Mart 28, 2024, 01:11:01 posle podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.040 poruka u 18.747 tema - 20.945 članova - Poslednji član: Fredgor
X3MShop banner

Autor Tema: Periodizacija treninga  (Pročitano 70600 puta)

Van mreže BUKAS

  • Iron team
  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 3.590
  • IRON REPUBLIC GYM BEOGRAD - Despota Stefana 68c
Periodizacija treninga
« poslato: Jun 23, 2015, 09:27:47 pre podne »
Ovde bih pisao nesto o periodizaciji. Bice isto iz delova, pa ce svaki dan tema biti update. Bilo bi lepo da se ljudi ukljuce jer je ipak ovo osnova svega.

Prvo pitanje sta je to periodizacija?

Pa da pocnemo. Bili profesionalni sportista, rekreativac, da biste imali veci napredak u svom treningu, morate imati kakvu takvu periodizaciju.

Periodizacija moze da se pravi na tromesecnom, polugodisnjem ili godisnjem nivou. Periodizacija predstavlja sistematican plan treninga kako bi postigli najbolje rezultate na nekom takmicenju, odredjenom periodu godine, mesecu itd. Kao da jurite najbolju formu za plazu, najbolju formu za bb takmicenje, da budete najjaci na powerlifting takmicenju, da uradite najvecu kilazu kada ste zacrtali itd. Sa nekim planom sve je lakse, ako lutate samo, neki rezultat cete napraviti, ali sa pravim planom, dobro izbalansiranim treningom, sve ce to biti mnogo bolje.
Svaki trening/plan treninga treba da bude organizovan i prilagodjen sportisti, njegovim/njenim sposobnostima, formi, tehnici, i njegovom/njenom cilju. Citav plan se uglavnom naziva makrociklus dok on u sebi ima manje, mikrocikluse i mesocikluse, koji uglavnom traju od 2-6 nedelja.....

Nesto vise o tome sutra.

Van mreže boris davidovich

  • Član
  • *
  • Poruke: 17
Odg: Periodizacija treninga
« Odgovor #1 poslato: Jun 23, 2015, 12:54:16 posle podne »
Tema za mene. Znam da je periodizacija bitna, ali veze nemam kako to da izvedem(pravilno). Treniram po osećaju, što je da se ne lažemo go k...c. Stoga ovo pratim sa živim interesovanjem.

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.290
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: Periodizacija treninga
« Odgovor #2 poslato: Jun 23, 2015, 01:01:34 posle podne »
Citat
po osećaju, što je da se ne lažemo go k...c

pa lazes se vise nego sto si dao slikvt opis o golom penisu  :)

treniram po osecaju vec 10 god i dok sam robovao MUST DO i MUST HAVE,e tu sam u lupao glavom u zid.
Raditi periodizaciju u sportu je naravno obaveza
ali je treba znati uraditi jer u body buildingu,razmisljati na taj nacin je...e to je go k..c  ;)

Van mreže Marko Dj.

  • Middleweight Member
  • ****
  • Poruke: 335
Odg: Periodizacija treninga
« Odgovor #3 poslato: Jun 23, 2015, 01:44:11 posle podne »
Pedja,ti si i prije 10god(prije nego si poceo po 'osjecaju' da treniras) imao godine i gooodine iskustva iza sebe
to je po meni bitno napomenuti..jer neki pocetnik,mada pocetnik je sirok pojam :D ovo moze pogresno shvatiti..jer pocetnik trenirati po osjecaju,baceno vrijeme,nije bukvalno,ali sigurno bi imao mnogo veci napredak u tome sto radi sa nekom periodizacijom
neko moje razmisljanje samo..

Van mreže bojan lepojevic

  • VIP
  • Heavyweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.982
Odg: Periodizacija treninga
« Odgovor #4 poslato: Jun 23, 2015, 02:05:05 posle podne »
Moj osecaj bi me uvek uj**ao :)
"da je kupus dobar, zeka bi im'o 100 kila"
Transform 2014 na https://www.dropbox.com/sh/zgzpyoahwm3ayid/KhGAMw9fcD

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.290
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: Periodizacija treninga
« Odgovor #5 poslato: Jun 23, 2015, 02:09:11 posle podne »
Pedja,ti si i prije 10god(prije nego si poceo po 'osjecaju' da treniras) imao godine i gooodine iskustva iza sebe
to je po meni bitno napomenuti..jer neki pocetnik,mada pocetnik je sirok pojam :D ovo moze pogresno shvatiti..jer pocetnik trenirati po osjecaju,baceno vrijeme,nije bukvalno,ali sigurno bi imao mnogo veci napredak u tome sto radi sa nekom periodizacijom
neko moje razmisljanje samo..

