Mart 28, 2024, 08:53:06 posle podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.040 poruka u 18.747 tema - 20.946 članova - Poslednji član: ylst
X3MShop banner

Autor Tema: Military press  (Pročitano 129009 puta)

Van mreže BUKAS

  • Iron team
  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 3.590
  • IRON REPUBLIC GYM BEOGRAD - Despota Stefana 68c
Military press
« poslato: Oktobar 07, 2014, 10:31:53 pre podne »
Jedna od najboljih, a opet  i najređih vežbi koje viđamo kod današnjih vežbača, jeste military press (MP)- stojeći potisak šipkom. Vrlo mali broj vežbača radi ovu vežbu. Pored ovoga, javlja se novi problem, a to je da dosta veliki procenat od tih ljudi, ne izvodi pokret kako treba. Military press je neka vrsta testa snage za gornji deo tela, pre no što legnemo na bench klupu. Jim Wendler (biće u nekom tekstu i o njemu reči)  je imao dobru izjavu za MP- „Ako nešto možete podići iznad glave, izdominirali ste u svakom pogledu“.

 Hajde da se malo bliže upoznamo sa ovom vežbom.

 
 Višezgloban pokret koji uključuje nekoliko mišićnih grupa. Pored dominantnih ramena, uključuje se triceps, latovi, abdomen, gluteus. Pored snage gornjeg dela tela koju može da razvije, MP vam omogućava da nabacite više mišića na ramena, da razvijete tricepse, latisimuse ali i snazniji core (mišići andomena i donjih leđa).




Neke od glavnih smernica za izvođenje ove vežbe su:

1. Hvat treba da bude individualan. Pronađite gde se najbolje osećate. Počnite hvatom u širini ramena, pa probajte blago da idete šire ili uže od toga.

2. Udahnite duboko i skinite šipku sa stalka. Vazduh gurajte u stomak! Samo tako ćete dobiti neophodnu stabilnost.

3. Odaljite se blago. Ledja i gluteus moraju da budu stegnuti. Latisimusi neka budu pribijeni jedan uz drugi.

4. Sledeća stvar je od velike važnosti, ali morate da sami pronađete šta vam odgovara, a to je da li izdahnuti ili i dalje držati vazduh i krenuti sa radom. Sve zavisi kako vam odgovara. Ako odlučite da izdahnete, sledeći korak za vas je opet uzimanje dubokog udaha.

5. Laktovi treba da vam stoje ispod šipke ili blago ispred nje. Ne dajte im da beže u stranu. Krećite da gurate.

6. Šipka treba da prolazi tik uz lice, a kako ona odlazi gore tako vi treba da trup gurate napred. Samo na taj način ćete upotrebiti najbolje sve pobrojane mišiče i sačuvati donja leđa od pritiska na njih.

7. Kada šipka dođe iznad glave to je kraj pokreta. Šipku lagano vraćajte u početni položaj.




Za razvoj snage uglavnom se uzimaju ponavljanja u rangu do 5. Naime, MP nije pokret koji će mnogo da optereti vaš cns (centralni nervni sistem), tako da se može raditi i češće. Za hipetrofiju broj ponavljanja se povećava i ide i preko brojke od osam ponavljanja.

U ovom pokretu tehnika je najvažniji činilac. Naučite je dobro i tegovi će samo da se povećavaju na šipci. A osećaj i znanje da držite nešto veliko iznad sebe, daće vam veliko samopouzdanje. Zato ... radite MP!



https://www.youtube.com/watch?v=f3EuCSe7pUA
« Poslednja izmena: Oktobar 07, 2014, 10:37:06 pre podne BUKAS »

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.290
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: Military press
« Odgovor #1 poslato: Oktobar 07, 2014, 11:01:55 pre podne »
Bravo Bukinjo!!

Van mreže NPP

  • Cruiserweight Member
  • *****
  • Poruke: 892
Odg: Military press
« Odgovor #2 poslato: Oktobar 07, 2014, 11:46:05 pre podne »
Ja bih samo dodao da si ti Bog preseva :D

Bravo
Ne prodajem AAS niti imam koga da vam preporučim, molim vas ne pitajte me to.

Van mreže alfadripac

  • Flyweight Member
  • **
  • Poruke: 106
Odg: Military press
« Odgovor #3 poslato: Oktobar 07, 2014, 12:46:41 posle podne »
meni jedna od dražih vježbi

Van mreže Black&Decker

  • Heavyweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.219
  • why so sirius?
Odg: Military press
« Odgovor #4 poslato: Oktobar 08, 2014, 02:17:13 posle podne »
Citat
Jedna od najboljih, a opet  i najređih vežbi koje viđamo kod današnjih vežbača, jeste military press (MP)- stojeći potisak šipkom. Vrlo mali broj vežbača radi ovu vežbu.

mislim da je glavni razlog nepopularnosti ove vezbe problem sa donjim ledjima,pa se uglavnom vezbaci odlucuju za bezbednije-sedece varijante...mozda bi mogao da napises malo vise o tome,odnosno kako to izbeci..
« Poslednja izmena: Oktobar 08, 2014, 02:19:10 posle podne Black&Decker »

