April 25, 2024, 09:39:56 pre podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.098 poruka u 18.751 tema - 20.949 članova - Poslednji član: JankoStev
X3MShop banner

Autor Tema: SOJA - DA LI JE ZDRAVA?  (Pročitano 1423 puta)

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.307
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
SOJA - DA LI JE ZDRAVA?
« poslato: Mart 05, 2020, 02:53:47 posle podne »
Od tofua, takosa do bejbi formula i burgera, proizvodi bazirani na soji se slave kao zdravi izvori proteina, sa reputacijom da su „potpuno prirodni i dobri po zdravlje“. Nove studije su, sa druge strane, podigle nivo svesti, postavljajući pitanja o uticaju sastojaka soje na uvećani rizik od kancera dojke kod žena, uticajima na moždane funkcije kod muškaraca, odnosno skrivenih deformiteta kod novorođenčadi.


Suština zabrinutosti eksperata leži u hemijskom šminkanju soje: pored svih nutrijenata i proteina, soja sadrži i prirodnu hemikaliju koja oponaša estrogen. Pojedine studije na životinjama su pokazale da ova supstanca može izmeniti seksualni razvoj. Štaviše, samo dve čaše sojinog mleka dnevno, tokom jednog meseca, predstavlja dovoljan unos ove hemikalije da poremeti menstrualni ciklus.


Izoflavoni u zrnu sojeZrno soje sadrži impresivnu paletu fitohemikalija (biološki aktivnih komponenata, biljnih derivata), od kojih su za sada najinteresantniji upravo izoflavoni. Izoflavoni su komponente koje se proučavaju usled njihove korekacije sa pojedinim simptonima menopauze, prevencije kancera, usporavanja ili izmenjivanja osteoropoze i redukcije rizika od srčanih oboljenja.


Kritike na račun soje ukazuju na činjenicu da zrno soje, u prirodnom obliku, nije pogodno za ljudsku ishranu. Samo nakon fermentacije u određenom vremenskom periodu, ili nakon široke obrade, uključujući i hemijske ekstrakte i visoke temperature, zrnevlje, tačnije proteinski izolat na bazi soje, postaje pogodan za varenje i apsorpciju nakon konzumacije.


Dokazano je da zrno soje sadrži anti-nutrijent, koji se naziva fitatna kiselina, kao što je slučaj sa skoro svim zrnevljem. Ipak, zrno soje ima znatno više koncentracije ove kiseline. Fitatna kiselina može da blokira apsorpciju pojedinih minerala, uključujući magnezijum, kalcijum, gvožđe i cink. Epidemiološke studije su pokazale da stanovništvo iz zemalja trećeg sveta kod kojeg se primećuje visoka konzumacija zrnevlja i soje beleži manjak pobrojanih minerala. Takođe se mora ukazati da na ovo posebno mora da se obrati pažnja u smislu zdravlja novorođenih beba kojima se daje dohrana bazirana na soji.


Šta je istinito?Često se odgovor o istini može dobiti ako obratite pažnju ko ima interes o predmetu vašeg interesovanja. U našem slučaju, možemo se zapitati ko ima interes, ko zarađuje novac od široko rasprostranjene konzumacije soje? Pre svega, moćne kompanije koje proizvode genetski modifikovanu soju, zatim kompanije koje proizvode mnoštvo proizvoda upravo na bazi soje. Ili sindikati i organizacije poljoprivrednika u mnogim zemljama koji se udružuju u uzgoju soje.

Više negativnog nego pozitivnog
Zrno soje sadrži veliki broj opasnih supstanci. Već smo pomenunli fitatnu kiselinu. Ova organska kiselina je prisutna u skoro svim zrnima, ali nigde u tako visokoj koncentraciji, kao što je slučaj sa sojom. Kao što je pomenuto, ova kiselina se ponaša kao blokator nekoliko esencijalnih minerala, posebno cinka. Dodatno, zrno soje je takođe veoma otporno na sve tehnike kojima se prisustvo fitata smanjuje, kao što je slučaj sa dužim kuvanjem, na slabijoj vatri.


Zrno soje takođe sadrži potentne blokatore enzima. Ovi inhibitori blokiraju apsorpciju tripsina i drugih enzima koji su neophodni našem telu za varenje proteina. Uobičajeno kuvanje ne deaktivira ove štetne antinutrijente, koji mogu uzrokovati ozbiljne stomačne poremećaje, redukovano varenje proteina, što skupa može uzrokovati hroničan nedostatak aminokiselina u organizmu.

Dalje, zrno soje takođe sadrži i hemaglutinin, supstancu koja uzrokuje zgrušavanje crvenih krvnih zrnaca. Ova zgrušana zrnca ne mogu valjano da apsorbuju kiseonik zarad njegove distribucije do drugih tkiva u telu, samim tim nisu ni u stanju da održavaju optimalno kardiovaskularno zdravlje.Hemaglutinin i tripsin se još označavaju i kao „depresanti rasta“. Iako postupak fermentacije sojinog zrna deaktivira oba, kuvanje i precipitacija to ne mogu da ostvare. Iako se ovi enzimski blokatori primećuju u manjim koncentracijama u precipiticiranim proizvodima soje, kao što je tofu, nisu potpuno eliminisani. Iz ovog razloga, ako ipak želite da unosite soju ili njene derivate, savetujemo vam da se ograničite na fermentisane proizvode.


Samo nakon duže fermentacije se pomenuti antinutrijenti redukuju, omogućavajući tako neke koristi za ljudsku ishranu. U ostalim slučajevima, nutritivna vrednost soje i njenih derivata, u najmanju ruku je diskutabilna!...

Nastavak teksta, procitajte OVDE