Drugarce
ajde malo razmumevanja prilikom citanja posta.
dakle
u kom DELU sam ja spomuenuo pocetnike?
momak je rekao
TRENIRAM PO OSECAJ I TO JE DA SE NE LAZEMO KURAC! jel tako?
a ja sam muobjasnio da je taj organ,takav nacin ramzisljanja za nekoga ko TRENIRA

Ne bih da ulazim u deo oko PERIODIZACIJE treninga sa pocetnicima jer sama rec je POCETNIK i mislimd a pametnom to govori vise nego dovoljno,tako da nekoga kome treba pokazati kako da radi PRAVILNO i kako da izvodi pune radijujse porketa,puniti glavu sa tako necim je GUBLJENJE vremena.

Jos jednom
PRICAM O BODY BUILDINGU a ne o sistemu periodzaciju u sportu tipa rukomet ili nesto slicno jer u tome batko sam popriclino umateriji u nazad 7 godina i jako dobro znam koliko je VAZNA,BITNA i sve ostalo PERIODZACIJA TRENINGA u sportu

za kraj..
pocetnik+ peridozacija= q..c..kako vec neko gore rece.

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.290
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: Periodizacija treninga
« Odgovor #6 poslato: Jun 23, 2015, 02:09:59 posle podne »
Moj osecaj bi me uvek uj**ao :)

pa onda i ti razmisljas sa q..m...hahahahhahahah

jbg...:D

Van mreže bojan lepojevic

  • VIP
  • Heavyweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.982
Odg: Periodizacija treninga
« Odgovor #7 poslato: Jun 23, 2015, 02:48:37 posle podne »
Moj osecaj bi me uvek uj**ao :)

pa onda i ti razmisljas sa q..m...hahahahhahahah

jbg...:D

Kazu da ih treba jako stisnuti..mozda tu gresim pa i prejako stiskam :D U stanju sam uvek da preteram, jer mi osecaj govori uvek jos jos, kad ja tamo a ono medjutim.
Znam i dosta BBera koji rade po osecaju i super im to ide, jbg nisam medju njima i moram na papiru dobro razraditi šta treba i držati se toga.
"da je kupus dobar, zeka bi im'o 100 kila"
Transform 2014 na https://www.dropbox.com/sh/zgzpyoahwm3ayid/KhGAMw9fcD

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.290
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: Periodizacija treninga
« Odgovor #8 poslato: Jun 23, 2015, 03:13:02 posle podne »
Moj osecaj bi me uvek uj**ao :)

pa onda i ti razmisljas sa q..m...hahahahhahahah

jbg...:D

Kazu da ih treba jako stisnuti..mozda tu gresim pa i prejako stiskam :D U stanju sam uvek da preteram, jer mi osecaj govori uvek jos jos, kad ja tamo a ono medjutim.
Znam i dosta BBera koji rade po osecaju i super im to ide, jbg nisam medju njima i moram na papiru dobro razraditi šta treba i držati se toga.

ne kazem ja nista protiv toga da treba imati PLAN,jer uci u teretanu i uzeti pa mlatiti samo a se mlati je naravno veca glupost od bilo cega
zelim samo da kazem da ovo nije egzaktan sport u kojoj se PREDVIDJA nesto,jer peridoziacija u sportu ,tj u odredjenim sprotimva ukuljuce i predvidjanje konitinuteta ostvarivanja cilja.
Problem u ovom sportu je taj sto je nase telo MASINA i ti nikada nemozes da znas kako ces da reagujes SUTRA i to odgovorno tvrdim,a i siguran sam da ces i ti da stanes iza toga.
Jer reci da ces sutra raditi TOP trening,kakav ti je zacrtan na papriu je bzvz jer ti nemas pojma kako ces sutra se osecati,kakvo ce stanje biti sa glikogenom,da li ce izlucevina krotizola biti veca,kakava ce biti rem faza sna veceras itd itd itd tj MILION faktora postoji da nemozes niti ti niti ja niti bilo ko da ti tvrdi i kaze da ces sutra da odradis TO I TO za razliku od necega drugog
na to sam mislio...
jer jednostavno i na zalost je nas sport takav kakav jeste i sigurno je da je nekada bolje slusati "hinch" nego mlatiti tegovima kao budala (osecaj) ili u slucaju "napisanog" ako ne ide,sigurno ej bolje ne gurati po cenu svega,samo da se ipostuje napisano..

