Mart 28, 2024, 09:08:38 posle podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.040 poruka u 18.747 tema - 20.946 članova - Poslednji član: ylst
X3MShop banner

Autor Tema: X3M U SVEMIRU  (Pročitano 36922 puta)

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.290
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
X3M U SVEMIRU
« poslato: Oktobar 05, 2012, 10:13:03 posle podne »
MOJ DRUGAR KOJI ME JE SLIKAO MNOGO GODINA I SA KOJIM SAM PROSAO MNOGO TOGA,I NARAVNO MR BIG,BEZ KOGA CELA OVA PRICA NE BI BILA ZAOKRUZENA.U stvari samo sam hteo reci-pedju znam od 2002 god i ponosan sam sto sam znam takvog coveka i sto je takav covek mene slikao!!
TEXT ISPOD:


SKOK SA IVICE SVEMIRA U OBJEKTIVU PREDRAGA VUČKOVIĆA

Odbrojavanje za Red Bull Stratos je u toku. Feliks Baumgartner, ali i kompletan tim okupljen oko tog projekta uskoro će napisati jedno novo poglavlje istorije. Ipak kako bi deo te istorije ostao sačuvan potrebne su fotografije i video jer bez njih nema ni dokaza da se sve to desilo. Za fotografije biće zadužen tim od tri profesionalca, među kojima je i Beograđanin Predrag Vučković. Predrag je svojim fotografijama ovekovečio najznačajnije podvige ekstremnih sportista. Njegovo radno mesto su i zemlja i voda i vazduh, a njegove fotografije koje ostavljaju bez daha jednako kao i akcija koja je na njima prikazana, obišle su ceo svet. U intervjuu, Predrag nam otkriva kako će izgledati fotografisanje skoka sa ivice svemira i kolika je čast biti deo tog projekta.

1. Kada si saznao da ćeš fotografisati Red Bull Stratos i kakvi su bili prvi utisci?

Pošto sam od naše januarske zime pobegao u Los Anđeles, tamo me je jedan moj prijatelj, takođe fotograf sa kojim radim velike projekte, pozvao na ručak i rekao je da ima neke super vesti za mene. Našli smo se, a on mi je saopštio da smo dobili da radimo Red Bull Stratos - pripreme, skokove i sve ostalo što je vezano za kompletan projekat. Nasmejao sam se jer sam pomislio da je to neka šala. Znam kakav je to projekat i kakav je tim u celoj priči i bilo mi je neverovatno. Međutim brzo sam se navikao na to. On mi je vest saopštio u februaru, a već u martu smo imali razne obuke, saznao sam kako ćemo funkcionisati u samom projektu, upoznao ceo tim i sa Feliksom uradili prvi test skok. 

2. Kako uopšte izgleda fotografisanje skoka iz stratosfere?

Obično me svi poznanici koji znaju da radim na tom projektu pitaju: „A gde ćeš ti da ga slikaš? Odakle ćeš da ga slikaš?“ Nije poenta samo u skoku. Projekat je mnogo veliki i jedinstven u svetu. Na projektu radimo nas trojica fotografa i na nama je da sastavimo celu priču i zapišemo tu istoriju koja će kasnije biti predstavljena u knjizi i ostalim medijima. Naš zadatak nije samo da slikamo Feliksa, već i Džoa Kitindžera koji je trenutni rekorder, sve ljude oko njega. Tu je i tim od 15 naučnika koji su uključeni u projekat, a od kojih je svaki najbolji u tome što radi. Svi oni su nam priča. Svaki detalj, priprema, kapsula, odelo, ljudi koji će raditi direktan prenos, ljudi koji rade komunikaciju sa Feliksom, bukvalno ćemo morati da fotografišemo sve njih. 

3. Kako će konkretno izgledati tvoj posao tog dana?

Nas trojica ćemo se rasporediti na različite lokacije, još nije dogovoreno ko će šta pokrivati. Uglavnom, jedan fotograf će pokriti Feliksovo spremanje, opremanje i sve što se toga tiče. Isti taj fotograf biće na mestu odakle se balon lansira. Sa njim će biti još jedan fotograf koji će raditi samo pripreme balona. Potom će ta dvojica slikati lansiranje. Treći fotograf biće u sinepleks helikopteru koji će snimati lansiranje iz vazduha. Kada balon poleti, jedan fotograf koji je slikao lansiranje ide u mission control room gde bi trebalo da fotografiše ljude koji su tamo, dakle njihove reakcije, emocije, sve te ekrane i sve što se dešava tamo. Drugi fotograf ide u recovery helikopter i čekaće Feliksa zajedno sa recovery timom kada sleti na Zemlju. Treći fotograf koji je u sinepleks helikopteru ostaje u njemu sve vreme, on čeka Feliksa, slika ga u vazduhu, sa padobranom i kako sleće. Sve što je vezano za kapsulu i sam skok to se radi automatskim fotoaparatima sa daljinskim komandama i za to će biti zadužen čovek iz NASA-e, koji razvija tu tehnologiju već sedam godina. On je zadužen za kompletno slikanje i snimanje iz vazduha. Kada se spoje pripreme, lanisranje, snimci iz vazduha i sletanje imaćemo kompletnu priču. 

