April 26, 2024, 09:32:19 posle podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.099 poruka u 18.751 tema - 20.949 članova - Poslednji član: JankoStev
X3MShop banner

Autor Tema: masine vs. slobodni tegovi vs. sajle  (Pročitano 10633 puta)

Van mreže Top_Bodz

  • Član
  • *
  • Poruke: 7
masine vs. slobodni tegovi vs. sajle
« poslato: Januar 10, 2006, 12:04:59 pre podne »
Sta od opreme,u teretani,najvise koristite :?:

 Licno najvise koristim masine,cak mislim(a mnogi se nece sloziti samnom)da su efiksnije i od slobodnih tegova za dobijanje mase.Moja logika je prosta: ako zelim da povecam na primer grudi,koristicu "hammer" masine i dan dva posle tog treninga moje grudi (samo grudi) bice upaljene i znam da sam stimulisao rast,dok ukoliko uradim klasican trening na kosoj i ravnoj klupi osim grudi, upalicu i triceps i prednje rame i ko zna sta jos...
  PREDNOSTI:
-stimulisao sam grudi sto je i bio cilj
-brze se oporavim za sledeci trening jer sam stimulisao jednu grupu a ne ceo gornji deo tela
-kada radim druge partije one su odmorne i spremne za naporan trening jer nisu vec izmorene treningom za drugu partiju(jesu ali zanemarljivo)
-sa slobodnim tegovima sam se nekoliko puta povredio a nisam osecao da dovoljno stimulisem misic;sa masinama se nikad nisam povredio(cak su mi povrede bolje) a stimulacija misica je fantasticna
-kada radim na masinama, treniram skoro svaki dan i tesko upadam u stanje pretreniranosti,dok sa slobodnim tegovima lako dodjem do premora
-masine su idealne za pocetnike koji ne znaju pokrete i mogu da se povrede sa slobodnim tegovima;sa masinama ne mogu da pogrese!
 
-Jedini problem je sto samo "Extreme" ima masine koje su vam potrebne.Sta da vam radim!?-svi u "Extreme"!...

Van mreže sasacg

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 9.809
  • Get up you son of a bitch,'cause Mickey loves you!
    • http://www.realx3mforum.com
Re: masine vs. slobodni tegovi vs. sajle
« Odgovor #1 poslato: Januar 10, 2006, 12:34:04 pre podne »
sve je stvar izbora.radio sam i na masinama i sa slobodnim tegovima.prednost dajem ipak vezbanju sa slobodnim tegovima,jer tacno mozes da odredis kako da pravino izvedes pokret da bi pogodio ciljani misic.dok je kod npr. fiksnog izvodjenja ravnog bencha problem sto je kretanje sipke unapred odredjeno,kod obicne sipke sami odredjujete nacin pokreta.ovo sam uzeo za primer jer ipak pokret potiskivanja tega kod ove vezbe nije potpuno pravolinijski i ne treba da bude,vec pravi kao izduzeno slovo S(ovo ce verovatno mnoge da cudi,ali posmatrajte i videcete da je tako),sto nije moguce izvesti na masini.ziveli slobodni tegovi :D :D :D
"You'll be able to spit nails. You're gonna eat lightening and you're gonna crap thunder, you're gonna become a very dangerous person"

HASTA LA VICTORIA SIEMPRE !!!

Van mreže KasperskY

  • Light Heavyweight Member
  • ****
  • Poruke: 590
Re: masine vs. slobodni tegovi vs. sajle
« Odgovor #2 poslato: Januar 10, 2006, 01:03:03 pre podne »
TopBodz po meni je ovo super napisano! Sasa je u pravu "Stvar izbora"!!!
Ali ne moze da bude necija stvar izbora ako nesto nije probao!!! (govorim uopsteno ne obracam se nikom)Vezbati na HAMMER masinama je isto kao i vezbati sa sipkom bez imalo sanse da se povredis.U potpunosti gadja misicnu partiju koju radis i bukvalno nista drugo.
Ovo sto je Sasa napomenuo da sipka ne ide pravolinijski je upravo detalj koji je bitan kod HAMMER-a.Upravo se dogadja to sto je on i opisao!!! Na HAMMER masinama uopste nije fiksno izvodjenje i cela poenta je bas u tome! Znam mnoge zaklete vezbace koji su itekako promenili misljenje o sipkama kada su probali HAMMER masine.Zasto svi profesionalci se iskljucivo za takmicenja spremaju na takvim masinama!
HAMMER masine nisu obicne masine!!! Verujte mi! Probajte! Imao sam slicno misljenje dok nisam probao!

