April 19, 2024, 01:51:31 posle podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.090 poruka u 18.750 tema - 20.948 članova - Poslednji član: stefanl
X3MShop banner

Autor Tema: VELIKI BROJ ILI MALI BROJ PONAVLJANJA-VECITA DILEMA  (Pročitano 1354 puta)

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.305
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
VELIKI BROJ ILI MALI BROJ PONAVLJANJA-VECITA DILEMA
« poslato: Mart 28, 2019, 05:16:26 posle podne »
Pregledajuci MD-ove  No  Bull S forume  proslog  meseca  u  potrazi  za  zanimljivim  materijalom,naisao  sam  na  clanak  pod  naslovom”Nova  studija:dizanje  laksih  tegova  izgradjije  vecu  misicnu  masu”.Takav  provokativan  naslov  je   naravno  privukao  mnogo  komentara-pa  sam  se  ia  ja  odvazio  da  se  upustim u  tu  temu.

Taj  clanak  se poziva  na  studiju  sprovedenu  na  Univerzitetu McMaster,pod  vodstvom  Dr  Stuart Philips-a,tokom  koje  su  naucnici  proucavali  efekat  velikog  broja  ponavljanja sa  manjim  tezinama u poredjenju sa  malim  brojem ponavljanja i velikim  tezinama na  akutne  promene u misicnoj  hipertrofiji.Studija  je  zasnovana  na  ispitivanju  efekata  kod 15  zdravih  muskaraca  starosti u  proseku od  21 godine.Dizali su  manje  tezine (30% max lift-a)ili  vece  tezine (90% max  lift-a) u  odredjenom  broju ponavljanja.



Prosecno,ucesnici  su  dizali  najmanje  24  puta  tegove  manje  tezine,pre  upadanja u  zamor.Sto  se  tice  vecih  tezina,radili  su  5  do  10 ponavljanja  pre  upadanje  u  stanje  Zamora.Istrazivaci  su  zakljucili da ovi  nalazi  sugerisu  da  je  trening  sa opterecenjem u  kojem  postoji  veliki  obim,a  mala  tezina  efikasniji u  izazivanju  akutnog  misicnog  anabolizma,vise  nego  u  slucaju  velikog  opterecenja,a  manjeg  obima  treninga.


Naravno,ovi  rezultati  su  izazvali  milijardu  stranstvenih  debata na  pomenutom  forumu o  tome  da  li  su  onda  uopste   potrebni  veliki  tegovi  da  bi  se  dobio  misicni  rast. Naposletku,u  skladu  sa  rezultatima  ove  studije,mogli  bismo  jednostavno  da  dizemo  male  tezine i da  nam  misici  rastu  ,zar  ne ? Nije  bas  tako-postoji vise  problema u  vezi  sa  takvim  zakljuckom,koje  cemo  obraditi u  ovom  tekstu.


Ali,,najprije  zelim  da  napomenem da ni  na  koji  nacin  ne  osporavam  rezultate  ove studije-siguran  sam  da  su  rezultati ovih  istrazivanja  validni,kao  sto  je i labolatorija  Dr  Philipsa  jedna  od  najboljih  na  svetu i  konzistentno  objavljuje  validne  i kvalitetne  podatke.Ja  cu  samo  komentarisati  ideju da  su  mali  broj  ponavljanja i velika  opterecenja  inferiorni  u  odnosu  na   lakes  tegove i veci   broj  ponavljanja.U  ovom  slucaju,cini  mi  se  da  mnogi  ljudi  od  sume  ne  vide  drvece....

Ceo tekst procitajte [img=https://www.ogistra-nutrition-shop.com/content/107-veliki-broj-ili-mali-broj-ponavljanja-vecita-dilema]http://ovde[/img]