Mart 29, 2024, 01:56:38 posle podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.040 poruka u 18.747 tema - 20.948 članova - Poslednji član: Pekiiii
X3MShop banner

Autor Tema: Hormon rasta VS Testosteron  (Pročitano 1205 puta)

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.290
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Hormon rasta VS Testosteron
« poslato: Maj 11, 2017, 04:32:15 posle podne »
NAPOMENA   
Svrha  ovog texta  je  da   citaoce  informise  o  ovoj    sve  popularnijoj  temi. Tekst nemojte  shvatiti  kao  savet ili  uputstvo  za  koristenje  I  obavezno  se  konsultujte  sa  lekarom  pre upotrebe  bilo kojih vrste   lekova!


Tekst je preveden u orginalu sa engleskog jezika, a Ogistra shop/blog ne preuzima odgovornost za tacnost informacija navedenih u tekstu u celosti ili bilo kom njegovom delu.



Bio sam jedan od prvih privatnih lekara u zemlji koji je delio hormon rasta kao deo ukupnog programa zamene hormona za odrasle osobe koje ispunjavaju kriterijum

"Sindrom manjka hormona rasta kod odraslih osoba". Kao i svi ostali lekari koji se bave problemom starenja, bio sam vrlo impresioniran pocetnim istrazivanjima hormona rasta koja su pokazala velike promene u sastavu tela, funkcionisanju bubrega, kozi, raspolozenju, dobrom osecanju, itd.

 Bio sam clan "Drustva za istrazivanje hormona rasta" puno godina i pazljivo sam pratio sva najnovija istrazivanja o hormonu rasta i o ostalim terapijama zamene hormona kod odraslih osoba. Posto se broj istrazivanja o hormonu rasta i o testosteronu nagomilao od trenutka kada sam ja poceo da prepisujem testosteron, verujem da je sada doslo vreme da se pogleda unazad na istrazivanja i proveri da li su hormon rasta i testosteron opravdali ocekivanja.

U bodibilderskim krugovima je dobro poznato da je testosteron bolji od hormona rasta u dobijanju misica. Medjutim, hormon rasta je ipak mnogo popularniji i generalno ima bolju reputaciju nego testosteron i u bodibildingu i u anti-starenju.

Ukupni utisak je da ce vas testosteron napraviti velikim, ali uz cenu akni, nadutosti, nastupima gneva, uvecanjem prostate, i mogucom ginekomastijom. Poznato je da hormon rasta nije toliko anabolican kao testosteron, ljudi jos misle o hormonu rasta kao o hormonu koji ce ih uciniti tankim i teskim bez skoro nikakvih sporednih efekata. Hormon rasta takodje ima reputaciju "izvora mladosti" medju entuzijastima za anti-starenje, gde se testosteron jos uvek smatra nekako opasnim. Cilj ovog clanka je da se uporedi kako su istrazivanja hormona rasta i testosterona zadnjih nekoliko godina potvrdila ili promenila javna shvatanja o ova dva hormona.


Koji je bolji za telesni sastav?
Nova istrazivanja su bacila novo svetlo na anabolicke efekte hormona rasta. Nekoliko istrazivanja u proslosti su pokazala povecanje ciste telesne mase kod osoba koje su uzimale hormon rasta. Medjutim, cista telesna masa ne mora da znaci samo misic, vec sve sto nije debelo, a to ukljucuje vodu, rast organskog tkiva, masu kostiju i rast vezivnog tkiva. Moj prijatelj Michael Mooney pomogao je objavljivanju cinjenica da nema mnogo, ako ima uopste, dobitka ciste mase od hormona rasta bas u misicima. Jedno skorasnje istrazivanje na HIV pozitivnim subjektima nije pokazalo znacajnije promene u misicnoj masi nakon uzimanja 6 milligrama (oko 18 jedinica) dnevno hormona rasta u periodu od 12 nedelja.


 Drugo istrazivanje, takodje na HIV pozitivnim subjektima, pokazalo je nedostatak misicnog rasta kada su davane doze od 9 milligrama (oko 27 jedinica) dnevno. Imajte na umu da HIV pozitivne osobe cesto pate od gubljenja misicnih funkcija, sto bi ih trebalo uciniti osetljivijim na bilo kakve anabolicke efekte hormona rasta. Hormon rasta je verovatno jednako neefikasan i kod zdravih osoba.

Jedno istrazivanje kod mladih (22-33 godina), dobro istreniranih sportista pokazalo je znacajno povecanje ciste mase nakon 6 nedelja uzimanja 2.67 milligrama (oko 8 jedinica) dnevno. Medjutim ovo povecanje je bilo samo 4%, i u njega uopste nije ukljucena misicna masa. Po tome je kristalno jasno da hormon rasta skoro da nije anabolican ili da je vrlo malo anabolican za misice kada se uzima samo on, i definitivno nije vredan skupe cene ako ga koristite samo za dobitak mase.

Njegova jedina prava upotreba za dobitak mase je zajedno sa testosteronom. Ovakav sinergisticki efekat istovremenog uzimanja hormona rasta i testosterona rezultuje povecanjem ciste mase, ali je ipak potrebno uraditi jos istrazivanja koja bi pokazala kako ovo deluje na misicnu strukturu. Imajte na umu da neka povecanja ciste mase nisu pozeljna. Ako bi neki organi postali preveliki (npr. bubrezi) mogli bi proizvesti lose efekte u izgledu nekih bodibildera. Vi sigurno ne bi zeleli da oni "iskacu" izvan vaseg tela.........

NASTAVAK teksta, procitajte na nasem BLOGU,klikom na link ispod:

http://wwwogistra-nutrition-shop.blogspot.rs/2012/03/hormon-rasta-vs-testosteron.html