Mart 28, 2024, 01:46:07 posle podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.040 poruka u 18.747 tema - 20.945 članova - Poslednji član: Fredgor
X3MShop banner

Autor Tema: Reflux Kiseline  (Pročitano 2983 puta)

Van mreže Luka Šćepanović

  • Cruiserweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.013
  • Son of Zeus
    • Instagram
Reflux Kiseline
« poslato: Maj 15, 2019, 06:28:15 posle podne »
Pošto vidim da nisam jedini koji se žali na reflux kiseline nego da nas ima još dosta htio sam da napišem nekoliko savjeta o tome kako da ga suzbijete jer znam iz ličnog iskustva koliko to moze bit teško i koliko može da nam smeta u obavljanju svakodnevnih aktivnosti. Pa aj da krenemo.

Šta je refulx kiseline?

Termin reflux odnosi se na vražanje tečnosti. U ovom slučaju to je vraćanje želudačne kiseline, koja bi trebalo da je čvrsto zatvorena u želudcu, nazad u jednjak ili čak do grla.

Koji su simptomi refluxa kiseline?

Simptom na koji se najviše ljudi žali su gorušica tj žarenje u predjelu srca. Drugi simptomi su mučnina, nagon za povraćanjem, a takođe ako je u pitanju varijacija silent refluxa može se javljati i konstantan kašalj ili čišženje grlja kao i otežano gutanje (kao što je kod mene slučaj).

Šta oni žele da mislite da je uzrok vaše bolesti?

Pod ONI mislim na farmaceutsku mafiju. Uglavnom ćete čuti da je razlog prejaka kiselina u vašem želudcu i da je to razlog zbog čega vas kiselina žari. Onda naravno kao preporuka dolaze antacidi ili inhibitori protonske pumpe. To su ljekovi koji smanjuju proizvodnju vaše želudačne kiseline. Kao drugi razlog i glavni se navodi nefunkcionalan LES (lower esophageal sphincter), prstenasti mišić između jednjaka i želudca koji služi kao ventil koji propušta hranu do želudca ali ne pušta želudačne sadržaje da se vraću nazad u jednjak. Vratićemo se na ovaj dio malo kasnije a viđećete zašto je bitan. Toliko o tome za sada.

Šta je stvarni uzrok refluxa kiseline?

Ogradiću se. Ne želim da odgovorno tvrdim da je u 100% slučajeva ovo uzrok ali iz iskustva mene i ljudi oko mene koji su mi se žalili na isti problem to je bilo tako.

Dragi moji, u preko 90% slučajeva, uzrok refluxa kiseline nije prejaka kiselina u vašem želudcu, nego baš naprotiv. Razlog je preslaba kiselina!

Kako to? Evo ovako. Sjećate se u prošlom dijelu kako sam naveo nefukncionalni LES koji je navodno glavni razlog. Koliko vam se ljudi žalilo na reflux kiseline? Pa sigurno svaki drugi ili treći čovjek koga znate. Zar je moguće da nas je evolucija toliko zajebala da skoro pola nas ima nefunkiconalan mišić koji je od velike vaćnosti? Ne bih rekao.

Živimo u dobu kao nijednom do sad. Trčimo svuda, žurimo, želimo da napravimo pare da bi obezbijedili opstanak sebi i bližnjima. Za vratom nam dišu šefovi, kupci, dobavljači, poreska uprava, policija itd itd. Sav taj brz način života je veoma stresan, svjesno i podsvjesno.

U našem DNK je zapisan da kažem program. Stres je odziv na situaciju koja prijeti da ugrozi naš život. Jedini stres čovjeka koji je živio prije 5000 godina je bio napad predatora. U tim situacijama stresa naše tijelo se prebacuje u fight or flight režim jer je tako isprogramirano u njegovom DNK. Fight or flight znači da se više krvi doprema u ruke kako bi mogli da se borimo (fight) ili noge da bi mogli da bježimo od predatora (flight) kao i mozak kako bi mogli što brže da donesemo pravu odluku.

Kako varenje nije primarna funkcija za opstanak manje krvi se doprema u želudac. Želudac za proizvodnju kvalitetne tj jake kiseline sa niskim PH (što je niža vrijednost PH to je nešto više kiselo, što je viša to je alkalno) treba da ima dobar dotok krvi. Želudac snabdjeven krvlju bez problema proizvodi jaku kiselinu koja rastvara sve sadržaje unutar njega. Problem se dešava kada dotok krvi oslabi. Želudac nema dovoljno da bi napravio jako koncentrovanu kiselinu i onda usled nedostatka kvaliteta pokušava da nadomjesti kvantitetom pa proizvodi više slabo koncentrovane kiseline.

Sada se vraćemo na LES. Sjećate se kada sam rekao da vam govore kako je problem u njemu jer je on nefunkcionalan. To nije istina. Evolucija bi se do sada sigurno pobrinula da svi imamo jak taj mišić i da  on savrešeno radi svoj posao. Mnogi open minded doktori će vam reći da LES ima senzore koji su osjetljivi na kiselost želudca. Da bi se LES zatvorio kiselost želudca mora biti od 1 do 3 PH što je prilično kiselo. Ako je PH iznad 3 LES se neće zatvoriti čvrsto i sadržaj želudca može se vratiti nazad u jednjak. Ako je kiselost želudca jaka LES se zatvara bez problema i sav sadržaj ostaje u želudcu.

E sad da odgovorim na neka pitanja koja se odma postavljaju na ovo.

