April 28, 2024, 08:02:39 posle podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.105 poruka u 18.751 tema - 20.949 članova - Poslednji član: JankoStev
X3MShop banner

Autor Tema: FREE-CLIMBING  (Pročitano 4029 puta)

ZAZEN

  • Gost
FREE-CLIMBING
« poslato: Novembar 08, 2006, 11:18:41 pre podne »
SVE O OVOME SPORTU.
TEORIJA TRENINGA, ZANIMLJIVA LITERATURA, TRENAZNE IDEJE, ITD. ISKLJUCIVO VEZANO ZA TRENING I NACINE TRENIRANJA.

Van mreže 8848

  • Lightweight Member
  • ***
  • Poruke: 239
Odg: FREE-CLIMBING
« Odgovor #1 poslato: Novembar 09, 2006, 04:33:08 posle podne »
Evo da napisem moj trening. Smatram da je veoma dobar za pocetnike. Koliko je dobar za naprednije penjace neka prokomentarise ZAZEN, jer je on mnogo iskusniji od mene.

Krece se sa 4 nedelje treninga aerobne izdrzljivosti, zatim se 3 nedelje radi snaga i zavrsava se sa 2 nedelje treniranja na anaerobnoj izdrzljivosti.

Na treninzima aerobne izdrzljivosti cilj je ostati sto duze na steni. Pri tom treba paziti da puls ne prelazi anaerobni prag.
Aerobni treninzi se sastoje iz traverziranja birajuci najlakse poteze. Moze se raditi intervalni trening (x serija po y traverzi), moze tzv "piramida" (krene se sa jednom traverzom, a zatim u svakoj sledecoj seriji broj predjenih traverzi po seriji povecava za 1, da bi kad se dostigne maksimum poceli sa smanjivanjem na isti nacin kao sto smo povecavali dok ne stignemo do serije sa samo jednom traverzom (npr 1,2,3,4,5,4,3,2,1)).
Trenira se 3 puta nedeljno.

Tokom treniranja snage rade se naizmenicno treninzi dinamike i statike.
Za maximalnu snagu je najbolje  raditi 1-4 ponavljaja u seriji. Potreban je odmor od 3 do 5 minuta između serija. Trening bi trebalo da traje oko sat vremena.
Najbolje je raditi kratke boldere (moze se raditi sa opterecenjem), zgibove (takodje se moze raditi sa opterecenjem),  i campus (penjanje bez koriscenja nogu).
Za staticku izdrzljivost se rade razne vrste izdrzaja (u zgibu, poluzgibu, na jednoj ruci, visenje...)
Trenira se 3 puta nedeljno.

Anaerobna izdrzljivost se radi smenjivanjem lakih i teskih poteza. Kod treninga anaerobne izdrzljivosti vazno je koristiti vecu težinu nego uobičajenu za vežbe izdržljivosti, ali manju od težine za vežbanje snage.Za anaerobnu izdrzljivost se spaja 20-30  poteza nasumicno menjajuci teske i lake poteze i tako u serijama.
Trenira se samo 2 puta nedeljno.

Sto se ishrane tice preko zime bi imao malo jacu ishranu (malo vise hidrata), kako bi bio sto veci prirast snage, dok bi leti isao na niskohidratnu dijetu i ubacio aerobne treninge kako bi smanjenjem tezine na racun masti obezbedio sto vecu relativnu snagu. Smatram da bi takva ishrana donela bolje rezultate nego neka konstantna ishrana sa osrednjim unosom hidrata.
Naravno ishrana koju ce te praktikovati dosta zavisi od vaseg  tipa metabolizma, tako da ce vec svako naci sta mu odgovara.

Ono oko cega sam u nedoumici je:
1) da li za vreme aerobnog ciklusa raditi tipicne duzinske treninge (samo jedna dugacka serija za ceo trening u trajanju od 30-40 min)? Mislim da tako nesto nema svrhe za bouldering, ali za penjanje dugackih smeri mislim da bi dobro dosli i takvi treninzi.
2) da li za vreme aerobnog ima svrhe ubaciti trening na kom su sve serije do otkaza (recimo da u prvoj seriji otkazem posle 6. traverze, pa u sledecoj seriju posle 4., u sledecoj recimo posle 3. itd dok ne otkazem posle prve traverze )?

ZAZEN

  • Gost
Odg: FREE-CLIMBING
« Odgovor #2 poslato: Novembar 10, 2006, 03:36:14 posle podne »
Pocetnicima je bitno da sto vise penju, kroz penjanje da usvajaju tehniku i jacaju specificne misicne grupe i tetive.
Pocetni period (period potreban za osnovno ovladavanje nekom vestinom) kod penjanja je nesto duzi, pogotovo u uslovima gde ne postoji veoma laganih smerova (odmah sestice i sedmice), posto je tehnika nesto kompleksnija a jacina tetiva igra bitnu ulogu. Da bi ojacali tetive potrebno je (to varira u zavisnosti od opterecenja) znatno duze vremena nego za jacanje samog misica.
Uz samo penjanje trebalo bi raditi i opste vezbe za jacanje citavog tela, PRAVILNO ISTEZANJE (veoma bitno) kao i zagrevanje pre vezbanja.

