto kana i Shoto kiaiia jos i razumem (nije kokoska nego kokoskino  pile ),  Shoto vs Goju jos i razumem (ajd' da napravimo nesto malkice jace al sustinski isto --  a kate se uvek drugacije vezbaju i bunkai je uvek drugaciji.  Pocnimo samo od Kushanku vs Kanku Dai npr),  ali ostali  karate stilovei koji nisu fulkontakt (kao npr naslednici Oyamine shkole) i koji nisu nesportski kao Uechi Ryu,  ako moze neko da mi  objasni , hvala unapred.  Ja sam u startu rekao  ---  u ringu ,  lajtkontakt kikboks i shotokan su jedno te isto, manje vise.  Tekvondo je obrnuti shotokan,  nema mnogo rucnih tehnika (na takmicenju nema uopste) ali sve su nozne tehnike i nose se stitnici i oklop pa opet da kazemo da nije fulkontakt nalik onom iz kikboksa.

              razliku izmedju shotokana  i prevazidjenog point-karatea (citaj:  pra-kikboksa) razumem ,  ne razumem ostale shkole pre svega Shito Ryu i slicno.
          Jel to isto kao Shoto kan vs Shoto kiai  ,   ili ima neceg krucijalnog? 

  Kolko sam u zadnjih 10 godina pricao sa DIFovcima, gledao takmicenja, gledao SOS kanal, sticem utisak da postoje 3  uproscene stvari kod svakog karatea

1  razlike u pravilu bodovanja i diskvalifikacije na takmicenjima
2  razlike u radu kata ,  u vezbama disanja i nacinima izvodjenja tehnika (nije shija nego vrat, npr mae geri moze da se radi na iks nacina , u Tajlandu se ne radi normalno nego se radi petom itd itd itd)
3 TRECE ----  ovo je najbitnije  ----  kosooki  sportisti  nakon sto se eksponiraju kao kvalitetni u svjojoj maticnoj disciplini ,  krenu u biznis pa naprave svoju shkolu.  Ili je biznis u pitanju  ili je ego u pitanju. Ili i jedno i drugo.  Vracarevic je dobar primer ovog principa u sportu (vestini) mada jeste bio odlican za 70e i 80e ali danas je smesan sa ekspanzijom drugih stvari , pre svega fulkontakt  udarackih i MMA sportova

       nemam nameru nikog da vredjam,  prosto,  seljackim recima  --  koja je razlika izmedju shoto kana i svega ostalog  sto je japan sa okinavom  dao u karateu   (sem  Oyame  i sem Uechi porodice) .  Japan kao carevina, drzava .  Ne Koreja ne Tajland ne SAD (Parkerov kenpo) ne francuska, vec bas Japan

           Postujem i podrzavam svaki sport , to odmah da kazem svima. Gadne su mi likvidacije (WRAC, rukopashniy, kubihishigi tehnike iz programa za braon pojas u judou, slicne stvari kod Hatsumija npr)  ali postujem svaki sport kao sport