April 20, 2024, 09:42:42 pre podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.091 poruka u 18.751 tema - 20.949 članova - Poslednji član: KeithTeaxy
X3MShop banner

Autor Tema: Dominacija astme  (Pročitano 13894 puta)

Van mreže ymir

  • Middleweight Member
  • ****
  • Poruke: 350
Dominacija astme
« poslato: Septembar 01, 2012, 04:01:20 pre podne »
E ovako... Vec 2 nedelje me astma izjeda na treninzima. Pogotovu na cucnju i mrtvom dizanju... Recimo dignem teg 10 puta, a mogu jos jedno 7-8 puta, ali pluca oce da puknu, jedva disem posle serije. Posle treninga se normalno osecam, nemam napad. Bas kada moram inhaliram se, 20 kapi aloprola sa rastvorom i to je to, ali zato se posle tresem ko starac neki. Neki savet? Neki lek?

Van mreže breshahils

  • Heavyweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.618
Odg: Dominacija astme
« Odgovor #1 poslato: Septembar 01, 2012, 08:02:16 pre podne »
E ovako... Vec 2 nedelje me astma izjeda na treninzima. Pogotovu na cucnju i mrtvom dizanju... Recimo dignem teg 10 puta, a mogu jos jedno 7-8 puta, ali pluca oce da puknu, jedva disem posle serije. Posle treninga se normalno osecam, nemam napad. Bas kada moram inhaliram se, 20 kapi aloprola sa rastvorom i to je to, ali zato se posle tresem ko starac neki. Neki savet? Neki lek?

Brate ako imaš asmu morao bi da znaš koja ti je terapija i koji ti lekovi pomažu, niko ti se ovde neće igrati doktora pored tvojih.
Pain is temporary, Pride is forever

Van mreže Стрелок

  • Light Heavyweight Member
  • ****
  • Poruke: 544
Odg: Dominacija astme
« Odgovor #2 poslato: Septembar 01, 2012, 09:08:07 pre podne »
Clenbuterol za astmu  ;D

Van mreže ymir

  • Middleweight Member
  • ****
  • Poruke: 350
Odg: Dominacija astme
« Odgovor #3 poslato: Septembar 01, 2012, 06:57:38 posle podne »
E ovako... Vec 2 nedelje me astma izjeda na treninzima. Pogotovu na cucnju i mrtvom dizanju... Recimo dignem teg 10 puta, a mogu jos jedno 7-8 puta, ali pluca oce da puknu, jedva disem posle serije. Posle treninga se normalno osecam, nemam napad. Bas kada moram inhaliram se, 20 kapi aloprola sa rastvorom i to je to, ali zato se posle tresem ko starac neki. Neki savet? Neki lek?

Brate ako imaš asmu morao bi da znaš koja ti je terapija i koji ti lekovi pomažu, niko ti se ovde neće igrati doktora pored tvojih.

Pa brate nisam dosao ovde tek tako. Lecim se ceo zivot. Ja znam sta da radim posle treninga, ali u toku treninga ne znam. Doce kazu da ne treniram toliko mlad sam, bla bla...

@uloszaminje Pa efedrin i clean za astmu, ali to bi izgledalo kao da hocu neku precicu do izgleda. Probao sam efedrin na beer festu i ono nista specijalno, malo vise energije i to je to, pritisak isti, otkucaji srca isti.

Van mreže MrT

  • Middleweight Member
  • ****
  • Poruke: 457
Odg: Dominacija astme
« Odgovor #4 poslato: Septembar 01, 2012, 09:16:40 posle podne »
Ne vredi da se stvarno ovde igramo doktora - moraju doce da utvrde zasto imas astmu tokom a ne i posle treninga. Vrlo verovatno je u pitanju ili alergija (jaaako verovatno tokom leta), ili prosto nedostatak kiseonika (kod nas teretane nemaju dovoljno ventilacije, neke su cak i toliko lose da ne mogu ni obicni ljudi a kamoli asmaticari u njima da vezbaju) ili nesto sasvim trece.

