April 28, 2024, 11:06:42 posle podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.106 poruka u 18.751 tema - 20.949 članova - Poslednji član: JankoStev
X3MShop banner

Autor Tema: Dizajn Personalnih treninga  (Pročitano 6432 puta)

Van mreže Mladen Jovanovic

  • Član
  • *
  • Poruke: 37
Dizajn Personalnih treninga
« poslato: Novembar 25, 2006, 03:32:35 posle podne »
Interesuje me kako instruktori koji su na ovom forumu pristupaju dizajnu treninga snage (i kondicioniranja) kod opšte populacije? Naravno zavisi od ciljeva rekreativaca (rešavanje bola u leđima, poboljšanje držanja, opšte dobro osećanje, mršavljenje, masa i sl...), ali mislim da neka opšta struktura treninga može da se definiše.
Što se tiče ove problematike, na moj stav su najviše uticali Michael Boyle i Alwyn Cosgrove.

Neka struktura koja rešava najviše u najmanje vremena jeste sledeća (prema Boyle-u):

1. Foam Roll
2. Lagano Istezanje i mobilizacija (pregibači kuka, grudi, zadnja loža, grudni deo kičme...)
3. Aktivacija i Vežbe za trup (abduktori, psoas, rotaroti ramena, stabilizatori ramena, trup...)
4. Dinamičko zagrevanje
5. Trening snage
        A. Quad-set #1
                     A1. Vežba 1 (npr. čučanj)
                     A2. Vežba 2 (npr. zgib)
                     A3. Vežba za trup (anti-roatcije, psoas, stabilizatori ramena, gluteusi)
                     A4. Aktivno istezanje antagonista (ne mišića koji se vežbani u A1 i A2)
   B. Quad-set #2
                     B1. Vežba 1 (npr. benč)
                     B2. Vežba 2 (npr. ekstenzija)
                     B3. Vežba za trup (anti-roatcije, psoas, stabilizatori ramena)
                     B4. Aktivno istezanje antagonista (ne mišića koji se vežbani u B1 i B2)
6. Intevalni trening na bicikli ili trčanje (bicikla ili spinning je bolji izbor) (aka Cardio)
7. Restoracija (shake, foam roll, istezanje, tuširanje, "marš kući" :) )

Iako je pokazano da statičko istezanje negativno utiče na trening snage i ekpslozivnosti, te studije su direktno sa istezanja sprovodile eksplozivne vežbe tj. testiranje, bez perioda dinamičkog zagrevanja. Pokazano je da kod pojedinaca koji su stvarno "kruti" povećanje u fleksibilnosti je najbolje kad se isteze na "hladno" (zvuči kontradiktorno opšte-prihvaćenoj logici ali je tačno).
I da, treninga za trup (pre svega, mali obim za aktivaciju tj. neurološku re-edukaciju) neće "zamoriti stabilizatore" i povećati mogućnost povređivanja....
Umesto da se klijent odmara i ćaska sa vama o tome koji film je gledao u poslednje vreme, može da uradi istezanje za antagoniste i vežbe za trup. Na ovaj način ćete postići veću "gustinu" treninga, a i klijent vas neće smarati niti će pobeći kući jer žuri kada na red dođu "trbušnjaci" koje većina trenera stavlja na kraj treninga.
Što te siče kardia na kraju, mislim da ukoliko se radi 20-30 min kontinuirano, personalni trener NE MORA da bude prisutan pored bicikle, ali ukoliko se radi 5-15min HIIT onda to spada u trening koji se "naplaćuje". Mislim da je kriminalno što neki personalni treneri naplaćuju kardio od 20-30min na kraju svog treninga...
Što se tiče ove šeme, neke stvari bi promenio, npr. ne istežem svoje sportiste u opšte u zagrevanju (rade samo dinamičko zagrevanje i ponekad tu tzv. aktivaciju pogotovo gluteusa), ali što se tiče prosečnog klijensta mislim da je sjajna!

Nadam se da će instruktori podeliti svoja mišljenja i svoje metode!
As complexity rises, precise statements lose meaning and meaningful statements lose precision. --Lotfi Zadeh
Don't lose sight of the forest for the trees. --Folk wisdom

Van mreže Mladen Jovanovic

  • Član
  • *
  • Poruke: 37
Odg: Dizajn Personalnih treninga
« Odgovor #1 poslato: Novembar 28, 2006, 08:30:17 posle podne »
Dajte ljudi,
pa kako vi planirate trening sa klijentima? Izbor, redosled vežbi i sl. :)
As complexity rises, precise statements lose meaning and meaningful statements lose precision. --Lotfi Zadeh
Don't lose sight of the forest for the trees. --Folk wisdom