Van mreže dadochicago

  • Middleweight Member
  • ****
  • Poruke: 468
Re: masine vs. slobodni tegovi vs. sajle
« Odgovor #3 poslato: Januar 10, 2006, 08:24:42 pre podne »
Masine,free weight i cable su u nema je na boja od druge Po mon misljenju treba koristiti sve troje nek vebe su bolje sa tegovima(veca range of motion) a neke sa masinama.Npr cablovi su savrseni za isolation muvment A sto se tipe povreda povrede se moglu svakome desiti (tacn je da na free weights sanse su vece) ali ako se zagrejete i razgibate i naravno radite vezbe pravilno ne bi trebalo biti problema

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.307
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Re: masine vs. slobodni tegovi vs. sajle
« Odgovor #4 poslato: Januar 10, 2006, 09:24:34 pre podne »
meni nije na pameti rec IZOLACIONA VEZBA kada radim na masinima....

evo i zasto.....vezbam u gymu gde bas i nemam puno masina kao sto ima u extrtem-u.....i onda moram da izmisljam sam tj da se snazlim onako kako znam i umem..

od kada sam poceo da radim na tom principu osetio sam da mnogo bolje pogadjam vezbani misic i od onda naprimer vezbu kosa razvlacenje na kross machini uopste ne smatram izolacionom vezbom....to ej za mene sada jedna od osnovnih vezbe jer mi daje neverovatan pumping i oscaj u grudnom misicu..

kao sto sam negde i rekao,ja recimo ne radim cucnjeve i klasican bench vec 2 godine...i od tada sam imao odlican napredak...

jednostavno,to sam radio zato sto je to tako neko bilo ustaljeno pravilo....

zastro bi bench press sa ravnom sipkom bio osnovna vezba.??????

zasto ne bench pres sa bucicama ili na hammer presi?????...

ovo je samo moje razmiljanje i nikako ne kazem da ono sto meni radi radi drugima,ali ja bi se uvek pre odlucio sza machine.....prave naravno..nego za obicno opterecenje..

Van mreže sasacg

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 9.809
  • Get up you son of a bitch,'cause Mickey loves you!
    • http://www.realx3mforum.com
Re: masine vs. slobodni tegovi vs. sajle
« Odgovor #5 poslato: Januar 10, 2006, 04:46:39 posle podne »
Ovo gde sam uporedio ravni sa sipkom i masinu,pod masinom sam mislio na smith spravu gde potisak ide potpuno pravolinijski na gore jer je vezan za ravne vertikalne klizace sa strane(ovo se odnosi i za potisak iza glave na istoj spravi kada se rade ramena).posto sam kasno odgovarao na prvi post nasam ga pazljivo procitao,mislio sam da se pominje smith sprava,koja je po mom misljenju po efikasnosti daleko ispod vezbanja sa slob.tegovima iz razloga koji sam naveo.Za hammer se slazem,kao i za cross cable da su fantasticni.
"You'll be able to spit nails. You're gonna eat lightening and you're gonna crap thunder, you're gonna become a very dangerous person"

HASTA LA VICTORIA SIEMPRE !!!

