April 28, 2024, 06:33:06 posle podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.104 poruka u 18.751 tema - 20.949 članova - Poslednji član: JankoStev
X3MShop banner

Autor Tema: Dijabetes i mršavljenje, potreban savet  (Pročitano 8481 puta)

Van mreže Sugar Boy

  • Član
  • *
  • Poruke: 8
Dijabetes i mršavljenje, potreban savet
« poslato: Oktobar 12, 2012, 01:02:01 posle podne »
Pošto mi je ovo prvi post ajde da se malo predstavim, zovem se Ninoslav, 36 godina i prvi sa čovek sa dijabetesom u Srbiji koji rekreativno trči maratone i u zadnjih pet godina završio sam ih 21, samo u ovoj sezoni 11. O svemu tome i životu sa dijabetesom pišem na mom web sajtu www.pobedidijabetes.rs.
Kada sam 2007 počinjao sa ozbiljnijim trčanjem imao sam 93kg, od tada svaki dan trčim, leti i zimi, vikendom preko 20km dužine, samo ponedeljkom je pauza. Pored trčanja svaki drugi dan i kad stignem radim zgibove, sklekove, trbušnjake a od pre mesec dana i suvo veslo. Te vežbe su samo podrška trčanju i nekom opštem dobrom stanju samom organizma.
Problem: konstantno se držim istih kilograma, sad trenutno imam i više-97 kg i dosta masnih naslaga oko struka. Otkrio sam da je problem u količinama insulina koje dajem sebi, naime ja imam insulinsku pumpu koja 24 sata ubrizgava insulin u telo.
E sad, pre nekog vremena sam probao LCHF ili ti low carb ishranu i osećao sam se odlično, čak sam i najbolji maraton istrčao na toj ishrani http://pobedidijabetes.rs/dijabetes/lchf-ishrana-i-dijabetes/. Primetio sam da na tom tipu ishrane nisam izgubio izdržljivost ali snagu da. Ja recimo radim četiri serija po pet zgibova a kad sam bio na low carb ishrani nisam mogao toliko da uradim ali eto istrčao sam maraton bez problema :).
Ovih dana sam veoma povećao količinu UH u ishrani a samim tim i količinu insulina koju dajem, snaga se vratila kao i težina a sa njom i masne naslage.
Šta je meni želja-da skinem težinu ispod 90kg jer trčanje maratona i velika težina ne idu zajedno ali da zadržim snagu i mišićnu masu. Naime čim počnem da se hranim ozbiljnije i vežbam ja odem preko 100kg, meni to zbog dijabetesa i trčanja ne treba.
Treba mi savet, pre svega od tebe Peđa gde ja grešim sve ove godina i zašto ne napredujem u snazi a salo i pored tolikog trčanja ne ide dole?
Da napomenem još da sam uveo jednu mericu wheya posle svakog treninga i uključio veću količinu proteina u ishranu.
Koji bi to plan ishrane meni pomogao da ne dobijem previše kilograma a u isto vreme da smanjim masne naslage..
Hvala unapred na savetima :)

Van mreže icko

  • Cruiserweight Member
  • *****
  • Poruke: 862
Odg: Dijabetes i mršavljenje, potreban savet
« Odgovor #1 poslato: Oktobar 12, 2012, 01:45:46 posle podne »
Mislim da ce norati  malo da preciziras te ugljene hidrate koliko i kad uzimas sa druge strane bolje ceo plan ishrane sa suplemetacijom da postavis, da bi neko mogao od negde da pocne sa tobom.

Van mreže Sugar Boy

  • Član
  • *
  • Poruke: 8
Odg: Dijabetes i mršavljenje, potreban savet
« Odgovor #2 poslato: Oktobar 12, 2012, 02:31:53 posle podne »
Ishrana je veoma šarolika..

Trčanje uvek ide ranu ujutro na prazan stomak 5-12km, posle toga ide jedna merica wheya i vitamini, jedna kapsula omega 3.
Do ručka 50-100g orašastih, ručak tunjevina ili neka piletina 200g, salata, neki kvalitetan integralni hleb.
Do večere mileram, neko voće, orašasti, za večeru mladi sir, sir, jaja na 100 načina, ili neko meso , salata, voće.
Pre spavanja masni jogurt i pivski kvasac.
Vikendom malo drugačije jer sam kući, generalno više UH jer su duži treninzi trčanja.