Van mreže breshahils

  • Heavyweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.618
Odg: Dominacija astme
« Odgovor #5 poslato: Septembar 01, 2012, 10:22:34 posle podne »
Vrlo moguće je da je alergija na buđ.
Pain is temporary, Pride is forever

Van mreže ymir

  • Middleweight Member
  • ****
  • Poruke: 350
Odg: Dominacija astme
« Odgovor #6 poslato: Septembar 02, 2012, 01:19:43 pre podne »
Pa bio sam i u teretani gde je ventilacija odlicna, cak imaju i svoje dvoriste sa dosta zelenila, ali i tamo sam imao problema. Problem je i sto moja pluca zaostaju za ostatkom tj. godinama imam astmu pa i pluca nisu mogla bas da se razviju, a pogotovu sada ne mogu da isprate snagu. Drugar mi kaze da probam efedrin ili clean danima kada radim teske vezbe tj. ledja i noge. Sta mislite? Znaci briga me za defku nju lako dobijem dijetama, samo u svrhu disanja bi probao. Mislim ceo zivot me tim lekovima kljukaju tako da ovo nista novo ne bi bilo.

Van mreže MrT

  • Middleweight Member
  • ****
  • Poruke: 457
Odg: Dominacija astme
« Odgovor #7 poslato: Septembar 02, 2012, 01:43:47 pre podne »
Da li teretana ima skroz odvojen deo za trening snage (tegovi) i kardio (sprave, aerobik i slicno)? Ako nema, eto odlicnih "promotera astme".
Takodje, dvoriste sa zelenilom - mozda si i na polen alergicniji.
Budj - teretane na prvom spratu mogu da umanje ali ne i da skroz izbegnu budj/plesan/vlagu. Pogotovu leti uz klima uredjaje kakvi se kod nas koriste! (sami klima uredjaji mogu biti problem sto je najgore)

Ako doduse nije ovo prvo (sto mozes izbeci promenom teretane u neku gde su ta dva izolovan), moraces ti sa docom da se cujes. Ako ti jaca kafa ne pomaze, nece ni efedrin daleko stici! Mozda i trebas ici na nesto drugo (inhalator, a ne oralni lek) ili mozda sasvim suprotno (nesto za smirenje a ne za dizanje adrenalina).

Ono sto mozes isprobati, ja se nadam, je Berodual ili Ventolin. To koriste ne samo asmaticari vec i oni bez astme da bi imali veci protok kiseonika tokom treninga. To bi ti i doca vrlo verovatno prvo predlozio/prepisao.
Medjutim, i da ti ovo pomaze, mnogo je bitnije i korisnije da nadjes zasto ti se javlja astma tokom cucnja i mrtvog - dve vezbe kod kojih bas imam najmanje astme licno, i od kojih mi se vremenom i dosta smanjila astma. Doduse ja ih radim 10x5 ili 5x5.

Van mreže ymir

  • Middleweight Member
  • ****
  • Poruke: 350
Odg: Dominacija astme
« Odgovor #8 poslato: Septembar 02, 2012, 01:54:04 pre podne »
Da li teretana ima skroz odvojen deo za trening snage (tegovi) i kardio (sprave, aerobik i slicno)? Ako nema, eto odlicnih "promotera astme".
Takodje, dvoriste sa zelenilom - mozda si i na polen alergicniji.
Budj - teretane na prvom spratu mogu da umanje ali ne i da skroz izbegnu budj/plesan/vlagu. Pogotovu leti uz klima uredjaje kakvi se kod nas koriste! (sami klima uredjaji mogu biti problem sto je najgore)

Ako doduse nije ovo prvo (sto mozes izbeci promenom teretane u neku gde su ta dva izolovan), moraces ti sa docom da se cujes. Ako ti jaca kafa ne pomaze, nece ni efedrin daleko stici! Mozda i trebas ici na nesto drugo (inhalator, a ne oralni lek) ili mozda sasvim suprotno (nesto za smirenje a ne za dizanje adrenalina).

