Mart 29, 2024, 11:04:04 pre podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.040 poruka u 18.747 tema - 20.948 članova - Poslednji član: Pekiiii
X3MShop banner

Autor Tema: GURATI TEŽINE ILI KONTRAKCIJA?  (Pročitano 1157 puta)

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.290
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
GURATI TEŽINE ILI KONTRAKCIJA?
« poslato: Januar 07, 2017, 05:01:55 posle podne »
Možda i niste svesni, ali pre početka svake serije, potrebno je da donesete jednu veoma značajnu odluku. Pre svake serije morate odlučiti da li ćete tokom nje, tokom svakog ponavljanja akcenat staviti na prosto mlataranje tegovima ili na kontrakciju mišića.

Drugim rečima, da li jednostavno jurite određen broj ponavljanja sa konkretnom težinom ili želite da zaista pogodite ciljani mišić?

Dva različita cilja, ne samo u vašem umu, već i na oko: prva bi bila teška, eksplozivna, druga umerena, kontrolisana i pravilna.

Pa, koji pristup bi bio bolji? U tekstu ćemo baciti detaljan pogled na oba načina treniranja, pa da vidimo koji je bolji i kada.

Jedno staro pravilo u sportu jeste da sportisti koji se bave sportovima gde sam pokret dolazi do izražaja (npr MMA) treba da upravo treniraju i uvežbavaju pokret tela. Sa druge strane, oni kojima je fizički izgled bitniji faktor treba da se fokusiraju na treniranje mišića.

Da pojasnimo malo: oni koji stavljaju akcenat na pokret treba da ga usavršavaju, jer performanse zavise upravo od veštine pokreta (npr. fudbaler koji dribla). Na primeru MMA borca možemo reći da za njega nije preterano bitno da ima lep oblik i tonus grudnih mišića, ali je veoma značajno da njegove grudi mogu u trenutku da stvore veliku silu i ako treba više puta u kratkom vremenu.

Suprotno, bodibilder, kome uspeh zavisi od forme i fizičke pojave, ne brine toliko o izdržljivosti ili eksplozivnosti njegovog tela. Umesto toga brine ih kako njihovi mišići izgledaju i razvijaju se od treninga kojem ih izlažu.

Primera radi, bodibilder nije opterećen time koliko može da skoči uvis, ili čak koliko može da natovari na čučanj. Njemu je bitno da ima jake, pune, razvijene noge sa što boljim separacijama.

Iako su nam razlike među ciljevima sportista jasne i vidljive, nekako one blede kada svi mi kročimo u teretanu. Hajde onda da vidimo kako bi ovi stilovi treniranja mogli odgovarati različitim sportistima, a sve u cilju da se iz ovih metoda izvuče maksimum.

Trening baziran na usavršavanju pokreta:

Postoji nekoliko načina na koje atleta može usavršiti ili dići na viši nivo svoje pokrete, a samim tim i performanse u sportu.

Brzina ponavljanja. Prosto rečeno, ako želite da budete brži, trenirajte brže.

Kako biste uvećali snagu, brzinu i eksplozivnost (koja je rezultat veće snage i brzine) potrebno je da mišiće izložite takvoj vrsti pokreta koji aktiviraju ogroman broj mišićnih vlakana, a istovremeno predstavljaju i snažan stimulans na centralni nervni sistem.

Drugim rečima, atleta ima cilj da u što većoj meri usavrši vezu između motornih jedinica i nervnog sistema.

Kao što smo rekli, jedan od načina da ovo postignete jeste izvođenje brzih ponavljanja. Iako nam bezbednost treba uvek biti na prvom mestu, ova metoda je zaista delotvorna.

Primera radi, neka vežbač radi seriju čučnja sa šipkom. Logično bi bilo (imajući u vidu ono što smo rekli) da koncentrični deo vežbe radi što brže...

NASTAVAK teksta,procitajte na nasem BLOGU,klikom na link ispod:

http://wwwogistra-nutrition-shop.blogspot.rs/2013/05/tezina-ili-kontrakcija.html