Van mreže Hoop4Life

  • Lightweight Member
  • ***
  • Poruke: 283
Odg: Military press
« Odgovor #5 poslato: Oktobar 08, 2014, 02:41:35 posle podne »
Ova vezba mi je prioritet kada radim ramena, ja imam veci problem sa ledjima u sedecem polozaju jer uvek napravim most dok radim vezbu i tacno osetim pritisak dole, sada naravno sve je individualno. A Smith masinu izbegavam u sirokom luku, jer svaki put kada sam povredio ramena ili se ukocio to je bilo na smithu, nekako mi neprirodan pokret na njoj, sta znam :S

Van mreže kaljestro

  • Middleweight Member
  • ****
  • Poruke: 335
Odg: Military press
« Odgovor #6 poslato: Oktobar 08, 2014, 02:43:45 posle podne »
Не сјећам се кад сам одрадио рамена, а да нисам радио Милитери прес... И то купим тег са земље јер тако сам у могућности ради теретане

Van mreže milan0507

  • Cruiserweight Member
  • *****
  • Poruke: 873
Odg: Military press
« Odgovor #7 poslato: Oktobar 08, 2014, 02:44:01 posle podne »
Pa ne naginjati se previse napred tj uzeti tezinu koja nas nece terati to da radimo.Ja sam ovde napredovao i sa desetkama.Najbolji mi je period bio dok sam radio 531 tako da posle + serije vratim na kilazu sa kojom sam radio prvu i odradim 5x8 sa 2 min pauze.

Van mreže BUKAS

  • Iron team
  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 3.590
  • IRON REPUBLIC GYM BEOGRAD - Despota Stefana 68c
Odg: Military press
« Odgovor #8 poslato: Oktobar 08, 2014, 02:52:03 posle podne »
Meni je mp dosta kaskao. Uvek sam se vrteo oko 100kg. Dva meseca sam uzeo da radim desetke od 80 pa do 105kg. Povecavao iz ned u ned po 5 kg i sa svakom kilazom radio desetku, zavrsio na kraju sa 115x3.

Problem kod mp je sto se ne moze porediti sa bp npr, jer 2,5kg vise znaju da predstave problem i da se ima utisak kao da se 10 nabacilo na sipku. Svaka greska i najmanja ce onemoguciti da se lift uradi i zato mora da bude sve perfektno.
« Poslednja izmena: Oktobar 08, 2014, 02:54:07 posle podne BUKAS »

Van mreže Стрелок

  • Light Heavyweight Member
  • ****
  • Poruke: 544
Odg: Military press
« Odgovor #9 poslato: Oktobar 08, 2014, 04:10:15 posle podne »
Ja nekad i ne radim MP, a ramena su mi jača partija. Iskreno, ovu stojeću varijantu ne volim, zato što ne osetim rame baš, već samo neki napor. Od svih varijanti MP-a, najviše volim sedeći, na smitu, iza glave, to mi toliko izgori ramena, da ja nemam reči... Skoro kao letenje  :)
Ali da je stojeći MP dobra vežba za celo telo, to ne osporavam

Van mreže FD

  • Bantamweight Member
  • ***
  • Poruke: 152
Odg: Military press
« Odgovor #10 poslato: Decembar 29, 2015, 02:22:20 posle podne »
Ovaj MP me iritira zato što mi loše ide a ortak sa kojim treniram me je prestigao iako je dugo kaskao za mnom. Max. mi je oko 85kg a mislim da mi generalno zaostaje za snagom jer mi je BP max 150

Van mreže BUKAS

  • Iron team
  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 3.590
  • IRON REPUBLIC GYM BEOGRAD - Despota Stefana 68c
Odg: Military press
« Odgovor #11 poslato: Decembar 29, 2015, 05:13:20 posle podne »
Bp ne moze da primirise mp-u. Nije to veliko zaostajanje.

Van mreže x3mmmm

  • Flyweight Member
  • **
  • Poruke: 129
Odg: Military press
« Odgovor #12 poslato: Decembar 29, 2015, 05:36:49 posle podne »
Bp ne moze da primirise mp-u. Nije to veliko zaostajanje.

A koji razlog onda moze da bude to sto je meni 1RM BP 110 kg, a 1RM MP 85kg? Oba naravno pravilna forma i izvodjenje? Na sta da poradim da bih popravio BP, koji mi ocigledno zaostaje?

Van mreže BUKAS

  • Iron team
  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 3.590
  • IRON REPUBLIC GYM BEOGRAD - Despota Stefana 68c
Odg: Military press
« Odgovor #13 poslato: Decembar 29, 2015, 06:16:58 posle podne »
Snimak pa cemo videti.

Mp ili pushpress?

Van mreže x3mmmm

  • Flyweight Member
  • **
  • Poruke: 129
Odg: Military press
« Odgovor #14 poslato: Decembar 29, 2015, 06:37:57 posle podne »
Snimak pa cemo videti.

Mp ili pushpress?

Millitary press...push press (jerk) ne znam tacno...mogu oko 100-tke. Snimak oba ili samo jednog? Generalno gledano BP mi je uvek bio slab (iako radim na tome), ali sada kada kazes da je normalno 150 BP a MP 85...onda znaci da meni bas to zaostaje.  Imam problema negde na polovini lifta, znaci krenem lagano (bez cimanja, znaci lepo spustim 1-2 sec na grudi, pa onda lift) i na polovini uzlazne putanje stanem i sipka krene da se vraca. :?