4. Kakvi su tvoji utisci sa test skokova?

Izvedena su dva test skoka, jedan sa visine od 21 kilometar u martu, a drugi sa 29 kilometara u julu. To su bili test skokovi za sve nas. Ja sam radio Feliksove pripreme i lansiranje balona, posle toga sam bio u mission control room-u. Teško je opisati kako to sve izgleda. Kad gledaš sve te ekrane i sve to uživo, neverovatan je osećaj. A dovoljno je samo da se ispred tebe stvori čovek u kosmonautskom odelu pa da shvatiš da si deo nečega što nije svakodnevno i uobičajeno. Biti tamo i ništa ne raditi je velika čast, a biti deo tog projekta i fotografisati tako veliku stvar je više od zadovoljstva. 

5. Sarađivao si sa najvećim imenima iz sveta ekstremnih sportova. Da li je heroj ove priče, Feliks Baumgartner pre bio u tvom objektivu?

Upoznao sam Feliksa ranije, ali do sada nisam imao prilike da radim sa njim. Feliks je veliki profesionalac, on je 1000 posto fokusiran na to što radi i traži da svako iz njegovog tima bude isto toliko fokusiran. Da ima bilo kakvu primedbu on bi odmah reagovao, jer njegov život zavisi od svih ljudi koji su uključeni u taj projekat. Od najmanjeg fizikalca, pa do fotografa i kamermana koji mogu da naprave neku grešku koja bi njega omela. Fizički i psihički je super spreman i ja mislim da će on to izvesti veoma lagano i bez ikakvih problema. Ima vrlo malo ljudi koji bi ovaj projekat sporveli u delo na način na koji to on radi. Takav fokus na misiju do sada nisam sreo. Čovek zna svaki šraf gde se nalazi i zašto je tu i prati sva dešavanja oko projekta. 

6. Pretpostavljamo da već i sada imate veliki broj fotografija, a još više će ih biti sa samog skoka. Koje fotogrfije će biti prioritet, šta ćete prvo poslati u javnost?

Do sada su nam prioritet bile fotografije koje su predstavljale događaj indirektno. Tako da za finalni skok prioritet će biti fotografije iz vazduha. Imamo ozbiljnu arhivu, a nakon celog projekta biće objavljena knjiga, tako da priča o Stratosu neće završiti nakon same akcije. 

7. Sada kada je ovaj neverovatni projekat na samo korak od ostvarivanja, kakvi su tvoji utsici i kakvo je raspoloženje pred ovu veliku misiju?

Projekat traje već sedam godina, a poslednje četiri godine se intenzivno radi na njemu. Svi smo mislili da će se ova priča završiti u avgustu, ali smo imali peh sa kapsulom, koja je sletela na stenu i oštetila se. Sada jednostavno svi čekamo da zavšrimo taj projekat. Samo to iščekivanje nam stvara neku pozitivnu tremu. Čak je i sam Feliks izjavio da je potpuno spreman i da ne može da dočeka da se to završi. Siguran sam da je rad na ovom projektu velika čast za svakoga iz tima. Ovo ne može da se ponovi, posle ovoga nema dalje. Sve iza toga je svemir, a odatle nema skokova. Mi idemo do granice koju niko nikada više neće moći da pomeri. Samo to saznanje pruža vam veliko zadovoljstvo, a u mom slučaju ono je utoliko veće što neko iz jedne male zemlje kao što je Srbija ima priliku da bude deo te priče. Inače ekipa sa kojom radim su momci sa kojima inače radim jako dugo i svi su mi dobri prijatelji i za narednu godinu u planu su nam svi najveći Red Bull projekti. Siguran sam da ako se nekada bude pojavio neki novi Feliks, da ćemo i sa njim raditi.

Direktan tročasovni prenos projekta Red Bull Stratos, gledaoci u Srbiji će imati priliku da prate ekskluzivno na televiziji B92 u ponedeljak sa početkom u 15 časova.

NAPOMENA:

Fotografije u prilogu: Predrag Vučković/RedBullContentPool

Dodatne video i foto materijale za potrebe objava u medijima možete preuzeti preko Red Bull Stratos News Room-a uz obezbeđena prava za korišćenje.

Van mreže tanatos

  • Light Heavyweight Member
  • ****
  • Poruke: 788
  • Master&Leader
Odg: X3M U SVEMIRU
« Odgovor #1 poslato: Oktobar 05, 2012, 10:30:41 posle podne »
Ekstra! A to bas pratim, zaludjen sam skokovima i ekstremnim stvarima. Nisam znao da imamo Srbina na takvom mestu (posle skakaca najbitnijem, bez njega svet nebi znao kako je bilo)
Zivot nije broj uzdaha.
ZIVOT CINE TRENUTCI KOJI VAM ODUZIMAJU DAH!!!

