April 29, 2024, 10:37:40 pre podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.106 poruka u 18.751 tema - 20.950 članova - Poslednji član: d0ss
X3MShop banner

Autor Tema: TRENIRANJE DO OTKAZA – ZA I PROTIV  (Pročitano 877 puta)

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.307
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
TRENIRANJE DO OTKAZA – ZA I PROTIV
« poslato: Avgust 30, 2017, 03:12:26 posle podne »
Otkaz bi trebalo rezonovati kao nešto što vam, ukoliko se implementira pametno, može biti pravi prijatelj. Propuštanje da se razume otkaz je potpuno druga priča, posebno kada je u pitanju dovođenje radnih serija do otkaza u vašem vežbanju. Kao i u svemu, postoji način kako da se implementira pravilno i način kako da se upotrebljava pogrešno. Pretpostavljamo da je većina vas koji čitaju ovo imala iskustva sa drugim načinom. Ukoliko ste u prvoj grupi, onda blago vama. U nastavku ćemo se potruditi da preciznije definišemo šta je u stvari otkaz, te uz praktične savete pomoći da bolje razumete kako, zašto i kada treba upotrebiti i ovaj trenažni stil.

Definicija otkaza
Evo šta se dešava onda kada trenirate do otkaza (momenat kada se forma pokreta vežbe koju izvodite ne može više ispratiti usled zamora radnih mišića):
1)      Intramuskularni adenosin trifosfat-ATP počinje da opada. Energija unutar ćelija se prenosi preko molekula ATP, tako da deficit ATP uslovljava zamor mišića.
2)      Koncentracije kreatin fosfata brzo se prazne na početku radne serije, a imajući u vidu da kreatin snabdeva sintezu ATP, zalihe energije u mišićima se ne mogu odmah popuniti.
3)      Koncentracija kiselina u radnim mišićima se uvećava. Ovo se sukobljava sa mišićnom kontrakcijom, te dodatno umanjuje sintezu ATP.

Stimulacija mišićnog rasta
Većina studija koje su se bavile treniranjem do otkaza ispitivale su uticaj ove trenažne metode na nivoe snage. Proces preko kojeg otkaz stimuliše mišićni rast se, sa druge strane, jednostavno može objasniti ukoliko se obrati pažnja na fiziologiju mišićnog tkiva, te na način na koji se mišić izgrađuje.
Kada se aktin-miozin poprečni mostovi (mašinerija u mišićima odgovorna za kontrakcije) ne mogu ostvariti kada ih mišići trebaju, tenzija u mišićnim vlaknima uzrokuje mikrooštećenja vlakana na mestima gde bi se ovi „poprečni mostovi“ inače formirali.

Ova mikrooštećenja su upravo mesta gde počinje mišićni rast, jer se ova oštećenja popravljaju tako što vlakna na tim mestima zadebljavaju......

NASTAVAK teksta, procitajte na nasem BLOGU, klikom na link ispod:


http://wwwogistra-nutrition-shop.blogspot.rs/2017/08/treniranje-do-otkaza-za-i-protiv.html