April 29, 2024, 11:14:23 pre podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.106 poruka u 18.751 tema - 20.950 članova - Poslednji član: d0ss
X3MShop banner

Autor Tema: Pravda u Hagu  (Pročitano 7049 puta)

Van mreže vlada sin

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 3.126
Odg: Pravda u Hagu
« Odgovor #15 poslato: Novembar 29, 2012, 10:27:20 pre podne »
Novi šamar: Oslobođen i Haradinaj
IZVOR: B92, TANJUG
Beograd -- Haški tribunal oslobodio bivšeg komandanta OVK Ramuša Haradinaja. Veće zaključilo da nije kriv ni po jednoj tački optužnice. Oslobođeni i Baljaj i Brahimaj.


 

Ramuš Haradinaj u Tribunalu (Foto: ICTY)
Naloženo je da se odmah svi puste na slobodu. Slavlje u Prištini odmah počelo.

Veće sudija, koje su činili Džastis Bakone Moloto iz Južne Afrike, Barton Hol sa Bahama i belgijski sudija Gi Delova, ustanovili su da je bilo zločina u Jablanici ali da trojica optuženih bivših komandanata OVK za njih nisu odgovorni zbog čega su ih oslobodili svih tačaka optužnice.

Predsedavajući sudija je rekao i da ne postoje verodostojni dokazi da je Haradinaj znao za zaločine počinjene u Jablanici

Današnja presuda je nova prvostepena presuda, a kako se očekuje najverovatnije će uslediti žalba na nju.

Podsetimo, novi prvostepeni postupak protiv Ramuša Haradinaja, Idriza Baljaja i Ljahija Brahimija zbog zločina nad albanskim, srpskim i romskim civilima u logoru OVK u Jablanici 1998. nije ni vođen. Haradinaj i Baljaj prvi su haški optuženici koji dva puta izlaze pred sud zbog istog zločina - ubistva osam zarobljenika u kampu OVK u Jablanici.

Haško tužilaštvo je u završnoj reči, u junu ove godine, zatražilo kaznu od najmanje 20 godina zatvora za svakog od optuženih, dok su odbrane tražile oslobađajuće presude.

Prvo suđenje 39 tačaka, novo 6
Po okončanju prvog suđenja, po optužnici za zločine na širem području zapadnog Kosova, Haradinaj i Baljaj su oslobođeni optužbi i pušteni na slobodu, dok je Brahimaj bio osuđen na šest godina zatvora.

Žalbeno veće je u julu 2010. ukinulo oslobađajuće presude, potvrdilo kaznu od šest godina zatvora za Brahimaja i naložilo da se proces ponovi po šest tačaka optužnice - za zločine u logoru Jablanica.

Žalbeno veće je zaključilo da je dokazni postupak tužilaštva završen pre vremena, odnosno pre nego što su saslušana dva svedoka koja su odbijala da daju iskaz.

Nakon oslobađanja hrvatskih generala Gotovine i Markača u srpskoj javnosti je počelo da se priča o izvesnosti oslobađajuće presude i Haradinaju.

Jedan od tih svedoka, bivši pripadnik OVK Šefćet Kabaši, bio je optužen za nepoštovanje suda, jer nije hteo da da iskaz ni na ponovljenom suđenju u predmetu „Haradinaj", ali je potom priznao krivicu i osuđen na dva meseca zatvora.

Bez prisustva javnosti, u aprilu je bio saslušan i drugi „nevoljni svedok" optužbe, sa oznakom „80" koji je rekao da su Baljaj i Brahimaj u proleće 1998. učestvovali u premlaćivanju, sakaćenju i ubistvu više zatočenika Jablanice, a takođe je rekao da je Haradinaj „morao da zna" šta se tamo dešavalo.

Umesto po 39 tačaka prvobitne optužnice, novo suđenje Haradinaju i Baljaju vođeno je po šest njih. One su uključivale ubistva i torturu zarobljenika u kampu OVK u Jablanici. Kao i na prvom suđenju, koje je, zbog nedostatka dokaza, završeno oslobađajućom presudom, Tužilaštvo se i u ponovljenom procesu srelo sa sličnim problemima - sa uplašenim svedocima koji su menjali iskaze ili odbijali da svedoče

Pred današnje izricanje presude bivšim komandantima OVK, kosovski Albanci već su spremili svečani doček i najavili novi politički angažman haškog optuženika, čak i premijersko mesto, dok vlasti u Srbiji upozoravaju da bi njegovo eventualno oslobađanje moglo da ugrozi politički dijalog koji se vodi u Briselu.

Prvi potpredsednik vlade Aleksandar Vučić izjavio je da se plaši da će presuda nekadašnjem komandantu OVK Ramušu Haradinaju biti oslobađajuća i da će to biti još jedno poniženje za Srbiju.