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.307
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Re: masine vs. slobodni tegovi vs. sajle
« Odgovor #6 poslato: Januar 10, 2006, 05:45:57 posle podne »
Citat: sasacg
Ovo gde sam uporedio ravni sa sipkom i masinu,pod masinom sam mislio na smith spravu gde potisak ide potpuno pravolinijski na gore jer je vezan za ravne vertikalne klizace sa strane(ovo se odnosi i za potisak iza glave na istoj spravi kada se rade ramena).posto sam kasno odgovarao na prvi post nasam ga pazljivo procitao,mislio sam da se pominje smith sprava,koja je po mom misljenju po efikasnosti daleko ispod vezbanja sa slob.tegovima iz razloga koji sam naveo.Za hammer se slazem,kao i za cross cable da su fantasticni.
:wink:  :wink:  :wink:

Van mreže KasperskY

  • Light Heavyweight Member
  • ****
  • Poruke: 590
Re: masine vs. slobodni tegovi vs. sajle
« Odgovor #7 poslato: Januar 10, 2006, 11:17:39 posle podne »
Slazem se sa Sasom u vezi Smith masine :)

Van mreže Wulfgar

  • Član
  • *
  • Poruke: 34
    • http://www.jessicasimpson.com
Re: masine vs. slobodni tegovi vs. sajle
« Odgovor #8 poslato: Januar 11, 2006, 01:26:27 posle podne »
Shto se mene tiche, imam potpuno suprotno mishljenje - sve shto moze sa slobodnim tegovima, sa njima cu i raditi. Sve shto se inache radi sedeci, radicu stojeci... nishta izolacija, shto vishe mishica ukljuchim u pokret, to bolje.

Citat
Licno najvise koristim masine,cak mislim(a mnogi se nece sloziti samnom)da su efiksnije i od slobodnih tegova za dobijanje mase.Moja logika je prosta: ako zelim da povecam na primer grudi,koristicu "hammer" masine i dan dva posle tog treninga moje grudi (samo grudi) bice upaljene i znam da sam stimulisao rast,dok ukoliko uradim klasican trening na kosoj i ravnoj klupi osim grudi, upalicu i triceps i prednje rame i ko zna sta jos...


Pa? Sam kazesh: "moje grudi bice upaljene i znam da sam stimulisao rast", a "ukoliko uradim klasican trening na kosoj i ravnoj klupi osim grudi, upalicu i triceps i prednje rame i ko zna sta jos...". Zar to onda nije dobra stvar, poshto si pored grudi stimulisao na rast i josh neke mishice? Ja kad nekome zelim da objasnim zashto je bolje da radi sa slobodnim tegovima, upravo je to shto si ti rekao jedan od razloga! Medjutim, za tebe je to mana, a ne prednost! Kako to? :)


Citat
PREDNOSTI:
-stimulisao sam grudi sto je i bio cilj


...a to se sasvim lepo (mozda i bolje?) moze postici i sa slobodnim tegovima, tako da ne vidim gde je tu prednost.


Citat
-brze se oporavim za sledeci trening jer sam stimulisao jednu grupu a ne ceo gornji deo tela


Ne znam za tebe, ali ja bih radije odradio 1-3 vezbe sa kojima mogu da stimulishem ceo gornji deo tela, zatim odmorio 2 dana i radio ponovo, nego da mi treba 5-6 svakodnevnih sesija na mashinama da bih postigao to isto. Mnogo bolja vremenska efikasnost.


Citat
-kada radim druge partije one su odmorne i spremne za naporan trening jer nisu vec izmorene treningom za drugu partiju(jesu ali zanemarljivo)


... shto te dovodi do toga da morash vishe da radish da bi i njih stimulisao. Opet, ne koristish vreme optimalno.


Citat
-sa slobodnim tegovima sam se nekoliko puta povredio a nisam osecao da dovoljno stimulisem misic;sa masinama se nikad nisam povredio(cak su mi povrede bolje) a stimulacija misica je fantasticna


Heh, pa ko se nije povredio, pogotovo ako u pochetku nije imao nikog da mu pomogne? ;) Ja sam se sjebavao, neshto od tih povreda me i dalje poprilichno muchi i verovatno da ce tako ostati do kraja zivota, ali to je sve moja krivica i moje neznanje. Na samom pochetku, ako ne znash shta i kako radish, rad sa slobodnim tegovima nosi veci rizik, ali samo pod tim uslovom.


Citat
-kada radim na masinama, treniram skoro svaki dan i tesko upadam u stanje pretreniranosti,dok sa slobodnim tegovima lako dodjem do premora


... iz ovoga je valjda ochigledno da, kad koristish slobodne tegove ne postavljash parametre opterecenja kako treba.