Ono sto mozes isprobati, ja se nadam, je Berodual ili Ventolin. To koriste ne samo asmaticari vec i oni bez astme da bi imali veci protok kiseonika tokom treninga. To bi ti i doca vrlo verovatno prvo predlozio/prepisao.
Medjutim, i da ti ovo pomaze, mnogo je bitnije i korisnije da nadjes zasto ti se javlja astma tokom cucnja i mrtvog - dve vezbe kod kojih bas imam najmanje astme licno, i od kojih mi se vremenom i dosta smanjila astma. Doduse ja ih radim 10x5 ili 5x5.

Ta teretana sa klimama i nije bas imala odvojen. A sto se tice polena, pa ovako... Ja kada odem u selo, znaci bas selo u sred sume je, mene tamo vata astma, ali samo u kuci, kada izadjem u sumu meni mnogo bolje. Cak i kosim celo dvoriste i meni nije nista, ali kada udjem u kucu pakao (kijavica, kasalj, gusenje, svrab ociju itd.).
Dao si mi ideju za kafu, da uzmem kofein, pa jedno 2 tablete pred trening ledja ili nogu?
E pa kod tih vezbi bas zato sto su najteze, mrtvo pogotovu, tu mi pluca rade kao luda, srce udara bas brzo. Kada zavrsim moram odma da sednem da dodjem sebi. Kao u strongman kada vuku avione i vozove pa padaju i idu na inhalaciju samo sto kod mene je smesan napor.

Van mreže MrT

  • Middleweight Member
  • ****
  • Poruke: 457
Odg: Dominacija astme
« Odgovor #9 poslato: Septembar 02, 2012, 06:09:30 posle podne »
Ako te u kuci na selu hvata, moze biti nesto tipa budj/plesan/grinje/vlaga... mislim sve se to svodi na isto manje/vise - "vladavina vlage".
Probaj prvo sa kofeinom, da, to je najlakse. Ako vidis napredak, bice da je alergija - e sada da li je dovoljan kofein ili efedrin ili mora nesto drugo, to je pitanje. Bilo dovoljno ili ne, ako je alergija u pitanju, koriscenje bilo cega da bi se uradio trening je najveca gluposto koju mozes raditi. Jednom/dvaput/triput za probu, da istrazis sta je u pitanju OK - ali da uzimas nesto ozbiljnije od kofeina, umesto da promenis teretanu, nakon sto nadjes sta ti stvara problem je glupost. Mucis telo. Efedrin nece umanjiti histamin, vec ce povecati pritisak, delovati da se izbaci sluz, ali nazalsot kada treniras, samo ce se vise i vise IgE i histamina luciti - to sto ces za jedan trening smanjiti astmu, na duze staze moze samo da napravi veci problem.

Ako je u pitanju zagusenost od kardio sprava, moras naci teretanu gde su skroz odvojene od delova za trening sa tegovima.
Ako je od vlage, tu neces daleko stici... ako se ne ventilira/kimatizuje teretana, vlage ce biti koliko hoces. Ako se klimatizuje, nece je biti toliko, ali ce klima uredjaji (bilo obicni, bilo ventilacioni sistemi) da stvaraju vlagu (zvuci glupo, ali kada klima uredjaj postigne zeljenu temperaturu/situaciju, on pocinje da vraca vlagu, zaostalu u uredjaju, nazad u prostoriju i to je gore nego vlaga koja se povremeno luftira).

