April 27, 2024, 05:26:15 pre podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.101 poruka u 18.751 tema - 20.949 članova - Poslednji član: JankoStev
X3MShop banner

Autor Tema: TRENING PARTNER - DA ili NE?  (Pročitano 1206 puta)

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.307
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
TRENING PARTNER - DA ili NE?
« poslato: Maj 22, 2018, 03:10:01 posle podne »
Partner u treniranju može biti u velike koristi jer vam može pomagati u kontroli ili dizanju tegova kako bi vas zaštitio od ozlede, ali i kako bi vam pomogao da na kraju serije gurnete još jedno ponavljanje.


No, kad radite sa slobodnim tegovima, posebno kod vežbi kao što su potisak dvoručnim utegom ili čučnjevi, trening partner mora posebnu pažnju obratiti, te mora znati što treba raditi ili može doći do ozbiljne ozlede. U ovom članku nećemo ulaziti detaljnije u psihološki, motivacioni aspekt treniranja sa dobrim trening partnerom (o tome u jednom od sledećih članaka).


Na primer, uprkos njegovoj powerlifterskoj snazi, profesionalac Mike Francois je jednom doživeo najgori kosmar svakog ozbiljnijeg vežbača: zapeo je kod jednog ponavljanja s krajnje velikim težinama i sve to samo zato jer je partner zakazao. Doslovno, pre čučnja s 300 kilograma, pobednik „Arnold Classic“ takmicanje 1995, zamolio je jednog člana teretane, a ne svog stalnog trening partnera, da mu pomogne, rekavši mu da cilja na pet ponavljanja.


„Nekoliko ponavljanja sam napravio, ali tip uopste nije obraćao pažnju. Kad sam došao do petog ponavljanja, spustio sam se u čučanj, ali sam se uspeo podignuti tek nekoliko centimetara. Umesto da je uskočio i pomogao mi da dovršim ponavljanje, ostavio me u čučnju. Budući da nisam iskoristio momenat, bilo je prekasno. Na sreću, nekoliko je ljudi uskočilo i pomoglo mi. Hvala Bogu da se nisam ozledio.“


Ne morate dizati težine s kojima Mike vežba, ali možete se naći u sličnoj situaciji. Čak ako trenirate sami, povremeno vas neko može zamoliti da mu pomognete. Kako igrate svoju ulogu može značiti razliku između produktivne i neproduktivne serije, a da ne spominjemo sigurno i opasno dizanje. Isto vredi i kad sami dižete – ovisite o osobi koja vam pomaže kako biste mogli raditi pravilnom tehnikom i gurnuti dodatno ponavljanje u trenutku kad vaši mišići otkazuju.


SPREČITE OZLEDU

Sposobnost da preuzme ponavljanje s ciljem sprečavanja ozlede najvažnija je uloga trening partnera. Kako biste maksimalno iskoristili seriju, morate biti u stanju ići do krajnjih granica – odnosno da napravite još jedno ponavljanje u trenutku kad više ne možete. Kad radite vežbu kao što su biceps pregibi, ovo nije toliko važno. No, kad ležite ispod velike šipke i radite potisak ili čučanj s velikim težinama kao u primeru Mikea Francoisa, to poslednje ponavljanje može biti opasno....


NASTAVAK teksta, procitajte na nasem BLOGU, klikom na, link ispod:

http://wwwogistra-nutrition-shop.blogspot.rs/2018/05/trening-partner-da-ili-ne.html