Eto :)

Primetio sam da jedna merica wheya(twinlab) ima puno više UH od onog što piše, barem meni puno diže glikemije i moram dati 5 jedinica insulina. Na pakovanju stoji 7-8 g UH po merici ali mora da ima više...

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.307
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: Dijabetes i mršavljenje, potreban savet
« Odgovor #3 poslato: Oktobar 12, 2012, 02:50:08 posle podne »
Pozdrav
odgovro je veoma jednostavan
ali pre svega da se razumemo,ja nisam lekar i ovo ne mozes da shvatis kao stvarnu cinjenicu.

Brzina metaoblzima ovisi od u jednom delu od kolcine izlucevina pankersa.ali posto u tvom slucaju to ne vredi jer na zalost imas tu zlokobnu bolest,metabolziam se sam bori kako zna i ume (ne bukvalno sam ali...)
sa godinima kao i kod zdravih osoba stopa metabolzima se USPORAVA a kod osoba koje imaju problem sa dijebetesom stvarju jos jedan problem
bez obizira na kolcinu fizicke aktivnosti ili slicno,ceste promene broja unosa Uh izazivaju veliki ins rezistenciju (kada i postoji) te telo svaki gram UH skaldisti kao energiju.
Veoma je tesko naci omjer u tome sto ti zelis i iskreno to je hodanje po tankom ledu jer tebi VESTACKI inuslin trazi i zahteva odredjni broj cal iz UH a mozda bas taj broj ti jednostavno ne dozvolajva da se spustis na zeljenu kilazu.

neznam dali si me rauzmeo?

Van mreže Sugar Boy

  • Član
  • *
  • Poruke: 8
Odg: Dijabetes i mršavljenje, potreban savet
« Odgovor #4 poslato: Oktobar 12, 2012, 02:59:00 posle podne »
U suštini da, ja mislim da moje telo koristi UH dramatično drukčije od vas i hvata se za svaki miligram i čuva ga kao zlato.
Recimo ja dajem oko 60jedinica insulina dnevno, kada smanjim na 40 počnem mršaviti ali dole krene i snaga i mišići. Tokom Low carb dijete uzimao sam čak i manje od 30 jedinica a od toga 24 jedinice otpadaju na bazalni metabolizam što znači da gotovo nisam uzimao UH tokom dana!

Znaš šta, malo mi to ponekad smeta kada posle toliko istrčanih maratona ja imam 3kg viška?

Insulinska pumpa jeste neki tip veštačkog pankreasa ali njom upravljam ja, znači ja određujem količinu insulina koju ću dati, što ovako u teoriji zvuči super jer je insulin krivac broj 1 za gojaznost ali naravno znamo da je on izuzetno stereoidan hormon i bitan u procesu izgradnje mišića.
Nalazim da bih ja morao još više da se trudim da pronađem granicu preko koje nesmem prelaziti kada su UH u pitanju.
I verovatno bih trebao povećati unos proteina na dnevnoj bazi..

Van mreže Sugar Boy

  • Član
  • *
  • Poruke: 8
Odg: Dijabetes i mršavljenje, potreban savet
« Odgovor #5 poslato: Oktobar 12, 2012, 03:05:29 posle podne »

Van mreže aleksandar84

  • Middleweight Member
  • ****
  • Poruke: 313
Odg: Dijabetes i mršavljenje, potreban savet
« Odgovor #6 poslato: Oktobar 12, 2012, 03:32:29 posle podne »
Ninoslave, kakvu snagu ocekujes obzirom da si maratonac, ako mozes definisi sta je za tebe snaga...
mislim da ti je ishrana losa i to prilicno, ali ako Pedja to nije prokomentarisao, ja sigurno necu da se pravim pametan

ali ovaj lik kojeg si okacio sigurno nije maratonac, sto znaci da se postavlja pitanje sta ti zelis?
Ako si vec uradio low carb dijetu i istrcao najbolji maraton do sad (obzirom da si maratonac) zar ne treba da budes zadovoljan zbog toga?

ovaj lik sa slike nije maratonac ti jesi, ni potpuno zdrava osoba ne moze ocekivati da izgleda kao ovaj lik i da trci maratone...

ali ovo je sve filozofija sa moje strane, ono sto sam siguran je da ovaj lik ima VRLO PRECIZNU ISHRANU, znaci sve u gram kad, kako i zasto
a tvoja ishrana odozgo ne spada u domen precizne, a morala bi obzirom na tvoje stanje...


Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.307
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: Dijabetes i mršavljenje, potreban savet
« Odgovor #7 poslato: Oktobar 12, 2012, 03:36:30 posle podne »
I evo ga jedan svetli primer da može :)

http://www.diabeteshealth.com/read/2008/09/22/5079/scrawny-boy-with-type-1-diabetes-becomes-mr--universe/

svetao primer
naravno
samo sto na ovom svetlom priimeru nisu rekli da ovaj svetao primer koristi aas jer boze moj
nigde nije nikada napisano da neko ko ima dijebetes ne sme da koristi aas zar ne?
dakle to NEMA VEZE sa TVOJOM temom

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.307
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: Dijabetes i mršavljenje, potreban savet
« Odgovor #8 poslato: Oktobar 12, 2012, 03:38:04 posle podne »
Ninoslave, kakvu snagu ocekujes obzirom da si maratonac, ako mozes definisi sta je za tebe snaga...
mislim da ti je ishrana losa i to prilicno, ali ako Pedja to nije prokomentarisao, ja sigurno necu da se pravim pametan

ali ovaj lik kojeg si okacio sigurno nije maratonac, sto znaci da se postavlja pitanje sta ti zelis?
Ako si vec uradio low carb dijetu i istrcao najbolji maraton do sad (obzirom da si maratonac) zar ne treba da budes zadovoljan zbog toga?

ovaj lik sa slike nije maratonac ti jesi, ni potpuno zdrava osoba ne moze ocekivati da izgleda kao ovaj lik i da trci maratone...

ali ovo je sve filozofija sa moje strane, ono sto sam siguran je da ovaj lik ima VRLO PRECIZNU ISHRANU, znaci sve u gram kad, kako i zasto
a tvoja ishrana odozgo ne spada u domen precizne, a morala bi obzirom na tvoje stanje...



druze
ja nisam komentarisao ishranu JER NE SMEM!!
covek sa DIJABTESOM i LOW CARB DIJETA..to ti je druze kao da se igras ruskog ruleta.pa ako prodje-prodje
ja ne zelim da komentraisem takve stvari jer se iz konteksta mogu zivuci pogresne reci i primetiti na sebi i sta onda??

Van mreže tanatos

  • Light Heavyweight Member
  • ****
  • Poruke: 788
  • Master&Leader
Odg: Dijabetes i mršavljenje, potreban savet
« Odgovor #9 poslato: Oktobar 12, 2012, 03:42:16 posle podne »
Dijabetes i low carb :P
Cale mi je seceras i znam kolko je to "nenormalno"
A upadao je u gl. komu sa secerom ispod 2... Na samom pocetku kad je osetio - napunio usta bombonama posto je to imao u dzepu i... NISU mu pomogle tako brzo. Ne znam, za tebe i rotacije nisu dobre, zbog dana sa 0 uh a kamo li low carb konstantno...
Zivot nije broj uzdaha.
ZIVOT CINE TRENUTCI KOJI VAM ODUZIMAJU DAH!!!

"When you want to succeed as bad as you want to breathe, then you'll be successful"

Van mreže aleksandar84

  • Middleweight Member
  • ****
  • Poruke: 313
Odg: Dijabetes i mršavljenje, potreban savet
« Odgovor #10 poslato: Oktobar 12, 2012, 03:44:18 posle podne »
@Pedja
znam, zato sam i napisao "ali ako Pedja to nije prokomentarisao, ja sigurno necu da se pravim pametan"

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.307
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: Dijabetes i mršavljenje, potreban savet
« Odgovor #11 poslato: Oktobar 12, 2012, 03:45:05 posle podne »
@Pedja
znam, zato sam i napisao "ali ako Pedja to nije prokomentarisao, ja sigurno necu da se pravim pametan"

ma kapiram
nego samo ti htedoh reci da ne mislis da sam prevideo nesto..