"When you want to succeed as bad as you want to breathe, then you'll be successful"

Van mreže sasacg

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 9.809
  • Get up you son of a bitch,'cause Mickey loves you!
    • http://www.realx3mforum.com
Odg: X3M U SVEMIRU
« Odgovor #2 poslato: Oktobar 06, 2012, 12:53:04 pre podne »
"You'll be able to spit nails. You're gonna eat lightening and you're gonna crap thunder, you're gonna become a very dangerous person"

HASTA LA VICTORIA SIEMPRE !!!

Van mreže EXTREME

  • Administrator
  • Heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 1.509
Odg: X3M U SVEMIRU
« Odgovor #3 poslato: Oktobar 14, 2012, 12:34:35 posle podne »
Pedja & Sale HVALA!
Koga interesuje RED BULL STRATOS skok sa ivice svemira moze da prati live na www.redbull.tv ili na B92 direktan prenos :)
Pozdrav iz Roswell-a, New Mexico :)

P.S. Nekoliko slika LIVE cu poslati na moj INSTAGRAM @predragvuckovic

Van mreže tenssa

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 3.963
Odg: X3M U SVEMIRU
« Odgovor #4 poslato: Oktobar 14, 2012, 01:06:16 posle podne »
Da vidimo i to cudo, nadam se da ga nece i danas omesti vjetar.


Van mreže vlada sin

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 3.126
Odg: X3M U SVEMIRU
« Odgovor #5 poslato: Oktobar 14, 2012, 03:09:21 posle podne »
Ja isto cekam , onaj dan kad je bilo odlaganje sam se bas smorio sto nije skocio. Drzimo palceve
Men sana in corpore sano !

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.290
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: X3M U SVEMIRU
« Odgovor #6 poslato: Oktobar 15, 2012, 05:35:21 pre podne »
jbt al je bilo frke kada je krenuo da se okrece...

Van mreže vlada sin

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 3.126
Odg: X3M U SVEMIRU
« Odgovor #7 poslato: Oktobar 15, 2012, 08:18:47 pre podne »
Ja promenio kanal,reko ostace samo dugmici. Luda hrabrost, ja sa sedmice na Tasmajdanu ne smem da skocim:-)
Men sana in corpore sano !

Van mreže Dionis

  • Middleweight Member
  • ****
  • Poruke: 346
Odg: X3M U SVEMIRU
« Odgovor #8 poslato: Oktobar 15, 2012, 10:27:03 pre podne »
Ja promenio kanal,reko ostace samo dugmici. Luda hrabrost, ja sa sedmice na Tasmajdanu ne smem da skocim:-)

Vlado to na Tašu je 5 ica nije 7 mica :)
Đenerale, đenerale
nek' je tvojoj majci hvala
što junaka rodila je
da se srpstvu vrati slava

Van mreže vlada sin

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 3.126
Odg: X3M U SVEMIRU
« Odgovor #9 poslato: Oktobar 15, 2012, 10:33:38 pre podne »
  :'( :'(
Men sana in corpore sano !

Van mreže MR.BIG

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 2.984
  • BB Klub MR.BIG Kula
Odg: X3M U SVEMIRU
« Odgovor #10 poslato: Oktobar 16, 2012, 12:06:40 pre podne »
Najbolji komentar koji sam procitao u vezi ovoga ..... "Ne znam samo kako su mu muda stala u onako malu kapsulu" :)

Respect!!!!
"No man has the right to be an amateur in the matter of physical training. It is a shame for a man to grow old without seeing the beauty and strength of which his body is capable." - Socrates

Van mreže Vladar

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 6.552
    • https://www.proteini.si/me/
Odg: X3M U SVEMIRU
« Odgovor #11 poslato: Oktobar 18, 2012, 04:59:48 posle podne »
bjavljen je prvi snimak slobodnog pada Feliksa Baumgartnera, snimljen kamerom sa njegove kacige.
Snimka počinje odmah nakon skoka iz kapsule i prikazuje trenutak u kojem Feliks probija zvučni zid i počinje da se nekontrolisano okreće.

Red Bull Stratos - Felix Baumgartner On Board
PRVI CRNOGORSKI WEBSHOP ZA PRODAJU DIJETETSKIH SUPLEMENATA I OPREME ZA BODYBUILDING:
www.proteini.me

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.290
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: X3M U SVEMIRU
« Odgovor #12 poslato: Oktobar 18, 2012, 05:02:50 posle podne »
steta sto nije ceo....

Van mreže Nenad018

  • Middleweight Member
  • ****
  • Poruke: 403
Odg: X3M U SVEMIRU
« Odgovor #13 poslato: Oktobar 19, 2012, 12:25:45 pre podne »
BicepsPeak moram ja sada izvini : PHOTOSHOP
Nisam na ovaj svet stigao da bih bio porazen, niti neuspeh struji mojim venama. Ja nisam ovca sto ceka da je njen pastir podstakne.Ja sam lav koji odbija da zbori, hodi i spava s ovcama. Kasapnica neuspeha nije moja sudbina. Istrajacu sve dok ne uspem."

Van mreže kopa

  • Light Heavyweight Member
  • ****
  • Poruke: 643
Odg: X3M U SVEMIRU
« Odgovor #14 poslato: Oktobar 19, 2012, 01:07:05 posle podne »
nebime cudilo