Van mreže MR.BIG

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 2.984
  • BB Klub MR.BIG Kula
Re: Dizajn Personalnih treninga
« Odgovor #2 poslato: Novembar 28, 2006, 11:37:05 posle podne »
Sto se tice kardia, ..... Nelson Montana je zakon : )
"No man has the right to be an amateur in the matter of physical training. It is a shame for a man to grow old without seeing the beauty and strength of which his body is capable." - Socrates

Van mreže Kobac

  • Član
  • *
  • Poruke: 33
Odg: Dizajn Personalnih treninga
« Odgovor #3 poslato: Decembar 01, 2006, 09:11:09 pre podne »
Mislim da trazis suvise jednostavan odgovor (i kratak) na pitanje koje bas to ne zahteva, mislim da je to razlog cutanja ostalih na forumu... Pozdrav

Van mreže Mladen Jovanovic

  • Član
  • *
  • Poruke: 37
Odg: Dizajn Personalnih treninga
« Odgovor #4 poslato: Decembar 01, 2006, 11:50:09 pre podne »
Treba li trening za opštu populaciju (ljudi koji sede ceo dan, koji su gojazni i sl...) imitirati trening bodibildera? Postoji li potreba za split sistemima, izolacijskim vežbama i sl.?
Moj stav je da rekreativac koji ima 2-3 sata na raspolaganju nedeljno da vežbe nema vremena da se zamara za split sistemima i sl. trikovima BBildinga.... KISS - Keep It Simple Stupid! Mnogo bolje rezultate će ostvariti koristeći prost sistem, na kojem se vežba celo telo sa kompleksnim pokretima, dosta korektivnih vežba i istezanja....
Želi li svaki rekreativac koji dojdje u teretanu da izgleda ko Ronny Coleman? Ili želi da "ga mine" bol u leđima, da skine malo salca i bolje se oseća? Zašto onda većina personalnih trenera prilazi treningu rekreativaca kao treningu BB??????
As complexity rises, precise statements lose meaning and meaningful statements lose precision. --Lotfi Zadeh
Don't lose sight of the forest for the trees. --Folk wisdom

Van mreže Kobac

  • Član
  • *
  • Poruke: 33
Odg: Dizajn Personalnih treninga
« Odgovor #5 poslato: Decembar 04, 2006, 09:30:08 pre podne »
Ne znam zasto niko nije odgovorio na pitanja koja si postavio, ali evo ja cu izneti svoje misljenje… mozda gresim … a mozda sam i u pravu.

Treba li trening za opštu populaciju (ljudi koji sede ceo dan, koji su gojazni i sl...) imitirati trening bodibildera?
-   Pa logicno je da ne treba, treba li tvoj odlazak na bazen (radi plivanja, ne radi provoda) imitirati trening vrhunski plivaca, odlazak na trcanje da bude imitacija treninga vrhunskih dugoprugasa… I stvarno ni meni nije jasno zasto se pocetnicima I rekreativcima odmah namecu licne zelje od strane instruktora (mislim na to da treba imati gradju nekog od bodiblidera)… Moj princip rada se svodi na to da saslusam klijenta (u nedostatku boljeg izraza) I pokusam da mu pomognem u skladu sa njegovim zahtevima i mojim znanjem… (neke stvari npr. mislim da ne umem da izvedem, primera radi osoba muskog pola mi je trazila da skine 40kg za 2 meseca… naravno bez preparata I takoreci bez odricanja u ishrani, a znam da jede kao mecava).

Želi li svaki rekreativac koji dojdje u teretanu da izgleda ko Ronny Coleman? Ili želi da "ga mine" bol u leđima, da skine malo salca i bolje se oseća?
-   Jbg. mislim da to moras da pitas osobu koja je dosla da vezba :)

.... KISS - Keep It Simple Stupid! Mnogo bolje rezultate će ostvariti koristeći prost sistem, na kojem se vežba celo telo sa kompleksnim pokretima, dosta korektivnih vežba i istezanja....
-   Mislim da si malo kontradiktoran u ovoj tezi koju sam kopirao… ali nema veze… nije to tema posta :D

Zašto onda većina personalnih trenera prilazi treningu rekreativaca kao treningu BB??????
-   Vec sam napomenuo kako ja prilazim treningu, da ponovim … saslusam klijenta i u dogovoru sa njim planiram I programiram sistem treninga. Ali iskreno i mene zanima zasto instruktori ovako prilaze treningu rekreativaca, I zeleo bih da cujem odgovor… jer ko zna mozda I ja gresim… mozda stvarno svakom rekreativcu treba prici kao bbilderu (mada uopste u to neverujem!!!)… ali bih voleo da ovde iznesu misljenje oni koji su dugo u poslu… I koji imaju dosta iskustva.