Citat
-masine su idealne za pocetnike koji ne znaju pokrete i mogu da se povrede sa slobodnim tegovima;sa masinama ne mogu da pogrese!


Pa zar nije najbolje da nauche pokrete? Zashto da se zakucaju u mashinu koja pritom moze da uopshte ne odgovara njihovoj konstituciji i time im stvori josh vishe problema? A shto se tiche toga da sa mashinama ne mogu da pogreshe... pa samo pogledaj kakve ljudi poze i cimanja izvode na npr. lat mashini ili na veslanju i sve je jasno... ko ne zna, moze da se povredi, makar radio sa balonima i chachkalicama... :P


Velika zamerka na rachun sprava je i to shto velika vecina njih potpuno izbacuje jezgro iz upotrebe, a to je po meni nedopustivo.
Takodje, na spravama je putanja predodredjena, shto prvo (sad se malo ponavljam...) moze da stvori probleme ako se konstitucija vezbacha ne uklapa bash najbolje u "lezishte" sprave, i drugo ne opterecuje CNS u dovoljnoj meri, tako da je "carryover" minimalan, shto ih za sportiste chini skoro beskorisnim.
Dalje, upravo zato shto im je poenta da maksimalno "pogadjaju" 1-2 mishica, mogucnost pojave mishicnog disbalansa je kod sprava veca tako da, u kombinaciji sa slabim jezgrom one na duze staze zapravo mogu da predisponiraju na povrede.


Eto, to je otprilike to shto sam hteo da kazem u korist slobodnih tegova. Dodacu josh, da uprkos svemu ovom shto sam naprichao, nisam bash skroz iskljuchiv i da smatram da postoje sprave koje u odredjenim situacijama mogu biti korisne (one sa kablovima, pre nego ostale), chak imam neke odredjene sprave na kojima mi se chini ma mogu da "pogodim" mishic(e) na nachin na koji mi to sa slobodnim tegovima ne moze uspeti, ali ih uvek stavljam u drugi plan (T-shipka, ali posle zgibova; "shut" mashina, ali posle chuchnja itd.) i koristim ih za "finishiranje" pre nego kao glavnu vezbu u jednoj trening sesiji.

E da, ako je neko zainteresovan da pogleda jedno malo istrazivanje, moze ga skinuti ovde. Ukratko, elektromiografskom metodom je ispitana stimulacija mishica prilikom razlichitih vezbi. Nazalost, odredjene popularne sprave (kao npr. ovde mnogo hvaljeni Hammer) su izostale, ali svejedno mislim da cete se iznenaditi koliko (u vecini sluchajeva) slobodni tegovi u odnosu na mashine zapravo bolje "pogadjaju" mishice.
"I saw that movie ("Supersize me"). That was bullshit. I've been on that diet for almost 3 years and it's gotten me nothing but big and strong."  - Dave Tate

Van mreže KasperskY

  • Light Heavyweight Member
  • ****
  • Poruke: 590
Re: masine vs. slobodni tegovi vs. sajle
« Odgovor #9 poslato: Januar 11, 2006, 09:24:55 posle podne »
Kao prvo kroz sve postove Wulfgara se vidi da je on klasican dizac tegova i kako sada njemu neko da preokrene nacin na koji vezba ceo zivot!!! NIKAKO! Teorija o kojoj on prica svakako se moze uzeti u obzir kada je nacin razmisljanja kao njegov! Ali kao sto sam negde i pomenuo ne mozes da znas dok ne probas! Za Wulfgara sam siguran da nikada nije ni probao da bi znao, a verovatno i nece jer njegov nacin razmisljanja je takav! Naravno bez uvrede jer je u pitanju kao sto smo vec rekli samo stvar izbora!!!
Smatram da uvek treba probati novo jer je to jedini nacin da se napreduje bez obzira da li je u pitanju vezbanje,posao ili bilo sta drugo!!!

Van mreže Top_Bodz

  • Član
  • *
  • Poruke: 7
Re: masine vs. slobodni tegovi vs. sajle
« Odgovor #10 poslato: Januar 12, 2006, 12:53:18 pre podne »
"nishta izolacija, shto vishe mishica ukljuchim u pokret, to bolje."

