April 20, 2024, 12:02:00 posle podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.090 poruka u 18.750 tema - 20.949 članova - Poslednji član: KeithTeaxy
X3MShop banner

Autor Tema: Sinteza kolagena i vaskularnost?  (Pročitano 4341 puta)

Van mreže Luka Šćepanović

  • Cruiserweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.013
  • Son of Zeus
    • Instagram
Sinteza kolagena i vaskularnost?
« poslato: Januar 18, 2020, 05:21:15 posle podne »
E ovako. Sinoc sam malo istrazivao sto se tice vaskularnosti i izmedju ostalog se pominje i sinteza kolagena kao faktor.

Naime, ljudi koji genetski sintetisu vise kolagena imaju deblju i elasticniju kozu pa im je zbog toga teze istaknuti vene za razliku kd onih koji sintetisu manje kolagena i kojima je koza tanja. Isto se navodi primjer da su stariji ljudi vaskularni zbog toga sto sa godinama opada sinteza kolagena.

Zanima me misljenje iskusnih clanova. Koliko je to tacno?
Meni Vidi Visi

Van mreže Pirat

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 8.538
Odg: Sinteza kolagena i vaskularnost?
« Odgovor #1 poslato: Januar 18, 2020, 06:30:55 posle podne »
jel mozes da okacis izvor te gluposti bas me zanima gde nalazis ta proseravanja... :)

ne postoji  genetska sinteza "vise" kolagena (mani se genetike), u kontekst genetike mogu da se ubace iskljucivo genetske mutacije ili poremecaji pa da neko ne sintetise dovoljno kolagen tipa 1 ili 2, tacnije da ima urodjen poremecaj... a to bi se onda odrazilo mnogo vise nego na to kako neko izgleda
jesi znao da se kolagen nalazi i u venama? kolagen cini svo vezivno tkivo, ne samo kozu kosu i nokte...

vaskularnost zavisi od tvog kardio-vaskularnog sistema, neko ima deblje neko tanje vene, sto je manje bitno, te vene koje ti vidis da bi postigao wow efekat u bb su povrsinske vene, i istaci ce se  ako imas dovoljno nizak bf, dovoljno brz protok u njima, i naravno pri svakoj misicnoj "pumpi"... isto nisu svi starci "vaskularni", naprotiv godinama kolagne sinteza opada kao i sve ostalo, sto u starosti moze prouzrokovati prosirene vene, isto tako neki ljudi u starosti postanu izrazito mrsavi pa im poiskacu staracke vene, kod gojaznih a starih ljudi jedinu vaskularnost kou mozes videti golim okom nazalost je na nogama i to je nesto sto treba uvek na vreme operisati

Van mreže Luka Šćepanović

  • Cruiserweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.013
  • Son of Zeus
    • Instagram
Odg: Sinteza kolagena i vaskularnost?
« Odgovor #2 poslato: Januar 18, 2020, 06:36:29 posle podne »
Ne mogu da se sjetim dje sam nasao to jer sam procitao barem 20 clanaka sinoc i u ostalima se pominjalo sve to sto si nabrojao: pumpa, bf i ostalo. Jedino se u ovome pomenulo to pa sam htio da provjerim je li to tako.
Meni Vidi Visi

Van mreže Pirat

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 8.538
Odg: Sinteza kolagena i vaskularnost?
« Odgovor #3 poslato: Januar 18, 2020, 06:48:54 posle podne »
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/  National Center for Biotechnology Information , tu mozes naci dosta merodavnih studija, ili makar onih koje su izvodjene u korektnim uslovima, stim sto naravno kao i za sve, treba filtrirati (ps, opisani su detaljno i input/output) kao i u neki u kojima je to potrebno zakljucci

Van mreže Luka Šćepanović

  • Cruiserweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.013
  • Son of Zeus
    • Instagram
Odg: Sinteza kolagena i vaskularnost?
« Odgovor #4 poslato: Januar 18, 2020, 07:11:36 posle podne »
Zahvaljujem! :D
Meni Vidi Visi