April 26, 2024, 11:09:45 posle podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.101 poruka u 18.751 tema - 20.949 članova - Poslednji član: JankoStev
X3MShop banner

Autor Tema: PRAZNICI SU PROSLI - navalite na sagorevanja masnoća  (Pročitano 1069 puta)

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.307
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
PRAZNICI SU PROSLI - navalite na sagorevanja masnoća
« poslato: Maj 02, 2017, 04:42:50 posle podne »


U vreme kada sam počinjao da vežbam, široko rasprostranjeno mišljenje među momcima u teretani bilo je kako će “vežbe pretopiti salo u mišiće”. Ovo stanovište, naravno, nema nikakve veze sa stvarnošću, i mislio sam da je davno zaboravljeno. Međutim, sinoć mi je jedna sagovornica izrazila nadu kako će, uz odgovarajući program vežbanja, “pretvoriti masno tkivo u mišiće.” Zablude, kao što nažalost vidimo, teško umiru. 

Kako zaista funkcionišu adipociti, odnosno masne ćelije u vašem organizmu? Kako se u stvari odvija proces sagorevanja masnoća? Ukoliko ste kao većina ljudi, i ne znate mnogo o tome, ne brinite – uskoro ćete biti prilično upućeni u tematiku. A i ukoliko ste upoznati sa osnovnim stvarima, siguran sam da ćete  u ovom članku pronaći još nekoliko njih za koje niste znali.

Kada „gubite“ masno tkivo, masne ćelije nigde ne odlaze, ne “pretapaju se i pretvaraju u mišićno tkivo” (niko srećniji od mene kada bi to bilo moguće) niti se, kao što se može čuti od „stručnjaka“, „prenose u mišićne ćelije gde dolazi do njihovog sagorevanja“. Masne ćelije, nažalost, ostaju tamo gde su i bile – pod kožom na vašim butinama, stomaku, kukovima, leđima, rukama, kao i povrh vaših mišića – zbog čega, kada je procenat telesne masnoće veliki, mišići i stvarne konture tela ne mogu u punoj meri da dođu do izražaja.

Masnoća je uskladištena u adipocitima u obliku triacilglicerola (triglicerida, čiji je molekul prikazan na prvoj slici). Ona ne sagoreva u samim masnim ćelijama, nego prvo mora biti oslobođena iz njih putem složenih hormonskih/biohemijskih mehanizama. Kada je na odgovarajući način stimulisana na to, masna ćelija jednostavno oslobađa svoj sadržaj (triacilglicerol) u krvotok u obliku slobodnih masnih kiselina (dugi lanci sa crnom osnovom na prvoj slici), i on se na taj način prenosi do tkiva kojima je neophodna energija.

Organizam tipičnog mladog muškarca u svojim masnim ćelijama ima uskladištenu energiju od oko 60000 do 100000 kalorija. Šta je ono što pokreće oslobađanje masnih kiselina uskladištenih u masnim ćelijama? To je ono što bismo svi želeli da znamo, zar ne?...

NASTAVAK teksta, procitajte na nasem BLOGU, klikom na link ispod:

http://wwwogistra-nutrition-shop.blogspot.rs/2012/04/osnove-sagorevanja-masnoca.html