April 16, 2024, 08:18:59 pre podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.089 poruka u 18.750 tema - 20.949 članova - Poslednji član: Richardpew
X3MShop banner

Autor Tema: TRENIRANJE DO OTKAZA  (Pročitano 4067 puta)

Na mreži Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.305
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
TRENIRANJE DO OTKAZA
« poslato: Januar 30, 2020, 03:42:57 posle podne »
MIŠIĆNI RAST, FIZIČKA SNAGA I TRENIRANJE DO OTKAZA

Mnogi tvrde da postoji razlika u treningu klasičnog bodibildera i klasičnog powerliftera. I postoji.
Jedna od njih jeste i princip da bodibilderi skoro uvek treniraju do i preko otkaza mišića, dok powerlifteri to ne rade. Čiji princip je pravilniji, bolji? Ko greši? Odgovor je da se ne može objektivno odgovoriti na ovo pitanje, iz razloga što se ne radi o istim sportovima niti istoj vrsti sportista.

Kada je u pitanju treniranje do otkaza, treba odrediti koliko je ovakvog treniranja optimalno, kako biste znali koliko bi bilo previše, odnosno premalo.
U nastavku ćemo vam izneti par principa kako bi treniranje do otkaza trebalo racionalno implementirati u trening program.
Princip forme. Otkaz mišića se može različito definisati. Oni ekstremniji zagovornici ovih principa tvrde da otkaz mišića znači potpunu nemogućnost stvaranja pokreta za koji je konkretni mišić zadužen. U praksi ovo bi se moglo odnositi na situaciju kada vežbač nije više u stanju da pomeri opterećenje sa kojim radi ni minimalno, odnosno kada spoter mora u potpunosti da dovrši pokret vežbača.
Naš savet je: potrudite se da se ne nađete ni u jednom od ovih scenarija! U ovim situacijama žestoko rizikujete povređivanje, a  možete i isfrustrirati osobu koja vas „spotira“.
Kao racionalni vežbač kome je cilj mišićni rast, otkaz bi trebalo da shvatate kao momenat u radnoj seriji u kojem više ne možete izvesti ponavljanja u dobroj formi sa trenutnim opterećenjem.

Ako ovako shvatite mišićni otkaz, onda ćete jureći ga obezbediti vašim radnim mišićima dovoljno stimulacija i oštećenja, koje se potom može pretvoriti u mišićni rast. E sad, postoji naravno i mogućnost rada i preko otkaza, koje takođe treba pametno izvoditi. U ovom slučaju dodatnih par ponavljanja se forsira tehnikama forsiranja ili uz pomoć spotera.

Ipak, ukoliko najčešće trenirate samostalno, onda otkaz treba da se shvata drugačije. Ovde nije baš pametno trenirati preko otkaza, jer jednostavno nema ko da vas pazi i drži na oku. Ako ste samostalni u treningu, onda je za vas otkaz momenat kada više ne možete pokret vežbe izvoditi valjanom formom.

Zamislite na primer da (pod pretpostavkom da ovako ne doživljavate otkaz mišića) izvodite potisak na benč klupi ili još opasnije, čučanj, i da dođete u situaciju da ne možete dovršiti pokret, niti pomeriti opterećenje. Ukoliko nema nikoga oko vas, onda možete samo da zapomažete sa šipkom na grudima ili u čučnju dok vas neko ne čuje, ili dok se ne onesvestite. Svejedno, rizik povređivanja je neprihvatljivo visok u ovim slučajevima!

Studije. Što se powerliftera tiče, oni se najčešće u treningu drže fiksnog broja ponavljanja u radnim serijama. Ako im se nekad opterećenje učini lakšim pa shvate da mogu odraditi više od 5 ponavljanja (najčešći broj ponavljanja u njihovom stilu treniranja), oni najčešće stanu na 5.ponavljanju i jednostavno sledeći put dodaju opterećenje. Ipak, nedavne studije možda bi mogle naterati ove sportiste da promene svoju filozofiju treniranja...

Ceo tekst, procitajte [urlhttps://www.ogistra-nutrition-shop.com/content/277-treniranje-do-otkaza]ovde[/url]