 Pa-sad,ja ne znam sta zelis da postignes svojim treningom,ali ako se bavis bodibildingom a ne zelis "izolaciju" onda otprilike znam kako izgledas...Pogledaj sve vrhunske takmicare u disciplinama snage,veliki broj njih i pored toga sto dize ogromne tezine ima smesne grudi u poredjenju sa bodibilderima a to je zato sto ne pogadju misic-e masine upravo to rade POGADJAJU CILJANI MISIC

       "Ja kad nekome zelim da objasnim zashto je bolje da radi sa slobodnim tegovima, upravo je to shto si ti rekao jedan od razloga! Medjutim, za tebe je to mana, a ne prednost! Kako to?"

 Pa ti sad mislis da je ceo svet lud sto trenira skoro svaki dan i radi svaku misicnu grupu posebno,a ti si sad izmislio neki nacin treninga gde uradis jedan trening i stimulises sve misice i onda odmaras 20 dana pa opet dodjes uradis neke dve vezbe-pa odes na put,pa kad se vratis za dve nedelje opet tvoje dve vezbe,...Sto se mene tice mozes ti da treniras i jednom godisnje!
   Sto se tice tvoje tvrdnje da se grudi mogu stimulisati bolje slobodnim tegovima,cudno mi je da ti nije poznato da je jedna od najproblematicnijih partija za razvoj pored listova pogodi koja?-grudi(narocito gornji deo).Neka velika imena u bodibildingu cak su tvrdila da potisak na ravnoj klupi i nije vezba koja primarno pogadja grudne misice.Za svakoga kome je razvoj grudi problem tvrdim da ce sa 3 meseca treninga na HAMMER masinama imati daleko veci napredak nego sa ravnim i kosim potiskom za 6 meseci!
  Kazes da ako uradis trening za grudi pa stimulises i prednje rame i triceps,onda kao njih ne moras da dodatno radis pa si dobio na vremenu.Znaci kad uradis ledja stimulisao si biceps pa ni njega nemoras dodatno da radis,i sve tako...e zahvaljujem ti sto si razvio tu teoriju u ime svih bodibildera na svetu koji od danas vise ne moraju ni upola da treniraju koliko su trenirali do ovog tvog revolucionarnog otrkrica!
  Za pocetnike kazes "pa zar nije bolje da nauce?"A ko ce to da ih nauci?
 Klinac udje u teretanu i kao svi mu pridju i kao ajde da te naucimo...?
 U koliko teretana imas instruktore koji uopste i znaju da treniraju da bi mogli nekoga da nauce.Ajde recimo i da nauci i dovoljno je malo vise da ode nego sto mu je prirodni raspon pokreta i eto povrede.
   Sto se tice stimulacije CNS-a, to i jeste jedan od glavnih uzroka pretreniranosti, tako da i ne zelim da ga preopteretim.
   Sa masinama mozes da izolujes svaki misic tako da mozes pod kontrolu da stavis i upravljas razvojem svakog misica posebno,to po meni ne vodi disbalansu nego bas suprotno.
    Posto vidim da se trudis da ostavis utisak da si krajnje praktican i da svoje vreme mudro trosis ajde onda da pricamo o "regresivnom" opterecenju.U situaciji kada radis pokrete slobodnim tegovima otpor te uvek vuce u pravcu gravitacije.Najbolji primer je pregib sipkom na skotovoj klupi.Ako uzmemo gravitaciju kao nultu tacku,pregib pocinje na nekih 35-40 stepeni.Regresija pocinje na nekih 135 stepeni.Kako ceo pokret ima 180 nekad i 200 stepeni dobija se 100-110 stepeni korisnog pokreta a ostalih 40-50 je protraceni deo pokreta i nepozeljni odmor od opterecenja.Prosto receno svi koji radite pregib na skotovoj klupi, znate da kada spustite teg najteze vam je da ga pokrenete a kako pokret odmice napor u misicu vam se smanjuje do gornjeg dela pokreta gde misic vise i ne osecate(koliko puta ste videli da neko u teretani cimne teg celim telom da bi ga pokrenuo iz donje pozicije?)
   Banalne sitnice kao namestanje svih onih sipketina i nosenje onih bucica od klupe do klupe su realne stvari koje nekima oduzimaju volju za vezbanjem (i vreme ;-) ) ,kao i smaranje da kada radis za ozbiljnim tezinama narocito potisak ili cucanj, mora neko da ti stoji iza (da ne pricam kako i taj neko moze da te upropasti).
     Samo da ne budem pogresno shvacen,nikako ne iskljucujem upotrebu slobodnih tegova u treningu ,ja ih koristim,samo masinama dajem ogromnu prednost.