Van mreže Sugar Boy

  • Član
  • *
  • Poruke: 8
Odg: Dijabetes i mršavljenje, potreban savet
« Odgovor #12 poslato: Oktobar 12, 2012, 07:25:56 posle podne »
Ljudi, dijabetes i low carb je i tekako moguć, dokazao sam to tako što sam se hranio dug period tako i istrčao svoj najbolji maraton ove godine samo na vodi. Kada je dijabetes u pitanju u Srbiji postoje mnoge predrasude a ja sam počeo da pišem blog i da trčim maratone da bih pokazao svima da greše u mnogim stvarima.

Šta je snaga za mene-pa da imam neki napredak, recimo da dostignem 10 zgibova u seriji, ništa više.
A slažem se da je ishrana problem i ljudi slobodno komentarišite, dijabetičarima je sve dozvoljeno da jedu, bitno je da znaju dozirati količinu inuslina u odnosu na UH, ali 80% procenata to ne zna!!
80% dijabetičara pojma nema o svojoj bolesti i lečenju iste i zato imaju velike probleme i posledice istih.

Sve najbolje

Van mreže tanatos

  • Light Heavyweight Member
  • ****
  • Poruke: 788
  • Master&Leader
Odg: Dijabetes i mršavljenje, potreban savet
« Odgovor #13 poslato: Oktobar 12, 2012, 07:42:55 posle podne »
nisi u pravu.
99% dijabeticara ne zna odnos.
da je 80% znanje bi se sirilo i bilo bi "nade" za ostale.
A da bi se "igrao" sa svom hranom... to ne da treba da znas odnos, nego moras da znas u gram! sta da pojedes i kad. A to je vec...
Ajd super, mene npr JAKO interesuju tvoja iskustva. Ako imas taj blog, baci link da procitam.
Pisi sta god mislis da je bitno za fizicki aktivne secerase.
Zivot nije broj uzdaha.
ZIVOT CINE TRENUTCI KOJI VAM ODUZIMAJU DAH!!!

"When you want to succeed as bad as you want to breathe, then you'll be successful"

Van mreže Sugar Boy

  • Član
  • *
  • Poruke: 8
Odg: Dijabetes i mršavljenje, potreban savet
« Odgovor #14 poslato: Oktobar 12, 2012, 08:30:06 posle podne »
nisi u pravu.
99% dijabeticara ne zna odnos.
da je 80% znanje bi se sirilo i bilo bi "nade" za ostale.
A da bi se "igrao" sa svom hranom... to ne da treba da znas odnos, nego moras da znas u gram! sta da pojedes i kad. A to je vec...
Ajd super, mene npr JAKO interesuju tvoja iskustva. Ako imas taj blog, baci link da procitam.
Pisi sta god mislis da je bitno za fizicki aktivne secerase.

Pa napisao sam i gore www.pobedidijabetes.rs.
Totalno je logično da neko ko ima problem sa insulinom ne uzima ogromne količine UH i da počne da navikava svoj organizam na masti kao energiju. Ja sam svašta probao da radim i to sve zato jer doktori niti znaju niti ih interesuje da se bave sa mnom. Ali evo posle 14 godina života sa dijabetesom ja nemam početak komplikacija i evo ove godine hoću da oborim rekord koji nijedan dijabetičar u evropi a mislim u svetu nije uradio, istrčaću 15 maratona u ovoj sezoni , 11 sam već, prekosutra trčim 12-ti u Novom Sadu. U februaru sam postao prvi dijabetičar u svetu koji je sitrčao maraton 500m pod zemljom, u nemačkom rudniku soli http://pobedidijabetes.rs/dijabetes/kristall-marathon-2012-500m-pod-zemljom-u-rudniku-soli/

I vraćam se na Peđu ponovo-meni treba savet gde grešim, znači Nino ne valja ti ovo povećaj ovo pa ću da primenjujem da vidim kako će da ide.

Sve ovo što ja radim a i vi koji mi dajete savete shvatite kao neki vid osvešćivanja javnosti kada je dijabetes u pitanju i pomeranje granica..
« Poslednja izmena: Oktobar 12, 2012, 08:34:17 posle podne Sugar Boy »