Van mreže Pirat

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 8.525
Odg: Periodizacija treninga
« Odgovor #9 poslato: Jun 23, 2015, 05:12:01 posle podne »
tako lako moze doci i do povrede... los san  , visok kortizol, covek nefokusiran... a drzi se plana hardcore treninga... bolje i preskociti taj dan ili odraditi lagani kardio nekada...

Van mreže BUKAS

  • Iron team
  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 3.590
  • IRON REPUBLIC GYM BEOGRAD - Despota Stefana 68c
Odg: Periodizacija treninga
« Odgovor #10 poslato: Jun 23, 2015, 06:24:24 posle podne »
Pa majku mu postoji faktor uključiti mozak i osećaj. O bukvalista. Pa u pl gde je periodizacija daleko bitnija, ne radi se sve ko muflon nego se može i pomeriti, ubaciti deload nedelja itd. Koncept je bitan. Stvarno ne kapiram čemu odmah rasprava i odlazak u totalno pogrešan smer.

Van mreže boris davidovich

  • Član
  • *
  • Poruke: 17
Odg: Periodizacija treninga
« Odgovor #11 poslato: Jun 23, 2015, 08:50:10 posle podne »
Nov sam ovde, izvinjavam se ukoliko sam nešto pogrešno napisao. Možda je tome i kriv moj rečnik, ne znam. U svakom slučaju nisam ovde da se raspraljavam, već da učim od iskusnijih i mudrijih glava.

P.s Ono za osećaj odnosilo se na mene lično i nisam imao pretenzija da donosim neke uopštene zaključke

Van mreže Marko Dj.

  • Middleweight Member
  • ****
  • Poruke: 335
Odg: Periodizacija treninga
« Odgovor #12 poslato: Jun 23, 2015, 09:56:26 posle podne »

ne kazem ja nista protiv toga da treba imati PLAN,jer uci u teretanu i uzeti pa mlatiti samo a se mlati je naravno veca glupost od bilo cega

Isto ovo sam ja napisao u mojem postu,ali me nisi razumio
nego nebitno,da ne zatrpavamo temu koja obecava

Van mreže BUKAS

  • Iron team
  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 3.590
  • IRON REPUBLIC GYM BEOGRAD - Despota Stefana 68c
Odg: Periodizacija treninga
« Odgovor #13 poslato: Jun 23, 2015, 10:02:25 posle podne »
Periodziacije se prave za ljude sa iskustvom nekim a neko ko ima iskustva i ko je prosao nesto, ima i neki osecaj. Pa se i taj aspekt osecaja ukljuci u periodizaciju. Moje vidjenje, jer ako imam dva coveka, retko ce isti sistem da radi, ali doslovno isti sitem. Doduse ima trenera koji tako rade, ali ajde, to je sad druga tema i njihova sramota. Nebitno.

Van mreže bojan lepojevic

  • VIP
  • Heavyweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.982
Odg: Periodizacija treninga
« Odgovor #14 poslato: Jun 24, 2015, 11:32:16 pre podne »
Ledja su malo opterecena od proslog treninga DL, pa se SQ pomera koji dan. Bench je slabije napredovao u početku, pa se proredio u rasporedu. Neke tačke su bile slabije, pa su prvo sanirane, pa veći skupovi su bili intezivnije napadani.

Ne sme se slepo držati papira, periodizacija koja se pominje su vise smernice i koncept planiranja. A ko ne sluša svoje telo, sigurno neće iskoristiti sve potencijale, to je jasno.

Najčešće pozivanje na osećaj se svodi na doživljaj nekog trenutnog ili predstojećeg treninga i tu se priča o periodizaciji završava.
Kao što već navedoh periodi su masa, defka i možda period snage..čast svestranijem delu BB-a.
"da je kupus dobar, zeka bi im'o 100 kila"
Transform 2014 na https://www.dropbox.com/sh/zgzpyoahwm3ayid/KhGAMw9fcD