Kod aerobnog treninga nema potrebe raditi piramidalno posto se ovaj nacin uglavnom koristi kod anaerobnih treninga i ili onih koji prelaze ovaj prag. Intervalno je sasvim ok. Ako radis previs piramidalno i osetis da su ti se podlaktice nadule i tesko savijas saku doslo je do nagomilavanja laktata sto znasi nisi vise u aerobnoj zoni.

Bitno je napraviti individualni plan i nacin rada (da li je penjac trenirao pre toga gimnastiku, atletiku ili neki drugi sport) znaci da ako je trenirao atletiku, duge staze, nema potrebe u pocetku za daljim usavrsavanjem njegovih(njenih) aerobnih kapaciteta i treba se orjentisati na tehniku, specificnu izdrzljivost i snagu ali u pocetku ne maksimalnu specificnih grupa da ne bi doslo do povrede.
Penjanje je trenazno specifican i zahtevan sport, prvenstveno zbog toga sto je tesko odrediti intenzitet opterecenja i parametre po kojima bo smo pratili i merili velicine.

Sa kampusom i slicni specificnim vezbama treba biti oprezan pogotovo u pocetku posto su vrlo stresne i moze doci do povreda.

Sto se tice ishrane trebalo bi sve unositi, pogotovo u pocetnom periodu, treba pruziti organizmu dovoljno gradje za obnovu i adaptaciju. Cesto se gresi pa ljudi gladuju da bi bolje penjali. Iako tezina utice na izdrzljivost i relativnu snagu kod penjanja ne slazem se sa ovim.

Obrati paznju na ljude koji dobro penju a imaju kifoticno drzanje, da li je to primer dobrog sportiste, ili da imaju limitiranu pokretljivost zglobova, da li je to primer zdravog coveka.
Klopaj sve, treniraj uzivaj u tome.

Kad radis aerobno, efikasnije je umesto jedne duge serije uraditi vise kracih malo veceg intenziteta

Kod pocetnika koji trenira po posebnom planu i onog koji samo penje nece se osetiti velika razlika u napretku bar u pocetku, Ta razlika se oseca kada ocene koje se penju predju devet minus. Naravno greska bi bila zaboraviti na vezbe za trbuh, ledja (donja i gornja), korekcije telesnih deformiteta i noge u bilo kom periodu.

Ako radis do otkaza presao si aerobni prag pogotovo sto taj rad nije duzi od 10-20min.
Nisi naveo sta podrazumevas pod traverza (lagana precka, previs, smer gore-dole itd.)

Inace tening je ok. Moze se tako raditi i napredovaces.

ZAZEN

  • Gost
Odg: FREE-CLIMBING
« Odgovor #3 poslato: Novembar 14, 2006, 12:20:19 posle podne »
Kakvi su vam treninzi poznati sa ciljem da izrazito jacaju tetive?

Van mreže Buki

  • Cruiserweight Member
  • *****
  • Poruke: 867
Odg: FREE-CLIMBING
« Odgovor #4 poslato: Januar 23, 2007, 08:40:30 posle podne »
ja sam trenirao ovaj sport oko 1-2 godine, fenomenalan je.
nazalost nemam vreme da se pozabavim njime sada. :(

nego, gde je stena u bg-u ?

Van mreže 8848

  • Lightweight Member
  • ***
  • Poruke: 239
Odg: FREE-CLIMBING
« Odgovor #5 poslato: Februar 09, 2007, 12:50:55 posle podne »
ja sam trenirao ovaj sport oko 1-2 godine, fenomenalan je.
nazalost nemam vreme da se pozabavim njime sada. :(

nego, gde je stena u bg-u ?
Nema ga ZAZEN na forumu da ti odgovori.
Ima stena u prvoj BG gimnaziji. Tamo ZAZEN drzi treninge.
Ima i na Adi.
Sigurno ima jos negde, ali ja znam samo za ova dva.

Van mreže 8848

  • Lightweight Member
  • ***
  • Poruke: 239
Odg: FREE-CLIMBING
« Odgovor #6 poslato: Februar 12, 2007, 01:13:15 posle podne »

Van mreže nemanja85

  • Član
  • *
  • Poruke: 24
Odg: FREE-CLIMBING
« Odgovor #7 poslato: Mart 27, 2007, 09:48:09 pre podne »
ima li neka caka posto nece da otvori link do foruma...