Znaci, ako je vlaga... trazi teretane koje su na visim spratovima i imaju sto bolje klima uredjaje. Ali ne ocekuj da ces daleko stici, i sa efedrinom i sa Berodualom ili slicnim i jacim cak... oni mogu samo da umanje efekat histamina, ali ne mogu spreciti da se stvara.
« Poslednja izmena: Septembar 02, 2012, 06:11:46 posle podne MrT »

Van mreže ymir

  • Middleweight Member
  • ****
  • Poruke: 350
Odg: Dominacija astme
« Odgovor #10 poslato: Septembar 02, 2012, 06:18:36 posle podne »
Ako te u kuci na selu hvata, moze biti nesto tipa budj/plesan/grinje/vlaga... mislim sve se to svodi na isto manje/vise - "vladavina vlage".
Probaj prvo sa kofeinom, da, to je najlakse. Ako vidis napredak, bice da je alergija - e sada da li je dovoljan kofein ili efedrin ili mora nesto drugo, to je pitanje. Bilo dovoljno ili ne, ako je alergija u pitanju, koriscenje bilo cega da bi se uradio trening je najveca gluposto koju mozes raditi. Jednom/dvaput/triput za probu, da istrazis sta je u pitanju OK - ali da uzimas nesto ozbiljnije od kofeina, umesto da promenis teretanu, nakon sto nadjes sta ti stvara problem je glupost. Mucis telo. Efedrin nece umanjiti histamin, vec ce povecati pritisak, delovati da se izbaci sluz, ali nazalsot kada treniras, samo ce se vise i vise IgE i histamina luciti - to sto ces za jedan trening smanjiti astmu, na duze staze moze samo da napravi veci problem.

Ako je u pitanju zagusenost od kardio sprava, moras naci teretanu gde su skroz odvojene od delova za trening sa tegovima.
Ako je od vlage, tu neces daleko stici... ako se ne ventilira/kimatizuje teretana, vlage ce biti koliko hoces. Ako se klimatizuje, nece je biti toliko, ali ce klima uredjaji (bilo obicni, bilo ventilacioni sistemi) da stvaraju vlagu (zvuci glupo, ali kada klima uredjaj postigne zeljenu temperaturu/situaciju, on pocinje da vraca vlagu, zaostalu u uredjaju, nazad u prostoriju i to je gore nego vlaga koja se povremeno luftira).

Znaci, ako je vlaga... trazi teretane koje su na visim spratovima i imaju sto bolje klima uredjaje. Ali ne ocekuj da ces daleko stici, i sa efedrinom i sa Berodualom ili slicnim i jacim cak... oni mogu samo da umanje efekat histamina, ali ne mogu spreciti da se stvara.

Vidim ja da je vlaga. Ako je alergija onda bi trebalo na zimu da mi bude bolje. Ja menjam 3 teretane stalno, zavisi od para i drugih stvari. Isao bi na kofein, a na nesto ozb. samo da probam. Mada ja mislim da tu igra ulogu i kondicija, jednostavno moram da treniram i treniram da povecavam pluca.

Van mreže MrT

  • Middleweight Member
  • ****
  • Poruke: 457
Odg: Dominacija astme
« Odgovor #11 poslato: Septembar 02, 2012, 10:07:47 posle podne »
Tako je, kako ide zima, sve te alergija vezane za vlagu se smanjuju, ali ne i nestaju. Imam cesto problema recimo kad dodje neko ko jaknu nije prao godinama :( Nakuplja se znoj, sneg, svakakva vlaga i problematicni mikroorganizmi...

Moje licno iskustvo je da sto se vise vezba, ako je jaca alergija, sve je gore i gore - u smislu, ti ces popiti kofein/efedrin, koji ce samo smanjiti SIMPTOM (sluz) ali ne i razlog (alergija) ili problem (histamin/IgE). Bolje je ne raditi kada se oseti astma, nego stalno uzimati neki stimulant, makar on bio samo kofein. On ipak utice na mnogo sto sta, i vremenom ce ti telo traziti vise i vise da bi bilo efekta.
Posto se vlaga nece smanjivati (nista se ne radi po tom pitanju u celom svetu..), tesko da ce i ljudi koji imaju alergije vezane za vlagu imati pobosljanje :(
Prolazim Skadarlijom cesto, kao i ulicama okolo - moram da idem sredinom ulice, jer same zgrade BAZDE na vlagu, i zatvaraju mi disajne puteve - tako da znam kako je ;)