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.307
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Re: masine vs. slobodni tegovi vs. sajle
« Odgovor #11 poslato: Januar 13, 2006, 02:35:19 posle podne »
imam samo par pitanja....SUT MASINA POSLE CUCNJEVA???

POGRESNO RADE VELANJE NA  MASINI???..ko je tu kriv...msaina ili onaj ko ga nije naucio dobro da radi...??..VEROVATNO MASINA......


ovo dovodi do jednog velikog problema...svi se bnrane teroijeom kaako su arni i ekipa bili veliki i bez masina....jeste....

ali zar u ovoj eri nema velikih boldera koji vecinu svojih vezbi bazira na masinama?????....

svako treba da nadje ono sto njemu odgovara....ja sam verovatno za razliku od wulfgara probao i jedno i drugo...i m ogu da kazemsamo jedno..MASINE....

negde sam rekao..ja recimo cucanj ne radim vec 2 godine...a nemam bas noge da bi se neko mogao podsmevati..cak sto vise...mnogima sam uzor po pitanju toga...

grudi,ja mislim,kao i vexcina ljudi a i sudija da su sasvim ok..bench ne radim takodjer vec 2 godojne...

znaci...ja sam za masine i bucice pre nego bilo koji klasicni dizacki teskaski trening..

uostalom ko ne veruje neka pita saleta stankovica,.....on je bio jedan od klasicnjaka..sto vice i teze sa tegovima...

kada je poceo da radi u bg-u tj u extremu i docepao se sprava i masina..ja mislim da o njegovm napredku ne treba raspravljati..

Van mreže Mladen

  • Bantamweight Member
  • ***
  • Poruke: 197
Re: masine vs. slobodni tegovi vs. sajle
« Odgovor #12 poslato: Januar 13, 2006, 02:43:37 posle podne »
Milos je na bb.com rekao sledece

"Iako bi vecina rekla da su slobodni tegovi mnogo bolji za napredak, ja moram da naglasim da su masine PODJEDNAKO bitne. Razlog za to je sto kad neku vezbu radimo sa slobodnim tegovima, moze da se desi da do otkaza dodje jer otkaze neki misic koji radi kao pomocni u toj vezbi, a ne i sam ciljani misic, dok kada se radi na spravama do otkaza dolazi u samom ciljanom misicu"

Ovo je otprilike prevod njegovih reci, ne treba mnogo dodavati

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.307
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Re: masine vs. slobodni tegovi vs. sajle
« Odgovor #13 poslato: Januar 13, 2006, 02:48:10 posle podne »
Citat: Mladen
Milos je na bb.com rekao sledece

"Iako bi vecina rekla da su slobodni tegovi mnogo bolji za napredak, ja moram da naglasim da su masine PODJEDNAKO bitne. Razlog za to je sto kad neku vezbu radimo sa slobodnim tegovima, moze da se desi da do otkaza dodje jer otkaze neki misic koji radi kao pomocni u toj vezbi, a ne i sam ciljani misic, dok kada se radi na spravama do otkaza dolazi u samom ciljanom misicu"

Ovo je otprilike prevod njegovih reci, ne treba mnogo dodavati
:twisted:  :twisted:  :twisted:  :twisted:

Van mreže MARE 85

  • Bantamweight Member
  • ***
  • Poruke: 156
Odg: masine vs. slobodni tegovi vs. sajle
« Odgovor #14 poslato: Mart 17, 2008, 09:20:11 pre podne »
Tegovi su zakon!   ;tsak;
WHERE THE MIND GOES,THE BODY WILL FOLLOW