April 19, 2024, 12:11:54 pre podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.090 poruka u 18.750 tema - 20.948 članova - Poslednji član: stefanl
X3MShop banner

Autor Tema: VEGETERIJANSKI NACIN ISHRANE U SPORTU by Dražen Vrbančić  (Pročitano 2883 puta)

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.305
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
VEGETERIJANSKI NACIN ISHRANE U SPORTU by Dražen Vrbančić
« poslato: Jun 08, 2018, 03:46:50 posle podne »
Naglašavam da je tekst napisao moj veliki prijatelj Dražen Vrbančić za kog smatram da ima ogomno znanje iz oblasti kojom se svi skupa bavimo, i svakako tekst smatram poprilično korisnim i više nego zanimljivim. Molim sve da sa pažnjom pročitaju, naročito poslednje delove teksta, a pre bilo kakve osude - Peđa

Može li vegeterijanski način ishrane stati rame uz rame onom koji u svojoj bazi ima meso kao osnovnu proteinsku namirnicu?


Vrlo ću kratko i precizno – može. Imam sreće što se za odgovor na ovo pitanje mogu osloniti na ličnu empirijsku opservaciju i uopšte ne sumnjam u istinitost tvrdnje. Obrazložit ću vam zašto.


Kao dugogodišnji body builder takmičar sa velikim iskustvom u pripremama, koje osim treninga u teretani zahtevaju i veliku predanost oko nutritivnih zahtjeva tela tokom 24 sata dnevno, bilo mi je bitno pratiti sitna (po)dešavanja i promene na telu kad bih nešto menjao bilo u treningu ili ishrani.


Od osnovnih ''postulata'' koji se nalaze danas na gotovo svakom sajtu ili tekstu o builderskoj prehrani gde meso ima prioritetnu poziciju lagano sam se tokom gotovo 25 godina pomicao po skali namirnica označenih kao proteinske u ovom ili onom smeru. Po neki put sam potpuno izbacio meso, belanjak ili posni sir, a na meniju je bila samo riba. Ili bih prošao kroz neki drugi sistem kad je proteinski meni predstavljala samo piletina, teletina, posni sir itd.

 

U pravilu sam takve ''testove'' voleo raditi kad su počinjale pripreme za takmičenja. To mi je davalo najbolji uvid koliko mišićne mase mogu očuvati. Isto tako sam se znao ''zaigrati'' i pri nabacivanju mase. Nisam naišao ikad na ijedan problem dok je god proteinski unos u gramima po kilogramu telesne težine bio zadovoljen.


Ista je stvar bila i sa UH i mastima. Dokle god držite u zadovoljenju energetkse potrebe za ovu ili onu ideju o telesnim promenama, ne morate se lišavati stvari koje volite da jedete. Bitno je ''ovladati veštinom'' o unesenoj količini koja je, u mom slučaju, oduvek odokativna (vagu sam koristio tek nekoliko puta u samom početku). Što se ličnog odabira tiče, sladoled je neizbežna, gotovo svakodnevna namirnica tokekom sad već okruglih 20 godina (1998. prvi puta sam krenuo u ''nepoznato'' odbacujući osnove bilderske ishrane). On (u ''saradnji'' s piškotama ili keksima) je uspešno zamenio rižu, krompir, brokole, svima poznate namirnice koje ruku pod ruku s piletinom ili oslićem zasedaju na tanjure svih koji žele osigurati dobar izgled i smanjiti telesnu masnoću na minimum..........


NASTAVAK teksta, procitajte na nasem BLOGU, klikom na link ispod:

 http://wwwogistra-nutrition-shop.blogspot.com/2018/06/vegeterijanski-nacin-ishrane-u-sportu.html

Van mreže Pirat

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 8.538
Odg: VEGETERIJANSKI NACIN ISHRANE U SPORTU by Dražen Vrbančić
« Odgovor #1 poslato: Jun 08, 2018, 05:54:40 posle podne »
ne znam kako se to u potpunosti gleda dal si vegan ako jedes mlecne proizvode i jaja( ima kao sto pise u tekstu dosta tih podvrsta veganstva :)) , ali realno recimo  jaja i riba su daleko bolji izvor proteina od crvenog i belog mesa...

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.305
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: VEGETERIJANSKI NACIN ISHRANE U SPORTU by Dražen Vrbančić
« Odgovor #2 poslato: Jun 09, 2018, 07:49:27 pre podne »
ne znam kako se to u potpunosti gleda dal si vegan ako jedes mlecne proizvode i jaja( ima kao sto pise u tekstu dosta tih podvrsta veganstva :)) , ali realno recimo  jaja i riba su daleko bolji izvor proteina od crvenog i belog mesa...

upravo o tome Drazen i govori

Van mreže MrT

  • Middleweight Member
  • ****
  • Poruke: 457
Odg: VEGETERIJANSKI NACIN ISHRANE U SPORTU by Dražen Vrbančić
« Odgovor #3 poslato: Jun 09, 2018, 09:02:20 posle podne »
Vegan = nista zivotinjsko
Vegeterijanac = nista od ubijenih zivotinja
On kaze da ne jede ni ribu

Nije pitanje da li moze, vec koliko dobro moze, i da li moze biti najbolji.


