April 28, 2024, 08:35:21 pre podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.102 poruka u 18.751 tema - 20.949 članova - Poslednji član: JankoStev
X3MShop banner

Autor Tema: Pomoć!  (Pročitano 2155 puta)

Van mreže add1ct

  • Član
  • *
  • Poruke: 4
Pomoć!
« poslato: April 25, 2013, 10:35:58 posle podne »
Prije svega, da pozdravim sve dobre ljude na ovom forumu i da Vas zatrazim pomoć.

Nisam tu da bih ostavio jedan post, da mi sve izdiktirate i da se pokupim. Za to treba truda i volje, te ovim putem unaprijed zahvaljujem svim korisnicima koji će odvojiti trenutak da pročitaju ovu temu.

Pošto mi ne treba pomoć osobno, odnosno nisam u planu baviti se bodybuildingom (yet :) ) želim napomenuti da zaista cijenim taj sport, iako sam prije imao predrasuda. No - mladost ludost, bio sam glup pa propustio priliku.
Osoba koja traži pomoć nije s naših prostora, ali želi vidjeti kako "naš narod" razmišlja. Valjda stavovi nisu svugdje isti, tako da me zamolio da provjerim i priupitam iskusne ljude za savjete.
Ta osoba, moj jako dobar prijatelj, je u kasnim 40-tim godinama i jako je bolesna. Ne toliko, koliko mu prijeti invaliditet ako nešto ne poduzme po tom pitanju. Boluje od artritisa. Samim time, prijeko mu je potrebna aktivnost. Otvorene su sve opcije od proteina, steroida i što ja znam već. Osobno sam mu savjetovao da steroidi i nisu najbolji izbor (opet ne znam zašto, ali vjerujem da su jako štetni).
Potreban je nekakav režim prehrane, a forum iako jako detaljan daje previše različitih detalja i treninga da se slabo snalazim što je najbolje za njega.
Ponavljam, nisam iskusan po ovom pitanju te stvarno ne znam što bi njemu najbolje pomoglo.
Informacije koje bi mogle pomoći.
Ima iskustva s bb-om, ali u ranim 20-tim, dakle prije oho-ho godina se tim bavio.
Visok je 158 cm a težak preko 80kg.
Godine, da ponovim, kasne 40-te.
Pod hitno treba smršati jer mu se već dešava kontrakcija mišića i sve mu je teže kretati se.

Zaista, ako imate bilo kakvu mogućnost da me uputite, bio bih Vam jako zahvalan. Objektivnost, kritiku i konstruktivnost cijenim tako da je bilo kakav savjet dobrodošao.

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.307
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: Pomoć!
« Odgovor #1 poslato: April 26, 2013, 05:40:26 pre podne »
nacin ishrane regulisati i za prvih 6 ned bi to bilo vise nego dovljno
vezbati u njegovm stanju bi bilo skoro pa saumoubistvo

Van mreže add1ct

  • Član
  • *
  • Poruke: 4
Odg: Pomoć!
« Odgovor #2 poslato: April 26, 2013, 10:31:32 posle podne »
Hvala lijepa na odgovoru!
Ako bi mogao pojasniti, da li to znaci da izbjegava bilo kakav oblik vjezbanja radi povreda koje moze izazvati ili?

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.307
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: Pomoć!
« Odgovor #3 poslato: April 27, 2013, 08:06:30 pre podne »
IZMEDJU OSTALOG -DA
bar dok ne skine 15ak kg i dok ne udje koliko tolik u neki fiz kondiciju
jer je njegovo telo nakon toliko vremena nikakve aktivnosti,totalno VAN "forme" za obaljvenje bilo kakvkuh tezih fiz zadataka (a da zanmerimo bolest)
tako da postepeno treba ulaziti u celu pricu

Van mreže add1ct

  • Član
  • *
  • Poruke: 4
Odg: Pomoć!
« Odgovor #4 poslato: April 27, 2013, 08:35:11 pre podne »
Super, lijepo je znati odakle početi!
Hvala lijepa još jednom, ovako znam u globalu cijelu priču i nešto na što se treba fokusirati, a to je prehrana.
Budem pregledao forum za moguće "scenarije" prehrane, pa ću ovdje staviti što sam našao.
Svi komentari dobrodošli.
Unaprijed zahvalan!