Ja iskreno sumnjam da ti je alergija, jer je logicnije da se javlja na aerobnim a ne vezbama snage. Sem ako ne radis po 30 ponavljanja po seriji :)
« Poslednja izmena: Septembar 02, 2012, 10:10:37 posle podne MrT »

Van mreže ymir

  • Middleweight Member
  • ****
  • Poruke: 350
Odg: Dominacija astme
« Odgovor #12 poslato: Septembar 02, 2012, 10:43:00 posle podne »
Tako je, kako ide zima, sve te alergija vezane za vlagu se smanjuju, ali ne i nestaju. Imam cesto problema recimo kad dodje neko ko jaknu nije prao godinama :( Nakuplja se znoj, sneg, svakakva vlaga i problematicni mikroorganizmi...

Moje licno iskustvo je da sto se vise vezba, ako je jaca alergija, sve je gore i gore - u smislu, ti ces popiti kofein/efedrin, koji ce samo smanjiti SIMPTOM (sluz) ali ne i razlog (alergija) ili problem (histamin/IgE). Bolje je ne raditi kada se oseti astma, nego stalno uzimati neki stimulant, makar on bio samo kofein. On ipak utice na mnogo sto sta, i vremenom ce ti telo traziti vise i vise da bi bilo efekta.
Posto se vlaga nece smanjivati (nista se ne radi po tom pitanju u celom svetu..), tesko da ce i ljudi koji imaju alergije vezane za vlagu imati pobosljanje :(
Prolazim Skadarlijom cesto, kao i ulicama okolo - moram da idem sredinom ulice, jer same zgrade BAZDE na vlagu, i zatvaraju mi disajne puteve - tako da znam kako je ;)

Ja iskreno sumnjam da ti je alergija, jer je logicnije da se javlja na aerobnim a ne vezbama snage. Sem ako ne radis po 30 ponavljanja po seriji :)

Pa pazi ovo ja ovako nemam problema, mislim mozda imam ali ih ne provaljujem sem kada treniram ili sam u selu. Kardio kada sam radio, trcanje konkretno, 7-8min. trcim i to je plafon, posle 10min, pa 15, pa 20 i kada zavrsim malo odmorim i dodjem sebi.
A sto se tice ponavljanja, pa recimo kada radim cucanj ja se zagrejem sa 20 ponavljanja i ona su mi mnogo laka u odnosu na vecu kilazu od 10 ponavljanja. Jbg. pluca se nisu razvila i to je to. Kofein cu uzimati ali samo 2 puta nedeljno da bi se telo sto sporije privikavalo na njega.

Van mreže MrT

  • Middleweight Member
  • ****
  • Poruke: 457
Odg: Dominacija astme
« Odgovor #13 poslato: Septembar 03, 2012, 01:31:38 pre podne »
Vidi koji je tip astme najbolje (nadaj se da nije alergija na vlagu, to se nece poboljsavati skorijih godina... i ne mozes je izbeci u Srbiji - mogao bi u Dubaju, Egiptu i slicno :))

Jesam te dobro razumeo, ne mozes da trcis preko 7-8 minuta zbog astme ili? Moze biti da je do uredjaja kao sto rekoh ;)

Van mreže ymir

  • Middleweight Member
  • ****
  • Poruke: 350
Odg: Dominacija astme
« Odgovor #14 poslato: Septembar 03, 2012, 01:43:31 pre podne »
Vidi koji je tip astme najbolje (nadaj se da nije alergija na vlagu, to se nece poboljsavati skorijih godina... i ne mozes je izbeci u Srbiji - mogao bi u Dubaju, Egiptu i slicno :))

Jesam te dobro razumeo, ne mozes da trcis preko 7-8 minuta zbog astme ili? Moze biti da je do uredjaja kao sto rekoh ;)

Imam bronhilnu i alergijsku ja mislim. E pa jbg. sta valja u Srbiji sem zena i izlazaka :)
Pa pre nisam mogao sada 20-25min. max.