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.307
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: Dizajn Personalnih treninga
« Odgovor #6 poslato: Decembar 04, 2006, 09:44:06 pre podne »
Dajte ljudi,
pa kako vi planirate trening sa klijentima? Izbor, redosled vežbi i sl. :)
...PA NEZNAM DALI VREDI U OPSTE OVO PITANJE POSTAVLJATI,JER OVDE BAS I NEMA MNOGO PERSONALNIH TRENERA!!....

ja licno radim sa dosta klijenata koji zele da budu kao jay a bogami i radim dosta sa ljudima koji kako ti kazes hoce da skinu malo salca itd......

uglavnom svi su za sada sretni i zadovljni...valjda iz razloga sto IMAJU REZULATATE..

neznam,gde si video da neki instrkuktor leci prilazi klijentu kao bb-u,ili kako ti kazes da radi ono sto je njegova zelja sto mogu da shvatim samo kao cinjenicu da neki instukrot leci svoje kompleske nad klinetom..mada mi ovo zvuci glupo i poptuno nelogicno ali po tome to tako ispada.....da ne duzim dalje u ovo...

slazem se da svaki klinet treba da ima svoj program...i tu je kraj..ne mozes raditi sa svakim jedaan te isti program...ako i mozes..to je dosta retko...jer kada uzmes u obzir sve parametre.klijenta..tezinja,visina,posttak bf,moguce povrede,lecenje u proslosti,naranvo ako su bila,zelje.slobodno vreme,financijski momenat,jako je tesko naci 2 slicna klijenta....

Van mreže Mladen Jovanovic

  • Član
  • *
  • Poruke: 37
Odg: Dizajn Personalnih treninga
« Odgovor #7 poslato: Decembar 04, 2006, 08:00:35 posle podne »
Baš juče mi je devojka od mog dobrog druga pričala kakav program joj je jedan personalni trener dao u jednoj od elitnih teretana u BG (bez brige, nije reč o X3Gym-u :))
A. Zgibovi na onoj mašini za zgibove: 3 serije nathvat, 3 serije pothvat, 3 serija paralelno
B. Lat Pull Down 3 serije nathvat, 3 serije pothvat, 3 serija paralelno
...... ( 18 serija zgibova devojci koja je početnik)!!!!
Između nekih vežbi ide trčanje na traci po 15min... tri puta (45min)
Još dosta vežbi (jedno 10tak)
itd, itd....
Ovaj trening potencijalno traje 2 SATA!!!!!! I nema veze sa životom.....

Mislim da je reći da svaki klijent treba poseban program je malo nerealno.... Treba krenuti sa opštim programom (prema ciljevima), videti sa čime klijent ima problema (i pre toga izvršiti evaluaciju), i VREMENOM individualizovati trening (prema reakciji, vremenu, ciljevima....).... Znači li to svakome posebne vežbe? Ne, svakome posebno opterećenje!
« Poslednja izmena: Decembar 04, 2006, 08:02:33 posle podne Mladen Jovanovic »
As complexity rises, precise statements lose meaning and meaningful statements lose precision. --Lotfi Zadeh
Don't lose sight of the forest for the trees. --Folk wisdom

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.307
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: Dizajn Personalnih treninga
« Odgovor #8 poslato: Decembar 04, 2006, 08:10:57 posle podne »
SLAZEM SE...I NE BRINEM ZA X3M..HAHAHHAHAHAHHA

ALI...ALI...MORAMO DA UZMEMO U OBZIR DA IMA I ONIH KOJI SU DOLSI U GYM ZA NEKIM ILI BILO KAKVOM FIZCIKOM SPREMOM..MALI FUDBAL RECIMO U KONTINUITETU OD RECIMO 3-4 PUTA NEDLJNO...IPAK JE TAJ KLIJETN U DODIRU SA KAKVIM TAKVIM GFIZIKCIM AKTIVNOSTIMA I ONDA BI ZA NEJGA TREBALO ODRATI SAMO 1-3 TRENINGA DA KAKO BI SE REKLO SAMO SE VIDI KAKO CE MISIC REAGOVATI NA ZADATO OPTERECENJE I ONDA URADITI NEKI LAGANI PROGRAM NA OSNOVI PARAMETRA KOJE SMO DOBILI STO IZ TRENINGA SA NJIM STO IZ RAZGOVORA...

PAZI....SLAZEM SE SA TOBOM U POPTUNOSTI...A OVAKIVM TRENERIMA KOJI DAJU OVAKVE TRENGE..MA TU NE VREDU TORISTI JAGDICE...ALI ONI ZUMAJU PARE...NA ZALOST..