Ali mene ne napada predator? Kako ja imam problema sa kiselinom?

Stres je za organizam stres. Tijelo ne razlikuje napad predatora od vašeg šefa ili od poreske uprave koja vas pritiska. Ipak tijelo je napravljeno samo za akutni stres kao što je napad predatora. Nije napravljeno za hronični stres koji u savremenom dobu traje nedeljama ako ne i mjesecima.

Al ja nemam slabu kiselinu. Mene kiselina peče. Kako to?

Kiselina vas peče jer se penje u jednjak. Jednjak za razliku od želudca nema zaštitni omotač i čak i slabo koncentrovana kiselina će ga iritirati.

Kako da se riješite refluxa kiseline?

1. Smanjite stres

Logično da posle svega što sam napisao zaključujete da je stres glavni faktor, svjesno ili podsvjesno. Smanjivanjem stresa ćete osjetit momentalno olakšanje.

2. Podignite uzglavlje kreveta na kom spavate

Ovo mi je pomoglo veoma pogotovo što se tiče jutarnjeg žarenja i mučnine. Nemojte da stavljate više jastuka nego postavite nešto ispod gornjih nogu kreveta.

3. Jabukovo sirće

Popijte 10 minuta prije jela par mililitara jabukovog sirćeta pomješanog sa vodom. Ovo će izazvati želudac da proizvede jaku kiselinu pa će se LES zatvoriti kako treba.

4. Betaine HCL

Sve više doktora koji su otvorenog uma preporučuju ovaj suplement za reflux kiseline. Uzimanjem prije jela isto ćete podstaći želudac da proizvodi jaku kiselinu. Počnite sa jednom tabletom prije jela. Ako osjetite gorušicu prekinite jer onda nemate problem sa slabom kiselinom. Ukoliko osjetite olakšanje znači da je problem bila slaba kiselina. Postepeno povećavajte dozu dok ne osjetite gorušicu. Zatim se vratite na prethodnu dozu i tako uzimajte neko vrijeme dok se vaš želudac ne navikne na prozivodnju jake kiseline.

5. Izbjegavajte antacide i inhibitore protonske pumpe!

Protoni inhibitorske pumpe će kratkoročno da vam daju olakšanje jer ćete praviti manje kiseline pa će manje i da se penje u želudac ali oni nikako ne tretiraju uzroke, samo simptome! A da vam ne pominjem kroz kakav sam pakao prolazio sa njima. Bukvalno su mi 100 grama piletine stojali po 7 8 sati u želudcu dok ih na kraj ne bih povratio. Nećete moći da svarite apsolutno ništa i dozvolićete bakterijama i virusima da se množe u želudcu jer nema dovoljno jake kiseline koja bi ih ubila.

Naravno farmaceutska mafija vam neće reći da uzmete jabukovo sirće jer će ono riješiti uzrok a ne tretirati simptome. Dovoljan podatak je da antacidi donose farmaceutskoj industriji oko 6 milijardi godišnje.

6. Izbjegavajte da ležite posle jela

Kiselini je lakše da se vrati ako ste u ležećem položaju. Izbjegavajte to dok se hrana ne svari. Cak je poželjno i malo prošetati.

7. Žvaćite žvaku posle jela

Žvakanjem ćete lučiti više pljuvačke koja će da vam ublaži iritaciju grla i jednjaka.


Ovo su sve stvari koje su meni pomogle da suzbijem reflux kiseline. Nadam se da će i vama pomoći. :)
Meni Vidi Visi

Van mreže Pirat

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 8.525
Odg: Reflux Kiseline
« Odgovor #1 poslato: Maj 15, 2019, 07:29:24 posle podne »
zvaku nikako...

Van mreže Luka Šćepanović

  • Cruiserweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.013
  • Son of Zeus
    • Instagram
Odg: Reflux Kiseline
« Odgovor #2 poslato: Maj 15, 2019, 07:33:39 posle podne »
zvaku nikako...
Why? meni bas pomogne. Ili je mozda placebo. :D
Meni Vidi Visi

Van mreže Pirat

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 8.525
Odg: Reflux Kiseline
« Odgovor #3 poslato: Maj 15, 2019, 07:37:08 posle podne »
remeti ti kiselnu u zelucu, dzaba lucis i gutas pljuvacku... pogtovo sto vecina zvaka danas je pravljeno da regulise ph vrednost u ustima, sto znaci da utice na kiselost

sirovu sargarepu probaj...

Van mreže Luka Šćepanović

  • Cruiserweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.013
  • Son of Zeus
    • Instagram
Odg: Reflux Kiseline
« Odgovor #4 poslato: Maj 15, 2019, 07:37:45 posle podne »
Hmm. Dobro ondaa. :)
Meni Vidi Visi

Van mreže hamster

  • Flyweight Member
  • **
  • Poruke: 105
Odg: Reflux Kiseline
« Odgovor #5 poslato: Maj 16, 2019, 03:23:36 posle podne »
Narucio sam Betaine kad sam procitao sto si pisao jos u drugoj temi..Treba se pridrzavati dosta toga pa bude nekako lakše.

Van mreže Luka Šćepanović

  • Cruiserweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.013
  • Son of Zeus
    • Instagram
Odg: Reflux Kiseline
« Odgovor #6 poslato: Maj 16, 2019, 04:47:45 posle podne »
Pomoci ce ti vjeruj mi. :)
Meni Vidi Visi