"Oslobađajuća presuda bila bi poniženje za sve žrtve, za sve ljude sa Kosova i Metohije, za sve Srbe, jer bi nam konačno nacrtali - niko nije kriv za mrtve Srbe. A kad pogledate, Muslimani iz Bosne i Srbi najveće su žrtve ratova na teritoriji bivše Jugoslavije", rekao je Vučić u intervjuu za Novi magazin.


Men sana in corpore sano !

Van mreže sasacg

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 9.809
  • Get up you son of a bitch,'cause Mickey loves you!
    • http://www.realx3mforum.com
Odg: Pravda u Hagu
« Odgovor #16 poslato: Novembar 29, 2012, 02:05:12 posle podne »
Jevropo,eve nas,stizemo...
"You'll be able to spit nails. You're gonna eat lightening and you're gonna crap thunder, you're gonna become a very dangerous person"

HASTA LA VICTORIA SIEMPRE !!!

Van mreže Lazar Popovic

  • Cruiserweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.140
Odg: Pravda u Hagu
« Odgovor #17 poslato: Novembar 29, 2012, 03:07:00 posle podne »
Jbg ljudi, i Hrvati i Albanci su izdvajali desetine miliona evra za odbranu, lobiste, sudije, cuvare itd itd...
Realno gledano ljudi su kupili slobodu za svoje, i treba da ih puste..

E to sto mi imao politicki vrh koji nije hteo da da ni dinar za nase, pa su oni osudjeni, nisu Hrvati i Siptari krivi za to.
Citao sam da su Hrvati za Gotovinu i Markaca za odbranu dali oko 30miliona, Siptari za Haradinaja samo prosle godine valjda 10 miliona..a nasi za sve ukupno NISTA.
Pa sta onda i da ocekujemo!?!

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.307
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: Pravda u Hagu
« Odgovor #18 poslato: Novembar 29, 2012, 03:26:03 posle podne »

Van mreže IGOR_X3M

  • Light Heavyweight Member
  • ****
  • Poruke: 669
Odg: Pravda u Hagu
« Odgovor #19 poslato: Novembar 29, 2012, 06:13:35 posle podne »
Dobra je ovo vest.

Samo na ovakav nacin mozemo da se vratimo sebi.

Van mreže Slanina

  • Middleweight Member
  • ****
  • Poruke: 431
  • Spamer
Odg: Pravda u Hagu
« Odgovor #20 poslato: Novembar 29, 2012, 11:21:42 posle podne »
Ako ako i treba nas jebat kad smo glupi..mozda se narod i opameti

Van mreže ixy

  • Lepotica
  • Middleweight Member
  • *****
  • Poruke: 388
  • Act like a lady, lift like a boss!
Odg: Pravda u Hagu
« Odgovor #21 poslato: Decembar 26, 2012, 07:14:16 posle podne »
Posto je moja malenkost radila za jednog naseg kukavca koji je gore i bila sam tamo, morala sam da prokomentarisem... Sipci i Hrvati su imali i imaju podrsku i drzave i naroda. Kod nas - nista. Kad sam ja isla gore sve je finansirala porodica mog bivseg sefa. SVE koji imaju veze ovde sa javnim zivotom i politikom boli dupe. Cak i one koji se prodaju za patriote, to TVRDIM jer sam videla. Pored toga, i sami vidite, oni su tamo unapred zrtvovani i uglavnom se ne nadaju nicemu sem da ce se naci neko s malo mozga i ugasiti to cudo od suda, ili Trecem svetskom ratu pa da nekako beze. A ostali unapred znaju ishod i zabole ih - treniraju, kuliraju. Upoznala sam i jednog Siptara pa sam i to videla. Zasto je tako? Nekada su prodavali veru za veceru, sada dupe daju za mrve iz Evrope i jos pitaju - ima li jos!
Plus: ono sto me najvise nerviralo kad sam bila tamo - po Sheveningenu gomila muslimana iz Srebrenice. Naprimali ih i rade tamo, zive... Bem te Evropo!
You don't get the ass you want by sitting on it!

Van mreže vlada sin

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 3.126
Odg: Pravda u Hagu
« Odgovor #22 poslato: Decembar 27, 2012, 12:28:51 pre podne »
U kom svojstvu si bila ako nije tajna?
Men sana in corpore sano !

Van mreže ixy

  • Lepotica
  • Middleweight Member
  • *****
  • Poruke: 388
  • Act like a lady, lift like a boss!
Odg: Pravda u Hagu
« Odgovor #23 poslato: Decembar 27, 2012, 04:56:36 posle podne »
Nisam bila branilac. To me obicno pitaju  ;D  ;)  Ta uloga je pripadala jednom vrlo poznatom advokatu. Moj posao je bio sa dosta manje odgovornosti, ticao se kontakata sa javnoscu doticnog i jos par stvarcica. Toliko. Poz  :)
You don't get the ass you want by sitting on it!