Ali, ideja da se konzumira soja - sigurno nece biti prihvacena.

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.305
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: VEGETERIJANSKI NACIN ISHRANE U SPORTU by Dražen Vrbančić
« Odgovor #4 poslato: Jun 10, 2018, 10:52:40 pre podne »
Vegan = nista zivotinjsko
Vegeterijanac = nista od ubijenih zivotinja
On kaze da ne jede ni ribu

Nije pitanje da li moze, vec koliko dobro moze, i da li moze biti najbolji.


Ali, ideja da se konzumira soja - sigurno nece biti prihvacena.

zasto TEKST ne procitati do kraja, pa onda komentarisati?
Je prosto ne moogu da ukapiram..

DA LI moze da bude najbolji? Ili koliko moze? Pa sigurno da je jeo meso, od ovoga vise ne bi mogao, tako da mu meso nije bilo limitirjauci faktor...

✔ 2010. evropski prvak u classic bb,

✔ 2012. evropski viceprvak u classic bb,

✔ 2014. evropski viceprvak u classic bb, evropska bronca u masters classic bb,

✔ 2015. evropski prvak u parovima sa svojom partnericom na bini – Zrinkom Fišer,

✔ brojne pobede ili osvaanja nekih od odličja na međunarodnim otvorenim takmicenjima, ali i na domaćim državnim prvenstvima.



ali TO NIJE POENTA u opste
« Poslednja izmena: Jun 10, 2018, 11:01:39 pre podne Pedja_Petrovic »

Van mreže Pirat

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 8.538
Odg: VEGETERIJANSKI NACIN ISHRANE U SPORTU by Dražen Vrbančić
« Odgovor #5 poslato: Jun 10, 2018, 11:34:48 pre podne »
Poenta je iz tog nekog veganskog ili poluveganskog pristupa provaliti koji izvori proteina su bolja opcija, on jeste da ne jede ribu, ali sto da ne... kombinacijom ribe, jaja, posnih sireva kome ne smeta ,kao i proteinskih praskova, ti mozes da podmiris bez problema proteinski unos u bilo kom stadijumu. Danas konzumirati u vecim kolicinama belo meso i junetinu, a pogotovo svinjsko, nije najbolja opcija... tj daleko od toga. Protein iz toga se duze apsorbuje , a cesto to meso sa sobom nosi i neke druge negativne strane...

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.305
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: VEGETERIJANSKI NACIN ISHRANE U SPORTU by Dražen Vrbančić
« Odgovor #6 poslato: Jun 10, 2018, 05:14:54 posle podne »
Poenta je iz tog nekog veganskog ili poluveganskog pristupa provaliti koji izvori proteina su bolja opcija, on jeste da ne jede ribu, ali sto da ne... kombinacijom ribe, jaja, posnih sireva kome ne smeta ,kao i proteinskih praskova, ti mozes da podmiris bez problema proteinski unos u bilo kom stadijumu. Danas konzumirati u vecim kolicinama belo meso i junetinu, a pogotovo svinjsko, nije najbolja opcija... tj daleko od toga. Protein iz toga se duze apsorbuje , a cesto to meso sa sobom nosi i neke druge negativne strane...

{poenta je u MESU
u MESU
ja sam nekada jebo 1 kg mesa
 a danas na 300 gr imam PROBLEM......u mesu je poenta price
a ne da jedes trave i da izglea ok ili e bavis sa sportom

Van mreže Pirat

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 8.538
Odg: VEGETERIJANSKI NACIN ISHRANE U SPORTU by Dražen Vrbančić
« Odgovor #7 poslato: Jun 10, 2018, 05:48:36 posle podne »
pa to i pricam , mislis da bi ti izazvalo takvu reakciju da si se bazirao na ribi , jajima vise ?

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.305
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: VEGETERIJANSKI NACIN ISHRANE U SPORTU by Dražen Vrbančić
« Odgovor #8 poslato: Jun 11, 2018, 05:36:52 pre podne »
pa to i pricam , mislis da bi ti izazvalo takvu reakciju da si se bazirao na ribi , jajima vise ?

ja sam se licno bazirao na jajimma, tunjevini (posto ribu generalno ne volim) i proteinskim praskovima
mesa- vrlo malo i tako nakon teskih treninga - kada mi prija
ovo ostalo, imam bukvalno osecaj da truli u meni