Van mreže Bella

  • Lepotica
  • Flyweight Member
  • *****
  • Poruke: 100
Odg: Pomoć!
« Odgovor #5 poslato: April 27, 2013, 02:44:22 posle podne »
Zabluda je da se kod reumatoidnog artritisa(zapaljenski),ne treba vezbati.Fizicka aktivnost je jako bitna,jer samo na ovaj nacin je moguce odrzati fiziolosku pokretljivost zglobova,spreciti nastanak misicne atrofije,povecati snagu misica I spreciti nastanak deformacija.Ankiloza(ukocenje zglobova,invaliditet) je poslednji stadijum ovog oboljenja I jako je bitno izvrsiti prevenciju,a to se postize iskljucivo fizikalnom I kineziterapijom.Naravno ishrana je jako bitna,ali suplementi kod ovih bolesnika su zaista nepotrebni.

Naravno sve zavisi I od toga u kom stadijumu se nalazi vas prijatelj,u akutnom(kada su izrazeni bolovi) mirovanje je jedina opcija,jer svaki pokret bi samo pogorsao stanje.Ukoliko je to vec subakutna ili hronicna faza,kada bolovi I upala nisu izrazeni onda moze krenuti sa fizickom aktivnoscu.
S obziro da kod ovih osoba postoji naznacena osteoporoza(razredjenje kostanog tkiva),postoji I povecan rizik od preloma pa morate voditi racuna da  pritisak koji se prenosi na kosti ne bude veliki.
Redovno vežbanje smanjuje bolove i povećava pokretljivost zglobova, sprečava i usporava deformaciju zglobova, povećava mišićnu snagu i rasteže skraćene mišića, održava pravilni položaj tela i poboljšava opštu kondiciju bolesnika.

Jako je bitno da u  toku  treninga  budu angažovani skoro svi zglobovi (ramena, laktovi,zglobovi ručja,
šake, kukovi, kolena, stopala) i najvažnije grupe mišića- rameni pojas, opružači trupa, kukova i kolena.
U hroničnoj fazi treba vežbati najmanje pola sata dvevno tri puta nedeljno.
Kondicioni trening bi podrazumevao  hodanje, vežbe u vodi i vožnju bicikla. Aerobne vežbe poboljšavaju mišićno-skeletnu snagu, srčanu funkciju, izdržljivost i kvalitet života koji su kod bolesnika sa RA često umanjeni.
Vožnja bicikla poboljšava kondiciju, smanjuje telesnu težinu i štedi zglobove.
Voda je idealna sredina za vežbanje(jasno je da je sila zemljine teze u vodi znatno smanjena pa je olaksano izvodjenje pokreta).Takodje I tezina tela se u vodi smanjuje za tezinu vode istisnutu njime, pored toga umirujuce dejstvo vode cini da misici budu relaksirani.

Nisam obuhvatila sve,jer je oboljenje zaista kompleksno,i ne moze se sve u par recenica obijasniti. A I ne znam sa sigurnoscu da je u pitanju reumatoidni arthritis(niste naveli,moze biti I degenerativni, metabolicki…).
 Smatram da teretana u ovom slucaju nije pametan potez, aerobne vezbe su mnogo efikasnije ,I naravno vezbe bez nekog dodatnog  opterecenja(u pocetku staticke kontrakcije).

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.307
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: Pomoć!
« Odgovor #6 poslato: April 28, 2013, 09:24:43 pre podne »
hvala Bella

Van mreže Bella

  • Lepotica
  • Flyweight Member
  • *****
  • Poruke: 100
Odg: Pomoć!
« Odgovor #7 poslato: April 28, 2013, 12:00:01 posle podne »
Nema na cemu ;)

Van mreže add1ct

  • Član
  • *
  • Poruke: 4
Odg: Pomoć!
« Odgovor #8 poslato: April 30, 2013, 10:36:21 pre podne »
Hvala oboma na iscrpnim komentarima, osobito Belli koja se jako potrudila da objasni neke stvari. Puno si mi pomogla, zapravo oboje ste mi pomogli! Dali pored ovakve bolesti, regularna ishrana kod bb-a nije preporucljiva?
Osobito radi svojstava koja mogu biti stetna za same kosti?

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.307
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: Pomoć!
« Odgovor #9 poslato: April 30, 2013, 10:40:01 pre podne »
ishrana tj ADEKVATNA ishrana moze samo da mu pomogne